slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ASIE PowerPoint Presentation
Download Presentation
ASIE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 21

ASIE - PowerPoint PPT Presentation


 • 293 Views
 • Uploaded on

ASIE. je svou rozlohou 44 603 853 km² největší a s téměř 4 miliardami obyvatel nejlidnatější světadíl , který tvoří součást kontinentu zvaného Eurasie , Rozkládá se především na východní a severní polokouli.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

ASIE


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
 1. ASIE je svou rozlohou 44 603 853 km² největší a s téměř 4 miliardami obyvatel nejlidnatější světadíl, který tvoří součást kontinentu zvaného Eurasie, Rozkládá se především na východní a severní polokouli. Pokrývá 8,6 % povrchu Země (29,9 % souše) a její obyvatelstvo představuje 60 % světové populace. Během 20. století se počet lidí žijících v Asii téměř zčtyřnásobil.

 2. HRANICE ASIE • hranice mezi Evropou a Asií vede z: • Bajdarackého zálivu po východním úpatí Uralu (Ural leží celý v Evropě), • dále po řece Embě, • po pobřeží Kaspického moře a Kumomanyčskou sníženinou • na sever od Kavkazu (Kavkaz leží už celý v Asii) do Azovského moře. • Dále k jihozápadu oba světadíly odděluje Černé moře, • průliv Bospor, Marmarské moře a průliv Dardanely. • Do obou světadílů zasahuje území Ruska, Kazachstánu a Turecka. • Od Afriky je Asie oddělena Suezským průplavem. • Sinajský poloostrov už tedy leží v Asii a • Egypt tak zasahuje částí území do Afriky a částí do Asie. • Dále na jih oba světadíly odděluje Rudé moře. • Ani hranici s Austrálií a Oceániínení snadné stanovit. • Australská pevnina se sice asijské nedotýká, ale mezi nimi leží velké množství ostrovů, u nichž není vždy jasné, ke kterému světadílu je přiřadit. Ostrov Nová Guinea se obvykle řadí k Oceánii, což znamená, že území Indonésie zasahuje do obou světadílů. • Nejjasněji vymezená je hranice Asie a Severní Ameriky. • Ty jsou odděleny 88 km širokou Beringovou úžinou v místech, kde se k sobě blíží asijská Čukotka a americká Aljaška.

 3. Vymezení hranice asijské pevniny: Sever: Čeljuskinůvmys (77° 44' s. š.) na poloostrově Tajmyr v Rusku Východ: Děžňovův mys (169° 40' z. d.) na poloostrově Čukotka v Rusku Jih: Mys Buru (1° 25' s. š.) na Malajském poloostrově Západ: Mys Baba (26° 3' v. d.) v Turecku jižně od Dardanel

 4. Asijské geografické rekordy Mnohé asijské geografické rekordy jsou současně světovými rekordy. Nejvyšší hora:Mount Everest – 8850 m (Nepál, Čína, Himálaj) je současně nejvyšší horou světa Nejvyšší činná sopka:Ključevskaja – 4750 m (Rusko, Kamčatka) Nejnižší bod: hladina Mrtvého moře – 400 m pod úrovní světového oceánu (Izrael, Jordánsko) Nejhlubší kryptodeprese:Bajkal – dno -1186,5 m pod úrovní hladiny oceánu (Rusko) je současně nejhlubší kryptodepresí na světě Nejdelší řeka:ChangJiang – 6379 km (Čína) je 3. nejdelší řeka světa a s průtokem 31 900 m³/s  4. nejvodnatější tok této planety Největší ostrov:Kalimantan nebo také (Borneo) – 725 460 km² (3. největší ostrov světa) Největší poloostrov:Arabský poloostrov – 2 780 000 km² Nejvzdálenější místo od moře:Džungarská pánev – 2650 km od Severního ledového i od Indického oceánu (Čína) je současně nejvnitrozemštejším bodem na světě Největší jezero:Kaspické moře – 371 000 km² (největší jezero na světě) Nejhlubší jezero:Bajkal – 1642 m (nejhlubší jezero na světě) Nejlidnatější stát:Čína – 1 348 083 800 obyvatel (nejlidnatější stát na světě) Největší stát:Rusko – 13 200 000 km² (asijská část; celé Rusko je největší stát světa) kryptodeprese skrytá proláklina, deprese zatopená vodou s hladinou nad úrovní a dnem pod úrovní mořské hladiny

 5. STŘECHA SVĚTA Osmitisícovka je označení pro horu, jejíž nadmořská výška přesahuje 8 000 m. Na Zemi se tyčí 14 osmitisícovek. Nacházejí se v pohořích Himálaj a Karákoram v Asii. Poprvé vystoupili na osmitisícový vrchol Maurice Herzog a Louis Lachenal, kteří stanuli na vrcholu Annapurny3. června1950. Prvním horolezcem, který zdolal všech 14 osmitisícovek byl Reinhold Messner. Své výstupy dokončil 16. října1986. O rok později, v roce 1987, to jako další dokázal polský horolezec JerzyKukuczka a do roku 2010 to zvládlo celkem 25 lidí. Z českých horolezců stanul na největším počtu osmitisícovek Radek Jaroš (11), který se v současnosti snaží o výstup na všech 14 vrcholů.

