erp enterprise resource planning n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ERP Enterprise Resource Planning PowerPoint Presentation
Download Presentation
ERP Enterprise Resource Planning

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

ERP Enterprise Resource Planning - PowerPoint PPT Presentation


  • 87 Views
  • Uploaded on

ERP Enterprise Resource Planning. سیر تکاملی سیستمهای اطلاعات مدیریت. نسل اول:سيستم هاي جزيره اي

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ERP Enterprise Resource Planning' - melba


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2
سیر تکاملی سیستمهای اطلاعات مدیریت

نسل اول:سيستم هاي جزيره اي

دهه 60 ميلادي ، آغاز ظهور سيستم هايي بود كه بيشتر نقش پردازش اطلاعات را در واحد هاي مالي ، محاسبه حقوق و دستمزد و انبارداري بنگاههاي اقتصادي عهده دار بودند.اين نرم افزارها بصورت جداگانه و جزيره اي در واحدهاي مختلف سازمان فعاليت داشتند.

نسل دوم: سيستم هاي استخراج اطلاعات

در دهه 90 ميلادي ، همزمان با گسترش استفاده از كامپيوترهاي شخصي ، بتدريج استفاده از شبكه هاي محلي در سازمانها مرسوم شد.پاسخگو نبودن سيستم هاي جزيره اي به نياز سازمانها ، شكل گيري نرم افزارهاي MIS را رقم زد.سيستم اطلاعات مديريت ، سرآغازي بر توليد ساير سيستم هاي تكامل يافته تجاري نسل دوم بود.

نسل سوم: سيستم هاي تسهيل كننده

پايان يافتن دهه 90 ميلادي و آغاز هزاره جديد ، شروع نسل جديد نرم افزارهاي مديريت سازماني بود كه با ساده كردن بسياري از فعاليتهاي سازمان و پيشگيري از انجام فعاليتهاي تكراري در واحدهاي مختلف ، نياز مديران را در عصر رقابت سازماني پاسخ گفته است.

slide3

روند رشد و تکامل سیستم های نسل سوم

یا برنامه ريزي تداركات مواد اوليه MRP

یا برنامه ريزي منابع توليد MRP2

یا برنامه ريزي منابع مالي MRP3

یا برنامه ريزي منابع سازماني ERP

یا برنامه ريزي منابع سازماني توسعه يافته ERP2

slide4

چیست؟Erp

* هماهنگ كننده كل فعاليتهاي شركت، از ارزيابي عرضه كننده تا صورتحساب مشتريان است

* یک فکر، فن آوری و سیستم برای مدیریت با کارآیی بالا روی منابع مختلف در کل یک سازمان است كه با تغییر نگرش و فرهنگ سازمانی به همراه بهینه سازی روندها و چالاکی حاصل از بستر فراهم شده ، امکان برنامه ریزی طبق شرایط سازمان را فراهم می سازد.

* روشي براي برنامه‌ريزي و کنترل مؤثر تمامي منابع موردنياز براي دريافت ، توليد ، ارسال و پاسخگويي به نيازهاي مشتريان در شرکتهاي توليدي ، توزيعي و خدماتي .

* يک بسته نرم‌افزاري تجاري است که هدف آن يکپارچگي جريان اطلاعات بين تمامي بخشهاي سازمان از جمله مالي ، حسابداري ، منابع انساني ، زنجيره عرضه و مديريت مشتريان مي‌باشد

slide7

تاریخچه erp

erpبرای غلبه بر مشکلات سیستمهای عملیاتی موجود در سازمانها که از اوایل دهه ی 1960 میلادی توسعه پیدا کرده بودند به وجود آمد.مفهوم ERP برای اولین بار در دهه 1960 به وجود آمد. تا سال 1972، ERP مفهومی بدون نام بود که در هیچ طبقه بندی خاصی قرار نمی گرفت . در سال 1972، پنج تن از مدیران IBM از سمت خود استعفا داده و جهت تحقق مفهوم ERP، شرکت SAP را تأسیس کردند و امروزه یکی از پیشگامان جهانی نرم افزارهای ERP به شمار می روند .

slide8

دلائل استفاده از erp

* یکپارچه سازی اطلاعات مالی

* یکپارچه سازی اطلاعات سفارشات

* استاندارد سازی و سرعت در فرآیندهای تولید

* کاهش حجم انبارداری

* استاندارد سازی اطلاعات منابع انسانی

* ناتواني سيستم موجود در برآورده كردن نيازهاي سازماني

slide9

اجزاء تشکیل دهنده erp

سیستم ERP به چندین سیستم فرعی تقسیم می شود که عبارتند از:

- مدیریت بازرگانی- تولید- فروش- بازاریابی- توزیع- حسابداری- مالی- مدیریت منابع انسانی- مدیریت پروژه- مدیریت انبار- تعمیر و نگهداری- حمل و نقل- تجارت الکترونیک

slide10

مزایای استقرار سیستم erp

كاهش هزینه‌های حمل موجودی

كاهش هزینه‌های سفارش

كاهش هزینه‌های تولید

كاهش هزینه‌های نگهداری سوابق

كاهش هزینه‌های حمل و نقل

كاهش سرمایه گذاری در تجهیزات

انعطاف بیشتر در فرایندهای تولید

بهبود كارآیی بنگاه و سوددهی بيشتر

افزایش شفافیت فرایند برای مشتری و افزایش رضایت مشتری

slide11

معایب erp

* نصب و نگهداری این سیستم‌ها بسیار گران است.

