Bilgisayar nedir
Download
1 / 32

Bilgisayar Nedir? - PowerPoint PPT Presentation


 • 260 Views
 • Uploaded on

Bilgisayar Nedir?. Giriş birimleri   ile dış dünyadan aldıkları veriler  üzerinde aritmetiksel ve mantıksal  işlemler  yaparak  işleyen  ve bu işlenmiş bilgileri  çıkış birimleri  ile bize ileten  , donanım (Hardware) ve   yazılım (software) dan oluşan elektronik bir makine dir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' Bilgisayar Nedir?' - lynley


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Bilgisayar nedir
Bilgisayar Nedir?

Giriş birimleri   ile dış dünyadan aldıkları veriler  üzerinde aritmetiksel ve mantıksal  işlemler  yaparak  işleyen  ve bu işlenmiş bilgileri  çıkış birimleri  ile bize ileten  , donanım (Hardware) ve   yazılım (software) dan oluşan elektronik bir makine dir.


Bilgisayar kendi i inde iki temel b l me ayr lmaktad r
Bilgisayar kendi içinde iki temel bölüme ayrılmaktadır.

Bilgisayar donanımı (hardware): Bilgisayarların fiziksel kısımlarına donanım denilmektedir. Elle tutulabilirler. Ekran, klavye, Sabit disk (harddisk), fare, yazıcı, bellek, mikroişlemci, tarayıcı,…

Bilgisayar yazılımı (Software): Donanımı kullanmak için gerekli programlardır. Bilgisayarın nasıl çalışacağını söylerler. Elle tutulmazlar. Belirli bir işlemi yapmak üzere bilgisayara kurulurlar (set p, install). Örneğin: Kelime işlem (Word processor) programları son kullanıcıların yazı yazması için kullanılır. Tablolama (spread sheet), sunu (presentation), programlama dilleri (Pascal, C ...), ses (sound) programı gibi.


Donanim yapisi
DONANIM  YAPISI

Donanım kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.

İç Donanım

Dış Donanım

Harddisk

(Sabit disk)

RAM

GİRİŞ

BİRİMLERİ

CPU

(Merkezi İşlem Birimi)

ÇIKIŞ

BİRİMLERİ

ROM


Donan m
 İç Donanım

Bellekler

Bellekler

Çevresel Bellekler

Diğer Donanım birimleri


Donan m birimleri
  İç Donanım birimleri

Bellekler

RAM Bellek

ROM Bellek

Çevresel Bellek

Sabit Disk

Disket

CD-Rom

DVD-Rom

Taşınabilir HDD

Usb Bellekler

SD-XD-MMC vd. Digital Kamera kartları

Blue Ray Hafıza Birimleri


Di er donan m birimleri
Diğer İç Donanım Birimleri

 • Anakart

 • Genişleme yuvaları

 • İşlemci

 • I/O kartı (veriyolu)

 • Ekran kartı

 • Diğer Donanım kartları (ses, tv,ethernet, scsi kartları, modem kartı)

 • Portlar

 • Güç kaynağı (Power supply)


D donan m
Dış Donanım  

Klavye

Ekran

Mouse

Yazıcı

Optik Okuyucu

Hoparlör

Tarayıcı

Manyetik Kart Okuyucu


Bellekler

RAM Bellek

ROM Bellek

Bellekler


Ram bellek
RAM BELLEK

Hem okunabilir hem yazılabilir bellek anlamındadır. Elektrik kesintisinde bilgiler silinir. Kolayca sökülür, değiştirilir, taşınabilirve takılabilir. 72 pin ve 168 pinlik’tir. EDO, SDRAM ve RDDRAM olarak kullanılırlar. Bir bilgisayarda işlenecek bütün veriler önce RAM belleğe yüklenir. İşlendikten sonra sonuçlar yine RAM belleğe dönerek ulaşacağı yerlere bu bellekten ulaşırlar. RAM bellek verimli kullanıldığı sürece bir bilgisayar da o kadar verimli kullanılır.


Bilgisayarda bellek birimleri
Bilgisayarda Bellek Birimleri

Bilgisayarda en küçük birim BIT tir.

