Szkolne Echo
Download
1 / 12

Szkolne Echo - PowerPoint PPT Presentation


 • 126 Views
 • Uploaded on

Szkolne Echo. Numer 1 wrzesień październik 2011. Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele. Wielki powrót!. W tym numerze:.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Szkolne Echo' - umay


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

Szkolne Echo

Numer 1

wrzesień

październik

2011

Gimnazjum im. Ks. Jana Twardowskiego

w Białym Kościele.

Wielki powrót!

W tym numerze:

Nasza szalona szóstka postanowiła wznowić wydawanie gazetki szkolnej. I tak się narodził pierwszy numer „Szkolnego Echa”. Taką nazwę zaproponowała pani Małgorzata Sadowska, a nam się spodobał. Nawiązujemy tez do tradycji szkoły, nasi byli już koledzy wydawali wcześniej „Gimzetę”.

Jesteśmy przejęte nową rolą i nieco jeszcze zestresowane, ale mamy nadzieję, że spodoba się Wam nasze dzieło. Zachęcamy do czytania naszej gazetki, liczymy na poparcie naszego pomysłu.

Pamiętajcie! Jeżeli chcecie dołączyć do nas i razem z nami świetnie się bawić zapraszamy do współpracy. Może odkryjesz w sobie pasje dziennikarską.

 • Bądźmy na bieżąco…

 • początek roku

 • Dzień KEN w naszej szkole,

 • Wywiad z panią

 • Małgorzatą Biniek

 • Alkoholizm – podstępny „przyjaciel” nastolatków.

 • Poznajemy nowe ciekawe miejsca,

 • Coś nowego, czyli MDKK.

 • Trochę ruchu! – sport

 • Coś na poprawę humoru.

SKŁAD REDAKCJI

Redaktor naczelny:

Kasia Regulska

Zastępca: Justyna Windys

Sekretarz: Ania Nabagło

Reszta ekipy: Natalia Wieczorek, Kinga Windys, Weronika Gofron, Roksana Marek

Opiekun: mgr Magdalena Zięcina


1 września

2011r.

Dzień Nauczyciela

Wakacje przeszły już do historii, ten nieubłagany dzień 1 września przyszedł... To chyba najbardziej ulubiony dzień w roku każdego z nas... gdy po dwumiesięcznej labie trzeba wrócić do szkoły, książek i wczesnego wstawania.

Pani Dyrektor Bożena Turek serdecznie nas powitała, a szczególnie kolegów, którzy rozpoczynają naukę w naszej szkole. Pierwszaki były nieco przerażone, lecz staraliśmy się im pomóc, by czuli się u nas swobodnie.

A nam mimo wszystko żal było tych beztroskich chwil.

Zgodnie tradycją szkoły

14 października odbyło się ślubowanie naszych kolegów z klas pierwszych połączone obchodami Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Jak co roku samorząd uczniowski nagrodził naszych kochanych pedagogów Oskarami. Oskar pracowitości oraz szczerości przypadł Pani Małgorzacie Biniek, z którą przeprowadziliśmy wywiad. Były również inne kategorie m. in. uśmiechu, donośnego głosu, punktualności, pomysłowości, najlepszego ubioru.


PRACOWITA PANI BIOLOG

W.G. Jest pani nauczycielem biologii, gdyby

miała pani cofnąć czas- czy zostałaby nią pani ponownie?

M.B. To trudne pytanie. Jeszcze kilka lat temu powiedziałabym że nie, miałam nieco inne plany życiowe i inne marzenia. Obecnie jestem zadowolona i doceniam zawód,który wykonuję. Bycie nauczycielem to duże wyzwanie i odpowiedzialność. Każdy rok pracy, każda klasa– to inne /nowe/ wyzwania, którym czasami ciężko sprostać.

W.G. Czy spodziewała się pani, że dostanie Oskary?

M.B. Szczerze powiem, że nie. Otrzymanie aż dwóch Oskarów, to duża niespodzianka. Nie ukrywam, iż było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. Bardzo dziękuję wszystkim uczniom i obiecuję nie zawieść ich w następnych latach mojej pracy.

W.G. Czy Oskar pracowitości zobowiązuje panią do jeszcze większej pracy?

M.B. Oczywiście, że tak. Postaram się pracować jeszcze wydajniej, mam nadzieję, iż lekcje i zajęcia przygotowywane przeze mnie będą sprostać oczekiwaniom uczniów.

W.G. Czy szczerość pomaga w tej pracy, czy też może przeszkadza?