 6. Čeští horolezci, kteří stanuli nejvíckrát na osmitisícových vrcholech

 7. ČO-OJU LHOTSE MAKALU

 8. KANGCHENJUNGA K 2 KARAKORUM MOUNT EVEREST

 9. SHISHAPANGMA HIDDEN PEAK (Gasherbrum I) GASHERBRUM 2

 10. BROAD PEAK NANGA PARBAT ANNAPURNA

 11. DHAULAGIRI MANÁSLU

 12. Zemětřesení a sopečná činnost Oblasti Asie jsou seizmicky velmi aktivní a zemětřesení zde nejsou vzácným jevem. Týká se to ostrovních oblouků na styku litosférickýchdesek, např. Japonsko, Tchaj-wan, Sumatra, ale i mnoha oblastí alpsko-himálajského systému např. Malá Asie, Kavkaz, Írán, Kašmíri jiných zlomových oblastí např. Sečuánská pánev. Oblastí vulkanického původu je v Asii celá řada, dodnes činné sopky najdeme opět především ve východní Asii podél okraje Tichého oceánu: Kamčatka, Japonsko, Filipíny, Indonésie.

 13. Vodstvo a úmoří asijských veletoků V Asii se nacházejí mnohé z nejdelších a nejvodnatějších veletoků na Zemi : Čchang-ťiang(Dlouhá řeka, Evropanům známá též jako Jang-c'-ťiang), Chuang-che(Žlutá řeka), Ob, Jenisej, Lena, Amur, Mekong, Brahmaputra, Ganga, Indus, Eufrat a Tigris. Velké sibiřské řeky (Ob, Jenisej, Lena) odtékají do Severního ledového oceánu, čínské a indočínské veletoky (Chuang-che, Čchang-ťiang a Mekong) míří na východ do Tichého oceánu, další směřují k jihu do Indického oceánu. Velké oblasti v nitru Asie jsou bezodtoké, tj. bez spojení se světovým oceánem. Řeky se buď ztrácejí v pouštích (např. Gobi, Taklamakan, Karakum, Kyzylkum), nebo končí ve slaných jezerech, odkud se voda vypařuje (Balchaš, Aralské jezero, Kaspické moře). Z významných řek se to týká např. Amudarji, Syrdarji a Tarimu. Naopak nejhlubší jezero světa Bajkal (odkud voda odtéká řekou Angarou) je sladkovodní a odhaduje se, že obsahuje asi pětinu světových zásob sladké vody.

 14. Topoly u řeky Tarim v okrese Yuli

 15. Podnebí Vzhledem k obrovské rozloze Asie zde najdeme všechny hlavní podnebné pásy. Velká území v nitru kontinentu mají silně kontinentální podnebí s velkými teplotními rozdíly mezi zimou a létem. Nejnižší lednové teploty na Sibiři mohou klesnout i pod -50°C, v jižní Asii zůstávají kolem +25°C. Rozpětí průměrných červencových teplot je od 5 do 35 stupňů C. Množství srážek je ovlivněno především vysokými asijskými horstvy. Jih a jihovýchod kontinentu je extrémně vlhký, naopak ve srážkovém stínu za Himálajem leží velmi suché pouštní oblasti. Roční období v Himálaji a na jih od něj jsou ovlivňována pravidelnými monzuny. V Asii rozlišujeme tyto klimatické oblasti : Tundrové podnebí Stepní podnebí Mírně teplé monzunové podnebí Monzunové podnebí Podnebí tropického deštného pralesa Horké pouště Středomořské podnebí

 16. Vegetace V severní Asii (na Sibiři) jsou hlavními biotopy: tundra, lesotundra a tajga. V mírném podnebném pásu najdeme: listnaté opadavé lesy mírného pásu, lesostep a step, dále na jih pak: polopouště a pouště. V jižní a jihovýchodní Asii pak původní společenstva spadají pod: monzunové opadavé lesy a tropické deštné pralesy. Velká území na Sibiři pokrývá trvale zmrzlá půda (permafrost). Ledovce se zachovaly v nejvyšších pohořích např. Himálaj, Pamír, Ťan-šan, ale kvůli globálnímu oteplování se zkracují.

 17. NEUVEDEN, Neuveden. http://upload.wikimedia.org [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/22/LocationAsia.png/250px-LocationAsia.png NEUVEDENO, Neuvedeno. http://upload.wikimedia.org [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/61/Location-Asia-UNsubregions.png/220px-Location-Asia-UNsubregions.png NEUVEDEN, Neuveden. http://upload.wikimedia.org [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/6b/Asia_terrain.jpg/220px-Asia_terrain.jpg NEUVEDENO, Neuvedeno. http://media2.picsearch.com [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://media2.picsearch.com/is?GmEPH-8jeuqO9U6_o4NGR93scDqiTwBkQm9judVe_BU NEUVEDENO, Neuvedeno. http://media3.picsearch.com [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://media3.picsearch.com/is?GpeS-Uslqf4OM2DFCQvmY7-htx9cLNd1eh-rg8DnMW0 NEUVEDENO, Neuvedeno. http://upload.wikimedia.org [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/LhotseMountain.jos.500pix.jpg/220px- LhotseMountain.jos.500pix.jpg NEUVEDENO, Neuvedeno. http://upload.wikimedia.org [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b9/Nanga_Parbat_from_air.jpg/220px-Nanga_Parbat_from_air.jpg NEUVEDENO, Neuvedeno. http://media4.picsearch.com [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://media4.picsearch.com/is?WpCzLQiGAmAAPPN2kztFkYKx-lbb6lpjP_cTkSHxhEg NEUVEDENO, Neuvedeno. http://media4.picsearch.com [online]. [cit. 1.4.2013]. Dostupný na WWW: http://media4.picsearch.com/is?jYUGorAXg6iqlZayjresDmnKIfPRzL7jMv7kV7xDQQI + nafocené fotografie a pohlednice z cest – vlastní materiál