1 BYTE = 8 Bit

1 Bit 0 ya da 1'den (kapalı devre=0, açık devre=1) oluşur.

1 BYTE 1 karakterdir.

1024 BYTE = 1 KiloByte'dır. (KiloByte = KB)

1024 KB = 1 MegaByte'dır. (MegaByte = MB)

1024 MB = 1 GigaByte (GigaByte = GB)

1024 GB = 1 TeraByte (TeraByte = TB


Rom bellek

ROM bellek: Sadece okunabilir bellek anlamındadır. Elektrik kesintisinden etkilenmez. Bios bilgileri burada tutulur. Üretici firma tarafından anakart üzerine monte edilmiştir. Bilgisayarı çalıştıracak olan işletim sisteminin disk aracılığı ile RAM belleğe yüklenmesi de ROM belleğin görevidir. Gelişen teknoloji ROM bellek ailesine iki yeni türü daha kazandırmıştır.

PROM : Programlanabilen ROM bellektir.

EPROM : Hem silinebilen hem de programlanabilen ROM bellektir.

CACHE bellek: Tampon bellek anlamındadır. RAM belleğe destek amacı ile üretilmiş bir bellek birimidir. Board üzerinde 128 Kb , 256 Kb veya 512 Kb kapasitede bir entegre biçimidir.

ROM BELLEK


Evresel bellekler
Çevresel Bellekler

Sabit Disk

Disket

CD-Rom

DVD-Rom

Taşınabilir HDD

Usb Bellekler

SD-XD-MMC vd. Digital Kamera kartları

Blue Ray Hafıza Birimleri


Sabit disk
Sabit Disk

Bilgisayarlarda bilgi depolama ünitesi. Sabit diskler büyük miktarda bilgiyi uzun süreli olarak saklamak için kullanılan manyetik disklerdir. Genellikle taşınabilir olma özelliği yoktur. Zaten bu yüzden de sabit disk adını almışlardır. Bilgisayar kasasının içinde kendileri için ayrılmış yuvalara yerleştirilirler. Sabit diskler özellikle disketlere, CD-ROM ve DVD-ROM’larla karşılaştırıldığında çok büyük miktarda bilgi depolama özelliğine sahiptirler.


D sket
DİSKET

En önemli özelliği sistemden bağımsız olarak saklanabilmesi ve taşınabilmesidir. Bu yüzden bilgisayardan bilgisayara bilgi taşıma ve bilgi alışverişi yapma olanağı sağlarlar. Floppy disketler, ancak disket sürücü tarafından kullanabilirler. Disket sürücüler birbirleriyle uyum içerisinde çalışan mekanik ve elektrik-elektronik parçalardan meydana gelmişlerdir. Okuma-yazma kafası çift taraflı olup, ileri-geri hareketlerle üzerindeki verilere erişir. Kayıt ortamları plastik bir koruyucu ile kaplanmıştır.


Cd rom ve dvd rom
CD-ROM VE DVD-ROM

CD-ROM SÜRÜCÜLERİ:

Türkçe karşılığı sadece okunabilir compac disk bellek anlamındadır. CD-ROM’lar plastik özlü yüksek kapasitedeki CD’leri okumak için tasarlanmış donanımlardır. Bir CD-ROM sürücüsü değişik formatlarda yazılmış CD’leri okuyabilir. Örneğin müzik setlerinde dinlediğimiz CD’ler, veri CD’leri gibi. Bir CD içersinde 650 Mb veri, 74 dakikalık film, 18 saatlik ses veya müzik kaydedilebilir. CD-ROM’lar hız olarak 40x ile 60x arasındadırlar. Bir CD-ROM sürücüsünün ön panelinde kulaklık girişi, ses ayarı, okuma durum ışığı ve CD’nin çıkarılıp takıldığı tuşlar vardır. Arka panelinde ise ses bağlantı soketi, jumper ayarı, IDE ara birim bağlantı slotu ve elektrik slotu bulunur.

DVD-ROM:

Yüksek veri depolama kapasitesine sahip ve CD-ROM boyutlarında yeni bir media birimidir. DVD’ler üretim formatlarına göre 4.7 Gb ile 117 Gb arasında kapasiteye sahiplerdir. Tek CD’ye sığmayan birçok program,döküman, oyun, filmler artık DVD-ROM’larda tek bir birim olarak üretileceklerdir. Okuma hızları “x” olarak belirtilir. Hızları; 1x/8x, 2x/20x ve 6x/32x şeklindedir.


Usb bellek ta inab l r sab t d sk
USB BELLEK –TAŞINABİLİR SABİT DİSK

 • USB BELLEK(FLASH DİSK) : Günümüz hafıza birimlerinden biridir. Bilgisayarın usb giriş portuna takılan ve çıkarılan taşına bilme özelliği olan bir birimdir. 2, 4, 8 ve 16 GB bilgi depolama kapasitesi olan USB Bellekler taşınabilme özelliğiylede oldukça fazla yercih edilmektedirler.

