Warto s owa bo ego
Download
1 / 36

Warto?? S?owa Bo?ego - PowerPoint PPT Presentation


 • 112 Views
 • Uploaded on

Wartość Słowa Bożego. Homilia Jana Pawła II Pelplin, 6 czerwca 1999r. Biblia Gutenberga w Pelplinie. „Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” (św. Hieronim).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Warto?? S?owa Bo?ego' - manton


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Warto s owa bo ego

Wartość Słowa Bożego

Homilia Jana Pawła II

Pelplin, 6 czerwca 1999r.Warto s owa bo ego

„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa” (św. Hieronim).

Dziś z tą samą nadzieją proszę was: wchodźcie w nowe tysiąclecie z księgą Ewangelii! Niech nie zabraknie jej w żadnym polskim domu! Czytajcie i medytujcie! Pozwólcie, by Chrystus mówił!

Obyście usłyszeli dzisiaj głos Jego: Nie zatwardzajcie serc waszych (Ps 95,7-8).


Warto s owa bo ego

Chrystusa” (św. Hieronim). Słowo Pisma świętego jest objawieniem osoby Bożego Syna, jest Nim samym, stopniowo ujawniającym się człowiekowi w wydarzeniach historii zbawienia”.

Orygenes (II/III w.)


Warto s owa bo ego

Biblio, ojczyzno moja, Chrystusa” (św. Hieronim). Biblio, moja ziemio polska,Galilejska...Wywołuję z Twoich wersetówWszystkich najlepszych,Którzy są dla mnie niedościgłym wzorem,Wszystkich najpiękniejszych,Których podziwiam,wszystkich szlachetnych,Którym nie umiem dorównać...Patrzysz na mnieOczami Ojca i Syna, i Ducha Świętego,Oczami moich praojców,Wszystko jest w Tobie,Cokolwiek przeżyłem.Wszystko jest w Tobie,Cokolwiek kochałem...Na Tobie uczyłem się żyć,Na Tobie uczyłem się czytać,Na Tobie uczyłem się pisać,Na Tobie uczyłem się myśleć,Na Tobie uczyłem się prawdy...(Roman Brandstaetter)W hieronim
Św. Hieronim Chrystusa” (św. Hieronim).

 • Urodził się w Dalmacji około roku 340. Rodzice wysłali go na studia do Rzymu. Tam przyjął chrzest z rąk papieża Liberiusza. Odbył podróż do Galii, po czym udał się do Syrii, gdzie prowadził życie pustelnicze, studiując Pismo św. i języki wschodnie. W Antiochii przyjął święcenia kapłańskie. W latach 382-384 był sekretarzem i doradcą papieża Damazego. W roku 385 udał się do Betlejem i tam pozostał do śmierci. Św. Hieronim przełożył (24 lata) Pismo św. na język łaciński-Wulgata. Umarł w roku 420. Jest jednym z czterech wielkich doktorów Kościoła Zachodniego.


Warto s owa bo ego

 • IKONOGRAFIA Chrystusa” (św. Hieronim). ukazuje najczęściej św. Hieronima jako wielkiego pokutnika w długiej szacie albo obnażonego starca, w przepasce na biodrach, wycieńczonego postami. Czasami przedstawiany jest w kapeluszu kardynalskim, co jest aluzją do jego funkcji sekretarza papieskiego lub w postawie siedzącej przy pulpicie.Atrybutami Świętego są: czaszka, gołębica, kamienie, klepsydra, księga, lew u stóp, oswojone lwiątko, model kościoła, pióro pisarskie, rylec do pisania i tabliczka, trąba powietrzna przypominająca Sąd Ostateczny, wielbłąd.


Nieznajomo pisma wi tego jest nieznajomo ci chrystusa
„Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”

 • Znać, poznać

 • Co trzeba zrobić, aby poznać książkę?

 • Przeczytać, poczytać opracowania, porozmawiać o niej, obejrzeć adaptację filmową, porozmawiać o niej z autorem.

 • Jednak początkiem poznania książki musi być przeczytanie!


Warto s owa bo ego

Słownik Języka Polskiego Chrystusa”

 • Poznać:

 • przeniknąć coś myślą

 • dojść do znajomości czegoś

 • posiąść wiedzę

 • doświadczyć, doznać czegoś

 • przekonać się o czyjejś wartości

 • zrozumieć coś

 • zorientować się w czymś


Warto s owa bo ego

Słownik Teologii Biblijnej Chrystusa”

 • U Semitów poznanie ( hbr. jad) wyraża pewną relację egzystencjalną. Poznać coś to znaczy doświadczyć czegoś konkretnie. Poznać kogoś to znaczy wejść z nim w stosunki osobiste, zaprzyjaźnić się. Czasownik „znać” posiada całą gamę znaczeń: służy on do wyrażenia solidarności rodzinnej (Pp 33, 9) oraz stosunków małżeńskich ( Rdz 4, 1; Łk 1, 34: „Na to Maryja rzekła do anioła: Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?”).


