slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
4.Sınıf Öğrenme Alanı : Bilim,Teknoloji ve Toplum 5.Ünite : İyi ki Var

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 39

4.Sınıf Öğrenme Alanı : Bilim,Teknoloji ve Toplum 5.Ünite : İyi ki Var - PowerPoint PPT Presentation


  • 555 Views
  • Uploaded on

4.Sınıf Öğrenme Alanı : Bilim,Teknoloji ve Toplum 5.Ünite : İyi ki Var. KAZANIMLAR. 1-Çevresindeki teknolojik ürünleri, kullanım alanlarına göre sınıflandırır. 2-İnsanlığın kullandığı belli başlı zaman ölçme araçlarını ve belirleme yöntemlerini tanır.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '4.Sınıf Öğrenme Alanı : Bilim,Teknoloji ve Toplum 5.Ünite : İyi ki Var' - shyla


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

4.Sınıf

Öğrenme Alanı : Bilim,Teknoloji ve Toplum

5.Ünite : İyi ki Var

KAZANIMLAR

1-Çevresindeki teknolojik ürünleri, kullanım alanlarına göre sınıflandırır.

2-İnsanlığın kullandığı belli başlı zaman ölçme araçlarını ve belirleme yöntemlerini tanır.

3-Kullandığı teknolojik ürünlerin zaman içindeki gelişimini kavrar.

4-Teknolojik ürünlerin hayatımızda ve çevremizde yaptığı değişiklikleri dikkate alarak geçmişle bugünü karşılaştırır.

5-Çevresindeki ihtiyaçlardan yola çıkarak kendine özgü ürünler tasarlar.

6-Teknolojik ürünleri kendisine, başkalarına ve doğaya zarar vermeden kullanır.

www.egitimcininadresi.com

slide3

Karagözüm iki gözüm teknoloji kullanılarak üretilen alet, makine vb. araçlara teknolojik ürünler denir.

Hacı Cavcav bu teknolojik ürün dedikleri şey de nedir?

Televizyon, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, fırın, bulaşık makinesi, ütü, buzdolabı gibi ürünleri evimizde kullandığımız teknolojik ürünlere örnek olarak gösterebiliriz

www.egitimcininadresi.com

slide4

Neden teknolojik icatlar yapılır?

İnsanlar var olduğu günden beri ihtiyaçlarını karşılamak için değişik araçlar icat etmişler. İcatlar, toplumun ihtiyaçları sonucu yapılır.

www.egitimcininadresi.com

slide5

Bugünde yaşamımızı kolaylaştıran bir çok teknolojik ürünü kullanırız. Kullandığımız bu ürünlerin bir çoğu sanayide(fabrikalarda) üretilir.

Bir sanayi dalında bir maddenin, işlenerek kullanır hale gelmesi ile ilgili bilgi ve sürece teknoloji denir.

www.egitimcininadresi.com

slide6

İCATLAR

TEKERLEK

MATBAA

KAĞIT

TELEVİZYON

TELEFON

BİLGİSAYAR

www.egitimcininadresi.com

slide7

KAĞIDIN GELİŞİMİ

Kağıt bulunmadan önce insanlar yazılarını taşlara, ağaç kovuklarına , paçavralara ve hayvan derilerine yazıyorlardı.

Kağıdı ilk yapanlar, Çinlilerdir. 2000 yıl kadar önce ,daha Avrupa'da Yunanlılar ve Romalılar ünlü Misirpapirusleri üzerine yazı yazarken, Çinliler kağıt yapmayı çoktan biliyorlardı.

www.egitimcininadresi.com

slide8

Kağıt Asya'dan Avrupa'ya gelinceye kadar birçok yıllar geçti. Bu iş bazı aşamalardan geçti: 704 yılında Araplar, Orta Asya'da Semerkant kentini aldılar. Orada ellerine geçirdikleri bir çok ganimet arasında kağıt yapmanın sırrını da alıp ülkelerine götürdüler. Bu yolla Arapların eline geçen kağıt nedeniyle Sicilya, İspanya ve Suriye gibi ülkelerde kağıt fabrikaları kuruldu

İngiltere üzerinde bir kağıt fabrikası açılarak ilk modern kağıtların üretimine başlanmıştır. O dönemde teknolojik aletlerin bulunmaması ve kağıtların elle yapılması sebebiyle işlerin yoruculuğu, kağıt fiyatlarına da yansımıştır. Ancak 19. Yüzyılda gerekli teknoloji ortaya çıkmış ve kağıt üretimi daha seri bir hale getirilmiştir.

www.egitimcininadresi.com

İCATLAR

slide9

MATBAANIN GELİŞİMİ

Matbaanın ilk kez kullanılması Uzakdoğu’da başlamıştır. İlk matbaa, ağaç oyma tekniği kullanarak, M.S. 593'te Çin'de kurulmuş, ilk basılı gazete de M.S. 700'de Pekin'de çıkmıştır.8. yüzyıldaJaponya’da baskı yapıldığı, İmparatoriçe Shotoko'nunBudizm’in kutsal metinlerini Sanskrit dilinde Çin alfabesiyle bastırdığı bilinmektedir.

