slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Rozwój przez kompetencje PowerPoint Presentation
Download Presentation
Rozwój przez kompetencje

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 53

Rozwój przez kompetencje - PowerPoint PPT Presentation


 • 255 Views
 • Uploaded on

Rozwój przez kompetencje. Piramida żywienia. Na szczycie piramidy znajdują się słodycze, których spożycie powinno się maksymalnie ograniczać.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Rozwój przez kompetencje' - valerian


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide5

Na szczycie piramidy znajdują się słodycze, których spożycie powinno się maksymalnie ograniczać.

slide6

Mleko i przetwory mleczne są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, na które zapotrzebowanie w okresie dojrzewanie jest u nastolatków wysokie i wynosi 800 – 1200 mg/dobę. Mleko jest również źródłem wysokowartościowego białka i wit. B2, A i D. Młodzież, kobiety ciężarne i karmiące matki powinni spożywać 3-4 porcje mleka i jego przetworów. Bardzo korzystne jest stosowanie obok mleka sfermentowanych napojów mlecznych i serów twarogowych. Żółte sery należy natomiast ograniczać, gdyż zawierają dużo tłuszczu i cholesterolu oraz soli.

slide7

Mięso (czerwone, drób, wędliny, ryby, jaja) powinny występować w co najmniej jednym posiłku w ciągu dnia, ale nie więcej niż 2-3 porcje. Są one produktami bogatymi w łatwo przyswajalne żelazo, pełnowartościowe białko i witaminy z grupy B – głównie wit. B12, B6, PP. Należy wybierać chude gatunki mięs i spożywać je z umiarem.  Spożywanie ryb, szczególnie morskich 2-3 razy w tygodniu, zamiast mięsa, należy do zasad profilaktyki niedokrwiennej choroby serca, ze względu na obecność bardzo korzystnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega 3. Nasiona roślin strączkowych, szczególnie soja, będące również dobrym źródłem białka, mają także znaczenie w profilaktyce miażdżycy.

slide8

Warzywa i owoce powinny być spożywane 3-4 razy dziennie. Są bogatym źródłem witamin soli mineralnych i błonnika. Witaminy i flawonoidy zawarte w warzywach i owocach mają działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe. Potas, występujący w sporych ilościach w warzywach, obniża ciśnienie krwi. Błonnik w nich zawarty nie tylko reguluje pracę przewodu pokarmowego i zapobiega zaparciom, ale także obniża stężenie cholesterolu w surowicy i poprawia tolerancję glukozy. Zapobiega również nowotworom jelita grubego.

slide9

Produkty zbożowe powinny występować w każdym posiłku w ciągu dnia. W jadłospisie należy stosować urozmaicone ich rodzaje – ciemne pieczywo, kasze, płatki zbożowe, musli, makarony. Produkty z tej grupy są dobrym źródłem węglowodanów złożonych, białka roślinnego, ale o niepełnej wartości biologicznej , witamin z grupy B – głównie B1, B2, B6 i PP, a także błonnika regulującego pracę przewodu pokarmowego. Zawierają one też pewne ilości składników mineralnych.

slide10

Piramida przedstawia zasady prawidłowego odżywiania. Informuje o tym, ile porcji różnych grup produktów powinno znaleźć się w posiłkach, które zjadamy w ciągu dnia. Przy czym obowiązuje zasada, że to co najważniejsze w racjonalnym odżywianiu znajduje się u dołu piramidy, czyli podstawy.

je li kto jest wegetarianinem to czym mo e zast pi potrawy mi sne
Jeśli ktoś jest wegetarianinem to czym może zastąpić potrawy mięsne ?? ; ]
 • Jeśli wegetarianin spożywa ryby to mogą one zastępować inne potrawy mięsne, kolejna grupa produktów to białkowe produkty pochodzenia zwierzęcego (nabiał). Weganie (nie spożywający w ogóle produktów pochodzenia zwierzęcego) zastępują białko zwierzęce białkiem roślinnym, mogą to być potrawy zawierające np. groch, fasolę, soczewicę, soję czy kiełki a także nieprzetworzone ziarna zbóż.
slide14

BMI=65kg : (1,70m*1,70m)

