alfabet braille a n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Alfabet Braille’a

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Alfabet Braille’a - PowerPoint PPT Presentation


  • 243 Views
  • Uploaded on

Alfabet Braille’a. to alfabet  umożliwiający zapisywanie i odczytywanie tekstów osobom niewidomym. Alfabet Braille’a , to nie język! To system!!.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Alfabet Braille’a' - carsyn


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
alfabet braille a

Alfabet Braille’a

to alfabet umożliwiający zapisywanie i odczytywanie tekstów osobomniewidomym.

Alfabet Braille’a , to nie język! To system!!

slide2

Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille'a, jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej

wielka litera w braille
Wielka litera w Braille.

W systemie Braille’a dużą literę zastępuje jeden znak, stawiany przed każdym słowem, które ma być zapisane wielką literą.

cyfry w braille
Cyfry w Braille.

Aby nie było zbyt wielu znaków w Systemie Braille’a, liczby mają takie same znaki jak kolejne litery, zaczynając od A do J.

A = 1

B = 2

C = 3

D = 4

E =5

F = 6

G = 7

H = 8

I = 9

J = 0

tabliczki brajlowskie niezb dne do pisania
Tabliczki brajlowskie- niezbędne do pisania!

Przywrócenie możliwości posługiwania się pismem jest ważnym czynnikiem całościowej rehabilitacji. Przywraca osobom z poważnymi dysfunkcjami wzroku możliwości zdobywania wykształcenia, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, rozwijania zainteresowań, utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi, pracę zawodową i twórczą, ułatwia życie codzienne.

gdzie mo emy spotka si z braillem
Gdzie możemy spotkać się z Braillem ?
  • Na opakowaniach leków
  • Bankomaty
  • Karty do gier
  • Kalendarz
  • Komunikacja miejska
  • Przejście dla pieszych jest również specjalnie oznakowane
  • Mapy
maszyna do zapisu breille a
Maszyna do zapisu Breille’a.

W alfabecie Braille'a do zapisu znaków stosuje się odpowiednio ułożone wypukłe punkty. W 1892 roku Frank Haven Hall stworzył maszynę Halla-Braille'a, która za pomocą sześciu klawiszy (jeden dla każdego punktu w systemie) umożliwiała szybki zapis treści w alfabecie Braille'a.

slide9

Powierzchnia znaku nie przekracza pola dotyku opuszki palca. Jest to więc najmniejszy znak jaki dotyk ludziki może wyczuć.

ta ma dla niewidomych
Taśma dla niewidomych

Patent ten składa się ze zwykłej rolki, na którą nawinięta została taśma klejąca z wypustkami. Mogą one przypominać folię bąbelkową, bowiem tworzenie słów w alfabecie Braille'a odbywa się poprzez wciskanie zbędnych wypustków.

Fragment taśmy ze stworzonymi napisami nakleja się następnie na przedmiotach codziennego użytku czy w formie ostrzeżenia w miejscach niebezpiecznych. Zdecydowanie podniesie ona komfort poruszania się po domu, ułatwi normalne funkcjonowanie, a także poprawi bezpieczeństwo osób niewidomych.