Matbaayı Çinlilerden alan Uygurların9. yüzyıldan itibaren baskı yaptığını göstermektedir. Öte yandan, Çin'den mi geldiği yoksa bağımsız mı geliştirildiği bilinmese de, Mısır'da 4. yüzyıldan itibaren kumaş üzerine ağaç oyma kalıplarla baskı yapılmaktaydı. Aynı teknikle Arapça metinlerin basılması 9. ve 10 yüzyıllarda gene Mısır'da başlamıştır.

www.egitimcininadresi.com

slide10

Avrupa'da ağaç oyma kumaş baskısını İslam dünyasından alarak başlamıştır. Özellikle 15. yüzyılda Avrupa’da matbaacılığın üssü olan Hollanda'da basım tekniği çok gelişmiştir

Osmanlı İmparatorluğunun ilk matbaası daha 1493 yılında, İbrahim Müteferrika'dan 234 yıl önce, İspanyol göçmeni David ve SamuelİbnNahmias Kardeşler tarafından kuruldu.

Gutenberg matbaası

Nihayet 1450'de Johannes Gutenberg, ortağı Fust ile birlikte Almanya'nın Mainz şehrinde metal harflerle basım tekniğini bulmuş ve matbaa uygulamıştır. Böylece ilk modern matbaa icat edilmiş oldu. Gutenberg'in üretimi, özellikle de 1455'de bastığı İncil, yüksek kalitesi ve ucuz fiyatıyla kısa sürede başarılı olmuş, yeni buluş Avrupa'dan başlayarak tüm dünyada yaygınlaşmıştır. Daha sonra tipo baskı olarak adlandırdığımız bu matbaa tekniği sanayi devrimiyle doğan modern baskı makinalarının ve matbaacılık endüstrisinin temeli olmuş ve 20. yüzyıl sonlarına kadar gelmiştir.

Günümüzde modern matbaa

www.egitimcininadresi.com

slide12

TEKERLEĞİN GELİŞİMİ

Tekerlek tüm çağların en önemli mekanik icadı sayılmaktadır. Çünkü; her türlü makinede, saatlerde, değirmenlerde ve otomobil, tren ve aklımıza gelebilecek daha binlerce araçta mevcuttur. Ya tekerlek olarak mevcut yada tekerlek ilkesiyle çalışan tekerleğe benzeyen araçlarla.. Milattan 7000 yıl kadar önce Mezopotamya’da yapılan tekerlek, daha önce kütüklerle çekerek eşya taşıyan insanlara büyük rahatlık sağlamıştır. Çift tekerlekli öküz arabaları, ilk tekerlekli araçlardır. Sonra atlar kullanılmıştır. M.Ö. 5000 yıllarında, çabuk aşınmamasını sağlamak için tekerleğe bakır çiviler çakılmıştır. Bir süre sonra da tekerleğe maden çemberler geçirmek akla gelmiştir.

www.egitimcininadresi.com

slide13

Tekerleğin kullanılması, arabaların hızla gelişmesine, bisikletin gelişmesine, ulaştırmanın kolaylaşmasına, ürünlerin pazarlara rahatça götürülmesine yol açmıştır.

www.egitimcininadresi.com

slide14

TELEVİZYON

Televizyon 1923 yılında, John LogieBaird tarafından İngiltere'nin Hastings kasabasında icat edilmiştir. İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir.

1930'ların başında televizyon elektronik eşya olarak satılmaya ve geniş kitlelere hitap etmeye başladı. Örneğin 1936 Berlin Yaz Olimpiyatları Almanya'da evlerdeki televizyonlardan izlendi.

www.egitimcininadresi.com

slide15

Renkli Televizyonlar

1940'larda renkli televizyon çalışmaları hız kazandı. 1950'lerde ABD'de ilk renkli televizyon satışa çıktı, ancak renkli televizyon ABD'de 1960'larda geniş kitlelerce kullanılmaya başlandı.