BMI=65 : 2,89

BMI=22,5

do czego mo na u y wynik bmi
Do czego można użyć wynik BMI ??
 • Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą
 • Im mniejsza wartość BMI, tym ryzyko wystąpienia takich chorób jest mniejsze.
slide19

Załóż mankiet na ramię, tak aby jego dolny brzeg znajdował się 2-3 cm powyżej zgięcia łokciowego. Mankiet powinien przylegać do ramienia dość ściśle, a jego gumową poduszkę należy umieścić nad zgięciem łokciowym. Przed rozpoczęciem pomiaru trzeba upewnić się, że aparat wskazuje wartość 0 mm Hg.

slide20

Oprzyj wygodnie rękę o blat stołu. Włóż słuchawki do uszu i wolną ręką szybko napompuj mankiet do poziomu 20-30 mm Hg, powyżej przewidywanej wartości ciśnienia skurczowego. Przyłóż stetoskop do miejsca w zgięciu łokciowym, gdzie najlepiej wyczuwasz tętno. Wypuszczaj powoli powietrze z mankietu, nie szybciej niż 2 mm Hg na sekundę.

slide21

Moment, w którym usłyszysz pierwszy ton, odpowiada ciśnieniu skurczowemu, tony są jeszcze słyszalne aż do chwili, kiedy ucichną całkowicie. Ostatni słyszalny ton oznacza wartość ciśnienia rozkurczowego.

slide22

Wypuść całkowicie powietrze z mankietu, odczekaj 2 min. i dokonaj powtórnego pomiaru.

 • Zapamiętaj lub lepiej zapisz zmierzone wartości.
slide28
E100–199 – barwniki
 • E200–299 – konserwanty
 • E300–399 – przeciwutleniacze
 • E400–499 – emulgatory, stabilizatory, środki zagęszczające
 • E500–599 – dodatki o zróżnicowanym przeznaczeniu
 • E600–699 – wzmacniacze smaku
 • E700–799 – antybiotyki
 • E900–1299 – dodatki do żywności o różnym zastosowaniu
 • E1300–1400 – modyfikowane skrobie
czy w produktach kt re spo ywamy znajduj si sk adniki niebezpieczne dla zdrowia
Czy w produktach , które spożywamy znajdują się składniki niebezpieczne dla zdrowia ?
 • Produkty, które spożywamy są kontrolowane w trakcie ich produkcji, tak aby nie przekraczały dopuszczalnych, bezpiecznych zawartości substancji niebezpiecznych. Niestety w wielu przypadkach nie zawsze jest to możliwe. Wiele substancji niebezpiecznych dla zdrowia dociera do produktów spożywczych z powietrza i zanieczyszcza produkty roślinne a w konsekwencji również zwierzęta. szczególnie dotyczy to metali, wszechobecnej rtęci, która używana była bardzo często np. jako zaprawa przeciwgrzybiczna i tym sposobem przenoszona była do roślin i dalej do łańcuch pokarmowym. Należy pamiętać, że mimo zanieczyszczenia środowiska różne rośliny i zwierzęta akumulują substancje niebezpieczne w sposób selektywny - specyficzny dla siebie. Niestety w obecnie mocno zanieczyszczonym środowisku wiele produktów spożywanych przez człowieka zawiera pewne ilości substancji niebezpiecznych, i mimo iż nie przekraczają one dawek niebezpiecznych to przy braku zróżnicowanej diety (lubimy jeść dużo i tylko jeden produkt) może zdarzyć się sumaryczne przekroczenie dawki bezpiecznej dla zdrowia.
slide32

29 listopada odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką. Rozmawialiśmy z nią, o tym jak pogodzić zdrowe żywienie ze szkołą. Razem ustaliliśmy, jakie produkty są zdrowe, a jakie nie. Dowiedzieliśmy się też, że niezależnie od tego gdzie się znajdujemy, powinniśmy spożywać od trzech do pięciu posiłków.

slide34

1.Co pani myśli o naszej szkole?

Bardzo podoba mi się w waszej szkole, starałam się by to właśnie w Przyjaźni być pielęgniarką szkolną.

Wcześniej pracowałam w szpitalu, także jako pielęgniarka. Jak wiadomo praca tam, daje dużo satysfakcji, ale także adrenalinę.

2.Czy przychodzą do pani uczniowie na lekcjach?

