slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER PowerPoint Presentation
Download Presentation
ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER - PowerPoint PPT Presentation


  • 163 Views
  • Uploaded on

ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER. Atomların elektron dizilişleri soy gaz olarak bilinen ve elektron dizilişleri s 2 p 6 ile biten elementlerden yararlanılarak kısaltılabilir.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

ELEKTRONLARIN DİZİLİMİ VE KİMYASAL ÖZELLİKLER

Atomların elektron dizilişleri soy gaz olarak bilinen ve elektron dizilişleri s2 p6 ile biten elementlerden yararlanılarak kısaltılabilir.

slide3

Örneğin;10Ne : 1s2 2s2 2p6,11Na : 1s2 2s2 2p6 3s1'dir.Na'un ilk 10 elektronunun dizilişi Ne'daki gibidir. Bu nedenle Na'un elektron dizilişi;11Na : [Ne] 3s1

slide4

Uyarılmış Atomların Elektron DizilişiUyarılmış atomların elektronlarından bazıları temel hal enerji düzeyinden daha yüksek enerji düzeylerine atlamış durumdadır.

1Na : 1s2 2s2 2p6 3s1 (temel hâl)11Na : 1s2 2s2 2p6 3p1 (uyarılmış hâl)

slide5

DEĞERLİK ELEKTRONLARI

Bir atomda iç enerji düzeylerindeki elektronlar atom çekirdeğine daha yakın olduklarından atoma daha sıkı bağlıdır. Elementlerin tepkimeye girerken aldıkları, verdikleri veya ortaklaşa kullandıkları elektronlar, atomun en dış katmanındaki bu gevşek bağlı elektronlardır. Elementlerin kimyasal özelliklerini belirleyen bu elektronlara değerlik elektronları denir.

slide6

DEĞERLİK ELEKTRONLARI

Bir atomda iç enerji düzeylerindeki elektronlar atom çekirdeğine daha yakın olduklarından atoma daha sıkı bağlıdır. Elementlerin tepkimeye girerken aldıkları, verdikleri veya ortaklaşa kullandıkları elektronlar, atomun en dış katmanındaki bu gevşek bağlı elektronlardır. Elementlerin kimyasal özelliklerini belirleyen bu elektronlara değerlik elektronları denir

slide7

17Cl : 1s2 2s2 2p6 3s2 3p517Cl+5 : 1s2 2s2 2p6 3s2Geçiş elementlerinde, önce en yüksek enerji düzeyindeki s orbitallerinden, sonra da bir alt enerji düzeyindeki d orbitallerinden elektronlar koparılır.26Fe : 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d626Fe+2 : [18Ar] 3d6