21. Yüzyılda televizyon en önemli kitle iletişim araçlarından biridir. Günümüzde televizyon reklam ve haber olmak üzere film izlemek, müzik dinlemek gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

www.egitimcininadresi.com

slide17

TELEFON

Konuşmaları açıkça aktaran ilk telefon aleti, Charles SumnerTainter ve Alexander GrahamBell tarafından geliştiren Radyofon adlı aygıttır. İki bilim adamı, bu aygıtla ilk başarılı denemeyi 15 Şubat 1880 günü gerçekleştirdiler. 

Verici Washington'da, 13.Cadde'deki Franklin Okulu'nun tepesine konmuştu. Tainter, ahizeyi eline alarak konuşmaya başladı: Bay Bell... Bay Bell... Beni duyabiliyorsanız, lütfen pencerenin önüne gelip şapkanızı sallayın. Az sonra Bell, 14.Cadde'de bulunan laboratuvarının penceresine geldi. Elinde şapkası vardı. Bir an durdu, sonra şapkasını sallamaya başladı.

www.egitimcininadresi.com

slide18

1915: Şehirlerarası ilk görüşme yine Bell ve Watson arasında yapıldı. Bell, New York'tan o anda San Francisco'da bulunan Watson'a yine onu görmek istediğini söyledi. Watson da, ''Bu bir hafta sürer'' diye yanıtladı. 

1924: İlk cep telefonları, ilkokul öğrencisinden bile büyük radyolardı ve üzerlerinde büyük bir anten bulunuyordu. 

1978: İlk hücresel telefon sistemi Japonya'da kuruldu. Bunu İskandinavya ve 1983'te de Chicago izledi. 

1983: Uzmanlar, 2000 yılında ABD'deki cep telefonu abonelerinin sayısının 1 milyonu bulacağını ileri sürdüler. Şu anda, ABD'de 100 milyon cep telefonu abonesi bulunuyor. 

2003: İnsanlar cep telefonunu artık, oyun oynamak, internette ''sörf'' yapmak, resim çekmek ve konuşmak için kullanıyor. Cep telefonları, küçük birer bilgisayar haline geldi.

www.egitimcininadresi.com

slide19

YÜZYILIN İCADI BİLGİSAYAR

www.egitimcininadresi.com

slide20

İLK BİLGİSAYARLAR

Kendisine verdiğimiz bilgileri istediğimizde saklayabilen, istediğimizde geri verebilen cihaza bilgisayar denir.

Bilgisayarlar çok farklı biçimlerde karşımıza çıkabilirler. 20. yüzyılın ortalarındaki ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı. 21. yüzyılın başına varıldığında ise bilgisayarlar bir kol saatine sığacak ve küçük bir pil ile çalışacak duruma geldiler

www.egitimcininadresi.com

slide22

BİLGİSAYARLARIN SON HALİ

www.egitimcininadresi.com

slide23

DEĞERLENDİRME SORULARI

1. Teknolojik icatlar neden yapılmıştır?

a) Çocuklar oynasın diye

b) Savaşların olması için

c) Toplumun ihtiyaçlarına cevap vermesi için

www.egitimcininadresi.com

slide25

TEKRAR DENE

www.egitimcininadresi.com

slide26

TEKRAR DENE

www.egitimcininadresi.com

slide28

2.Kağıdı kimler icat etmiştir?

A) Ruslar

B)Türkler

C)Çinliler

www.egitimcininadresi.com

slide30

TEKRAR DENE

www.egitimcininadresi.com

slide31

3. İlk modern matbaayı kim icat etmiştir?

A) Einstein

B)Johannes Gutenberg

C) İbrahim MÜTEFERRİKA

www.egitimcininadresi.com

slide33

TEKRAR DENE

www.egitimcininadresi.com

slide34

4. Telefon ne zaman ve kimler tarafından bulunmuştur?

A) 22 mayıs 1980 David ve SamuelİbnNahmiasKardeşler

B) 15 Şubat 1880 Charles SumnerTainter ve Alexander GrahamBell

C) 30 şubat 1999 Şükrü bey ve arkadaşları

www.egitimcininadresi.com

slide35

5.İlk bilgisayarların büyüklüğü ne kadardı?

A)Bir oda büyüklüğünde

B)Bir gökdelen kadar

C)Kol saati kadar

www.egitimcininadresi.com

slide36

TEKRAR DENE

www.egitimcininadresi.com

slide38

www.egitimcininadresi.com

www.egitimcininadresi.com

www.egitimcininadresi.com

www.egitimcininadresi.com

www.egitimcininadresi.com