M.B. Uważam, że szczerość pomaga nie tylko w pracy, ale i w życiu. Mam nadzieję, że mój nadmiar szczerości nie przeszkadza Wam- uczniom 


W.G. Często „dajemy w kość” nauczycielom. Czy ma pani taki swój sprawdzony sposób rozwiązania konfliktowych sytuacji?

M.B. W chwili obecnej nie mam własnej klasy, a co za tym idzie nie spotykam się z wieloma sytuacjami konfliktowymi. Niestety, tak jak w każdym środowisku, tak i tu w szkole pojawiają się konflikty między uczniami i nauczycielami. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest szczera rozmowa.

W.G. Jak pani przygotowuje się do lekcji, czy dużo pani poświęca na to czasu?

M.B. Staram się by moje lekcje były prowadzone w sposób atrakcyjny – nie zawsze się to udaje. Najczęściej przygotowuję się poprzez wyszukiwanie ciekawostek, które zapadną uczniom w pamięć i pozwolą kojarzyć dane zagadnienia.

Do każdej lekcji przygotowuję się inaczej i nie da się określić jak wiele czasu na to poświęcam. Każda klasa jest inna i każda wymaga innego podejścia, stąd różnorodne formy lekcji, różna oprawa dydaktyczna.

W.G. Dziękuję za rozmowę. Jeszcze raz gratuluję zdobycia, aż dwóch Oskarów.

Rozmawiała: Weronika Gofron

18 października odbyły się warsztaty poświęcone problemowi spożywania alkoholu przez młodych ludzi. Prowadzący zajęcia poprosili nas o wypełnienie ankiet. Dotyczyły one przyczyny sięgania po alkohol przez młodzież. Powodów jest wiele między innymi: ciekawość zobaczenia czegoś nowego, świetna zabawa, możliwość uzyskania lepszej pozycji w grupie rówieśniczej.


 • Zgodnie z relacjami uczestników warsztatów sięganie po alkohol w gronie rówieśników rozpoczyna się w wieku 13-14 lat. Najczęściej ma to miejsce podczas spotkań towarzyskich: w domach prywatnych, na podwórkach, w czasie koncertów, dyskotek szkolnych. Częstym momentem inicjacji są również wagary w pierwszym dniu wiosny. Przytoczę tu kilka wypowiedzi:

 • „Pod koniec szóstej klasy poszliśmy do domu kolegi, rodziców nie było. Mieliśmy zgrzewkę piwa. Gdy wróciłem do domu, mama zapytała dlaczego jestem taki czerwony. Powiedziałem, że dużo chodziłem”.

 • „W pierwszej klasie gimnazjum był u nas chłopak drugoroczny i on nas w taki klimat wprowadził. Jego koledzy mieli taką kanciapę na podwórku, przykrytą dachem wyciągniętym ze śmietnika. Oni rzadko tam pili alkohol, raczej palili papierosy. Tam po raz pierwszy piłem alkohol”.

 • By jeszcze lepiej nakreślić Wam problem posłużę się danymi statystycznymi:

 • Każdego roku, średnio 5 000 młodych osób w wieku poniżej

 • 21 lat umiera z powodu nadużywania alkoholu. Około 1 900 przypadków to wypadki drogowe, 1 600 osób pada ofiarą zabójstwa, około 300 popełnia samobójstwo. Setki młodych ludzi giną w wyniku innych urazów, takich jak upadki, poparzenia i utonięcia.

 • Dla młodego, rozwijającego się organizmu częste spożywanie alkoholu jest wręcz zabójcze, gdyż w krótkim czasie powoduje:

 • - różnego rodzaju uszkodzenie organiczne,

 • - zaburzenia w sferze psychiki, głównie: dysfunkcje pamięci, osłabienie krytycyzmu, obniżenie uczuciowości wyższej,

 • - konflikty w sferze interakcji,

 • psychodegradację – młodzież znacznie szybciej niż osoby dorosłe uzależnia się od alkoholu, wynika to z mniejszej tolerancji na alkohol młodego organizmu.


V BIEG PO DOLNIE BĘDKOWSKIEJ alkohol w gronie rówieśników rozpoczyna się w wieku 13-14 lat. Najczęściej ma to miejsce podczas spotkań towarzyskich: w domach prywatnych, na podwórkach, w czasie koncertów, dyskotek szkolnych. Częstym momentem inicjacji są również wagary w pierwszym dniu wiosny. Przytoczę tu kilka wypowiedzi:

W dniu 11.09.2011 odbył się kolejny Bieg po Dolinie. Jak każdego roku i tym razem w biegu nie zabrakło przedstawicieli naszego Gimnazjum. W liczbie

24 zawodników stanęliśmy na linii startu w kategorii dziewcząt i chłopców na dystansie 1000 m.

