rate problems n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Rate Problems PowerPoint Presentation
Download Presentation
Rate Problems

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 5
wilma-mathis

Rate Problems - PowerPoint PPT Presentation

61 Views
Download Presentation
Rate Problems
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Rate Problems

  2. Use proportions to find the missing information. 75% of what number is 24? 60 is 20% of what number? What percent of 20 is 3? What percent of 85 is 68? What is 9% of 360? What is 25% of 18?

  3. Mike went to Kroger to buy some milk. He bought 2 gallons for $3.00. How much was one gallon? Jimmy and Charlene are both dance instructors. Jimmy charges $13.98 for two hours of instruction and Charlene charges $20.91 for three hours of instruction. Who has the best unit price per hour? Holly saw a 15 pound ham in Publix that cost $14.70. What is the unit price per pound for the ham? James went to the store to buy some soda. For 12 cans it would cost him $3.33. What is the unit price per can? (Round answer to nearest cent).

  4. Unit rate Which is a better deal? 8oz of shampoo for $0.99 or 12oz for $1.47? Which is a better deal: 3 cans of soda for $1.27 or 5 cans of soda for$1.79? Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.49?

  5. Unit rate Which is traveling faster: Traveling 300 miles in 5 hours or traveling 250 miles in 4 hours? Which is traveling faster? Traveling 75 miles in 1 hour or traveling 280 miles in 3.5 hours? Which is traveling faster: Traveling 150 yards in 40 seconds or traveling 406 feet in 35 seconds?