wska nik wzgl dnej masy cia a bmi
Download
Skip this Video
Download Presentation
WSKAŹNIK WZGLĘDNEJ MASY CIAŁA (BMI)

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 9

WSKAŹNIK WZGLĘDNEJ MASY CIAŁA (BMI) - PowerPoint PPT Presentation


  • 141 Views
  • Uploaded on

WSKAŹNIK WZGLĘDNEJ MASY CIAŁA (BMI). Małgorzata Przegrocka Monika Misiło.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'WSKAŹNIK WZGLĘDNEJ MASY CIAŁA (BMI)' - kamal


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
wska nik wzgl dnej masy cia a bmi

WSKAŹNIK WZGLĘDNEJ MASY CIAŁA(BMI)

Małgorzata Przegrocka

Monika Misiło

slide2
Media zwracają uwagę na wygląd, lansują szczupłą sylwetkę, za którą idzie sukces życiowy z jednaj strony a z drugiej strony pokazują reklamy rozmaitych słodyczy, czy żywności fast food. Nasi uczniowie nie żyją w oderwaniu od świata, ale odbierają go niestety dość bezkrytycznie, nie potrafią wartościować prawdziwości reklam, dlatego są często ich ofiarami. Patrząc na uczniów coraz częściej zauważamy "słodkie grubaski", które kupują chipsy, batoniki, słodkie napoje oraz  są bywalcami restauracji Mc Donald's.
slide3
Sama waga niewiele może powiedzieć o tym, czy powinniśmy się odchudzać. Żeby prawidłowo ocenić swój stan zdrowia i odpowiednią wagę, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko masę ciała. Co jeszcze się liczy?
body mass index
BODY MASS INDEX

BMI jest dobrym i prostym wskaźnikiem oceny występowania nadwagi i otyłości u dorosłych osób oraz zagrożeń zdrowotnych związanych z nadmierną masą ciała. Opiera się o założenie, że u osób, u których wartość BMI przekracza 30 kg/m2 występuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Jak wskazują ogólnoświatowe obserwacje wskaźnik ten koreluje znacząco ze stanem zdrowia, w tym z umieralnością. Przy bardzo niskich i bardzo wysokich wskazaniach BMI występuje pogorszenie zdrowia. Zakresy ustalone dla współczynnika body mass index są uniwersalne i mogą być stosowane do oceny prawidłowości masy ciała niezależnie od wieku i płci (z pominięciem dzieci). Uwzględnione w tym współczynniku cechy pozwalają na określenie proporcji pomiędzy masą ciała a wzrostem danej osoby. Na podstawie wyliczonej wartości klasyfikuje się wynik według norm opracowanych przez WHO.

obw d w pasie
OBWÓD W PASIE

Ważną wskazówką przy ocenianiu stanu zdrowia i prawidłowej wagi jest obwód w pasie. Osoby u których tkanka tłuszczowa gromadzi się w okolicach brzucha, są bardziej narażone na choroby układu krążenia i cukrzycę typu 2 niż ci, którzy tyjąc przybierają kształt gruszki lub mają to szczęście, że ich tkanka tłuszczowa rozkłada się równomiernie. Dlatego niezależnie od wagi, należy kontrolować obwód w pasie. U kobiet powinien on wynosić poniżej 80cm, u mężczyzn - poniżej 94. Jeżeli jednak obwód urośnie powyżej 88cm w przypadku kobiety i 102cm w przypadku mężczyzny - należy rozpocząć odchudzanie, bo utrzymanie takiego stanu stanowi zagrożenie dla zdrowia.

stosunek obwodu w pasie do obwodu bioder
STOSUNEK OBWODU W PASIE DO OBWODU BIODER

Wiele mówią o naszym zdrowiu również proporcje ciała. Porównując obwód w najwęższym miejscu w pasie i w biodrach (najszerszym miejscu bioder) możemy wyciągnąć wnioski dotyczące tego, czy pora udać się do lekarza lub na dietę. Zmierz się a następnie podziel obwód talii przez obwód bioder. Dla kobiet stosunek tych dwóch wymiarów nie powinien przekraczać 0,8, dla mężczyzn - 1. Jeśli nie mieścisz się w tych normach, pomyśl o diecie. Jeżeli nie masz nadwagi a mimo wszystko te proporcje są zaburzone, sytuację powinny poprawić ćwiczenia, zwłaszcza typu kardio oraz kształtujące mięśnie dolnych partii ciała.

ilo tkanki t uszczowej
ILOŚĆ TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Profesjonalny pomiar ilości tkanki tłuszczowej w organizmie może sporo powiedzieć o kondycji naszego ciała. Jak go wykonać? Można mierzyć grubość tkanki tłuszczowej z okolic brzucha w milimetrach i na tej podstawie obliczyć domniemaną ilość tkanki tłuszczowej w całym ciele lub użyć specjalnych urządzeń przepuszczający przez ciało delikatne impulsy i sprawdzających jego opór. Na tej podstawie da się zmierzyć ilość tkanki tłuszczowej najdokładniej - pod warunkiem, że pomiar odbywać się będzie w kilku punktach. Celem odchudzania, ćwiczeń i ograniczenia spożywanych kalorii jest właśnie redukcja tkanki tłuszczowej, bo to ona jest zagrożeniem dla zdrowia. Tkanka mięśniowa, choć cięższa od tłuszczowej, nie ma na nasze ciała takiego wpływu. Prawidłowa waga zależy więc przede wszystkim od tego, co składa się na nasze kilogramy - czy jest to lżejszy tłuszczyk, czy cięższe mięśnie? To kwestia indywidualna. Dlatego waga osób o odmiennej budowie może się bardzo różnić, mimo wszystko mogą one wyglądać podobnie. Idealna waga jest inna dla każdego z nas. Dlatego oceniając swoje ciało nie korzystaj jedynie z wagi - mierzy ona jedynie masę ciała, a nie to, co składa się na tę masę.

kszta ty cia a
KSZTAŁTY CIAŁA

Jeśli twoja waga jest w normie, a mimo wszystko nie jesteś zadowolony ze swoich kształtów, ważniejsza niż dieta okaże się aktywność fizyczna. Niestety, nie wszystkie defekty sylwetki uda się skorygować ćwiczeniami, ale większość z nich - tak. Nie warto szukać wymówek - nasze ciała są tak skonstruowane, że wzmacniając poszczególne grupy mięśni i spalając tłuszcz, możemy zmieniać ich kształt, wszystko zależy od motywacji i tego, ile czasu poświęcimy na dbanie o siebie. Bardzo często ćwiczenia fizyczne dają dużo lepsze rezultaty niż dieta. Ćwicząc pobudzamy krążenie. Również w miejscach, które na co dzień "odpoczywają". W ten sposób możemy ujędrnić skórę i poprawić jej wygląd. Dzięki ćwiczeniom sylwetka nabiera atrakcyjnych proporcji - w czasie diety gubimy kilogramy, ale centymetrów ubywa w różnych miejscach, nie zawsze tam, gdzie chcemy. Tylko dzięki ćwiczeniom fizycznym możemy "panować" nad tym, w jaki sposób chudniemy.

ad