 • TAŞINABİLİR SABİT DİSK : Usb belleklerin çalışma mantığıyla çalışmaktadır. Bunların Usb bellekten farkı bilgi depolama kapasitelerinin oldukça yüksek olması. 250Gb ve üzeri bilgi depolama kapasitesi olan taşınabilir sabit diskler mevcuttur.


Di er haf za birimleri
Diğer hafıza birimleri

 • Dijital fotoğraf makinelerinin hafıza kartları

 • Blue Ray hafıza birimleri (500 Gb ve üzeri bilgi depolama kapasiteleri vardır. Ama daha yaygın olarak kullanılmaya başlanılmamıştır.


Di er donan m birimleri1
Diğer İç Donanım Birimleri

 • Anakart : Bilgisayarın elektronik parçalarının tümünün takıldığı , bağlandığı elektronik devredir. Başka bir ifadeyle devre elemanlarını üzerinde bulunduran (slot, soket, entegre, chip,genişleme yuvaları vs.) elektronik plakettir. Ayrıca üzerinde işlemcinin, çeşitli kartların takılacağı yuvalar; kasanın arkasına açılan kısmında fare,klavye,monitör vs. bağlama noktaları [port veya kapı] bulunur. Anakart, diğer aygıtlardan gelen kabloları üzerinde barındırdığı için bu adı almıştır.


Di er donan m birimleri2
Diğer İç Donanım Birimleri

 • Genişleme Yuvaları : Genişleme yuvaları, kartları anakarta takmak için kullanılırlar.

 • Bu şekilde herhangi bir kart ile işlemci arasında yada başka bir cihaz ile veri akışı sağlanır.

 • Bir pc’ye bir kart takmak istediğiniz zaman bu kartı genişleme yuvasına (slot) takarsınız.

 • Bu bir ses kartı, fax-modem, tv kartı, radyo kartı vb olabilir

 • SLOT ÇEŞİTLERİ

 • ISA (INDUSTRY STANDARD ARCHITECTURE)

 • MCA ( MICRO CHANNEL ARC.)

 • EISA (ENHANCED ISA)

 • VESA

 • PCI (PERIPHERAL COMPONENT INTERCONNECT)

 • AGP (ACCELERATED GRAPHIC PORT)

 • USB (UNIVERSAL SERIAL BUS)


Di er donan m birimleri3
Diğer İç Donanım Birimleri

 • İşlemci : Bir bilgisayarın beynidir. Aritmetiksel ve mantıksal işlemlerin hepsi burada gerçekleşir. Bütün birimler buradan yönetilir. Bütün üniteler bu birimden çıkacak sonuca göre hareket ederler. Günümüz işlemcilerinde saniyenin 1/1000(nanosaniye) süresinde milyarlarca işlem yapılmaktadır. Bir CPU şu kısımlardan meydana gelmiştir:

 • İç veri taşıtı

 • Bellek ve kaydediciler

 • Komut kod çözücüsü

 • Kontrol birim

 • ALU(Aritmetik Mantık Birimi)


Modelleri
Modelleri

 • İntel pentium (II, III, IV, V çift çekirdekli işlemciler).

 • Amd


Di er donan m birimleri4
Diğer Donanım Birimleri

 • I/O kartı (veriyolu) :Veriyolları işlemci ile diğer cihazlar arasında iletişim kurmaya ve bilgi taşımaya yarar.

 • İşlemci’nin hangi cihaza bilgi gönderip hangi cihazdan bilgi aldığını kontrol etmek için bir mekanizmaya ihtiyaç vardır.

 • Bu düzeni sağlamak için her cihaza bir ı/o adresi verilir.


Di er donan m birimleri5
Diğer Donanım Birimleri

 • Ekran Kartı : Diğer bir adıyla grafik kartları olarak bilinen bu kartlar bilgisayar monitöründeki her türlü yazının ve grafiğin oluşturulmasında işlemci ile monitör arasında görev yapan adaptörlerdir.

 • Modelleri

  EGA, PGA, VGA, SVGA kartlarıdır.