W pięknych okolicznościach przyrody Doliny Będkowskiej, przy wspaniałej pogodzie pierwsza na metę wbiegła Roksana Marek, trzecia Justyna Windys a tuż poza podium uplasowała się Izabela Grzybowska. Wśród chłopców pierwsze miejsce zdobył Dawid Chochół,

a pozostali panowie zajęli honorowe czwarte miejsca.

Całej drużynie biegaczy gratulujemy udanego występu

i czekamy przyszłym roku na podobną dawkę wrażeń

i jeszcze lepszych wyników. Trenerkami naszej grupki były panie Małgorzata Rabczyńska i Dorota Tracz.

Artykuł Kasi Regulskiej


Rozgrywki Coca-cola Cup alkohol w gronie rówieśników rozpoczyna się w wieku 13-14 lat. Najczęściej ma to miejsce podczas spotkań towarzyskich: w domach prywatnych, na podwórkach, w czasie koncertów, dyskotek szkolnych. Częstym momentem inicjacji są również wagary w pierwszym dniu wiosny. Przytoczę tu kilka wypowiedzi:

W dniu 11 września nasza reprezentacja chłopców w piłce nożnej zagrała w eliminacjach w Gimnazjum w Zabierzowie. Niestety nie udało nam się przejść do kolejnej rundy, ale liczymy na rewanż w przyszłym roku.

Oto tabela wyników:

Grupa 17

Lp. Nazwa szkoły Pkt. Bramki

1 Gimnazjum Zabierzów 6 9 - 5

2 Gimnazjum Korzkiew 3 10 - 8

3 Gimnazjum Biały Kościół 0 7 - 13

Opiekun drużyny: Pani Dorota Tracz.

Wycieczka klas pierwszych

W dniach 19-21 października bieżącego roku odbyła się wycieczka do Jodłówki Tuchowskiej. Została ona zorganizowana przez panią Annę Krzyżan- wychowawcę klasy Ib oraz panią Marię Habudę- Szumiec- wychowawcę klasy Ia. Wycieczka miała charakter integracyjny.

Wyruszyliśmy o godzinie 8:30 z parkingu koło gimnazjum. Po trzech godzinach podróży dotarliśmy na miejsce.


W Jodłówce powitała nas pani Basia- główny opiekun wycieczki. Na początku przydzieliła nam pokoje, które mieściły się w różnych domkach sąsiadujących ze sobą. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na stołówkę. Po zapoznaniu się z regulaminem obiektu zjedliśmy pyszny obiad. Po posiłku nie było czasu na leniuchowanie. Wzięliśmy udział w olimpiadzie sportowej. Startowaliśmy w następujących konkurencjach: jazda slalomem na rowerze, rzut gumiakiem, skoki na skakance i rzuty do kosza. Po dużej dawce ruch wróciliśmy do swoich pokoi, by trochę odpocząć. Następnie uzupełniliśmy spalone kalorie rozkoszując się wspaniałą kolacja. Wieczorem odbyło się również ognisko, przy którym śpiewaliśmy i piekliśmy kiełbaski. Dzień minął szybko i przyjemnie.

Drugiego dnia po śniadaniu czekała nas kolejna niespodzianka, w grupach mieliśmy wykonać plakaty, ćwiczyliśmy na siłowni i graliśmy w piłkarzyki. Potem obiadek i trochę laby. Następnie odbyły się zajęcia z pedagogiem, który zaproponował nam gry integracyjne by lepiej się poznać. Wieczór był równie atrakcyjny. Po kolacji odbył się konkurs karaoke, rozdanie dyplomów za olimpiadę sportową i konkursy prowadzone podczas naszego pobytu w Jodłówce Tuchowskiej. Po zakończeniu wróciliśmy do swoich domków.

Ostatniego dnia udaliśmy się na spacer. Zwiedziliśmy Jodłówkę i jej okolice. Po powrocie mieliśmy czas, aby się spakować. Dostaliśmy też prowiant na drogę.

Z bagaże pełnym wrażeń o12:30 wyruszyliśmy w drogę powrotną . Około 14:00 byliśmy pod szkołą. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy szczęśliwie wrócili do domu.

