slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
BMI – Wskaźnik masy ciała

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

BMI – Wskaźnik masy ciała - PowerPoint PPT Presentation


  • 130 Views
  • Uploaded on

BMI – Wskaźnik masy ciała. Martyna Zochniak kl. 1a. CO TO JEST BMI ?.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'BMI – Wskaźnik masy ciała' - madra


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

BMI – Wskaźnik masy ciała

Martyna Zochniak kl. 1a

slide2

CO TO JEST BMI ?

BMI w 1869 roku przedstawił belgijski statystyk Lambert Qetelet (stąd inna nazwa Wskaźnik Queteleta). Pomimo, że od tamtego czasu minęło już ponad 1,5 wieku, a nauka poczyniła ogromne postępy, to jednak BMI cieszy się niesłabnącą popularnością i nadal służy w każdym kraju jako pierwszy podstawowy wskaźnik określający stan zdrowia.

slide4

BMI a Zdrowie

Oznaczanie wskaźnika masy ciała ma znaczenie w ocenie zagrożenia chorobami związanymi z nadwagą i otyłością, np. cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą. Podwyższona wartość BMI związana jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób. BMI jest bardzo prosty w użyciu, jest jednak dosyć niedokładnym wskaźnikiem nadwagi czy też ryzyka chorób z nią związanych. Kulturyści mogą mieć BMI wskazujące na skrajną otyłość, posiadając jednocześnie bardzo mało tkanki tłuszczowej. Związek między wielkością wskaźnika a ryzykiem chorób różni się między populacjami o różnych proporcjach ciała. I tak wśród Azjatów ryzyko cukrzycy jest znacząco wyższe przy niższych wartościach BMI [2].O wiele dokładniejszym (lecz trudniejszym do zmierzenia bez specjalistycznej aparatury) wskaźnikiem jest procentowa zawartość tłuszczu w organizmie.

slide6

Zdrowe odżywianie

Odżywianie jest podstawową czynnością życiową organizmu. Celem odżywiania jest zapewnienie pokarmu każdej żywej komórce. W pokarmach zawarte są składniki odżywcze, które można podzielić ze względu na pełnione funkcje na składniki:

-budulcowe

-energetyczne

-regulujące

-wodę

Aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników należy spożywać zróżnicowany pokarm. Każdy naród ma inne nawyki żywieniowe, odmienne potrawy, które mogą być niespotykane u innych narodów.

slide7

Aktywność fizyczna

Aktywność - to nie tylko gry sportowe, ale i większa ilość adrenaliny w krwi. Już od dawna wiadomo, ze najlepiej można odpocząć podczas aktywnych rozrywek.

slide8

Dlaczego trzeba znać swoje BMI ?

* sama Twoja waga ciała nic nie mówi – przy wadze 65 kg możesz być otyły/a ale możesz także mieć niedowagę – wystarczy inny wzrost, BMI umożliwia uzyskanie informacji poprawnej w każdej z tych sytuacji

* znając swoje BMI, możesz w przybliżeniu określić poziom tłuszczu w organiźmie.

* wiedząc jakie masz BMI, możesz w łatwy sposób określić czy masz problemy ze swoją wagą, oraz poznać rangę problemu

* twoje BMI, to parametr, który jest określony jako podstawowy do analizy we wszystkich badaniach naukowych i publikacjach naukowych

* BMI jest wykorzystywany przez WHO do określenia statusu wagi i brany pod uwagę w statystykach prowadzonych przez tą organizację

* Royal College of Pediatrics w Wielkiej Brytanii określiło BMI jako jeden z parametrów niezbędnych do określenia stanu zdrowia noworodków

* BMI to parametr pomocniczy, który wykorzystuje się w szeregu innych współczynnikach określających stan zdrowia

* BMI pomoże Ci w łatwy sposób określić poziom ryzyka wystąpienia różnych chorób w tym nadciśnienia, chorób serca i innych.

* BMI pozwoli Ci określić stan zdrowia Twojego dziecka i określić konieczność rozpoczęcia diety.