rodzaje las w w polsce n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
RODZAJE LASÓW W POLSCE PowerPoint Presentation
Download Presentation
RODZAJE LASÓW W POLSCE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 23

RODZAJE LASÓW W POLSCE - PowerPoint PPT Presentation


 • 598 Views
 • Uploaded on

RODZAJE LASÓW W POLSCE. LASY LIŚCIASTE. Rosną przeważnie na średnio urodzajnych glebach. Mają bogatą roślinność podszytu i runa leśnego. Zrzucają liście na zimę. W LESIE LIŚCIASTYM NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKAMY:. DĄB.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'RODZAJE LASÓW W POLSCE' - roy


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
lasy li ciaste
LASY LIŚCIASTE
 • Rosną przeważnie na średnio urodzajnych glebach.
 • Mają bogatą roślinność podszytu i runa leśnego.
 • Zrzucają liście na zimę.
slide4
DĄB

, Największy i najstarszy dąb i drzewo w Polsce to Dąb Bartek w Zagnańsku. (najnowsze badania donoszą, że liczy od 645 do 670 lat). Posiada rozłożystą koronę i smukły pień. Robi wrażenie potężnego i mocnego drzewa. Dorasta nawet 1000 lat.

slide6
GRAB

Grab dożywa do 150 lat i rośnie do 25m. Jego kora jest gładka i białoszara, a liście harmonijkowate, z wyraźnymi nerwami.

slide7
WIĄZ

Wiąz lubi słońce. Można go spotkać rosnącego samotnie łąkach. Ma czerwonawe drewno. Żyje kilkaset lat, dorasta do 40m. Liście w kształcie elipsy, z wierzchu gładkie, lśniące i ciemnozielone, a od spodu jaśniejsze.

slide8
KLON

Klon dorasta do 30m wysokości. Ma owalną, rozłożystą koronę i czarnobrązową, spękaną korę. Młode zranione gałęzie dają sok mleczny. Liście są „pięciopalczaste”, na długich ogonkach. Owoce, to podwójne oskrzydlone orzeszki.

slide9
LIPA

Lipa jest dużym drzewem, które dorasta do 40m i żyje do 1000 lat

Ma stożkowatą lub kopulastą koronę. Jej kora jest szara i często głęboko spękana. Liście lipy mają kształt serca. Często są lepkie.

jesion
JESION

Jesion może osiągnąć do 30m wysokości i 300 lat. Ma często rozwidlony pień. Liście składają się z nieparzystej liczby podłużnych listków (9-15) .

brzoza
BRZOZA

Brzoza rośnie do 30m i żyje 100 lat. Korona starszych gatunków ma rzadkie, długie, cienkie i zwisające gałązki. . Kora młodych drzew i młodych gałązek jest brązowa. Z czasem staje się biała i się łuszczy. Drewno z brzozy świetnie się pali, a kora to idealna podpałka.

slide14
BUK

Buk dorasta do 30m wysokości i osiąga wiek 350 lat. Ma cienką, gładką i popielatą korę. Liście jajowate z falistym brzegiem. Z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu jasne i matowe.

lasy iglaste
LASY IGLASTE
 • Inaczej – bory
 • w runie leśnym można tu spotkać przede wszystkim, borówki, wrzosy lub jagody czarne
 • Lasy iglaste można podzielić ze względu na dominujący gatunek drzewa.
wierk
ŚWIERK

Świerk urasta do 50m i żyje 500 lat. Ma krótkie, ok.. 2 cm igły. Są one lśniąco zielone, kłujące i ułożone naokoło gałązki. Jego zwisające i podłużne szyszki mają od 10 – 16 cm długości. Rośnie na glebach gliniastych i piaszczystych.

jod a
JODŁA

Jodła osiąga wysokość 50m. Lubi cień i wilgotną glebę. Igły ma ustawione w dwa grzebienie po przeciwnych stronach gałązki, a na spodzie są dwa białawe paski. Podłużne szyszki stoją na gałęziach ( nie wiszą).

sosna
SOSNA

Sosna osiąga do 50m i 300 lat. Rośnie na piaskach, skałach, ale i na bagnach. Ma charakterystyczne, długie (4-7cm), często niebieskozielone, kłujące igły. Jej kora jest szarobrązowa i łuszczy się płatami. Szyszki sosny są małe, okrągławe długości 5-7 m.

lasy mieszane
LASY MIESZANE

Występują głównie na nizinach i zajmują na terenie Polski ok. 10,5% powierzchni siedlisk leśnych. Głównymi gatunkami drzew lasów mieszanych są: dąb, buk, sosna, świerk, jodła, modrzew, brzoza.

pami taj
PAMIĘTAJ!!!

W lesie nie należy:

 • Niszczyć drzew i innych roślin
 • Krzyczeć
 • Śmiecić
 • Łamać i obcinać żywych gałęzi
 • Rozkopywać ściółki
 • Zrywać i niszczyć roślin chronionych
dzi kuj za uwag

DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ

Prezentację przygotowała:

A. Krzyżańska