Artykuł

Kingi Windys


IX RAJD NEANDERTALA wycieczki. Na początku przydzieliła nam pokoje, które mieściły się w różnych domkach sąsiadujących ze sobą. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na stołówkę. Po zapoznaniu się z regulaminem obiektu zjedliśmy pyszny obiad. Po posiłku nie było czasu na leniuchowanie. Wzięliśmy udział w olimpiadzie sportowej. Startowaliśmy w następujących konkurencjach: jazda slalomem na rowerze, rzut gumiakiem, skoki na skakance i rzuty do kosza. Po dużej dawce ruch wróciliśmy do swoich pokoi, by trochę odpocząć. Następnie uzupełniliśmy spalone kalorie rozkoszując się wspaniałą kolacja. Wieczorem odbyło się również ognisko, przy którym śpiewaliśmy i piekliśmy kiełbaski. Dzień minął szybko i przyjemnie.

Dnia 29 września 2011 r. już po raz dziewiąty odbył się "Rajd Neandertala" - dla uczniów gimnazjów z gmin położonych wokół Ojcowskiego Parku Narodowego. Podobnie jak poprzednich edycjach łączył on w sobie elementy rajdu terenowego i konkursu. Wszyscy uczestnicy mieli do pokonania jedną trasę: ze Złotej Góry do Jaskini Nietoperzowej. Na starcie stawiły się, aż 24 drużyny z sześciu szkół. Każda drużyna mogła uzyskać maksymalnie 45 punktów. Nasze gimnazjum zdobyło II miejsce wśród startujących szkół.Szkołę reprezentowały cztery drużyny, z których najlepszy wynik uzyskały BAJECZNE BRZOZY: Windys Justyna, Brzyska Justyna, Brandys Magdalena, Windys Kinga.

Nagrodę zwycięzcom wręczył Dyrektor OPN, Pan Rudolf Suchanek. Oprócz pucharów i nagród ufundowanych przez Park, zwycięskie drużyny i szkoły otrzymały maskotki.

Artykuł

Kasi Regulskiej


MDKK - Młodzieżowy Dyskusyjny wycieczki. Na początku przydzieliła nam pokoje, które mieściły się w różnych domkach sąsiadujących ze sobą. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na stołówkę. Po zapoznaniu się z regulaminem obiektu zjedliśmy pyszny obiad. Po posiłku nie było czasu na leniuchowanie. Wzięliśmy udział w olimpiadzie sportowej. Startowaliśmy w następujących konkurencjach: jazda slalomem na rowerze, rzut gumiakiem, skoki na skakance i rzuty do kosza. Po dużej dawce ruch wróciliśmy do swoich pokoi, by trochę odpocząć. Następnie uzupełniliśmy spalone kalorie rozkoszując się wspaniałą kolacja. Wieczorem odbyło się również ognisko, przy którym śpiewaliśmy i piekliśmy kiełbaski. Dzień minął szybko i przyjemnie.

Klub Książki

W piątek 28 października odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki. Wzięła w nim udział grupa młodzieży z naszego gimnazjum. Z listy tytułów przygotowanych do przeczytania wybrali książkę pod tytułem ”Deklarację” Gemmy Malley. Stworzona została też lista ciekawych pozycji, które warto przeczytać. Możecie je znaleźć na stronie internetowej Gminnej Biblioteki w Wielkiej Wsi. Zachęcamy serdecznie do zapoznania się z nimi, bo warto! Następne spotkanie odbędzie się 3 luty o godzinie 17.00. Serdecznie zapaszmy.!

Artykuł Ani Nabagło

Małopolska Noc Naukowców

23 września 2011r. w Krakowie odbyła się V Małopolska Noc Naukowców! Kolejny raz mogliśmy wziąć udział w szalonej nocy naukowców! Nie mogło nas tam zabraknąć, zwłaszcza, że jest to jedyna okazja by spotkać się w nietypowych sytuacjach i fascynujących miejscach. Tej niepowtarzalnej Nocy naukowcy odkrywali przed uczestnikami tajemnice świata, odpowiadali na pytania, które nurtują nas od zawsze, a tak naprawdę dotyczą naszej codzienności, każdej sfery życia – techniki, biologii i zdrowia, energii, fizyki, chemii, rozrywki! Na zakończenie młodzi naukowcy mogli zwiedzić laboratorium, w którym przeprowadzane są testy na gryzoniach.

