filip rzavsk 1 g
Download
Skip this Video
Download Presentation
Arabské číslovky

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 7

Arabské číslovky - PowerPoint PPT Presentation


  • 128 Views
  • Uploaded on

Filip Rzavský 1. G. Arabské číslovky. Arabské číslice.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Arabské číslovky' - phiala


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
arabsk slice
Arabské číslice
  • Arabské číslice, známe formálne jak Hind-arabské číslice, a tiež známe jako číslice Inda, hindské číslice, europské číslice, a Západné číslice, sú obyčajná symbolická reprezentácia čísel vo svete. Oni sú považovaní za doležitý milník vo vývoji matematiky.
  • (tiež cifry z arabského sifr) sú indického pôvodu, latinskej kultúre ich sprostredkovali Arabi. Od 13. storočia arabské čísla 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 postupne prevládly. Umožňujú číselné počítánie lepšie než rímske čísla. Tieto znaky vytvárajú desiatkovúčíselnú sústavu.
p vod
Pôvod
  • Perzký matematik Al-Khwarizmi, jeho kniha Na výpočet s hindskými číslicami písaná asi 825, aarabský matematik Al-Kindi, ktorý napísal 4 hlasitosti, “na použitie indických číslic” (KetabfiIsti'malal - ' Adadal-hindština) asi 830, sú hlavne zodpovedný za rozšiřovanie indického systému numeration na Východe a západe . V 10. str., stredo-východní matematici rozšírili desiatkovú číselnú sústavu zahrnovať zlomky.
  • V arabskom svete — až do moderní doby — systém arabské číslice boli používané len v matematike. Moslimskí vedci používali Babyloniančíselú sústavu a obchodníci používali Abjad číslice. Preto, to nebolo až do Fibonacciho že systém arabské číslice boli používan veľkou populáciou.
leonardo pisano fibonacci
LeonardoPisanoFibonacci
  • Leonardo z Pisy je známy hlavne tým, že je po ňom pomenovaná tzv. Fibonacciho postupnosť čísel, aj keď ju pravdepodobne objavili už predtým indickí matematici. Tiež pomohol do Európy zaviesť modernú pozičnúdesiatkovú sústavu. Fibonacci sa oboznámil s arabskou číselnou sústavou, keď ako mladý chlapec cestoval so svojím otcom obchodníkom do Alžírska. Fibonacci spozoroval, že arabská číselná sústava je lepšia ako rímska. Do roku 1200 cestoval krajinami okolo Stredozemného mora a študoval s významnými arabskými matematikmi. V roku 1202, keď mal 27 rokov, spísal svoje poznatky v knihe Liber Abaci (Liber Abbaci), „Kniha výpočtov“. V tejto knihe demonštroval praktické použitie novej číselnej sústavy v účtovníctve, prevody jednotiek hmotnosti a dĺžky, výpočet úrokov a iné aplikácie.
  • Toto je deväť číslic Indov: 9 8 7 6 5 4 3 2 1. Týmito číslicami, ako aj znakom 0, ktorý sa v arabčine nazýva 'zefirum' ('sifr'), môžeme zapísať ktorékoľvek číslo.
ad