przedszkolak bezpieczny w rodowisku
Download
Skip this Video
Download Presentation
„PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 13

„PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU” - PowerPoint PPT Presentation


  • 180 Views
  • Uploaded on

„PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”. Sprawozdanie z realizacji programu w Przedszkolu nr 7 w Zawierciu. Koordynatorzy akcji: m gr Joanna Biedak m gr Aneta Cholewka.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '„PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”' - oceana


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
przedszkolak bezpieczny w rodowisku

„PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY W ŚRODOWISKU”

Sprawozdanie z realizacji programu

w Przedszkolu nr 7 w Zawierciu.

Koordynatorzy akcji:

mgr Joanna Biedak

mgr Aneta Cholewka

slide2
Przedszkole ma duży wpływ na kształtowanie osobowości dziecka i jako jedna z pierwszych instytucji, z którymi styka się dziecko, ma możliwość wyrobienia określonych postaw i umiejętności. Rolą nauczyciela jest takie pokierowanie rozwojem dziecka, aby w pełni wykorzystując jego naturalne predyspozycje (ciekawość, aktywność, łatwość czerpania wiedzy z otoczenia), wyposażyć je w wiedzę dotyczącą ochrony swojego zdrowia i życia. By to osiągnąć należy w sposób systematyczny i zaplanowany organizować zajęcia dotyczące bezpieczeństwa i zdrowia.
  • Priorytetem naszego Przedszkola w roku szkolnym 2012/2013 było bezpieczeństwo w domu, w przedszkolu i na ulicy, czyli wdrażanie do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Przystąpienie przedszkola do programu „Przedszkolak bezpieczny w środowisku” było podsumowaniem i utrwaleniem zdobytych wiadomości i umiejętności o bezpieczeństwie w ciągu całego roku szkolnego. Akcja ta została przeprowadzona w ramach czterech bloków tematycznych i trwała na przełomie maja i czerwca zgodnie z harmonogramem dołączonym przez organizatora. Nad realizacją programu czuwały koordynatorki: Joanna Biedak i Aneta Cholewka. Zajęcia przeprowadzone zostały w czterech grupach:
  • Gr. I – „Krasnale” (3 latki)
  • Gr. II – „Misie” (4 latki)
  • Gr. III – „Jagódki” (5 latki)
  • Gr. IV – „Skrzaty” (6 latki)
slide3
Zajęcia były dostosowane do możliwości wiekowych dzieci. Nauczyciele korzystali z przekazanych przez Organizatora pomocy dydaktycznych oraz konspektów zajęć. Podczas realizacji programu wykorzystywali również własne pomysły.

O realizacji programu „Przedszkolak bezpieczny w środowisku” rodzice zostali powiadomieni za pomocą plakatu informującego na holu głównym w przedszkolu oraz ze strony internetowej naszego przedszkola (www.p7.com.pl), gdzie zamieszczona jest również prezentacja multimedialna przesłana przez Organizatora akcji.

slide4
Pierwszy blok tematyczny: „Poznajemy zasady bezpieczeństwa w domu” spotkał się z wielkim zainteresowaniem wśród dzieci. Dzięki bohaterom bajki pt. „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Co to jest bezpieczeństwo” utrwaliliśmy istotne hasło. Dzieci dowiedziały się również, jakie niebezpieczne przedmioty mogą znajdować się w ich mieszkaniu, do których miejsc nie powinny się zbliżać i czego nie mogą robić pod nieobecność rodziców. W przedszkolu zostały również zorganizowane spotkania z policjantami, strażakami oraz ratownikami medycznymi. Dzieci utrwaliły numery alarmowe, a także dowiedziały się wielu ważnych rzeczy potrzebnych w sytuacjach zagrożenia. Pomocne tutaj były kolorowanki i zabawy które były dla dzieci wielką frajdą.
slide8
Drugi blok tematyczny:„Bezpieczeństwo poza domem oraz w trakcie aktywności fizycznej” zapoznał dzieci z zasadami prawidłowego zachowania się podczas aktywności poza domem oraz w kontakcie ze zwierzętami. Dzieci zapoznały się ze sposobami zachowania się wobec osób obcych oraz utrwaliły bezpieczną pozycję „żółwik” w razie agresywności psa. W zakresie tym na festynie rodzinnym przeprowadzono również zajęcia praktyczne z udziałem Grupy Jurajskiej GOPR i psa Kamela. Dzięki bajce „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – bezpieczeństwo w czasie zabawy” dzieci przypomniały ważne zasady obowiązujące podczas aktywności fizycznej.
slide10
Trzeci blok „Jak zachować bezpieczeństwo w ruchu drogowym” poświęcony został zasadom ruchu drogowego, zasadom poruszania się pieszych i rowerzystów po ulicy oraz właściwego przechodzenia przez jezdnię. Dzieci dowiedziały się co to jest ruch uliczny, kim jest pieszy, kierowca oraz przypomniały działania sygnalizatora świetlnego. Po wysłuchaniu bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka poznają zasady ruchu drogowego” wspaniałą zabawą było omawianie znaczeń wybranych znaków drogowych.
slide11
W trakcie realizacji czwartego bloku tematycznego „Bezpieczeństwo w relacjach z rówieśnikami i dorosłym/ustalanie granic”, dzieci poznawały swoje ciało, kształtowały orientację w przestrzeni, a także poznawały swoją przestrzeń osobistą . W czasie zajęć nauczycielki wykorzystywały metodę Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne
slide13
Wszystkie przeprowadzone zajęcia opierały się na zabawie oraz doświadczeniach praktycznych dzieci, co sprawiało że były one bardzo ciekawe. Przeprowadzane zajęcia dostarczyły dzieciom wielu wrażeń oraz nowych doświadczeń. Cele założone przez organizatora akcji zostały osiągnięte. Bardzo ważne jest uwrażliwianie dzieci na zagrożenia dla zdrowia i życia, które mogą pojawić się w czasie zabawy w domu i przedszkolu, podczas poruszania się po ulicy i przechodzenia przez nią, w kontaktach z obcymi, a także na niebezpieczeństwa związane z żywiołami i anomaliami pogody.
ad