jak naslouchat strom m n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Jak naslouchat stromům PowerPoint Presentation
Download Presentation
Jak naslouchat stromům

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 10

Jak naslouchat stromům - PowerPoint PPT Presentation


 • 82 Views
 • Uploaded on

Jak naslouchat stromům. Strom Kmen je v dolní části bez větví. Podle výšky se stromy dělí na vysoké: nad 30m, středně vysoké: 8-30m, nízké: 2-8m, trpasličí: 0,8-2m a zakrslé: pod 0,8m.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Jak naslouchat stromům


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
  Presentation Transcript
  1. Jak naslouchat stromům • Strom • Kmen je v dolní části bez větví. Podle výšky se stromy dělí na vysoké: nad 30m, středně vysoké: 8-30m, nízké: 2-8m, trpasličí: 0,8-2m a zakrslé: pod 0,8m. • V České Republice jsou lesy listnaté, smíšené a jehličnaté. Ve smíšeném lese rostou stromy jak listnaté tak jehličnaté. Jehličnaté stromy jsou odolnější, rostou ve vyšších nadmořských výškách. Listnaté lesy naopak vyhledávají spíše nížinaté oblasti.

  2. Druhy stromů • Jehličnaté stromy: • Smrk, borovice, modřín, thůje … • Listnaté stromy: • Dub, buk, bříza, topol, lípa…

  3. Kůra stromů • Kůra stromů bývá často narušována • Co je příčinou toho, že strom stůně? • Choroby kůry a dřeva nejvíce ovlivňují silné mrazy a další klimatické podmínky. Stromům nedělá dobře ani dlouhodobé vlhké a deštivé počasí, protože může dojít k infekci. Infekce bývá vyvolána skrz poranění nejrůznějšího původu – může se jednat o poškození po řezu, jizvy na listových stopkách, mrazová poškození

  4. Kořeny stromů • Kořeny stromu jsou pod zemí. Jediný strom má mnoho kořenů. Kořeny nesou jídlo a vodu od země přes kmen a větve k listům stromu.

  5. Strom a jeho potrava živočichů • Žaludy jsou tak jeden z nejdůležitějších divokých jídel v oblastech kde duby nastanou. Zvířata, která dělají žaludům důležitou součást jejich stravy zahrnují ptáky takový jako sojky, holubi, některé kachny a několik druhů datlů. Malí savci, kteří se živí žaludy zahrnují myši, veverky a několik jiných hlodavců. Velcí savci takový jak prasata, medvědi a jeleni také spotřebují velká množství žaludů; oni mohou ustanovit až 25 % stravy jelena na podzim.

  6. Listy stromů • Některé listy jsou jedinečné a velmi snadno k poznání. Pro ostatní druhy je naopak důležité pečlivé sledování. Pokud se chystáte o listy stromů více zajímat, je dobré načerpat informace v odborné literatuře. •  Pečlivé pozorování listů na stromech zajišťuje blízký vztah se stromy, které mohou být pro člověka hluboce uspokojující. Inspirujte se krásou listů stromů v následující fotogalerii, která Vás vtáhne do přírody.

  7. Borovice • Jedná se o strom s válcovitým přímým kmenem a široce rozloženou, v mládí kuželovitou, ve stáří zploštělou korunou. Na dobrých stanovištích dorůstá výšky až 40 metrů a průměr kmene pak dosahuje až jeden metr. Borka je černošedá, ve stáří tlustá a hluboce rozbrázděná. Jehlice jsou zbarveny tmavozeleně až černozeleně, jsou 8 až 15 centimetrů dlouhé, tuhé, na konci pichlavé a rostou ve svazečcích po dvou. Samičí šištice (květenství) jsou žlutá, samčí červenohnědá. Šišky jsou lesklé, žlutohnědé, dlouhé až 8 centimetrů, až čtyři centimetry široké, přisedlé. Kořenový systém je sice poměrně mělký, ale dobře vyvinutý, proto je borovice černá poměrně odolná vůči silným větrům. Je silně světlomilná, nevyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost.

  8. Modřín • Modřín (Larix) je rodrostlin z čelediborovicovité. Jde o opadavé, 15-50 metrů vysoké jehličnaté stromy s rovnými kmeny a rovnovážně odstálými nebo převislými větvemi a měkkými tenkými jehlicemi, vyrůstajícími jednak jednotlivě po větvích, jednak po svazečcích z brachyblastů. Jehlice jsou ploché, na rubu či oboustranně kýlnaté a mají dva článkované pryskyřičné kanálky. Rod zahrnuje 10-14 druhů, které jsou jsou rozšířeny převážně v mírném pásu severní polokoule. V České republice je původní modřín opadavý (Larix decidua), pěstuje se i modřín japonský

  9. Dub • Duby jsou dlouhověké, pomalu rostoucí stromy, výjimečně i keře, s tvrdým dřevem. Listy jsou obvykle jednoduché laločnaté, v mírném pásu většinou v zimě opadávají, v subtropech rostou i druhy stále zelené. Květy jsou jednopohlavní; samčí jsou nící jehnědy, samičí jsou jehnědy nebo strboulky. Jsou větrosnubné, plodem je nažka v číšce (žalud)

  10. Plody stromů • Plody stromů jsou různé, a tak můžeme podle nich posuzovat i samotné stromy. Jen pošetilý člověk usuzuje podle jedovatých plodů na dobrý strom. Nikdo rozumný také neříká, že nešlechtěné pláně rodí dobrá jablka. • Některý strom plodí neustále jen nenávist, závist, nepravdy. Ti, kteří jeho plody pojídají, chovají se s tímto zlem souhlasně, protože se živí jeho plody.