unit rates n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Unit Rates PowerPoint Presentation
Download Presentation
Unit Rates

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12
delphine-manella

Unit Rates - PowerPoint PPT Presentation

120 Views
Download Presentation
Unit Rates
An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author. While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Unit Rates

  2. Unit Rates Rate– a ratio that compares different kinds of units by division to obtain a unit rateor rate per unit. (You are finding how much for 1 of something. Or the rate when the denominator is 1)

  3. Unit Rates To express a ratio as a rate per unit, write the ratio as a fraction and then divide the numerator by the denominator. 395 miles in 5 hours miles miles 79 miles per hour = hours hour

  4. Unit Rates 120 words in 3 minutes words 40 words per minute = per minute

  5. Unit Rates If it costs $78 for 13 sandwiches, What is the unit rate?

  6. Unit Rates The cost of a 12-ounce box of Cheerios is $3.29. Publix brand Cheerios cost $4.89 for an 18-ounce box. Find the unit rate to find the better buy.

  7. Unit Rates Miles per Gallon • M.P.G. stands for miles per gallon and is usually used for gas mileage in cars.

  8. Unit Rates • If it takes 16 gallons to drive 352 miles, What is the unit rate or m.p.g.?

  9. Unit Rates Pens can be purchased in a 5-pack for $1.95 or a 15-pack for $6.20. Which is the better buy? Divide the price by the number of pens. price for package number of pens $1.95 5 =  $0.39 price for package number of pens $6.20 15 =  $0.41 The better buy is the 5-pack for $1.95.

  10. price for jar number of ounces price for jar number of ounces Unit Rates Jamie can buy a 15-oz jar of peanut butter for $2.19 or a 20-oz jar for $2.78. Which is the better buy? Divide the price by the number of ounces. $2.19 15 =  $0.15 $2.78 20 =  $0.14 The better buy is the 20-oz jar for $2.78.

  11. Unit Rates 1. John can buy a 8 pencils for $1.25 or a 12 pencils for $2.00. Which is the better buy? $1.25 / 8 = $0.16 $2.00 / 12 = $0.17 2. Mary made $25.00 for working 7 hours at the mall. How much did Mary make per hour? $25.00 / 7 hours = $3.57 / Hr

  12. Unit Rates 4. Lisa paid $158.00 for 3 pair of jeans. What did Lisa pay for each pair of jeans? $158.00 / 3 pair of jeans = $52.67 per jean 5. Bob typed 593 words in 4 minutes. How many words did Bob type per minute? 593 / 4 minutes = 148.3 words/minute