* استفاده از برخی از این سیستم‌ها برای کاربران دشوار است.

* به اشتراك گذاشتن برخی از اطلاعات حساس كه برای یك فرایند ضروری است، با مقاومت افراد روبرو می شود.

* تغییر روند های موجود کاری، آموزش پرسنل و نیاز به ایجاد تغییرات ، مقاومت افراد را در بر دارد.

slide12

اجرای یک سیستم erpچقدر زمان می برد؟

در یک بررسی نشان داده شده است ازبین 63 شركتی كه مورد بررسی قرار گرفته‌اند، ازجمله شركت‌های كوچك -متوسط و بزرگ صنعتی، هزینه راه اندازی این سیستم به طور متوسط 15 میلیون دلار بوده است. در ایران بین یک تا دو میلیون دلار است.

* زمان راه اندازی با توجه به شرایط سازمان معمولاً از 6 ماه تا 3 سال

slide13

کاربردهایی از erp

دریافت سفارش مشتری:

در واقع هنگامی كه مشتری سفارش می‌دهد، سفارش به صورت كاغذی یا كامپيوتری در واحدهای مختلف شركت در گردش است. این گردش سبب تاخیر در پاسخ‌گویی به سفارش می‌شود، در ضمن هيچ يك از افراد شركت به درستی نمی‌داند كه وضعیت سفارش در هرنقطه چگونه است.

* شركت Mobil Oil كه در زمینه پتروشیمی نفت فعالیت دارد، توانسته با بكارگیری این نرم افزار ، حدود 300 سیستم مختلف خود را بصورت یكپارچه تبدیل كند .

* شركت پوشاك ورزشي ايتاليايي بنتون ، در هر سال 50 ميليون دست لباس مي‌سازد و روزانه 30000جعبه لباس را به نقاط مختلف انتقال مي‌دهد. فروشگاه‌ها در 60 كشور پراكنده‌اند. اين مركز توزيع خودكار با بهره گيري از سيستم ERP، تنها از 19 نفر استفاده مي‌كند كه بدون آن ،400 نفر مورد نياز است.

slide14

Erp و تجارت الکترونیک

در ابتدا ، تهیه کننده های برنامه های نرم افزاری ERP نگرشی جدی برای نفوذ در تجارت الکترونیک نداشتند؛ اما اکنون دسترسی به اطلاعات سفارشات در مراحل طراحی، تولید، انبارداری و حمل را از طریق این سیستم ها حق مشتری و مصرف کننده می دانند. ERP  از همین زاویه به توسعه تجارت الکترونیکی کمک شایانی نموده است و دقیقاً از همین زاویه ، ERP توانست با سیستم ها و استراتژی CRM که یکی از مهمترین فن آوریها در عرصه تجارت الکترونیکی است ارتباط برقرار نماید.

erpll

ERPll:برنامه‌ريزی منابع سازمان توسعه يافته

با توجه به چالش‌های سيستم ERP و با پديدار شدن اينترنت و پيشرفت سريع تجارت الکترونيک که تغييراتی را در شيوه‌های تجاری اعمال می‌کرد، سيستم جديدی تحت عنوان سيستم ERPll مطرح شد. اين سيستم در واقع براي پکپارچه کردن سيستم‌های ERP ، فروشندگان ERP و شرکت‌هايی که ERP را به کار می‌گرفتند، راهی برای مقابله با چالش‌های اينترنت ايجاد مي نمايد. بعبارت ديگر ، ERP در واقع قلب سيستم شرکت‌هاست و ERPllآن را با ديگر سيستم‌های کسب‌وکار کليدی و کاربردهای خارجی (شرکای تجاری و سيستم‌های مشتريان) يکپارچه می‌کند و يک زنجيره‌ي ارزش توسعه يافته ايجاد می‌کند

erpll1

مزيت هاي ERPll

1) به اشتراک گذاشتن اطلاعات: اطلاعات بين استفاده‌کنندگان داخلی ، مشتريان و فروشندگان خارجی به اشتراك گذاشته مي شود.

2) تمرکز بهينه:در سراسر زنجيره‌ي ارزش شرکت ، بهينگي ايجاد مي كند.

3) جايگزين کردن اينترنت در فرايندهاي بنگاه :مشكل عدم تطبیق شرکت را با خارج از خودش از طریق اینترنت حل نموده است.

4) رفع موانع فناوري در سازمان: تعدادی از سيستم‌های ERP موجود نمی‌توانند تعاملات تجاری الکترونيکی را حمايت کنند، زيرا گوناگوني سخت‌افزار، نرم‌افزار و شرح داده‌های ناسازگار بسيار زياد است.

slide17

جمع بندی

سیستمهای ERP ، سیستمهای اطلاعاتی قابل تغییر و تنظیمی هستند که اطلاعات و فرآیندهای مبتنی بر اطلاعات در سازمان را ، در درون واحدهای سازمانی و بین آنها یکپارچه می نمایند. پیاده سازی این سیستم ها ، هزینه های زیادی خواهند داشت و در آینده نیز مشکلات متعددی در پیش رو خواهد بود ولي مي تواند در سازمانهاي بزرگ به ميزان قابل توجهي سودآوري را افزايش دهد.

slide18
پایان
  • پایان

ازتوجهی که فرمودید سپاسگذارم