Warto s owa bo ego

Poznać Pismo Święte to: Chrystusa”

 • zrozumieć doświadczyć, zaprzyjaźnić się, wejść w bardzo intymne stosunki, zjednoczyć się, „stopić”

 • rozkoszować się, smakować, delektować


Warto s owa bo ego

Co zrobić, aby poznać Słowo Boże? Chrystusa”

 • przeczytać

 • czytać nieprzerwanie

 • czytać komentarze, opracowania

 • słuchać audycji

 • rozmyślać

 • rozmawiać

 • wracać nieustannie


Warto s owa bo ego

 • Nowy Testament Chrystusa” - 259 rozdziałów, czytając codziennie po jednym rozdziale, a w danym dniu wstęp, których jest 27, na przeczytanie całej tej części potrzebować będziemy ok. 10 miesięcy. Na przeczytanie rozdziału dziennie potrzebne jest ok. 3 do 5 min.

 • Stary Testament - dwie strony dziennie. Zajmie to od 15 do 20 min. spokojnego czytania. Wówczas na przeczytanie całego Starego Przymierza potrzebne jest ok. 2 lat


Warto s owa bo ego

Św. Ambroży (IV w.): Chrystusa”

„Czytaj i nie rozpaczaj, że nie rozumiesz. Co nie rozumie? Twój umysł! Lecz Słowa te wnikają do twojego serca i nawet nie wiesz w jaki sposób i zaczynasz nimi żyć”.


Warto s owa bo ego

Św. Augustyn (IV/V): Chrystusa”

„Czytajcie, czytajcie. To, czego nie rozumiecie ze czcią przechowujecie, to zaś, co rozumiecie, wypełniajcie z miłością”


Warto s owa bo ego

Kardynał Racinger: Chrystusa”

„Biblia jest darem dla prostych ludzi, którzy nie koniecznie znają wszystkie niuanse aparatu krytycznego, ale potrafią zrozumieć jej sedno”.


Warto s owa bo ego

Św. Ambroży: Chrystusa”

„Pij z obydwu kielichów: ze Starego i Nowego Testamentu. Pij Chrystusa, który jest winnym krzewem! Pij Chrystusa, który jest Skałą, skąd tryska woda! Pij Chrystusa, który jest fontanną życia!.. Pij Chrystusa, który jest pokojem! Pij Chrystusa, byś mógł poić się jego nauką! Jego nauka, to Stary i Nowy Testament. Gdy pijemy Pismo Święte, gdy je wchłaniamy, sok Słowa Odwiecznego wstępuje w arterie naszego umysłu i w energie nasze duchowe”


Warto s owa bo ego

„Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych” (Mt 4,4).


Warto s owa bo ego

„Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca” (Hbr 4, 12).Warto s owa bo ego

„Obleczcie pełną zbroję Bożą, byście mogli się ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).


Warto s owa bo ego

„Dziś z tą samą nadzieją proszę was: ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).

wchodźcie w nowe tysiąclecie z księgą Ewangelii!

Niech nie zabraknie jej w żadnym polskim domu!

Czytajcie i medytujcie!

Pozwólcie, by Chrystus mówił!”


Nowe tysi clecie
Nowe tysiąclecie ! ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).


Nowe tysi clecie1
Nowe tysiąclecie ? ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).


Warto s owa bo ego
Irak ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).


Warto s owa bo ego

Bilans wojny ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).

Koszt wojny przeciw Irakowi: $337,070,171,034

Ofiary po stronie irackiej - - PONAD 650 TYS. cywili ZMARŁYCH I ZABITYCH przy użyciu napalmu, broni chemicznej, bomb kasetowychok. 45 000 żołnierzy (głównie młodych poborowych)ok. 54 000 powstańcówsetki tysięcy rannych, poparzonych napalmem, napromieniowanych zubożonym uranem drastyczny wzrost liczby nowotworów, poronień, itd. ponad 2 000 lekarzy i pielęgniarek zabitych, 18 000 opuściło kraj1 200 000 uchodźców Ofiary po stronie okupantów - oficjalnie 2784 żołnierzy; w rzeczywistości ok.12 000


Terroryzm
Terroryzm ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).


Niech nie zabraknie jej w adnym polskim domu
„Niech nie zabraknie jej w żadnym polskim domu!” ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).

„Niestety ataki na małżeństwo i rodzinę stają się z każdym dniem coraz silniejsze i coraz bardziej radykalne zarówno na płaszczyźnie ideologicznej, jak i w sferze prawodawstwa”(Jan Paweł II, Przemówienie do przedstawicieli Forum Stowarzyszeń Rodzinnych, 18. 12. 2004r.)


Ataki
„Ataki” ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).

