nasze miasto gorz w n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Nasze miasto Gorzów

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 18

Nasze miasto Gorzów - PowerPoint PPT Presentation


  • 128 Views
  • Uploaded on

Nasze miasto Gorzów. Michał Möglin luty 2014. Herb i flaga Gorzowa Wlkp. Gorzów Wlkp. jest stolicą Województwa Lubuskiego od roku: 1999.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Nasze miasto Gorzów' - loring


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
nasze miasto gorz w

Nasze miasto Gorzów

Michał Möglin luty 2014

herb i flaga gorzowa wlkp gorz w wlkp jest stolic wojew dztwa lubuskiego od roku 1999
Herb i flaga Gorzowa Wlkp. Gorzów Wlkp. jest stolicą Województwa Lubuskiego od roku: 1999.
powstanie gorzowa

W dniu 2 lipca 1257 r. margraf Johann I z dynastii askańskiej podpisał dokument na mocy którego Albrecht de Luge założył miasto o nazwie Landisberch Nova. Miasto szybko się rozwijało dzięki położeniu w obrębie rzeki Warty i Kłodawki. Na rzece Warcie rozwijała się żegluga parowa, natomiast dzięki Kłodawce Landsberg był ważnym ośrodkiem młynarskim. Odbywały się tu regularnie targi i jarmarki.

Powstanie Gorzowa
pocz tek gorzowa wlkp

Zawierucha II wojny światowej nie oszczędziła miasta. Wycofujący się Niemcy wysadzili oba mosty, a odziały wyzwalającej Armii Radzieckiej niemal doszczętnie spaliły stare miasto. 30 stycznia 1945 r. niemiecki Landsberg stał się polskim Gorzowem. Na miejsce dawnych mieszkańców narodowości niemieckiej sprowadzono polskich osadników ze wschodu. Powołano nowe władze.

Początek Gorzowa Wlkp.
sport w gorzowie

Gorzów najczęściej kojarzy się z żużlem, jednak lubiane sporty to również: koszykówka, siatkówka, piłka nożna, kolarstwo, pływanie, kajakarstwo i wioślarstwo. Gorzowscy sportowcy zdobyli dotychczas 9 medali w tym: 3 złote, 2 srebrne i 4 brązowe. Medale zostały zdobyte na olimpiadzie w dwóch dyscyplinach kajakarstwo i wioślarstwo.

Sport w Gorzowie
zabytki gorzowa 1 katedra
Zabytki Gorzowa 1. Katedra

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest najstarszą świątynią w w Gorzowie Wielkopolskim. Gorzowska katedra jest budowlą gotycką, zbudowana jest z palonej cegły. Dawniej była świątynią luterańską, po II wojnie światowej stała się świątynią katolicką. W 1997 roku wizytę w katedrze gorzowskiej złożył papież Jan Paweł II.

zabytki gorzowa 2 mury obronne
Zabytki Gorzowa 2. Mury obronne

Zbudowane z zaprawy wapiennej i białka jaj są pozostałością po dawnych umocnieniach z XIV w. W skład umocnień wchodziły trzy bramy, 4 baszty i liczne czatownie. Nie zapobiegły niestety zdobyciu miasta przez króla szwedzkiego.

zabytki gorzowa 3 fontanna pauckscha
Zabytki Gorzowa 3. Fontanna Pauckscha

W 1896 roku gorzowski przedsiębiorca Herman Paucksch ufundował nazwaną jego imieniem fontannę uruchomioną w 1897 roku. Postać symbolizuje pracowitość gorzowian i życiodajność Warty. U stóp kobiety siedzą trzy figury dzieci, które symbolizują ówczesne podstawy gospodarki miasta. Chłopiec z młotem i kołem zębatym symbolizuje przemysł, dziewczynka z wędką rybołówstwo, a dziewczynka z siecią i statkiem, płynącym w zbiorniku u stóp głównej figury żeglugę.

zabytki gorzowa 4 bia y spichlerz
Zabytki Gorzowa 4. Biały Spichlerz

Znajduje się na lewym brzegu Warty. Powstał po 1722 roku i był magazynem zbożowym armii pruskiej. Pełnił funkcję magazynowe do 1975. W 1988 r. zaadaptowany został dla potrzeb ekspozycyjnych Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp.

znani gorzowianie 1
Tomasz Kucharski, ur. w 1974 r. wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski. Od 1987r. reprezentant AWF-u. Zakończył karierę.

Michał Jeliński, ur. w 1980r. również wioślarz , czterokrotny mistrz świata, zawodnik klubu AZS-AWF w Gorzowie.

Znani Gorzowianie 1.
znani gorzowianie 2
Edward Jancarz, ur. w 1946r., zm. w 1992, żużlowiec i trener żużlowy, wielokrotny reprezentant Polski. Jego imię nosi stadion żużlowy w Gorzowie.

Lech Piasecki, ur. w 1961r., kolarz szosowy i torowy, mistrz świata amatorów i torowy mistrz świata zawodowców. Zakończył karierę.

Znani Gorzowianie 2
znani gorzowianie 3
Bronisława Wajs ps. Papusza, ur. w 1908 lub 1910, zm. w 1987r., poetka romska.

Edward Dębicki, ur. w 1935r., poeta i kompozytor romski. Autor około 200 pieśni.

Znani Gorzowianie 3
znani gorzowianie 4
Kazimierz Marcinkiewicz, ur. w 1959r., polityk i nauczyciel. Były Premier i Prezydent Warszawy.

Krystyna Prońko, ur. w 1947r., piosenkarka i kompozytorka. Wykonuje muzykę typu jazz i rock.

Znani Gorzowianie 4
atrakcje gorzowa 1

ROMANE DYVESA

  • Co roku w lipcu odbywają się w Gorzowie Wlkp. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich, na które przyjeżdżają Romowie z całej Europy a nawet Ameryki. Pomysłodawcą i twórcą tych spotkań jest Edward Dębicki.
Atrakcje Gorzowa 1
atrakcje gorzowa 2

GORZOWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE

  • Co roku w listopadzie w teatrze im. Juliusza Osterwy odbywają się Gorzowskie Spotkania Teatralne. Przyjeżdżają na nie aktorzy i twórcy z całej Polski.
Atrakcje Gorzowa 2
atrakcje gorzowa 3

GRAND PRIX

  • Impreza organizowana na stadionie żużlowym im. Edwarda Jancarza. W zawodach biorą udział najlepsi żużlowcy z całego świata.
Atrakcje Gorzowa 3