slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Czechy PowerPoint Presentation
Download Presentation
Czechy

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 12

Czechy - PowerPoint PPT Presentation


  • 152 Views
  • Uploaded on

Czechy. Podstawowe informacje. Język urzędowy - czeski Język używany - czeski Stolica - Praga Ustrój polityczny -republika parlamentarna Typ państwa - demokracja Głowa państwa - prezydent Václav Klaus Szef rządu - premier Jan Fischer Przewodniczący Izby Poselskiej - Miloslav Vlček

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

Czechy


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Podstawowe informacje

Język urzędowy - czeski

Język używany - czeski

Stolica - Praga

Ustrój polityczny -republika parlamentarna

Typ państwa - demokracja

Głowa państwa - prezydent Václav Klaus

Szef rządu - premier Jan Fischer

Przewodniczący Izby Poselskiej - Miloslav Vlček

Powierzchnia - 114 na świecie

• całkowita - 78 866 km²

• wody śródlądowe - 2 %

Liczba ludności (2008) - 78 na świecie

• całkowita - 10 467 542[1]▲

• gęstość zaludnienia - 133 osób/km²

• narodowości - Czesi: 94,2%

Jednostka monetarna - 1 korona czeska = 100 halerzy

slide3

Flaga

Wygląd i symbolika :

Flaga jest prostokątem o proporcjach 3:2 podzielonym na dwa równe poziome pasy: biały i czerwony, z dodanym od strony drzewca niebieskim trójkątem sięgającym do połowy długości flagi. W przypadku pionowej flagi niebieski trójkąt jest na górze, a lewy pas od strony obserwatora jest biały.

slide4

Herby Czech

Czechy posiadają dwa herby państwowe: wielki i mały. Zwyczaj posiadania dwóch herbów wywodzi się z heraldycznej tradycji habsburskiej.

Wielki Herb Czech podzielony jest na cztery pola. W pierwszym i czwartym występuje srebrny długoogoniasty lew w koronie - symbol Czech, w drugim niebieskim orzeł w srebrno - czerwoną szachownicę - symbol Moraw, a w trzecim na złotym tle czarny orzeł ze srebrnym półksiężycem - symbol Śląska.

Mały Herb Czech posiada w godle srebrnego (białego) wspiętego na tylnych łapach lwa z charakterystycznym podwójnym ogonem, w złotej koronie i o podobnie złotych pazurach. Godło umieszczone jest w czerwonym polu.

slide5

Położenie Czech

Czechy, Republika Czeska – państwo w Europie Środkowej, bez dostępu do morza. Od północnego wschodu graniczy z Polską, od zachodu i północnego zachodu z Niemcami, od południa z Austrią, a od południowego wschodu ze Słowacją. Stolicą i największym miastem Czech jest Praga.

slide6

Sławni Czesi

Helena Vondráčková (ur. 24 czerwca 1947 w Pradze) – czeska piosenkarka, aktorka i prezenterka telewizyjna.

Podczas swej czterdziestoczteroletniej kariery muzycznej, stała się koncertującą gwiazdą estrady na całym świecie.

Petr Čech (ur. 20 maja 1982 w Pilznie) to reprezentant Czech, obecnie pierwszy bramkarz Chelsea F.C. Čech grał wcześniej dla Viktoria Plzeň, Chmel Blšany, Sparta Praga, oraz Rennes. Jest uważany za jednego z najlepszych bramkarzy świata. Świadczą o tym jego liczne rekordy zdobyte już w młodym wieku. Został wybrany do drużyny gwiazd Euro 2004 mając zaledwie 22 lata, pomógł Czechom w dotarciu aż do półfinałów tej imprezy.

slide7

Jakub Janda (ur. 27 kwietnia 1978 - czeski skoczek narciarski .W Pucharze Świata startuje od sezonu 1996/1997. Po raz pierwszy znalazł się w czołowej dziesiątce w marcu 2001, zajmując 7. miejsce w Trondheim. Pierwsze podium udało mu się wywalczyć w styczniu 2003 roku w Libercu (3. lokata). Do roku 2004 było to jego największe osiągniecie w zawodach tej rangi.