Artykuł

Kasia Regulska


JAK SIĘ UCZYĆ ??? wycieczki. Na początku przydzieliła nam pokoje, które mieściły się w różnych domkach sąsiadujących ze sobą. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na stołówkę. Po zapoznaniu się z regulaminem obiektu zjedliśmy pyszny obiad. Po posiłku nie było czasu na leniuchowanie. Wzięliśmy udział w olimpiadzie sportowej. Startowaliśmy w następujących konkurencjach: jazda slalomem na rowerze, rzut gumiakiem, skoki na skakance i rzuty do kosza. Po dużej dawce ruch wróciliśmy do swoich pokoi, by trochę odpocząć. Następnie uzupełniliśmy spalone kalorie rozkoszując się wspaniałą kolacja. Wieczorem odbyło się również ognisko, przy którym śpiewaliśmy i piekliśmy kiełbaski. Dzień minął szybko i przyjemnie.

Każdy uczeń spędził niejedną nieprzespaną noc by przygotować

się do klasówki czy egzaminu. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Oto kilka rad.

J e ś l i c h c e s z u c z y ć s i ę t a k , a b y :

•zapytany do odpowiedzi na lekcji umieć dobrze odpowiedzieć,

•zapamiętać przez długi okres czasu to, czego się nauczyłeś (a może nawet całe życie?),

•przed sprawdzianem czy klasówką minimalną ilość czasu poświęcać na powtórzenie materiału i mimo to uzyskać dobrą ocenę.

T o p a m i ę t a j , ż e :

•nauka rozpoczyna się na lekcji, powtarzanie jest ważną czynnością.

•Dobrze sporządzony harmonogram powtórzeń to podstawa długotrwałego zapamiętywania.

To zapewni Ci sukces w uczeniu się:

1.Twój tydzień powinien być rozsądnie zaplanowany, zgodnie z planem lekcji i zajęć pozalekcyjnych.

2.Przed przystąpieniem do nauki musisz nastawić się do niej pozytywnie; dużo łatwiej, przyjemniej i szybciej będziesz się uczyć.

3.W ciągu nauki rób krótkie przerwy, a naukę łatwiejszych i trudniejszych przedmiotów “przeplataj”.

4. Warto zacząć od przedmiotu mniej przez Ciebie lubianego.

5. Pamiętaj o wypoczynku i regeneracji organizmu, duży wysiłek fizyczny od stresowuje, podobnie jak kontakt z przyrodą, pływanie, taniec i odpowiednia muzyka.

6.Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu !

7. Unikaj zaległości w nauce; są powodem wielu niepotrzebnych napięć i stresów. Wynikające z zaległości braki dają o sobie znać w najmniej odpowiednich momentach.

8. Będziesz się mniej męczyć przy nauce jeśli zapewnisz sobie: odpowiednie oświetlenie, prawidłową postawę i ciszę.

Kasia Regulska


Humor wycieczki. Na początku przydzieliła nam pokoje, które mieściły się w różnych domkach sąsiadujących ze sobą. Po zakwaterowaniu udaliśmy się na stołówkę. Po zapoznaniu się z regulaminem obiektu zjedliśmy pyszny obiad. Po posiłku nie było czasu na leniuchowanie. Wzięliśmy udział w olimpiadzie sportowej. Startowaliśmy w następujących konkurencjach: jazda slalomem na rowerze, rzut gumiakiem, skoki na skakance i rzuty do kosza. Po dużej dawce ruch wróciliśmy do swoich pokoi, by trochę odpocząć. Następnie uzupełniliśmy spalone kalorie rozkoszując się wspaniałą kolacja. Wieczorem odbyło się również ognisko, przy którym śpiewaliśmy i piekliśmy kiełbaski. Dzień minął szybko i przyjemnie.

 • Na lekcji nauczyciel pyta ucznia:

 • Jasiu, ile miałeś w lat w ostatnie urodziny?

 • Siedem.

 • A ile będziesz miał w następne?

 • Dziewięć.

 • Siadaj, pała!

 • Niech to szlag, pała w urodziny!

 • Syn wraca ze szkoły.

 • -Jak było? - pyta mama.

 • -Na pięć!

 • Naprawdę?

 • No tak. Dwa z polskiego

 • dwa z matmy i pała z historii.

 • Nauczyciel oddaje Jasiowi

 • klasówkę. Zamiast oceny

 • napisał IDIOTA. Jaś spojrzał

 • na kartkę i mówi:

 • Ale pan jest roztargniony.

 • Miał pan wstawić ocenę ,a nie

 • się podpisywać.


ad