1 / 14

Smart Shopping: Comparing Prices and Calculating Change for Grocery Items

This guide illustrates how to effectively calculate costs and determine the best deals when shopping. Through various examples, learn how to figure out total expenses for multiple items, deduct cash to find change due, and compare prices per ounce for smarter purchasing decisions. Whether buying sodas, watermelons, or party supplies, these arithmetic problems will sharpen your math skills while also helping you save money. Perfect for students or anyone looking to improve their shopping savvy!

sancha
Download Presentation

Smart Shopping: Comparing Prices and Calculating Change for Grocery Items

An Image/Link below is provided (as is) to download presentation Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. Content is provided to you AS IS for your information and personal use only. Download presentation by click this link. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server. During download, if you can't get a presentation, the file might be deleted by the publisher.

E N D

Presentation Transcript


  1. Rate problems • BY: Maya

  2. If I buy 12 Bottles of soda how much would I pay? 1 Bottle is $0.77

  3. Answer: 9.24 12* 0.77=9.24

  4. Maya is having a camp out and she needs 4 boxes of crackers and she handed the cashier $10.00 how much money would she get back $1.69 per box

  5. Answer: 3.24 1.69*4= 6.76 10.00-6.76=3.24

  6. If I buy 7 watermelons and I hand the cashier $50 how much money will I get back? $5.99 per watermelon

  7. Answer: $0.7 7*$5.99=41.93 $50.00-41.93=$8.07

  8. If I want to buy an ice cream cake and at Stop and Shop and a 30 oz. cake is $20.00 and at Walmart a 32 oz. Reese’s cake is $22.75 which is a better deal?

  9. Answer: the The Stop and Shop ice cream cake is a better buy! $20.00/30 oz. = $0.67 per ounce $22.75/32 oz.= $0.71 per ounce

  10. If Mia is having a party and she needs 7 bags. And she hands the cashier $40 how much money will she get back? $2.89 per bag

  11. Answer: $19.77 $2.89*7=$20.23 $40.00-$20.23=$19.77

  12. If I want to buy a bag of chips and at Stop and Shop sour cream and onion chips have 10.5 oz for $4.78 and at Walmart plain Lays chips have 11.5 oz for $5.12 which one should I buy?

  13. Answer: Lay’s Chips is the better deal $4.78/10.5 oz.=$0.46 per ounce $5.12/11.5 oz. = $0.45 per ounce

  14. Sources www.peapod.com Google for images

More Related