Jan pawe ll
Download
1 / 9

Jan Paweł ll - PowerPoint PPT Presentation


 • 149 Views
 • Uploaded on

Jan Paweł ll. Weronika Marek 1”d”. Spis treści. Mamy Papieża ! Watykan za otwartymi drzwiami. Pielgrzym Papież SUPERSTSTAR Trzeba pięknie żyć i pięknie umierać! Psalm Kalendarium z ostatniego roku życia. MAMY PAPIEŻA!. Habemus papam! Mamy Papieża! Te słowa rozległy się kilkanaście

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Jan Paweł ll' - tom


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Jan pawe ll
Jan Paweł ll

 • Weronika Marek 1”d”


Spis tre ci
Spis treści

 • Mamy Papieża !

 • Watykan za otwartymi drzwiami.

 • Pielgrzym

 • Papież SUPERSTSTAR

 • Trzeba pięknie żyć i pięknie umierać!

 • Psalm

 • Kalendarium z ostatniego roku życia


Mamy papie a
MAMY PAPIEŻA!

Habemus papam!

Mamy Papieża!

Te słowa

rozległy się kilkanaście

minut po godzinie 18

16 października 1978 roku.

Na placu Świętego Piotra zaległa cisza. Nowy Pan na Stolicy Piotrowej pojawił się po raz pierwszy o 19,20. Stanął na balkonie bazyliki. Mówił po włosku, bez kartki, na twarzy widać było wzruszenie. Uśmiechnął się. U steru Łodzi Piotrowej nowy człowiek , nowy styl, nowy pontyfikat.


Watykan za otwartymi drzwiami
Watykan za otwartymi drzwiami

Poprzednicy Jana Pawła ll żyli wsamotności, odseparowani od wiernych i świata zewnętrznego. Ich świat pozostawał za zamkniętymi drzwiami Watykanu. Nie do pomyślenia było, by papież odwiedzał parafian w ich domach, uprawiał jogging czy opowiadał dowcipy. O tym, co wypada lub nie wypada, decydowali dostojnicy Kurii Rzymskiej. Obawiano się , że odstępstwa od wiecznych reguł pozbawią urząd papieski powagi i szacunku. Jan paweł ll nie miał takich obaw. Pokazał, że droga do świętości wiedzie przez człowieczeństwo, a nie jego zaprzeczenie.


Pielgrzym
Pielgrzym

Był papieżem, który wyszedł ze swoją nauka poza granice Watykanu. Podróże Jana Pawła ll stały się jego biurem, przesłaniem niesionym tym, którzy chcieli go wysłuchać, sposobem zarządzania najstarszą instytucją świata. Miejscem Jego misji byłe stadiony, morskie wybrzeża, pola, ulice, place i parki wielskich miast. Niestrudzenie przemierzał cały glob, aby dotrzeć nawet tam, gdzie wcześniej nie znano Jego imienia. Skromny człowiek pełen wiary i miłości, mówiący do ludzi ich własnym językiem i szanujący ich obyczaje przyjmowany był jak najdroższy gość. Jak posłaniec dobrej nowiny.


Papie superstar
Papież SUPERSTAR

Wołali do Niego: „John Paul Two – we love you!”. Odpowiadał: „Ja też Was kocham”. Jak na koncertach wielkich gwiazd rocka. Na spotkania z Nim zawsze i wszędzie ściągały miliony młodych ludzi, szukających nadziei i miłości. Jan Paweł ll był idolem młodzieży i pierwszym papieżem, który jakkolwiek niestosownie miałoby to zabrzmieć, był nie tylko największym autorytetem moralnym, lecz także ikoną popkultury.


Trzeba pi knie y i pi knie umiera
Trzeba pięknie żyć i pięknie umierać!

Jan Paweł ll gasł pogodnie. Był spokojny i gotów do zakończenia misji. Gdy cały świat wstrzymał oddech, nasłuchując wieści z Watykanu ,. On powoli przechodził na tamtą stronę. Śmierć dla katolika nie jest końcem świata, bo otwiera nowe życie. Największą rozpacz przynosi tym , którzy pozostają.


„ Pan jest pasterzem moimNa niczym mi nie zbywaNa zielonych pastwiskachpołożył mnie, nad spokojne wody mnie prowadzi.Duszę moją posila, prowadzimnie po ścieżkach prostychdla chwały swego imienia.A choćby zeszedł w ciemną dolinę śmierci, nie będę

Lękac się złego,

Bo Ty jesteś ze mna(…)”

Psalm 23 w tłumaczeniu Czesława Miłosza


Kalendarium z ostatniego roku ycia
Kalendarium z ostatniego roku życia.

 • 4 I – audiencja dla piłkarzy, sympatyków i działaczy ulubionego klubu Papieża – Cracovii;31 I ok. godz. 23. – Jan Paweł II został przewieziony do kliniki Gemelli z objawami silnego zapalenia tchawicy i krtani;31 I – 10 II – pobyt w poliklinice Gemelli;13 II – śmierć s. Łucji dos Santos – ostatniej wizjonerki z Fatimy;23 II – ukazuje się włoski przekład książki „Pamięć i tożsamość”;24 II – Jan Paweł II po raz pierwszy od początku pontyfikatu nie uczestniczy w konsystorzu; nawrót kłopotów z oddychaniem, przed 22. Papież trafia znowu do kliniki Gemelli, gdzie przechodzi zabieg tracheotomii;24 II - 13 III – kolejny pobyt w poliklinice Gemelli;27 II – Papież pojawia się w oknie kliniki Gemelli podczas modlitwy na Anioł Pański;9 III – audiencja w szpitalu dla Henryka Woźniakowskiego – prezesa wydawnictwa Znak;Jan Paweł II z okna kliniki błogosławi wiernych;13 III – Papież powraca do Watykanu, krótko przed wyjściem ze szpitala po raz ostatni przemawia do wiernych;14 III – polska premiera książki „Pamięć i tożsamość” wydanej przez Znak;20 III – Papież nie przewodniczy Mszy w Niedzielę Palmową, ale po zakończeniu w milczeniu błogosławi wiernych z okna swojego apartamentu;25 III – Droga Krzyżowa w Koloseum – po raz pierwszy od początku pontyfikatu bez udziału Jana Pawła II, ale w jego obecności na telebimie;27 III – milczące wielkanocne Urbi et Orbi z okna Pałacu Apostolskiego;30 III – informacja o wprowadzeniu sondy nosowo-żołądkowej do organizmu Papieża;31 III ok. godz. 22.45 – komunikat o gwałtownym pogorszeniu stanu zdrowia Jana Pawła II, informacja o infekcji dróg moczowych Papieża;1 - 2 IV – trwa walka o życie Jana Pawła II; informacje o zawale serca, spadku ciśnienia krwi, osłabionym oddechu Papieża; Papież odmawia przewiezienia do kliniki Gemelli.

 • 2 kwiecień 2005 r.O godzinie 21.37 Papież Jan Paweł II odszedł do Ojca w Niebie.


ad