Czechy - PowerPoint PPT Presentation

slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Czechy PowerPoint Presentation
play fullscreen
1 / 16
Czechy
180 Views
Download Presentation
faustine-gaynor
Download Presentation

Czechy

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Czechy Republika Czeska Powierzchnia – 78.864 km2 Ludność – 10,4 mln Stolica – Praga Jednostka monetarna – korona czeska

 2. Zamek Praski , Most Karola Zamek na Hradczanach, to zamek w Pradze istniejący już od najstarszych dziejów Pragi, dawna siedziba królów czeskich. Most Karola najsłynniejsza i najbardziej odwiedzana atrakcja turystyczna miasta .

 3. Tańczący dom Tańczący dom znany również jako "Ginger i Fred") – postawiony w 1996r. na prawym brzegu Wełtawy w Pradze . Budynek projektu pary architektów: Vlado Milunića i Franka Gehry. Swą nazwę zawdzięcza kształtowi, w którym można dopatrzeć się sylwetki tańczącej pary. Pomimo swego niecodziennego wyglądu, budynek jest doskonale wpasowany w otaczającą go XIX wieczną i secesyjną architekturę i powoli staje się symbolem czeskiej stolicy.

 4. Plac Wacława Plac ten był świadkiem wielu ważnych wydarzeń najnowszej historii Czech. To właśnie tutaj w 1969 roku samospalenia dokonał student Jan Palach, a w listopadzie 1989 roku odbył się wiec protestacyjny przeciwko brutalnym akcjom policji, który był impulsem do Aksamitnej Rewolucji i odrzucenia komunizmu.

 5. Pomnik św Wacława

 6. Staromiejski Zegar Astronomiczny 12 Apostołów Praski zegar astronomiczny lub praski Orloj - średniowieczny zegar astronomiczny znajdujący się na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Pradze. Skonstruowany w roku 1410 jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie i popularną atrakcją turystyczną

 7. Praska Loreta Lorneta jest to XVIII-wieczny barokowy kościół, którego sercem jest "niewielki Domek Loretański (Santa Casa), czyli kopia domu Matki Boskiej". W domku tym została ustawiona drewniana figura "przedstawiającą Najświętszą Marię Pannę". Jak zaznacza autor, legenda mówi, iż "anioły kilkakrotnie przenosiły w XIII w. zbudowany w Nazarecie dom Marii", było to spowodowane chęcią uchronienia go "przed niewiernymi".

 8. Zamek Trojski W drugiej połowie XVII wieku, kilka kilometrów na północ od centrum Pragi, zbudowano letni zamek dla hrabiego Wojciecha Wacława ze Szternberka. Architekt Jan Mathey zaplanował cały kompleks budynków wraz z ogrodem w stylu francuskim i rozległymi winnicami. Duże wrażenie na turystach robi geometrycznie zaplanowany ogród, w którym zbudowano tarasy z licznymi rzeźbami, urządzono oranżerię oraz labirynt.

 9. Fontanna Křižíkova

 10. Fontanna Křižíkova Fontanna w liczbach:1891- rok budowy 3000 dysz1248 podwodnych reflektorów o różnych barwach1650 metrów sześciennych wody w basenie o wymiarach 25 x45 metrów50 pomp zasilających kilkanaście obiegów wodnych2 km -długość całej instalacji wodnej wynosi55 głośnikówMuzyka wykorzystana w trakcie pokazów jest różnorodna - klasyczna, filmowa, rozrywkowa.

 11. Złota uliczka Złota Uliczka – malownicza ulica, w Pradze na terenie praskiego zamku w dzielnicy Hradczany . Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników. Obecnie znajdują się w nich oryginalne sklepiki, galerie i wystawy, przyciągające uwagę licznych turystów.

 12. Katedra św.; Wita i znajdujące się w niej witraże

 13. Praskie mosty

 14. Mosty nad Wełtawą to jeden z charakterystycznych elementów praskiego krajobrazu. Nie sposób ich przy zwiedzaniu miasta pominąć, bo widać je w historycznym centrum dość często. I nie ma się co dziwić, dużych mostów w Pradze nad Wełtawą aż 18. Najstarszym z nich oczywiście jest Most Karola, który przez długie wieki nie miał żadnego konkurenta. Dopiero XIX wiek i bardzo dynamiczny rozwój miasta spowodował, że tych "skrótów" przez rzekę jest znacznie więcej.Na zdjęciu: Most Josefa Manesa, następny Most Karola i dalej Most Legii, Most Jiraska, Most Palackiego. W oddali widać też Teatr Narodowy oraz Wyszehrad.

 15. Kościół Panny Marii Zwycięskiej -Zbudowany przez niemieckich luteranów w latach 1611-13 . Po zwycięstwie katolików pod Białą Górą świątynia przeszła w ręce karmelitów. Aktualny wygląd zewnętrzny pochodzi z roku1644 , natomiast wystrój wnętrza z początku XVIII w. Figurka Praskiego Dzieciątka Jezus W kościele - na ołtarzu, na prawo od nawy głównej - znajduje się mierząca 46 cm wysokości figurka tzw. Praskiego Dzieciątka Jezus. Woskową figurkę, w której osadzone są setki szlachetnych kamieni, podarowała karmelitom w 1628 roku bogata szlachcianka Polyksena z Lobkovic. Jezusek ma zmieniane regularnie ubranka, zakładane w zależności od dnia roku.

 16. Prezentację przygotowali Julia Paul i Michał Krzyżaniak