slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Hedef ve Davran?slar : PowerPoint Presentation
Download Presentation
Hedef ve Davran?slar :

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 19

Hedef ve Davran?slar : - PowerPoint PPT Presentation


 • 248 Views
 • Uploaded on

Hedef ve Davranıslar : . Derse Geçis :. Ölçme ve Değerlendirme:. TORAMAN (hikaye).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Hedef ve Davran?slar :' - randi


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
toraman hikaye
TORAMAN (hikaye)
 • Sol arka ayagında beyaz benek olan boz renkli erkek bir çoban köpegiydi. Köskün bahçesindeki kulübesinin önünde uzanmıs, basını ön ayaklarının üstüne koymus uyuyordu. Birden basını kaldırdı. Sonra dogrulup bahçe duvarının dibine dogrugitti. Oraya varınca üstüne sıçradı. Oturdu. Yolun alt yanına bakmaya basladı.
slide14

Boz renkli erkek çoban köpegi, Yesilköy’deki bu üç katlı, on iki odalı köske daha miniminiyken Afyon’daki çiftlikten getirilmisti. Yavruyu köske göz damlalıgıylaagzına süt akıtarak beslemislerdi. Büyüyünce de yiyecegi her sey kaynatılarak yedirilmis, hiçbir zaman çig et verilmemisti. iştahlı, güçlü, bir köpekti. Ama iste o gün vardı ki yemekten içmekten kesilmisti. On gün öncesine kadar köpeginyiyecegini sabah aksam baba verir basına vurarak yemesini beklerdi. Ama on gündür yiyecegini evin çocukları veriyorlar; boz renkli erkek çoban köpegi bir iki lokma yemekle yetiniyordu.

slide15

Köşkteki büyükler de küçükler de hayvan dostuydular. Bahçede boz renkli çoban köpegindenbaska tavuklar, ördekler, hindiler ve bir kirpi; evde de yaslılıktan disleriçökmüs emektar bir kedi vardı.

 • On gün vardı ki köskte kahkahalar duyulmaz olmus, piyano ve keman sesleri kesilmisti. Tam biryıkıntı içinde olan baba, boz renkli erkek çoban köpegininyiyecegini vermek de içinde olan tüm alıskanlıklarınıunutmus bir hâlde yasıyordu. Köstü karsılık göstererek aldıgı borcu ödeyememis, alacaklı da kösküsatılıgaçıkaracagını söylemeye baslamıstı. Evde konusulan tek konu buydu. Çocukların dogup büyüdükleri, ailenin en mutlu günlerini geçirdigi bu yerden nasıl ayrılacaklardı?
slide16

Ailenin oglu bir sabah kahvaltıda:

 • -Toraman ölecek baba, dedi.
 • Baba sasırdı:
 • -Ölecek mi?... Neden Kenan?
 • -Çok zayıfladı… Önceleri az da olsa bir seyler yiyordu ama simdi hiç yemez oldu… bir veterinere götürsek…
 • Baba bir süre düşündükten sonra:
 • -Toraman’ın veterinerlik bir durumu yok Kenan, dedi. Üzülüyor… Bizi
 • üzgün gördüğü için o da üzülüyor…
slide17

Kahvaltıdan sonra baba ogul bahçeye çıktılar. Boz renkli erkek çoban köpegi, kulübesinin önünde uzanmıstı. Onları görünce kalktı. Ama eskiden oldugu gibi ince ince sevinç sesleri çıkararak keyiften kuyrugunu iki yana vurarak degil… Hâlsiz hâlsiz… Baba, hayvanın yanına çömeldi. Basını okşadı. Söylediklerini anlamasını istercesine, tane tane:

 • -Köşk satılmayacak Toraman, dedi. Hepimiz burada yasayacağız gene… Sen de bizimle birlikte olacaksın… Kurtaracağız köşkü… Üzülme…
 • Ama kösk kurtarılamadı.
slide18

Bahçe duvarının üstünde oturmuş, köşkten çıkarılan eşyaların kamyona yüklenmesini seyreden Toraman, birden kulaklarını dikti. Basını çevirdi. Yolun alt yanından, çantalı belediye ekibinin geldiğini gördü. Adamların köskün önünden geçmelerini bekledi. Sonra bahçeye, köske baktı. Doğrulup kendini sokaga bıraktı. Ekibin pesinden yürüdü. Yürürlerken bir yanda da çevrelerine bakan ekip adamlarından biri çantasını açarak birkaç parça et çıkardı. Peslerinden gelmekte olan çoban köpegineattı.

slide19

Toraman zehirli etleri çabuk çabuk yuttu. Adamlar başka et atmadan uzaklaştılar. Toraman, bir süre adamların ardından baktı. Sonra basını köşkün olduguyana çevirdi. Birden irkildi. Titrer gibi oldu. Hafifçe inledi. Hızlı hızlı köşkün bahçe kapısına dogru yürüdü. Son adımlarını sendeleyerek attı. Kapının önüne varınca da yıkıldı. Yan üstü devrilip kaldı.

Fikrey ARIT

Ünlü Hikâyeler

(drl.Mehmet SEYDA)

(Kısaltılmıstır.)