dudek upupa epops n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Dudek ( Upupa epops ) PowerPoint Presentation
Download Presentation
Dudek ( Upupa epops )

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

Dudek ( Upupa epops ) - PowerPoint PPT Presentation


  • 106 Views
  • Uploaded on

Dudek ( Upupa epops ). Występowanie . Legenda: cały rok zimowiska

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Dudek ( Upupa epops )' - nola


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
wyst powanie
Występowanie

Legenda:

cały rok

zimowiska

lęgowiska

wymiary
Wymiary

Wymiary

długość ciała

ok. 28–29 cm

rozpiętość skrzydeł

45–46 cm

długość ogona

10 cm

długość dzioba

5–6 cm

masa

ok. 50–80 g

wygl d zewn trzny
Wygląd zewnętrzny

Wygląd dudka jest bardzo charakterystyczny, co powoduje, że jest on ptakiem łatwo rozpoznawalnym. Głowa, szyja i przód tułowia ptaka są pomarańczowe, skrzydła wraz z grzbietem w czarno-białe pasy, ogon czarny z białym poprzecznym pasem, spód tułowia białawy z podłużnymi ciemnymi paskami. Bardzo charakterystyczny jest duży czubek na głowie, zbudowany z piór. Jest on zwykle złożony, a podnoszony jedynie w chwilach zaniepokojenia i rozdrażnienia, także w momencie lądowania.

gniazdo
Gniazdo

Dudek buduje swe gniazda najczęściej w obszernej dziupli spróchniałego drzewa (szczególnie często wybiera wierzby), pod korzeniami, w skrzynkach lęgowych, norach skarp i urwisk, zagłębieniach tworzonych przez korzenie, szczelinach skał, stertach kamieni lub w szczelinach budynków.

piskl ta
Pisklęta

Dudek w połowie maja składa 4 do 9 jaj w dwudniowych odstępach. Są one zielonkawe lub brązowawe, bez plam i namazów, ale ze słabym połyskiem. Jaja wysiadywane przez okres 15 do 18 dni przez obydwoje rodziców (głównie przez samicę, ponieważ samiec przynosi jej pokarm). Pisklęta wykluwają się pokryte delikatnym, białym puchem. We wczesnym stadium po wykluciu samiec dostarcza najwięcej pokarmu rzadko wchodząc do dziupli. Karmi młode przy wejściu do dziupli lub podaje pokarm samicy, która sama karmi młode. Gdy pisklęta są starsze, karmią je oboje rodzice. Pisklęta opuszczają gniazdo po 20 do 27 dniach. Kryją się wtedy w zagłębieniach blisko ziemi. Po wylocie z gniazda przebywają z rodzicami około miesiąca, pokarm zaczynają zdobywać już po 6 dniach. Od ptaka dorosłego młode różnią się głównie tylko krótszym dziobem i podobne są do swej matki.

ochrona
Ochrona

Dudek podobnie jak kraska, niegdyś był to ptak liczny w krajach Europy Zachodniej i Środkowej, ale od paru dekad zaczął gwałtownie zanikać. Wynika to z braku miejsc odpowiednich do gniazdowania (przez wycinanie dziuplastych drzew) i coraz bardziej ograniczona dostępność do pokarmu. Liczebność dudka w Polsce szacuje się na około 4 tysiące par. Jako przyczynę spadku liczebności tego gatunku podaje się również intensyfikację rolnictwa. Zagrożenie dla dudka stanowią także szpaki, które konkurują z nimi o dziuple. W Polsce Dudek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

wykorzystane r d a
Wykorzystane źródła
  • http://www.fotoplatforma.pl/pl/Dudek/index.php?foto=6249
  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Upupa_distribution.png
  • http://www.ptaki.biz/ptak-skrzydla-dudek-pokarm.php
  • http://ptaki-rolnictwo.bocian.org.pl/dudek
  • http://www.onlinephotographers.org/pl/foto/473/
  • http://www.photovoyage.pl/natureblog/dudek-hoopoe/