Alfabet
Download
1 / 20

ALFABET - PowerPoint PPT Presentation


  • 167 Views
  • Uploaded on

ALFABET. Zjednoczonych Niemiec. A jak Angela Merkel.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ALFABET' - trish


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Alfabet

ALFABET

Zjednoczonych Niemiec


A jak angela merkel

Ajak Angela Merkel

Angela Merkel- ur. 1954r. Obecna kanclerz Niemiec. Żadnemu Ossi nie udało się osiągnąć tyle, co jej. Z wykształcenia fizyk. 9 listopada 1989r., na kilka dni przed upadkiem muru berlińskiego, poszła do sauny, nie wiedząc że jej życie nabierze niezwykłego tempa. Przyłączyła się do opozycji, została zastępcą rzecznika prasowego pierwszego demokratycznego rządu NRD. Po zjednoczeniu jako minister ds.. Młodzieży weszła do gabinetu Kohla. Po wygranej w zeszłorocznych wyborach jej popularność jednak spada, tak jak notowania jej partii.


B jak berlin bonn

B jak Berlin- Bonn

To uporowi władz Bonn Niemcy zawdzięczają to, że 20 lat po zjednoczeniu mają ciągle dwie stolice. Malutkie Bonn, stolica RFN od 1949r., obawiało się, że podupadnie po zaplanowanej na 1999r. wyprowadzce rządu i parlamentu to Berlina. Od 11 lat niemieccy politycy i urzędnicy kursują między miastami specjalnym szybkim pociągiem i samolotami. Budżet kraju kosztuje to 4 mln. euro rocznie. Bonn na zjednoczeniu Niemiec nie wyszło źle- do opuszczonych przez władze gmachów wprowadziły się wielkie koncerny. Zjednoczony Berlin wręcz przeciwnie. To najtańsza i najbiedniejsza stolica zachodniej Europy.


C jak chemnitz dawne karl marx stadt

C jak Chemnitz- dawne Karl-Marx-Stadt

NRD jeszcze istniało, gdy władze wschodnich Niemiec zaczęły rozprawę z dawnymi symbolami. Wiosną 1990r. saksońskie Karl-Marx-Stadt stało się z powrotem Chemnitz. Z placów znikały pomniki, a z gmachów urzędów godło NRD- młot i cyrkiel w otoczeniu łanów zbóż. Ostatni symbol dawnego reżimu zniknął dopiero w 2006r., gdy władze Berlina postanowiły rozebrać gmach enerdowskiego parlamentu izby ludowej.


D jak demografia

D jak demografia

Dla Niemców nieubłagana. Jeśli liczba urodzin będzie spadać w takim tempie, to w 2030r. Niemcy skurczą się o ponad 5 mln. mieszkańców, a większość społeczeństwa będą stanowić emeryci. Zabraknie zaś ludzi którzy będą pracować na ich emerytury. Niemców nieustannie ubywa od lat 70., tylko w zeszłym roku kraj zmniejszył się o 192 tyś. obywateli. Szczególnie widać to na wschodzie, gdzie z byłego NRD po zjednoczeniu za chlebem wyjechało 1.5 mln. ludzi, głównie młode kobiety


E jak ekspansja wessich

E jak ekspansja Wessich

Ossi, czyli mieszkańcy dawnego NRD, na początku witali ich z entuzjazmem. Tysiące zachodnioniemieckich biznesmenów, urzędników, lekarzy, policjantów, wojskowych ruszyło na wschód uczyć Ossich, jak funkcjonować w kapitalizmie, w przy okazji, by zrobić interes życia. Efekty współpracy rozczarowały jednych i drugich. Wessi szybko i z pogardą uznali, że Ossi są leniwi i ograniczeni. Ossi uznali, że Wessi za bardzo zadzierają nosa.


G jak granica na odrze i nysie

Gjak granica na Odrze i Nysie

Zachodnia granica Polski. Już w 1950r. uznało ją NRD, ale było trzeba czekać 20 lat, by uznały ją władze w Bonn. Kanclerza Willy’ego Brandta, który podpisał w grudniu 1970r. odpowiedni traktat w zachodnich Niemczech, okrzyknięto zdrajcą. Sprawa powróciła w 1990r. podczas międzynarodowych negocjacji o zjednoczeniu Niemiec, gdy chadecki kanclerz Helmut Kohl pod presją własnej partii robił, co mógł, by jej uznanie przesunąć w czasie. Dzięki uporowi ówczesnego szefa polskiego MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego wymusili to na nim alianci. Po zjednoczeniu dla Niemców ze wschodu za sprawą m.in. Polskich złodziei samochodów stała się granicą cywilizacji. Po wejściu Polski do strefy Schengen powoli zanika


