Download
ciekawe miejsca atrakcje zabytki gminy skulsk n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk PowerPoint Presentation
Download Presentation
Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk

575 Views Download Presentation
Download Presentation

Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

 1. Ciekawe miejsca, atrakcje, zabytki Gminy Skulsk • Czyli, to warto zobaczyć!

 2. Sanktuarium w Skulsku pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny To jedna z największych atrakcji turystycznych Gminy Skulsk. Budowla utrzymana w stylu gotyckim, murowana w latach 1810-1815.

 3. Sanktuarium pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Kościół został wzniesiony z wykorzystaniem pozostałości murów kościoła z 1384 r., spalonego w 1785 r. Gruntowny remont kościoła przeprowadzono w latach 1983-1984.

 4. Do rejestru zabytków Kościół wpisany jest pod numerem: A-386/128 z 2 września 1985 r.)

 5. Gotycka rzeźba przedstawiająca Matkę Boską Bolesną z XV wieku.

 6. Zabytkowa ambona oraz witraże Kościoła w Skulsku stanowią piękny element dekoracyjny.

 7. Kościół filialny pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa w Warzymowie Budowla utrzymana w stylu gotycki pochodzi z XV wieku – jest jedną z perełek architektonicznych Gminy Skulsk Kościół zlokalizowany jest w pięknej okolicy, tuż nad Kanałem Warta-Gopło.

 8. Dworki i pałace z terenu Gminy Skulsk Zabytkowy pałac w Lisewie z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie pełni on funkcję hotelu. Przy Pałacu znajduje się piękny zabytkowy park krajobrazowy z drugiej połowy XIX w

 9. Pałac w Lisewie to niewątpliwie, jedna z największych atrakcji turystycznych Gminy Skulsk. Perła dla turystów, bardzo dobre warunki noclegowe oraz obcowanie z historią tego regionu w jednym, atrakcyjnym, miejscu.

 10. Zespół Pałacowy w Lisewie Pałac w Lisewie w czasach realnego socjalizmu. Nieopodal zespołu Pałacowego w Lisewie w malowniczej okolicy znajduje się rzeka Lisewka.

 11. Kolejny element zespołu pałacowego w Lisewie. Spichlerz murowany w latach 1832-1860. Obecnie znajduje się w trakcie odbudowywania, będzie to kolejna atrakcja tej miejscowości.

 12. Zespół Dworski w Galiszewie Rej. Zab.: A-453/194 z 2 kwietnia 1991r.), którego właścicielami są Marek i Paweł Skorupscy. W skład tego zespołu wchodzą: dwór murowany, druga poł. XIX wieku, remontowany w 1991r., brama murowana, druga poł. XIX wieku, park krajobrazowy z poł. XIX wieku

 13. W miejscowości Mniszki znajduje się ZESPÓŁ DWORSKI (zapisany w Rej. Zab.: A-359/101 z 10 sierpnia 1984 r.), którego właścicielem jest Kazimierz Grochulski. W skład zespołu wchodzą:a. DWÓR MUROWANY ok 1880, remont przeprowadzono w latach 1984-1986,b. PARK KRAJOBRAZOWY z drugiej poł. XIX w.

 14. W miejscowości Łuszczewo znajdują się pozostałości ZESPOŁU PAŁACOWEGO (pałac przebudowany całkowicie w latach siedemdziesiątych XX w.) W skład zespołu pałacowego wchodzą: a. KAPLICZKA MUROWANA, z drugiej połowy XIX w.b. PARK KRAJOBRAZOWY, z drugiej połowy XIX w. (zapisany w Rej. Zab.: A- 469/210 z 7 lutego 1992 r.c. DOM PRACOWNIKÓW FOLWARCZNYCH, murowany XIX/XX,d. STAJNIA MUROWANA, druga połowy XIX. (fotografia Pałacu z okresu międzywojennego).

 15. Grobowiec Rodziny Przyłubskich i Leszczyńskich na cmentarzu w Skulsku.Maria Leszczyńska – Mittelstaedt zmarła w roku 1974. Spoczęła w Skulsku, w grobowcu nazywanym przez mieszkańców „Złamane życie”.

