slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Klimat w potrzebie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 20

Klimat w potrzebie - PowerPoint PPT Presentation


  • 181 Views
  • Uploaded on

Klimat w potrzebie. Klimat w potrzebie ... Klimat w potrzebie. Co ja, mała gimnazjalistka mogę na to poradzić?. Najpierw muszę się dowiedzieć co mi zagraża, a potem czy mogę mieć na klimat wpływ. Pojęcie, które z tym się kojarzy, to efekt cieplarniany?

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Klimat w potrzebie' - palila


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Klimat w

potrzebie

slide2

Klimat w potrzebie ...

Klimat w potrzebie ...

Co ja, mała gimnazjalistka mogę na to poradzić?

Najpierw muszę się dowiedzieć co mi zagraża, a potem czy mogę mieć na klimat wpływ.

slide4

Pojęcie, które z tym się kojarzy, to efekt cieplarniany?

Czy to ma coś wspólnego z temperaturą?

W związku z coraz większym zanieczyszczeniem powietrza, więcej gazów (głównie CO2) unosi się do atmosfery. Gazy te zatrzymują energię słoneczną. Z ciepła które wypromieniowuje z ziemi, większa część wraca.

Skoro ciepło wraca to temperatura rośnie. Niby wszystko w porządku, każdy lubi jak jest ciepło, ale jak na to reaguje nasza kochana Ziemia.

I tu dopiero się przestraszyłam.

>>>>

slide5

Jeśli rośnie temperatura powietrza, woda w morzach i oceanach też staje się cieplejsza. Lodowce na biegunach topnieją i podnosi się poziom wody.

W ciągu najbliższych pięćdziesięciu lat może dojść do zalania wielu obszarów położonych na małej wysokości bezwzględnej. Obliczono, że w wyniku stopienia lodowców na Grenlandii i Antarktydzie pod wodą może znaleźć się prawie cała Holandia, Dania, znaczna część Belgii i Bangladeszu. Na terenie Polski może zostać zalany obszar położony w odległości nawet do 100 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego.

>>>>

slide6

Znacznie bardziej prawdopodobne jest przesunięcie się stref klimatycznych na Ziemi ku biegunom.

Efekt cieplarniany może również doprowadzić do zmian systemu prądów morskich. Nietrudno domyśleć się, jakie będą skutki przemieszczenia się stref klimatycznych. Nowe warunki klimatyczne wywołają liczne klęski żywiołowe. Zmienione układy ciśnień atmosferycznych spowodują powstanie huraganów, cyklonów i tornad.

>>>>

slide7

Zwiększone parowanie wód w morzach i oceanach doprowadzi do występowania nawalnych opadów, a skutkiem tego będą liczne powodzie, a w górach lawiny. Jednocześnie na obszarach położonych w znacznych odległościach od wielkich zbiorników wodnych w wyniku szybkiego wysychania gleb utrzymywać się będą susze. Długotrwałym suszom bardzo często towarzyszą pożary lasów - emisja do atmosfery olbrzymich ilości smogu zawierającego CO2,CO, tlenki azotu i inne gazy.

>>>>

slide8

Gatunki roślin i zwierząt, które nie dostosują się do zmienionych warunków, po prostu znikną z powierzchni Ziemi. Wiele chorób związanych z gorącym klimatem (np. malaria) dotknie ludzi i zwierzęta, które są całkowicie na nie nieodporne.

Skutki zmiany klimatu wskutek efektu cieplarnianego można także będzie zauważyć w gospodarce człowieka, a ściślej mówiąc - w rolnictwie. Rolnictwo nie będzie w stanie wyżywić zwiększającej się wciąż liczby ludności.

>>>>

slide9

Te wszystkie prognozy wyglądaja dośc strasznie.

A może to tylko wymysły naukowców?

Niestety fakty mówią same za siebie.

Znalazłam kilka przykładów w Internecie.

I jest się o co martwić!

>>>>

slide10

1928

Przykłady dwóch lodowców na różnych kontynentach.

Na górze Argentyna w Ameryce Południowej, na dole jeden z alpejskich lodowców w Europie.

Minęło tylko kilkadziesiąt lat a zamiast pól lodowych są jeziora.

1941 2004

>>>>

slide11

Kilimanjaro Afryka 1970

Kilimanjaro Afryka 2005

Najwyższa góra w Afryce jeszcze trzydzieści lat temu prawie cała pokryta śniegiem i lodem, a obecnie śnieg zalega na niewielkiej części zboczy!

