slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ PowerPoint Presentation
Download Presentation
ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 36

ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ - PowerPoint PPT Presentation


 • 209 Views
 • Uploaded on

Çocuk Şube Müdürlüğümüz , Aydoğdu Geçit Mahallesinde, Et Ve Balık Kurumu Karşısında, Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binalarının Bulunduğu Kampüs İçerisinde, 1320 Metrekare Alanda Hizmet Vermektedir. ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ. ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN İRTİBAT TELEFONLARI

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ' - keran


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1
Çocuk Şube Müdürlüğümüz, Aydoğdu Geçit Mahallesinde, Et Ve Balık Kurumu Karşısında, Emniyet Müdürlüğü Ek Hizmet Binalarının Bulunduğu Kampüs İçerisinde, 1320 Metrekare Alanda Hizmet Vermektedir.
slide2

ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ

ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZÜN İRTİBAT TELEFONLARI

0 332 322 28 77 0 505 318 42 21

155

slide3

ÇOCUK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZDE

Korunmaya Muhtaç Olan,

İhmal Ve İstismara Maruz Kalan,

Oturduğu Yeri Haber Vermekten Aciz,

Bulunan,Evden Veya Kurumdan Kaçan,

Kimliği Tespit Edilemeyen,

,

Mülteci, Refakatsiz, Sokakta Yaşayan, Sokakta Çalıştırılan,

Suça Maruz Kalan, Suç İşlediği Şüphesi Altında Bulunan,

Hakkında Koruma, Islah Ve/Veya Tedavi Tedbiri Alınan,

Çocuklara yönelik polisiye hizmet yürütülmektedir.