H jak honecker

H jak Honecker

Erich(1912-1994), drugi i ostatni władca NRD, oficjalnie tytułowany sekretarzem generalnym SED( Socjalistyczna Partia Jedności), przewodniczącym Rady Państwa i Narodowej Rady Obrony. Zamienił wschodnie Niemcy w najbardziej represyjne i dogmatyczne państwo bloku wschodniego. W 1962r. Koordynował budowę muru berlińskiego. Do końca wierzył w socjalizm, a pierestrojkę traktował jak herezję. Na trzy tygodnie przed upadkiem muru odsunięty od władzy. Po zjednoczeniu uciekł przed wymiarem sprawiedliwości do ZSRR, został jednak wydany Niemcom. Do procesu nie doszło ze względu na jego zły stan zdrowia. Wyemigrował do córki do Chile gdzie zmarł w 1994r.


J jak socjalistyczna partia jedno ci

J jak Socjalistyczna Partia Jedności

W skrócie SED- komunistyczna partia w NRD i jedyna partia która przetrwała zmiany i do dziś liczy się w polityce. Wystarczyło że w ciągu 20 lat SED kilka razy zmieniła szyk i z uporem głosiła hasła o konieczności obrony robotników przed wyzyskiem. Dziś nazywa się Lewicą, jest czwartą siłą polityczną w Niemczech, współrządzi Berlinem oraz Brandenburgią. Lewica odnosi sukcesy dzięki temu, że 20 lat temu enerdowskim politykom udało się uratować przed konfiskatą lwią część majątku SED- w sumie kilka miliardów euro.


K jak kohl

K jak Kohl

Helmut (ur. 1930r), kanclerz zjednoczenia. Gdy w latach 60. jako działacz CDU z Nadrenii- Palatynatu wchodził do wielkiej polityki, traktowano go jak prowincjusza. Kanclerzem został w 1982r. Wówczas jego ambicją było zjednoczenie Niemiec( Bonn próbowało „normalizować” stosunki z NRD), ale integracja europejska, którą rozkręcał razem z prezydentem Francji Fransois Mitterrandem. Upadkowi komunizmu w NRD się nie spodziewał. Gdy 9 listopada 1989r. walił się mur berliński, był z oficjalną wizytą w Polsce. Po zjednoczeniu fetowano go jako drugiego Bismarcka. W 1998r. Jednak przegrał wybory. Niemcy po 16 latach rządów mieli go po prostu dość. Rok później dobiła go afera nielegalnego finansowania CDU. Dziś schorowany polityk wraca do łask jako autorytet.


L jak lipsk
L jak Lipsk

Miasto w Saksonii. Jedno z nielicznych w byłym NRD, które poradziło sobie po zjednoczeniu Niemiec. Chodź kanclerz Kohl zapewniał że NRD zamieni się w „kwitnące krajobrazy’’, a w kraj wpompowano w

ciągu 20 lat 1.5 bln € nie udało się

powstrzymać tamtejszej gospodarki.

Większość enerdowskich fabryk

upadła bo Niemcy woleli kupować

zachodnie produkty,

a państwa bloku wschodniego

wstrzymywały zamówienia.

W efekcie pojawiły pojawiły

się nieznane wcześniej

masowe bezrobocie, bieda

I wyludnianie się miast.


Jak aba
Ł jak Łaba

Rzeka, wzdłuż której przebiega granica niemiecko-niemiecka, a zarazem żelazna kurtyna licząca 1378 km granica między blokiem wschodnim a wolnym światem. Pilnie strzeżona przez władze NRD, które w ten sposób powstrzymały exodus własnych obywateli na Zachód. Pilnowało jej ok.. 30 tys. Pograniczników, którzy mieli strzelać do uciekinierów. Wzdłuż granicy zakładano też pola minowe i ustawiano automatycznie kierowanie karabiny maszynowe.

Mimo to Niemcy z NRD i tak

próbowali ucieczek.

Większość kończyła

się aresztowaniem

i kilkuletnią odsiadką.

Szacuje się, że podczas

ucieczek z NRD

zgineło ponad tysiąc osób.


M jak mur berli ski
M jak Mur Berliński

Składał się z : dwóch betonowych pasów o dł. 150 km oraz 300 wież strażniczych.

Powstał w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961r. Władze NRD chciałby w ten sposób odciągnąć Brelin Zachodni, przez który na Zachód uciekały tysiące obywateli. Oficjalnie nazwano go ochronnym murem antyfaszystkowskim - mur miał chronić NRD przed napływem rzekomych szpiegów i sabotażystów z Zachodu.