>>>>

slide12

Uff! Aż tak źle?

Jak można rozwiązac ten problem?

Jak każdy człowiek, nie tylko dorosły może ochronić choć cząstkę klimatu?

Najpierw opowiem co powinni robić dorośli, potem co mogę ja i Wy w swoim otoczeniu!

>>>>

slide13

1. Segregacja śmieci i używanie surowców wtórnych. Ogranicza się w ten sposób emisję dwutlenku węgla, która towarzyszy produkcji opakowań, a także zmniejsza wydzielanie metanu, powstającego przy rozkładzie substancji organicznych na wysypiskach śmieci.

2. Energia elektryczna może być oszczędzana dzięki używaniu nowoczesnych, energo-oszczędnych urządzeń elektrycznych. W ten sposób zmniejszmy zapotrzebowanie na energię, a więc możliwe stanie się ograniczenie jej produkcji przez ciepłownie i elektrownie. Tym samym zmniejszy się emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

3. Społeczeństwo powinno oszczędzać energię. Dzięki zastosowaniu materiałów izolacyjnych w budynkach mieszkalnych możliwe jest zabezpieczenie przed nadmierną utratą energii cieplnej.

>>>>

slide14

4. W celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery należy używać alternatywnych źródeł energii. Zaliczamy do nich: promieniowanie słoneczne, ruchy mas powietrza, ruchy wód w rzekach, fale i pływy morskie, energia geotermiczna.

5. Znaczny udział w emisji dwutlenku węgla i tlenków azotu mają pojazdy silnikowe. Aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych przez samochody należy próbować nakłonić społeczeństwo do korzystania ze środków transportu publicznego lub innych pojazdów, nie zanieczyszczających środowiska - rowerów.

6. W regulacji zawartości dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej najistotniejsze znaczenie mają lasy. Obliczono, że 1ha lasu może pochłonąć 250 kg dwutlenku węgla. Należy całkowicie zaprzestać wycinania lasów równikowych oraz ograniczyć wycinanie i wypalanie pozostałych lasów. Należy również sadzić nowe drzewa w miejsce wyciętych.

>>>>

slide15

Jak mogę wpłynąć na ochronę klimatu?

Przedstawiam najważniejsze sposoby oszczędzania energii w środowisku domowym. Musisz wspólnie z najliższymi o tym porozmawiać, bez pomocy rodziców się nie obejdzie.

Po pierwsze: wyłączaj światło!

Wielu z nas wykazuje w domu tendencję, aby zostawiać włączone światło, gdy się wychodzi z pokoju. Im więcej zużywamy energii elektrycznej, tym więcej paliw kopalnych jest spalanych w celu wyprodukowania tej energii i tym więcej CO2 jest emitowane do atmosfery.

Prosta czynność wyłączenia pięciu lamp w domu każdego wieczora przez okres jednego roku przyniesie oszczędność w wysokości średnio 60 euro!

Możesz również zaoszczędzić na energii przez kupowanie żarówek energooszczędnych, których wydajność energetyczna jest 5-krotnie wyższa.

Żarówki energooszczędne są trochę droższe, jednak różnica w cenie jest zrekompensowana ograniczonym poborem energii i około 10-krotnie dłuższą żywotnością.

>>>>

slide16

Po drugie: zakup energooszczędne urządzenia domowe!

Lodówki pobierają średnio 25% energii elektrycznej zużywanej w gospodarstwach domowych. Straty energii występują za każdym razem, gdy zostawiamy otwarte drzwi, jeżeli lodówka nie jest regularnie rozmrażana lub gdy umieszczamy w niej gorące jedzenie. Już 3 mm lodu na ściankach lodówki powoduje, że zużywa ona dodatkowe 30% energii.

Jeżeli masz kupować nową lodówkę, wybierz model samorozmrażający.

Już 3mm lodu na ściankach lodówki powoduje, że zużywa ona dodatkowe 30% energii.

Nowoczesne pralki (klasy „A”) pobierają o połowę mniej energii niż pralka typowa!

Po trzecie: susz ubrania w sposób naturalny!

Suszenie ubrań w sposób naturalny to z pewnością najlepszy sposób suszenia – nie zużywa energii i nie niszczy ubrań!