slide4

İNTERNET SALONU

SİNEMA SALONU

MASA TENİSİVOLEYBOL BASKETBOL

VE FUTBOLSAHALARI

ÇOCUK KULÜBÜ

pol s ab pol s abla projes
POLİS ABİ - POLİS ABLA PROJESİ
 • Polis Abi / Polis Abla Projesi bir süreç projesi olup, 2006 yılında uygulamaya başlanmıştır. Sosyal, kültürel, ekonomik açıdan risk altında bulunan, suç mağduru olan veya suç şüphelisi işlemi gören çocukların yeniden sosyal hayata kazandırılması amaçlanan bir sosyal sorumluluk projesidir. Çocuk Şube Müdürlüğü personeli tarafından uygulanmakta olup yaşam koçluğu ve kişisel gelişim felsefesi içinde uygulanan bir projedir.
 • Proje Kapsamında Suça karışan, Madde kullanan, Satıcılık yapan, Dilencilik yapan toplam 480 çocuk üzerinde uygulamaya konulmuştur.
ocuklar n mutlu gelece i in umut y ld z projesi
“Çocukların Mutlu Geleceği İçin Umut Yıldızı Projesi”
 • İlgili kamu ve özel kuruluşlarında desteği alınarak; ülkemizde risk altında bulunan suça sürüklenmiş, sokağı yurt edinmiş, uyuşturucu bağımlısı olmuş ve benzeri olumsuz şartlarla karşı karşıya olan çocukların suçlardan ve Zaralı alışkanlıklardan korunmasına yönelik, bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarını da içerek şekilde meslek eğitim verilerek istihdam edilmelerinin sağlanması ve böylece yeniden topluma sağlıklı bireyler olarak kazandırılmasıdır.
su lem ve su a y nelm ergenler n ya am becer ler n n gel t r lmes projes
SUÇ İŞLEMİŞ VE SUÇA YÖNELMİŞ ERGENLERİN YAŞAM BECERİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ PROJESİ
 • Çocuk Şube Müdürlüğümüzde hakkında 3 ve daha fazla suça iştirak işlemi yapılan çocuklarımızın yeniden topluma kazandırılması ve rehabilitasyonu projesidir. Proje, Çocuk Şube Müdürlüğümüz envanterlerinden faydalanmak sureti ile Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı öğretim görevlileri tarafından Doç Dr. Engin DENİZ başkanlığında, Yrd. Doç. Dr. Erdal HAMARTA ve yine Yrd. Doç. Dr. Coşkun ARSLAN tarafından yürütülecek TÜBİTAK destekli bir proje olup, Projenin hazırlanması ve TÜBİTAK tarafından kabul edilmesi aşamaları tamamlanmıştır. 100 kişilik denek grup üzerinde 69 sorudan oluşan Ölçek Tablosu uygulamaya başlanarak tamamlanmış. Bu ölçek tablosunun uzman öğretim görevlileri tarafından incelenmesi sonucu Her biri 60-90 dakikalık 12 oturumdan oluşan program Bu gruplarda 15’er kişilik ve suçu alışkanlık haline getirmiş çocukların katılımı ile Çocuk Şube Müdürlüğümüz eğitim salonunda uygulanmaya başlanmış ve ilk etabı tamamlanmıştır
ocuk st smarini ve hmal n nleme projes
ÇOCUK İSTİSMARINI VE İHMALİNİ ÖNLEME PROJESİ
 • MEVKA Mevlana Kalkınma Ajansı ile yaptığımız “Genel Olarak Çocuk İstismarı, Çocuk İstismarının Psikososyal Etkileri ve Çocuk İstismarının Önlenmesine Yönelik Önlemler” adlıProje.
 • İki bölümden oluşmaktadır.
 • Eğitim
 • Projemiz kapsamında Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğümüzde görevli 20 personelin eğitim müfredatımızda alt başlıkları da belirtilmiş olan “Genel Olarak Çocuk İstismarı, Çocuk İstismarının Psikososyal Etkileri ve Çocuk İstismarının Önlenmesine Yönelik Önlemler”başlıklarında günde 4 saat ve 5 gün eğitimi gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamı eğitimler uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirilmiştir. Verilen eğitimler sonucunda eğitilen personelimizin performansında olumlu yönde gelişmeler görülmüştür. Ayrıca istismar suçunun, suça iten sebeplerin, suçun etkilerinin, suçlunun ve suçlu ile mücadelenin, suça ilişkin hukuki düzenlemelerin vb. konuların öğrenilmesi sağlanmıştır.
 • Raporlama
 • Proje kapsamı eğitimlerin bitmesine müteakip Çocuk Şube Müdürlüğümüzün ihtiyacı olan rapor, proje eğitmenleri tarafından hazırlanmaya başlanmıştır. Eğitimlerde elde edilen veriler ve Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğümüzde toplanan veriler birleştirilerek bir rapor oluşturulmuştur.
zehirsiz hayat umutlu gelecek projemiz
Zehirsiz Hayat Umutlu Gelecek Projemiz
 • Konya İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından çocukların yüksek yararları göz önünde bulundurulmak suretiyle; il genelinde madde kullanan ve bağımlı olan 11-18 yaş grubu çocuklarda yeniden rehabilite edilerek kendilerine yetebilen sağlıklı birer bireyler haline gelmelerini sağlayacak, her türlü koruyucu tedavi edici ve önleyici tedbirler almaya yönelik çalışmalar yapmak için (Seçilen 2 ayrı Avrupa ülkesindeki çocuklarla ilgili doğrudan ve dolaylı olarak ilgilenen kurumların uygulamalarını görmek, incelemek, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak kültürler arası etkileşimi sağlamak, katılımcıların iş deneyim ve yöntemleriyle ilgili bilgi değişimine imkan sağlamaktır.
 • Hazırlayacağımız proje AB Eğitim ve Gençlik Programları Leonardo Da Vinci (Mesleki Eğitim)kapsamında mesleki eğitim programı planlayıcılarını, yöneticileri ve mesleki rehberlik uzmanlarını hedef alan (VETPRO) bir proje olacaktır.
ocuklar gelece m zd r
ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZDİR

Konya Valiliği SYDV , Karatay Halk Eğitim Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ile birlikte yapmış olduğumuz proje, Konya Karatay, Meram, Selçuklu İlçelerinde emniyet çocuk şube müdürlüğünün verilerinde bulunan suça itilen 15-17 yaş arası çocukların insanlar arasında yer edinmelerini sağlayarak topluma kazandırmak. Konya merkez ilçelerimizde suça itilmiş 15-17 yaş arası 20 çocuğun bilgisayar kullanımı ve bilgisayar destekli reklam ve tasarım eğitimi verilerek yetiştirilmesi ve öz güven kazandırılarak topluma kazandırmaktır. Bu kapsamda Çocukların ebeveynlerine çocuk ve gencin gelişim özelliklerini takip etme, aile olmanın gereğini kavrama, İnsan ilişkilerini düzenleyen kurallara uygun davranabilme, Çevreleri ile sağlıklı kişisel ilişkiler geliştirebilme, toplumsal guruplarla sağlıklı ilişki kurabilme eğitimi verilerek aile ve çocukların sosyal çevresi ile etkili iletişim kurabilmesi ve toplum içerisinde yaşama bilinci verilecektir. Aynı zamanda ailelilerine yönelik olarak aile içi iletişim eğitimi ve ergen psikolojisi eğitimi verilecek birlikte yaşama kazanımı sağlanacaktır. Özellikler köyden göç eden insanlarımızın toplum içerisinde yer edinmede sıkıntı yaşadıkları için çocukların gelişim ve meslek edinmeleri noktasında sıkıntı çekilmektedir. Bilgisayar kullanımı ve bilgisayar destekli reklam ve tasarım eğitimi alanında elde edilen mesleki deneyimle 18 yaşını dolduran gençlerimizin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından maddi destek verip iş kurmaları için yardım yapılarak, işyeri açma veya bireysel çalışmalarına destek olunacaktır, Şu an itibarı ile 5 çocuğumuz çeşitli iş yerlerine yerleştirilmiş, diğer kursu bitiren çocukları işe yerleştirmek için çalışmalar devam etmektedir.

