Break Even
Break Even . Break Even Fixed Costs (Revenue per unit - Variable costs per unit). Fixed Costs=$30,000. Your variable costs are $2.20 materials, $4.00 labor, and $0.80 overhead If you choose a selling price of $ 12.00 for each widget, then: How many units do we need to sell to break even?.
328 views • 14 slides