slide1 l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
JEAN CHRİSTOPHE GRANGE PowerPoint Presentation
Download Presentation
JEAN CHRİSTOPHE GRANGE

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 27

JEAN CHRİSTOPHE GRANGE - PowerPoint PPT Presentation


  • 139 Views
  • Uploaded on

JEAN CHRİSTOPHE GRANGE. GENEL BİLGİ. Jean-Christophe Grange :

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'JEAN CHRİSTOPHE GRANGE' - lester


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
genel b lg
GENEL BİLGİ

Jean-Christophe Grange :

Fransız roman yazarı, gazeteci, senarist. Bazı edebiyat çevrelerince Avrupa’nın Stephen King’i olarak kabul edilmektedir. Romanları yirmiyi aşkın dile çevrilmiş, Hollywood ve Avrupasinemasının esin kaynağı olmuş, beyaz perdeye uyarlanmıştır.

slide3

Girift, gizemli ve gerilimli öyküleri, benzersiz karakterleri, olayları ele alışında ve mizansen yaratışındaki ustalığıyla çağdaş Fransız edebiyatının en çok öne çıkan ismidir.

slide4

Kızıl Nehirler, TaşMeclisi, Kurtlar İmparatorluğu yazarın en çok bilinen kitaplarıdır.

hayat ve yap tlar
Hayatı ve Yapıtları

15 Temmuz 1961’de Fransa’da dünyaya geldi. Üniversite eğitiminin ardından serbest gazeteci olarak çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalışan Grange, bir yandan da kısa öyküler yazıyordu. "Paris-Match" dergisi için gezi-macera röportajları, "Figaro Magazine" için bilimsel röportajlar hazırladı ve Fransa’da gazeteci olarak hatırı sayılır bir üne kavuştu.

slide6

Gazete ve dergiler için yazarken, leyleklerin göçü üzerine bir yazı dizisi kaleme aldı. Bu yazı dizisinden aldığı ilhamla ilk romanı "Leyleklerin Uçuşu"nu(Le vol des cigognes) 1994’te yayınlayan Grange, kitabın gördüğü ilgi üzerine yapım şirketlerinden aldığı teklife onay verdi ve Leyleklerin Uçuşu sekiz bölümlük TV dizisi olarak çekildi.

slide7

Romanın kahramanı Louis Antioche'un kayıp leyleklerin sırrını çözmek için çıktığı macera dolu yolculuğu polisiye ve gerilim-korku ekseninde kaleme alan Grange,

keskin yazım stili ve vurucu ifadeleriyle kısa sürede okuyucunun takdirini kazandı.

slide8

2000’de ikinci kitabı Kızıl Nehirler(Les Rivieres pourpres) kitapçılarda yerini almaya başladıktan çok kısa bir süre içinde büyük bir ilgiyle karşılandı. Grange’ın tüm dünyada adını duyuracak olan roman, Le Figaro tarafından KuzularınSessizliği'nden bu yana yazılmış en iyi gerilim romanı." şeklinde yorumlandı, sadece Fransa’da 450.000 satarak olağanüstü bir başarı elde etti.

slide9

. Toplam 20 dile çevrilen ve çağdaş Fransız edebiyatının çıtasını tüm dünyada yükselten roman, senarist, oyuncu ve yönetmen olan ve Amelie filminde de Audrey Tautou’yla başrolleri paylaşmış Mathieu Kassovitz’un da büyük ilgisini çekti. Kassovitz tarafından sinemaya uyarlanan filmde, ünlü aktörler Jean Reno ve Vincent Cassel kamera karşısındaydı. Filmin elde ettiği gişe başarısı kitabın önüne geçmese de, Grange, henüz ikinci kitabıyla, bir yazar olarak son derece popüler oldu.

slide10

Grange, 2000 yılının eylül ayında Taş Meclisi (Le Concile de pierre), isimli kitabını yayınladı.

slide11

Ülkesi Fransa’da yine çok kısa bir süre içinde 150.000 satarak bestseller kitaplar arasına giren Taş Meclisi’nde Grange, Türk ve Moğol Şamanların mirasçıları arasındaki savaşı anlatıyordu.

slide12

Mucizevi tedaviler, ani ölümler, bilimsel referanslar, polisiye vakalar ve parapsikolojik olgular Grange’ın hınzır ve etkileyici ifadeleriyle çok katmanlı bir atmosfer yaratıyor, okuyucuya sarsıcı bir edebi yolculuk vaat ediliyordu. Bu kitapta diğer kitaplarından farklı olarak tarihi öğelere de geniş yer verdiği için Grange, birçok yayın organı tarafından “Edebiyat Keşişi” olarak tanımlandı.