 • „Można mówić w pewnym sensie o wojnie silnych przeciw bezsilnych”

 • „Powstaje w ten sposób swoisty spisek przeciw życiu” ( Jan Paweł II, Evangelium Vitae)

 • W Wielkiej Brytanii rozważa się uruchomienie klinik aborcyjnych w supermarketach oraz w domach zainteresowanych kobiet

 • Pokojowa nagroda Nobla 2007 r. - Al Gore, jako wiceprezydent USA wspierał „imperium antykoncepcyjne”, szerzące w krajach najuboższych aborcji, sterylizacji kobiet, antykoncepcji

 • Służba zdrowia w Szkocji zaleciła personelowi przychodni i szpitali unikania słów "mama" i "tata". Uznała, że obrażają one homoseksualnych "rodziców" - donosi "Rzeczpospolita". Zaleca się również zaopatrzenie szpitali w homoseksualne czasopisma i plakaty przedstawiające inny niż heteroseksualny model rodziny. Chcemy skłonić naszych pracowników do większej wrażliwości, otwartości na homoseksualistów - powiedziała "Rzeczpospolitej" rzeczniczka szkockiej Narodowej Służby Zdrowia.


Ataki c d
„Ataki” c.d. ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).

 • Ideologia lesbijsko – gejowska: parady równości, legalizacja związków homoseksualnych, możliwość adopcji dzieci przez te związki, błogosławienie w Kościele

 • Holenderska Partia Pedofilów, legalizacja w lipcu 2006r.

 • Stowarzyszenie na rzecz eutanazji w Europie – Szwecja

 • Dążenie do legalizacji związków poligamicznych – Szwecja

 • Rozwody ekspresowe- np. Hiszapania

 • Mentalność rozwodowa


Ataki c d1
„Ataki” c.d. ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).

 • Warszawa - debata: Polityka rodzinna w Europie

 • Polityka rodzinna w Europie. Skuteczne narzędzie równouprawnienia czy ratunek w obliczu kryzysu demograficznego?

 • Konferencja organizowana przez Fundację im. Heinricha Boella – Przedstawicielstwo w Polsce oraz Stowarzyszenie Współpracy Kobiet NEWW-Polska w ramach projektu „Gotowi na gender mainstreaming”.

 • 20 września 2007, sala konferencyjna w siedzibie „Gazety Wyborczej", ul. Czerska 8/10,WarszawaJak pokazuje praktyka wielu państw Unii Europejskiej, polityka rodzinna może być nie tylko instrumentem wspierania osób wychowujących dzieci, radzenia sobie z konsekwencjami kryzysu demograficznego, ale także skutecznym narzędziem wprowadzania równości płci w praktyce, odpowiedzią na ekonomiczne wyzwania współczesnego świata i systemowym działaniem, któremu przyświeca cel inwestowania w rozwój całego społeczeństwa. Polityka rodzinna powinna być także przedmiotem umowy społecznej, uwzględniać przemiany, jakim ulega współcześnie model rodziny, przybierając najróżniejsze formy związków partnerskich. Celem konferencji jest debata o różnych modelach współczesnej polityki rodzinnej w państwach Unii Europejskiej ukazanych na tle procesów przemian, jakie się dokonują w modelu rodziny w związku ze zmianą modelu społecznego i aktywnością ruchów emancypacyjnych. Czy polityka rodzinna może być skutecznym narzędziem równouprawnienia? Jakie są dobre praktyki krajów europejskich w tym zakresie? Czy przy tworzeniu polityki rodzinnej można przyjąć bardziej neutralne podejście, wolne od normatywnych, uwarunkowanych kulturowo wyobrażeń na temat rodziny, za którymi kryje się określona ideologia? Czy mimo „miękkiego” podejścia UE do spraw społecznych, Europę stać na wspólna politykę rodzinną, która będzie oparta na jednolitych standardach?


Ataki cd
Ataki cd. ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).

 • Elementarz o gejach i lesbijkach lekturą szkolną?Jak wygląda seks lesbijski i gejowski? Jak powiedzieć rodzicom, że jestem gejem? Jak zachować się wobec kolegi geja? - to tytuły kilku rozdziałów z "Tęczowego elementarza" Roberta Biedronia. Autor wystąpi do Ministerstwa Edukacji Narodowej z wnioskiem, by jego książkę zakwalifikować jako lekturę uzupełniającą w liceach. Pomysł wywołuje polityczną burzę - pisze "Dziennik".

 • Homo cenzura Gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger podpisał szkolne prawo antydyskryminacyjne, zgodnie z którym z podręczników znikną takie słowa jak „mama”, „tata”, „mąż” oraz „żona”. Przyczyna? W szkolnictwie państwowym nie wolno urazić uczuć homoseksualistów, biseksualistów, transseksualistów i tym podobnych. Jak wyjaśnił jeden ze zwolenników nowego prawa, do świadomości dzieci nie może przedostać się nic, co mogłoby sugerować, że heteroseksualność jest normą. W przypadku niezastosowania się przez nauczycieli do nowych przepisów (na przykład korzystania z innych podręczników niż „antydyskryminacyjne”) przewidziane są surowe sankcje, z wypowiedzeniem pracy włącznie. 


Czytajcie i medytujcie pozw lcie by chrystus m wi
„Czytajcie i medytujcie! ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17). Pozwólcie, by Chrystus mówił!”


Warto s owa bo ego

 • www.mojemalzenstwo.pl ostać wobec zakusów diabła (...). Weźcie też hełm zbawienia i miecz Ducha to jest Słowo Boże” ( Ef 6, 11.17).