 16. DWÓR w Warzymowie (dawny folwark Antonowo, obecnie dom nr 4), właścicielką jest Elżbieta Wesołowska, mur., ok. poł. XIX w., remontowany w latach 1986 – 1988 (Rej. Zab.: A-393/135 z 29 grudnia 1986 r.)

 17. Przyroda Gminy Skulsk – Kanał Warta-Gopło Jest to kanał wodny o długości 32 km łączący Warte z Gopłem – największym jeziorem w regionie. Początkowy odcinek śródlądowej drogi wodnej Warta –Kanał-Bydgoski. Został zakwalifikowany do II klasy dróg wodnych. W górnej części, na wysokości wsi Koszewo łączy się z Notecią.

 18. Kanał Warta - Gopło Kanał stanowi świetną atrakcję turystyczną, szczególnie dla motorowodniaków i miłośników spływów kajakowych, a także dla wędkarzy.

 19. Przyroda w Gminie Skulsk – jezioro Skulska Wieś Polodowcowe jezioro rynnowe objęte strefą ciszy stanowi raj dla turystów chcących wypocząć i zrelaksować się w ciszy i spokoju. Miłośnicy wędkarstwa znajdą tutaj świetne miejsce do wędkowania.

 20. Jezioro Skulska wieś Cisza, spokój oraz piękne krajobrazy.

 21. Atrakcje przyrodnicze Gminy Skulsk Gospodarstwo agroturystyczne w Mielnicy Dużej Jezioro Gopło – największe jezioro regionu

 22. Przyroda Gminy Skulsk Jezioro Skulskie to raj dla wędkarzy – znajduje się w bliskim sąsiedztwie j. Skulska Wieś Jezioro Czartowskie – kolejne na terenie Gminy Skulsk pięknie położone jezioro.

 23. Zachód słońca nad jeziorem Skulska Wieś

 24. Atrakcje przyrodnicze c.d Gminna plaża w Skulsku nad jeziorem Skulska Wieś Jezioro Gopło

 25. Skulskie Jarmarki - to tradycja sięgająca XIX w., kultywowana do dnia dzisiejszego. (odbywają się raz w miesiącu w każda środę po ósmym dniu miesiąca.)

 26. SKULSCY OCHEŚNICYKminaochweśnicka należy do tajemnych języków zawodowych i środowiskowych. Powstała na podłożu języka ogólnonarodowego polskiego. Składają się na nie wyrazy zapożyczone z żargonów: polskiego – złodziejskiego, zawodowych ruskich i wyjątkowo czeskich. Do podstawowego zasobu słów tej gwary weszły również wyrazy bezpośrednio zapożyczone z jęz. rosyjskiego, wyrazy niemieckie i wyrazy pochodzenia łacińskiego.

 27. Żargon ochweśnicki powstał w I poł. XIX wieku pomiędzy rokiem 1832 (gdy nasiliły się prześladowania przez cara unitów, wyznawców Kościoła grecko – katolickiego), a 1850 r. (kiedy zniesiono granice celne między Królestwem Kongresowym a Cesarstwem Niemieckim). Znane są trzy ośrodki, w których posługiwano się tym żargonem : Skulsk, Ślesin – i Częstochowa. Najwcześniej posługiwali się tą kminą, skulscy ochweśnicy, czyli handlujący świętymi obrazami (gdyż „ochwest” oznaczał święty obraz). Obraźnicy z czasem sprzedawali różne dewocjonalia, a także handlowali innymi towarami w tym „medycyną”, czyli lekarstwami.     Ochweśnicy byli bardzo dumni ze swej kminy. Używając jej budzili zainteresowanie, a nawet strach. Taki stan rzeczy przetrwał do II wojny światowej. Po wojnie gwary tej przestano używać i z czasem o niej zapomniano, jednak wśród najstarszych mieszkańców Gminy , można spotkać osoby, które bardzo dobrze pamiętają tamten język.     Język ochweśnicki liczy ponad 800 słów. Można je odnaleźć w pracy Wandy Budziszewskiej pt. „Żargon ochweśnicki”.

 28. Przydatne adresy – miejsca noclegowe

 29. Przydatne adresy- baza gastronomiczna

 30. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Gminy SkulskUrząd Gminy w Skulskulistopad 2009