Mur pochłonął życie 200 osób.

Przestał istnieć 9 listopada1989 r

Dziś w Berlinie po murze

zostało jedynie kilka

śladów.


N jak neonazi ci
N jak neonaziści

Działają w całych Niemczech. W latch 90. na posenerowską prowincję borykając

się z biedą i bezrobociem zaczęli napływać funkcjonariusze NPD i DVU neonazistowskich

partii kanapowych z Zachodu. Tezy, że w Niemczech nie ma pracy przez gastarbeiteiterów

albo że liczba ofiar Holocaustu jest wyolbrzymiona, szybko znalazły posłuch. Partie

zaczęły wchodzić do wschodnioniemieckich landtagów. Braunanym nie udało się przekuć

tych wyników w trwałe sukcesy, tym bardziej że brakuje im pieniędzy. Mimo to w byłym

NRD mają swoje bataliony, a nowych

członków rekrutują np. poprzez

rockowe, które śpiewają

neonazistowskie

piosenki.


O jak ostalgia
O jak ostalgia

Tęsknota za byłem NRD. Według

sondaży z wiosny tego roku aż 24

proc. mieszkańców wschodnich

Niemiec chciałoby powrotu do

czasów NRD, bo wówczas życie

łatwiejsze i stabilniejsze.

Ostalgię chętnie wykorzystują

filmowcy.

Powstało

kilkanaście filmów

Pokazujących w landrynkowych

sposób życie w komunistycznych

Niemczech.


P jak polacy
P jak Polacy

W dobie karnawału „Solidarności’’ przez chwilę cieszyliśmy się

uznaniem społeczności RFN. Potem za sprawą gastarbeiterów

na zachodzie Niemcy patrzyli na nas coraz mniej przychylnym okiem.

W NRD, z którym oficjalnie żyliśmy w przyjaźni, Polaków nie znoszono,

chociażby za to, że w latach 80. wykupywali z enerdowskich sklepów towary.

Wyjątkiem była grupa zafascynowanych „ Solidarnością” dysydentów.

Po zjednoczeniu Niemiec Polak stał się synonimem złodzieja samochodów.

Z czasem nasz wizerunek zaczął się poprawiać,

a Polaków zaczęto szanować jako

klientów i dobrych pracowników.


S jak stasi
S jak Stasi

Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwa,

miecz i tarcza partii. Przez pół wieku

istnienia dzięki sieci 600 tys. Tajnych

współpracowników całkowicie kontrolowało

NRD. Ponad 12 tys.szpiegów działało w

RFN. Stasi jesienią 1989 r. przemianowano

na Urząd Bezpieczeństwa Niemiec.

Po zjednoczeniu Niemiec część dawnych

funkcjonariuszy znalazła pracę w biznesie.

Przed sądami , np. za porwanie obywateli

RFN, odpowiadała jedynie garstka,

w tym szef wywiadu zagranicznego

Marcus Wolf.


T jak trabant
T jak Trabant

Najbardziej popularne auto NRD o odpowiedź wschodnich Niemiec na

Volkswagena „garbusa”. Pierwsze egzemplarze zeszły z taśmy fabryki w

Zwickau w 1957 r. Najbardziej popularną wersję - Trabnata 601 –

Produkowano praktycznie bez zmian konstrukcyjnych od lat 60. do 1990 r.

W 1991 r. próbowano sprzedać trabanta z silnikiem Golfa.

Eksperyment jednak się nie przyjął.


U jak urz d gaucka
U jak Urząd Gaucka

Powołana w dniu zjednoczenia Niemiec instytucja rozliczająca agentów

Bezpieki, na której czele stanął związany z enerdowską opozycją pastor

Gauck. Badała zawartość przejętych akt i tysięcy worków ze zniszczonymi

archiwaliami.

Zdemaskowano wielu polityków, dziennikarzy czy biznesmenów.

W najbliższej przyszłości urząd ma zostać zlikwidowany.


Z jak zjednoczenie
Z jak zjednoczenie

Przyczyny zjednoczenia Niemiec :

→ ,, Solidarność ‘’

→ ogłoszona przez Garbaczowa pierestrojka

→ upadek muru berlińskiego

Ruszyły negocjacje między NRD i RFN oraz między

Niemcami i aliantami, tzw. Rozmowy 2+4.

1. lipca 1990 r. kraje połączyła unia : gospodarcza, walutowa i socjalna

3. października NRD przestało istnieć.

Efekt już wtedy rozczarowywał niektórych dysydentów.

Chcieli nowej konstytucji i nowego państwa, które łączyłoby

Wschodnie i zachodnie Niemcy.

A tak naprawdę NRD wcielono do RFN.