Tak, przychodzą do mnie uczniowie na lekcjach i niestety zazwyczaj z wymyślonymi przypadkami. Po niektórzy z was nie zawsze mówią prawdę :).

3.Zmieniając temat, jak powinniśmy odżywiać się w szkole?

Najważniejsze jest by jeść śniadanie przed wyjściem do szkoły, ten posiłek powinien stanowić aż 30% jedzenia w ciągu dnia. Trzeba wstać troszkę wcześniej (bo nie można jeść w pośpiechu) i dokładnie przeżuć pożywienie.

Ważne jest też by naszym kolejnym posiłkiem nie był dopiero obiad w domu. Trzeba jeść drugie śniadanie na przerwie w szkole. Powinniśmy jeść aż 5 posiłków dziennie.

4. Jakie witaminy trzeba jeść szczególnie w taką mroźną pogodę?

Wszystkie. Musimy jeść dużo warzyw i owoców (5 dziennie). Jest kilkadziesiąt witamin, ale my znamy jedynie kilkanaście. Ważne są, witamy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D3, E i K, ale też witamy rozpuszczalne w wodzie np. B6, kwas foliowy, B12, C,

slide41

Kilogram marchwi

 • 1 mała kapusta pekińska
 • szczypta soli
 • szczypta pieprzu
 • zioła : bazylia , oregano , zioła prowansalskie.
 • trzy łyżki oleju
slide43
Nowotwór –grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenami i antyonkogenami. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.
rodzaje nowotwor w
Rodzaje nowotworów :

nowotwór łagodny

nowotwór złośliwy

nowotwór anaplastyczny

mięsak

rak

potworniak

nowotwór miejscowo złośliwy

slide47

Picie nawet najmniejszej ilości alkoholu - 5%

 • Palenie nawet najmniejszej ilości tytoniu – 21%
 • Spożycie owoców i warzyw poniżej 550 - 650 g/dzień (dotyczy dorosłych)  - 5%
 • Zanieczyszczenie powietrza w  domach w wyniku użycia paliw stałych (węgla) bez odpowiedniej wentylacji – 0,5%
 • Zanieczyszczenie powietrza w  miastach pyłem (dotyczy stężenia pyłu zawieszonego z separacją frakcji PM2,5  powyżej 7,5 mikrograma/metr szesc. i frakcji PM10 powyżej 15 mikrogramów/metr szesc) - 1% 
 • Nadwaga i otyłość, gdy wskaźnik masy ciała przekracza  20 - 22 kg/m2 – 2%
 • Brak wysiłku fizycznego odpowiadającego co najmniej wartości 400 KJ, gdy czas trwania umiarkowanego wysiłku fizycznego nie przekracza 2 i pół godziny na tydzień,–  2%
 • Sprzęt do wstrzyknięć w zakładach opieki zdrowotnej przenoszący wirusowe zapalenie wątroby typu B i C –  2%
 • Współżycie płciowe z mężczyzną przenoszącym wirusy brodawczaka ludzkiego – 3%
co to jest metaplazja jelitowa
Co to jest metaplazja jelitowa ?

Metaplazja jelitowa jest to stan przed rakowy. Polega on na pojawieniu się w śluzówce żołądka (warstwa wyściełająca żołądek ) ognisk (miejsc) o cechach nabłonka jelitowego. W miejscach metaplazji jelitowej znacznie częściej powstaje nowotwór np. pod wpływem czynników chemicznych i predyspozycji genetycznych. Osoby, u których stwierdzono występowanie  tzw. metaplazji jelitowej powinny częściej poddawać się badaniom kontrolnym w kierunku raka żołądka.

slide50

1.Oblicz zawartość tłuszczu w 275g masła wiedząc że przelicznik to 1 g = 9 kcal ?

Obliczenia :

1g = 9 kcal

275g= 9kcal x 275g

275g= 2475kcal

Odp:275g masła zawiera 2475 kcal (zawartość tłuszczu)

slide51

3.

Całkowita przemiana materii

1,4 – dla osób o niskiej aktywności

1,7-dla osób średniej aktywności .

2,0 – dla osób o wysokiej aktywności

CPM= PPM* współczynnik aktywności

CPM=1638,61 * 1,7 =2785,637