Antonín Dvořák (ur. 8 września 1841, zm. 1 maja 1904) – czeski kompozytor i dyrygent okresu romantyzmu.

Jest on obok Bedřicha Smetany czołowym przedstawicielem czeskiej muzyki narodowej. Był kompozytorem wszechstronnym: tworzył symfonie, kwartety smyczkowe, opery, poematy symfoniczne, pieśni, msze, utwory fortepianowe oraz koncerty .

slide8

Sport narodowy

Męska reprezentacja Czech w hokeju na lodzie –jest jedną z najlepszych męskich drużyn hokejowych na świecie. Swój pierwszy mecz rozegrali w 1993 roku, gdyż wcześniej grali jako Reprezentacji Czechosłowacji.

slide9

Bajki

Krecik to najpopularniejsza kreskówka Czeska (a wcześniej Czechosłowacka). Jest to nie tyle serial, co cykl filmów animowanych autorstwa Zdenka Milera tworzony od 1956 roku aż po dzień dzisiejszy. Składa się z kilkudziesięciu części i zdobył ogromną popularność w ponad sześćdziesięciu krajach na całym świecie.

Sąsiedzi (tytuł oryginalny A je to!, Pat a Mat) – czechosłowacki lalkowy serial animowany opowiadający o perypetiach dwóch majsterkowiczów, Pata i Mata, stworzony przez Lubomíra Benesza i Vladimíra Jiránka. Film przedstawia dwóch bohaterów stawiających czoło problemom i próbujących je rozwiązać samodzielnie za pomocą prostych narzędzi, co zawsze jest przyczyną jeszcze większych problemów. Mimo wszystko, bohaterowie są zadowoleni z wyniku swojej ciężkiej pracy.

slide10

Rumcajs to tytułowa postać z czechosłowackiego filmu animowanego dla dzieci w reżyserii Ladislava Čapka oraz z powieści Václava Čtvrtka. Twórcą graficznego wizerunku rozbójnika jest malarz Radek Pilař. Cykl powieści liczy osiem tomów, z tego w Polsce wydano do tej pory tylko cztery z nich - pierwszy, piąty, szósty i siódmy. Serial liczy 39 odcinków.

Żwirek i Muchomorek to dwa skrzaty mieszkające wśród mchu i paproci. To bohaterowie napisanej książki przez czeskiego pisarza Vaclava Ctvrtk'a a noszącej tytuł "Opowieści z Mchu i Paproci".

Żwirek i Muchomorek - jeden grubszy a drugi węższy przeżywali w każdym odcinku niesamowite przygody pomagając leśnym stworzeniom, rusałkom i innym postaciom, czasami sami wpadając w niezłe tarapaty przez to ,ale jak to w tej bajce bywało wszystko kończyło się szczęśliwie.

slide11

Czeskie powiedzenia

ogórek konserwowy: "styrylizowany uhorek"

uwaga pociąg: "Pozor vlak"

Terminator: "Elektronicky mordulec"

W Czechach na przystankach : "Odchody autobusow"

mam pomysł: "mam napad"

miejsce stałego zamieszkania: "trvale bydlisko"

stonka ziemniaczana: "mandolinka bramborova"

plaster na odciski: "naplast na kure oko"

slide12

Hot dog - parek v rohliku

Płyta CD - cedeczko

Teatr Narodowy - narodne divadlo

Drodzy Widzowie - wazeni divacy

Zepsuty - poruhany

Koparka - ripadlo

Zaczarowany Flet - Zahlastana fifulka

Być albo nie być oto jest pytanie - Bytka abo ne bytka to je zapytka

Komentarz meczu hokeja - ... z levicku na pravicku, pristavka i ... sito!!!

Gwiazdozbiór - hvezdokupa

Wiewiórka - drevni kocur

Chwilowo nieobecny - momentalnie ne przitomni