Urządzenia Techniki Komputerowej - PowerPoint PPT Presentation

urz dzenia techniki komputerowej n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Urządzenia Techniki Komputerowej PowerPoint Presentation
Download Presentation
Urządzenia Techniki Komputerowej

play fullscreen
1 / 13
Urządzenia Techniki Komputerowej
105 Views
Download Presentation
stasia
Download Presentation

Urządzenia Techniki Komputerowej

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Urządzenia Techniki Komputerowej Dysk Twardy

  2. Co to jest dysk twardy Dysk twardy jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera. Pojemność dysków twardych podaje się w gigabajtach.

  3. Dysk twardy zbudowany jest z: • 1. Gniazda zasilania.2. Dysków magnetycznych-są to krążki na których zapisuje się dane.3. Łącza między dyskiem a kontrolerem wejścia/wyjścia.4. Uszczelki chroniącej przed kurzem.5. Silnika napędu głowic.6. Głowicy która zapisuje i odczytuje dane znajdujące się na krążku.7. Przewodów łączących głowice z układami sterowania.8. Kabla IDE -typ kabla służący do połączenia urządzeń pracujących w standardzie IDE i EIDE. Ma on kształt szerokiej taśmy zakończonej podłużnymi wąskimi wtyczkami.

  4. Dyski Twarde

  5. Budowa dysku Dysk twardy znajduje się we wnętrzu obudowy komputera lub w łatwo dostępnej szufladzie, tzw. kieszeni i służy do przechowywania programów i danych. Dysk twardy został tak nazwany, z powodu swej sztywnej konstrukcji, są one umieszczone w odpowiednio skonstruowanym pyłoszczelnym zespole napędowym, zwierającym ponadto układy sterowania silnikiem napędu dysków, silnikiem przesuwu głowic (pozycjonerem), układu sterownia zapisu, układu odczytu oraz inne układy sterujące i kontrolne zespołu napędowego. Większość dysków twardych składa się następujących komponentów: obudowy, pozycjonera głowicy, ram głowic, zapisu i odczytu, wirujących talerzy, układów sterowania.

  6. Rodzaje dysków twardych Dyski twarde możemy rozróżnić na podstawie ilości informacji, jakie mogą przechowywać. Jest to liczba gigabajtów, które może taki dysk zapisać.Drugim, ważnym czynnikiem, jest szybkość obracania się dysków - im ta wartość jest większe, tym szybszy będzie dostęp do zawartych na dysku danych.Przy zakupie dysku istotny jest również rodzaj podłączenia dysku do płyty głównej - istnieje kilka rodzajów podłączeń, m.in. IDE, SCSI, SATA, itp. Im lepsze złącze, tym szybsze przekazywanie danych z dysku, do pozostałych urządzeń. A co za tym idzie, szybsza praca komputera.

  7. Inne środki przenoszenia danych

  8. Pamięci masowe USB • Pendrivy (urządzenia wielkości kciuka, podłączane do portu USB w komputerze stacjonarnym lub laptopie) są stosunkowe tanie, wielokrotnego użytku, szybkie, odporne mechanicznie i dużo wygodniejsze w przenoszeniu danych niż CD-ROM. Pracują równie dobrze na komputerach działających w systemach MS Windows, MacOS, jak i w Linuksie. Doskonale nadają się do przenoszenia tych informacji, których ze względu na rozmiar i stopień poufności nie możemy po prostu wysłać e-mailem. Przez ostatnie dwa lata pendrivy stały się urządzeniami powszechnymi w wymianie danych. Przykładowo, uczyłem ostatnio w szkole, w której nie wolno było przysyłać e-mailem wyników egzaminów studentów. Kiedy jeden z profesorów potrzebował elektronicznej kopii protokołu egzaminacyjnego, po prostu podłączyłem mój 64MB pendrive do laptopa, przekopiowałem dane poprzez przeciągniecie ikony pliku na ikonę dysku, a następnie oddałem mu pendrive'a prosto do ręki. Jak wynika z tej krótkiej demonstracji, przekazanie innej osobie poufnych danych przebiegło tak, że nie musiałem się martwić o ustawienia konfiguracji Internetu, kodowanie transmisji, pomyłkę adresu czy też możliwość przechwycenia danych przez osobę trzecią, czyli wszystko to, co wiąże się z przesyłaniem danych e-mailem.

  9. Szybkość USB Jakie są szybkości USB USB 1.1. - zwany "USB" maksymalna szybkość transferu do 12Mbitów na sekundęUSB 2.0 - maksymalna szybkość transferu do 480Mbitów na sekundę.USB 2.0 występuje w trzech odmianach: Hi-Speed, Full-Speed i Low-Speed.Jedynie w przypadku kiedy zarówno kontroler jaki i urządzenie pracuje w trybie Hi-Speed możliwe jest osiągnięcie szybkości do 480Mbitów na sekundę. Pamięci Full-Speed chodzą z szybkością do 12Mbitów na sekundę ale są kompatybilne z urządzeniami USB 2.0. Szybkość transferu zależna jest też od stopnia obciążenia systemu w danym momencie, z drugiej strony niektóre urządzenia nie potrzebują aż tak dużej szybkości np. klawiatura lub mysz nie potrzebują do komunikacji transferu większego nie 1.5 Mbita na sekundę.

  10. Koniec Wojciech Gorączka