Jeżeli nie możesz zrezygnować z suszarki bębnowej, upewnij się najpierw, że Twoje ubrania są dobrze odwirowane, a następnie użyj średnich, a nie najwyższych obrotów.

Po czwarte: przykręć termostat!

Około 60% przeciętnego zużycia energii w europejskich gospodarstwach domowych wiąże się z ogrzewaniem wnętrz. Gdyby zmniejszyć ustawioną na termostacie temperaturę o zaledwie 1°C, to trudno byłoby odczuć różnicę, a można w ten sposób oszczędzić na kosztach energii elektrycznej 7% rocznie.

>>>>

slide17

Po piąte: izoluj swój dom!

Upewnij się, że Twój dom jest dobrze izolowany. Na przykład okna z podwójnymi szybami mogą zapobiec średnio aż do 20% strat grzewczych.

Istnieją inne proste środki unikania strat grzewczych w domach, takie jak zasłanianie zasłon wieczorem czy wietrzenie pokoju tylko przez kilka minut, co jest wystarczające do wymiany dużej ilości powietrza wewnątrz pomieszczenia.

Po szóste: stosuj pokrywki!

Przykrywanie garnków w czasie gotowania może zaoszczędzić do 60–70% energii potrzebnej do przygotowania posiłku.

A do zaparzenia herbaty gotuj tylko tyle wody, ile faktycznie potrzebujesz.

Po siódme: żadnego oczekiwania - wyłącz zasilanie całkowicie!

Przycisk stand-by jest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu, którego wpływ na klimat możemy zredukować bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Czerwona dioda przycisku, sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd.

Zazwyczaj w naszych mieszkaniach występuje po kilka urządzeń, które posiadają funkcję stand-by. Moc urządzeń w czasie czuwania waha się w granicach od 0,5W do 35W. Gdyby tylko połowa urządzeń w naszym domu była wyłączana z sieci, a nie pozostawiana w stanie czuwania, w skali kraju można byłoby zaoszczędzić 293,2 mln złotych i wyemitować 1 mln ton CO2 mniej.

Używaj wyłącznika!

>>>>

slide18

Na koniec czynności, które każdy użytkownik komputerów powinien wykonać, a uczeń gimnazjum na pewno!

Prawda?!

Po ósme: korzystaj z komputera według poniższych wskazówek

1. Nie zostawiaj włączonego komputera w nocy lub na weekend.

Przygotuj się do pracy zanim go włączysz, tak aby wykonać zaplanowane zadania przy minimalnym czasie włączonego urządzenia.

2. Jeżeli nie będziesz używał komputera dłużej niż 16 minut, wyłącz go. 16 minut pracy równoważy ilość energii potrzebną do ponownego włączenia.

3. Włączaj drukarkę dopiero, gdy przygotujesz całość materiału do wydrukowania. Drukarka włączona non-stop do 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie!

4. Większość komputerów ma funkcje zarządzania energią. Upewnij się, że aktywowałeś takie funkcje.

5. Ustaw tryb automatycznego przełączania monitora w stan uśpienia po 10 minutach bezczynności komputera i wyłączania monitora po 30 minutach bezczynności.Najlepszy „wygaszacz ekranu” to wyłączony monitor.

6. Staraj się sprawdzać dokumenty na ekranie, zamiast je drukować. Jeżeli drukujesz wstępne wersje – użyj uprzednio używanych kartek.

7. Pamiętaj, że drukarki atramentowe, chociaż są wolniejsze, zużywają 80-90% mniej energiiniż drukarki laserowe.

8. Pamietaj większość telefonów komórkowych możesz naładować w czasie kiedy korzystasz z komputera przez złącze USB!

>>>>

slide19

Zmiany klimatu to problem globalny, jednak każdy z nas może przyczynić się do jego rozwiązania. Nawet drobne zmiany w naszych codziennych nawykach mogą pomóc ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, nie obniżając jakości naszego życia.

Co więcej, możemy dzięki temu nawet wydać mniej pieniędzy.

Ty też masz wpływ na zmiany klimatu!

Klimat w potrzebie – daj coś od siebie!

Odzyskuj!

Idź pieszo!

Wyłączaj!

Myśl!

Oszczędzaj!

>>>>

slide20

Prezentację wykonała uczennica Publicznego Gimnazjum Nr 20 w Białymstoku

Izabela Włodarczyk

klasa 3d