slide13

2001’de, yönetmen Pitof tarafından çekilen ve başrolde Gérard Depardieu’nün oynadığı Vidocqfilminin senaryosunu Pitof’la birlikte yazan Grange, yaratıcılığını sinema için kullanmaya devam ediyordu.

slide14

Grange 2003 yılında Fransa ve Türkiye arasında kurduğu gerilimli atmosfer ekseninde seri cinayetler, uyuşturucu kaçakçılığı gibi temaları kullanarak kaleme aldığı kitabı Kurtlar İmparatorluğu (L'Empire des Loups) kitabını yayınladı.

slide16

2004’te yönetmen Olivier Dahan, KızılNehirler 2’yi (Rivières pourpres II - Les anges de l'apocalypse) çekme projesini Grange’a sundu.

Grange ünlü yönetmen Luc Besson’la birlikte filmin senaryosunu yazdı

Olivier Dahan

slide17

Filmde başrolleri Jean Reno ve Christopher Lee paylaşıyorlardı ve filmin bazı bölümleri İstanbul’da çekilmişti.

Jean Reno

Christopher Lee

slide18

Aynı yıl bir sonraki romanı Siyah Kan’ı (La Ligne Noir )yayınlayan ünlü yazar, kitabında serbest dalış şampiyonu bir katil ile eski paparazzi, kötülük fikrine ve kaynağına takıntılı bir gazeteciyi karşı karşıya getiriyordu.

slide19

Grange,2005 tarihli son kitabı Zener'in Laneti’nin ilk cildinde (Sibylle) bilimkurgu hikayelerini resmetmede dünyaca ünlü çizgi romancı Philippe Adamov’la çalıştı

slide20

Parapsikoloji alanında uzman bir profesörün Zener isimli son projesini araştıran öngörü yeteneği yüksek bir kadının maceraları çizgi roman formatında Grange okuyucusuyla buluştu

slide21

Grange’ın 2000 yılında yayınladığı Taş Meclisi (Le Concile de pierre) Guillaume Nicloux tarafından 2006 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin başrollerini Monica Bellucci, Catherine Deneuve ve Moritz Bleibtreu paylaşmaktadır.

Guillaume Nicloux

Moritz Bleibtreu

Catherine Deneuve

Monica Bellucci

slide22

Ayrıca Yazarın 2007 yılında yayımlanan eseri Les Serment des Limbes (Şeytan Yemini) Türkiye'de ilk baskısını Ağustos 2007'de yaptı.

yapt r portajlar
Yaptığı Röportajlar
  • Gazetecilik yıllarında yaptığı röportajlar ve eserleri üzerindeki etkileri (1990)
  • Kalküta, Cehennem başkenti. Bu röportajından edindiği bilgi ile Leyleklerin Uçuşu şekillenmiştir. Kitap okunduğunda ne dediğimiz iyi anlaşılacaktır. (1991)
  • Ormanda Tehlike. Reuter ödülü kazandıran bu haberi ile ormanların insanların hangi davranışı ile zarar gördüğünü gözler önüne seriyor.Güz Seyahati. Leyleklerin göç yolları ve karşılaştıkları tehlikeler hakkında araştırma. (1992)
slide27

Karabatağın balladı ve Yunnan. Çin'deki karabataklar ve balıkçılar üzerine Dünya Basın Ödülü'nü kazandıran araştırma dizisi. (1993)

  • Mafyanın Çocukları. Sicilya Mafyası'nın çocukları pis işlerinde kullandığını araştırdığı yazısı. Kurtlar İmparatorluğu'na ilham olmuştur.Bunker Fareleri. Almanya'da deneylerde kullanılan fareler üzerine topladığı bilgiler. (1994)
  • Gizemli İlaç. Psişik güçler kullanılarak tedavi edilen insanlar hakkında yaptığı araştırma. Taş Meclisi'ne eminiz yardımı dokunmutur.Adaların Efendileri. Milyonerlerin sahip oldukları adalar üzerine yazdığı haber.(1995
  • X'e göre Dünya. Kalbe giden damarların su altında nasıl şekil değiştirdiklerini içeren haber yazısı. Siyah Kan'a ilham olmuştur.