slide21

Yapılan Önleme Çalışmalarında 163 Adet İş Yerine,

—Küçük Yaşta Çocuklara Sigara Satışı Yapmaktan,

—Filtre Programı Bulundurmamaktan,

—Filtre Programlarını Güncellemekten,

—Küçük Yaşta Çocuk Bulundurmaktan

İdari Yaptırım Kararı Uygulanmıştır.

slide22

MADDE BAĞIMLILIĞI

Madde Nedir?

Madde denilince aklımıza basitçe,kullananın sinir sistemine etki ederek;akli,fiziki ve psikolojik dengesini bozan,bağımlılık yapan uyuşturucu,uyarıcı ve uçucu tüm nesnelere madde diyebiliriz

slide23

Bağımlılığının Nedenleri

 • Merak ve Arkadaş
 • Aile
 • Çarpık Kentleşme ve Ekonomik sorunlar
 • Fiyatlar ve ulaşılabilirlikteki kolaylık
 • Kültürel ve Kuşak Çatışması

''Uyuşturucu ve uçucu madde kullanan gençlerin yüzde 90'ı ilk önce arkadaşından temin ediyor. Buna ise merakla başlıyor. Ailesine fazla bağımlı olmayan çocuklarda madde kullanım oranı daha fazla. Geleneksel aile yapısının bu tür maddenin kullanılmamasında olumlu yönü vardır.''

slide24

Zihin Paraşüt Gibidir, Vazifesini En İyi Açıkken Yerine Getirir.

Madde Bağımlılığı Zihni Bulandırır.

slide25

1 KEREDEN BİRŞEY

OLMAZZZZZ DEMEYİN

BÜTÜN KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

BUNDAN

BAŞLAMAKTADIR

slide30
Çevremizde Suça Karıştığını Gözlemlediğimiz Veya Suçla İlgili Bilgimiz Olduğunda, Arkadaşlarımız Arasında Uyuşturucu Veya Bağımlılık Yapan Maddeleri Kullananlar Olduğunda Davranış Şeklimiz Ne Olmalıdır?

Asıl Olan Sorunun Sonlandırılması Olduğu Unutulmamalıdır. Görmezlikten Gelmek Sorunları Daha Da Büyütmektedir

Akran Israrlarında Uygunsuz Davranışlara Yol Açabilecek Ve Sonucunu Kestiremediğiniz Teklifler Karşısında Mesafeli Durabilme Becerisi Kazanılmalıdır.

tan nmayan yabanc ki ilerle diyaloga girilmemesi
Tanınmayan Yabancı Kişilerle Diyaloga Girilmemesi,

Yardım İstemek Maksadıyla Veya Adres Sormak Maksadıyla Yaklaşımda Bulunan Kişilerle Mesafeli Olunmalıdır.

slide32

Okul çıkışı veya girişlerinde veya benzeri faaliyetlerde çevresel

etkilerden korunma becerisinin geliştirilmesi sağlanmalı ve

karşılaşılan sorunlarda Resmi Birimlerin bilgilendirilmesi

gerekmektedir.

nternet faydal d r ancak san ld kadar zarars z olmayabilir stelik ba ml l k yapar
İnternet Faydalıdır, Ancak Sanıldığı Kadar Zararsız Olmayabilir, Üstelik Bağımlılık Yapar.
slide34

İnternetin Yanlış Kullanımından Doğan

Mağduriyetler ve Suça Karışma Şekilleri

 • İnternette olduğumuz değil olmak istediğimiz veya görünmek istediğimiz kişiyizdir.
 • İnternet arkadaşlığında özenli davranılmalıdır.
 • Kişisel Bilgilerimiz Verilmemelidir.
slide35
SONUÇ OLARAK;
 • Size her türlü desteği veren ailenizin hayal kırıklığına uğrayıp üzülmemesi için ,
 • Lütfen derslerinize çok çalışın,