samoch d na przestrzeni stu lat n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Samochody w polsce PowerPoint Presentation
Download Presentation
Samochody w polsce

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 29

Samochody w polsce - PowerPoint PPT Presentation


  • 142 Views
  • Uploaded on

SAMOCHÓD NA PRZESTRZENI STU LAT . Samochody w polsce. Warszawa. Pierwsze Warszawy wyjechały z Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) na Żeraniu 6 listopada 1951r. Wielkość produkcji na Żeraniu zaplanowano na 25 tys. samochodów rocznie, jednak nigdy takiego poziomu nie osiągnięto.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Samochody w polsce' - aretha


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide3

Pierwsze Warszawy wyjechały z Fabryki Samochodów Osobowych (FSO) na Żeraniu 6 listopada 1951r. Wielkość produkcji na Żeraniu zaplanowano na 25 tys. samochodów rocznie, jednak nigdy takiego poziomu nie osiągnięto.

W pierwszym roku powstało zaledwie 75 samochodów. Najlepszym rocznikiem był 1968r., kiedy to zmontowano przeszło 17 tys. egzemplarzy. Przez kilka pierwszych lat produkcji wykorzystywano podzespoły importowane z ZSRR. Dopiero we wrześniu 1953r. z taśmy montażowej zjechała pierwsza Warszawa z całkowicie polskim dolnozaworowym silnikiem M-20. Prawie rok później, w lipcu 1954r., model M-20 miał już polskie nadwozie. W 1956r. Warszawa była już samochodem wytwarzanym całkowicie w Polsce.

slide6

W maju 1953r. rząd polski zdecydował o konieczności produkowania własnego samochodu małolitrażowego.

Już po miesiącu była gotowa wstępna dokumentacja techniczna nowego auta Syrena. Ze względu na niedobór surowców i wysokie koszty przygotowania stalowych wytłoczek, wagę projektantów skupiono na wariancie drewniano – dermatoidowym. W połowie 1955r. pięć identycznych prototypów było gotowych do testów. Przystępując do projektu dwa lata wcześniej zakładano produkcję 4 tys. sztuk rocznie. Ostatecznie zdecydowano się jednak na 10 tys. samochodów na rok, co wpłynęło na zmianę projektu i zastosowanie całego stalowego nadwozia.

Pierwsza Syrena opuściła linię montażową 20 marca 1954r.Syrenę w Polsce produkowano od 1957r. do 1983r. Ogólnie w Polsce wykonano 521311 różnych modeli Syreny.

slide9

Pierwsze Fiaty 125p montowano z podzespołów przywiezionych z Włoch. Wraz z usamodzielnieniem się polskiej fabryki w zakresie produkcji tego modelu przybywało coraz więcej elementów wykonanych już w Polsce.

Wprowadzono go na rynek w 1967r. Pierwsze Fiaty 125p trafiły na eksport w 1968r. czyli zaledwie kilka tygodni po uruchomieniu linii montażowej na warszawskim Żeraniu. Były to samochody z włoskich podzespołów. Całkowicie polski Fiat 125p zjechał z taśmy montażowej 28 listopada 1968r.

A ostatni w 1991r.

Fiat 125p był eksportowany do ponad 80 państw na całym świecie.W 1971r. zastosowano po raz pierwszy dźwignię biegów, gdzie z kierownicy przeniesiono ją na tunel środkowy i umieszczono pomiędzy przednimi fotelami .

slide12

Polskie Fiaty 126p z pierwszej serii montowano z części dostarczonych z Włoch.Pierwszy maluch opuścił linię montażową 6 czerwca 1973r. Początkowo produkowany był w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku Białej, a następnie w nowo otwartej hali produkcyjnej w Tychach. Polski Fiat 126p był pierwszym samochodem eksportowanym z kraju, w ciągu 27 lat produkcji wyeksportowano prawie 900 tys. egzemplarzy. Głównymi odbiorcami były: Jugosławia, RFN, Węgry, Francja, a także Kuba. Ostatni maluch opuścił fabrykę 22 września 2000r.

slide15

Pierwszy Polonez zjechał z taśmy montażowej 2 maja 1978r. Na jego nazwę ogłoszono plebiscyt wśród czytelników „Życia Warszawy’’. Polonez został bardzo dobrze przyjęty na rynku . Cechował się nowoczesnym i przestronnym wnętrzem oraz wysokim standardem wyposażenia . Do Poloneza seryjnie montowano już światła przeciwmgielne, obrotomierz, regulowaną kolumnę kierownicy, a także przednie bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa. Samochód ten cieszył się dużym zainteresowaniem na całym świecie. Łącznie za granicę Polski wyjechało ponad 500 tys. polonezów. Pierwszą znaczną modernizację nadwozia wprowadzono w 1986r. Produkowano go również jako samochody policyjne i karetki. Produkowany był przez 24 lata dokładnie do 22 kwietnia 2002r. Łącznie powstało ponad milion egzemplarzy ostatniego polskiego samochodu osobowego.

slide18

W połowie lat 50 powstało zapotrzebowanie na samochód dostawczy o niewielkiej ładowności.

W 1957r. skonstruowano mikrobus z ośmioma miejscami siedzącymi . Pierwszym polskim ambulansem –mikrobusem buła Nysa N59, na bazie której zbudowano sanitarkę mieszczącą dwóch leżących pacjentów. Nysy były jednymi z pierwszych samochodów specjalistycznych.

slide21

Pierwsze Żuki wykonano w ramach serii informacyjnej jeszcze w roku ich publicznej prezentacji. Do grudnia 1958r. powstało około 50 samochodów.

Ogółem wyprodukowano ok. 700 000 egzemplarzy Żuka.

Nazwa Żuk wywodzi się od charakterystycznych pasów na nadwoziu.

slide24

Seryjne Tarpany pojawiły się w 1972r.Ich odbiorcami mieli być rolnicy.Zgodnie z założeniami był to samochód prosty, wytrzymały, nieźle radzący sobie w terenie, a jednocześnie umożliwiający przewożenie mniejszych i większych ładunków. Do końca 1972r. wykonano 25 pierwszych egzemplarzy. Wiosną następnego roku producent Tarpana został włączony w struktury Lubelskiej Fabryki Samochodów Ciężarowych i nosił nazwę Zakład Samochodów Rolniczych.

slide27

SpinCar to idea elektrycznych miejskich pojazdów zbudowanych na podwoziu nowej generacji. Samochody te cechuje niespotykana nigdy dotąd zwrotność: kierowca ma pełną swobodę poruszania się od jazdy na wprost, przez dowolnie ciasne skręty, aż do obrotu w miejscu. Okrągłe nadwozie umożliwia obrócenie SpinCara w każdym miejscu, w które wjechał. Manewr cofania i zawracania można dzięki temu zastąpić obrotem i jazdą do przodu. Obrót po zaparkowaniu zapewnia też najdogodniejszy dostęp do drzwi lub bagażnika. A to tylko początek długiej listy nowych możliwości, jakie oferuje poruszanie się tym pojazdem.

slide29

Samochody wyprodukowane w XX wieku w przeważającej części są już tylko w rękach kolekcjonerów motoryzacji.

ŚWIAT CZEKA NA NOWE POMYSŁY,

KTÓRYCH CIĄGLE JEST NIEWYCZERPANE ŹRÓDŁÓ !