Download
unit rates with people n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Unit Rates with people PowerPoint Presentation
Download Presentation
Unit Rates with people

Unit Rates with people

113 Views Download Presentation
Download Presentation

Unit Rates with people

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Unit Rateswith people

  2. Unit Rates Sierra drove her car 70.5 miles and used 3 gallons of gas. Jalen drove his care 122.5 miles and used 5 gallons of gas. Whose car gets more miles per gallon?

  3. Unit Rates Claire read 65 pages in 6 hours. Johnny read 32 pages in 3.5 hours. Who can read the most pages per hour?

  4. Unit Rates Tiara finished 12 math problems in 15 minutes. Conner finished 8 math problems in 5 minutes. How can solve the most math problems per minute?

  5. $$$ BEST BUY $$$

  6. Example Juice is sold in two different sizes. A 48-fluid ounce bottle costs $2.07. A 32-fluid ounce bottle costs $1.64. Which is the better buy? $2.07 $0.04 per fl.oz. 0.043125 48 fl.oz. $1.64 $0.05 per fl.oz. 0.05125 32 fl.oz. The 48 fl.oz. bottle is the better value.

  7. BEST BUY You can buy 12 bags of M&M’s at Kroger for $7.32 or you can buy 20 bags of M&M’s for $9.00. Which is the “better deal”?

  8. BEST BUY You can buy 30 ice-cream sandwiches for $12.30 or you can buy 70 ice-cream sandwiches for $24.50. Which is the “better deal”?

  9. BEST BUY You can purchase 4 chicken nuggets for $2.80 or 12 chicken nuggets for $9.60. Which is the “better deal”?

  10. BEST BUY You can purchase 5 hairbows for $12.50 or 12 hairbows for $32.40. Which is the “better deal”?

  11. Unit Rates: ticket out Choose the “Better Deal” for each