Di er donan m birimleri6
Diğer Donanım Birimleri

Bilgisayarın Anakartına takılabilen diğer donanım kartları :

 • Ses Kartı

 • Fax- Modem Kartı

 • Ethernet Kartı

 • Tv- Radyo Kartı

 • Scsi Kartı


Kasa zerindeki portlar
Kasa üzerindeki portlar

1. PS/2 Fare Portu: Yeşil renkte olan bu port, PS/2 fareler içindir.

2. Paralel Port: 25-pin’li port konnektörlere yazıcı, scanner ve diğer aygıtların takılabilir.

3. LAN (RJ-45) Port: Yerel alan ağlarında ağa bağlanmak için kullanılır.

4. Ses Girişi: Açık mavi renkte olan bu porta teyp, CD, DVD çalar ya da diğer ses kaynakları bağlanabilir.

5. Ses Çıkışı: Açık yeşil renkte olan bu porta kulaklık, hoparlör takılabilir.


6. Mikrofon Girişi: Pembe renkte olan bu porta mikrofon takılabilir.

7 ve 8. USB Port: USB cihazlar yeni yeni yaygınlaşmaktadır. USB portlara neredeyse her tür harici cihaz bağlanabilir. Özelliği, seri ve paralel portlara göre çok daha hızlı olması ve

USB aygıtlar üzerindeki yeni USB portları aracılığı ile uç uca çok sayıda cihazın zincirleme bağlanabilmesidir.

9. VGA Port: 15-pin’li VGA porta monitör bağlanır.

10. Seri Port:Bu 9-pin’li COM porta seri aygıtlar bağlanabilir.

11. PS/2 Klavye Portu: Mor renkte olan bu porta klavye bağlanır.


Di er donan m birimleri7
Diğer Donanım Birimleri

 • Güç Kaynağı : Güç kaynağı, bilgisayar parçalarına elektriksel enerji sağlayan cihazdır. Bilgisayar sistemlerinin gelişim sürecinde güç kaynakları da değişmiştir.İlk güç kaynakları yazılım ile kontrol edilemezken; günümüzde ATX serisi güç kaynakları işletim sistemleri ile kontrol edilebilmektedir.


Dış Donanım Birimleri

 • Klavye

 • Mouse

 • Ekran

 • Yazıcı

 • Hoparlör

 • Tarayıcı


Klavye mouse
Klavye+Mouse

 • Bilgisayarın en önemli giriş elemanıdır. İki tip klavye vardır: F klavye ve Q klavye. Klavyede her tuşa iki kod atanmıştır.

 • Mouse, üzerinde iki veya üç tuşu bulunan, düzgün bir yüzeyde hareket edebilen, elektriki sinyaller üreten bir giriş birimidir.


Ekran
Ekran

 • Bilgisayarlarla kullanıcılar arasındaki görsel bağlantıyı sağlayan birim. Ekranlar büyüklüklerine, gösterdikleri renk sayısına ve destekledikleri çözünürlük oranlarına göre sınıflanır.

 • Boyutlarına göre monitörler:

 • 1) 14” 2) 15” 3) 17” 4) 21” 5) 25”

 • CRT Monitörler: Katot ışınlı tüp yapısal olarak bir TV’ninkine benzer. Bir renkli monitörde üç adet katot tabancası bulunur. Katot tabancaları havası alınmış katot tüpü içinde ekranın hemen önündeki fosfor noktacığını elektron bombardımanına tutar. Çarpan elektronlar fosfor noktacığını kısa bir süre için parlatır. Bu işlem çok hızlı ve süreklidir.

 • LCD Monitörler: Yapıları nedeniyle mobil tesislerde kullanılır. Çalışma sistemleri basittir. LCD monitörde görüntü ışığa duyarlı bir plastik tabaka içinde sıvı kristalin ışığı yansıtmasıyla sağlanır. Bundan anlaşılacağı üzere LCD monitörler ışıksız ortamlarda kullanışsızdırlar.


Yaz c
Yazıcı

 • Bilgisayardaki bilgilerin basılı bir kopyasını almamızı sağlar. En önemli çıktı aygıtlarından biridir. Başka bir ifadeyle bilgisayardan elde edilen çıktıları kağıt üzerine yazan elektronik baskı birimidir.

  Üç çeşit yazıcı vardır:

 • Nokta vuruşlu yazıcılar

 • Mürekkep püskürtmeli yazıcılar

 • Lazer yazıcılar


Taray c
Tarayıcı

 • Resim, yazı, şekil, etiket, standartlandırılmış kod gibi işaretler, basılı olduğu alandan okuyup, elektrik sinyalleri üreterek bilgisayarın giriş ünitesine gönderen cihazlardır. Bu cihazların çalışmasını fotokopi ve fakslara benzetmek mümkündür. Tarayıcılarda her noktayı algılamayı sağlayan sensörlere CCD denir. Işık şiddetine göre bu sensörlerin yükü değişebilir. Renkli tarama işlemi kırmızı, mavi ve yeşil renklerle yapılır. Yoğunluğu ve renk algılaması yüksek bir tarayıcı ile grafik ve şekiller daha net elde edilir.


ad