slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
Obsah

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 22

Obsah - PowerPoint PPT Presentation


 • 134 Views
 • Uploaded on

N. É. A. T. L. V. E. A. I. R. L. O. Ž. Á. R. P. O. K. Z. M. E. Obsah. Demänovská ľadová jaskyňa. Zaujímavosti. Machu Picchu. Bermudsky trojuholník. Srdce Vohu. Veľká koralová bariéra. Mariánska priekopa. Základné informácie. Zloženie Zeme. Rozmery Zeme.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Obsah' - kacy


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

N

É

A

T

L

V

E

A

I

R

L

O

Ž

Á

R

P

O

K

Z

M

E

obsah
Obsah

Demänovská ľadová jaskyňa

Zaujímavosti

Machu Picchu

Bermudsky trojuholník

Srdce Vohu

Veľká koralová bariéra

Mariánska priekopa

Základné informácie

Zloženie Zeme

Rozmery Zeme

Magnetosféra

Obyvateľstvo

Náboženstvo

Mojich 7 naj miest na Zemi

Mount Everest

z kladn inform cie
Základné informácie

Je to naša domovská planéta. Je 3. v poradí od Slnka. Má jednu prirodzenú družicu – Mesiac. Zem je jediná planéta na ktorej je život a tiež jediná, ktorá má len jeden mesiac. Možno existujú aj ďalšie planéty na ktorých je život, ale človek ich doteraz nepreskúmal. Napríklad: pred niekoľkými rokmi našli na Marse vodu. 70% zemského povrchu pokrýva voda, a zvyšných 30% je pevnina.

zlo enie
Zloženie
 • Zemská kôra: Zemská kôra, na ktorej žijeme, je pevná a v pomere k celej Zemi nie je hrubšia ako škrupina na vajci (zaberá 1,5 % objemu Zeme). Delí sa na kontinentálnu a oceánsku kôru.
 • Zemský plášť: Zemský plášť tvorí mocná sféra, ktorá zahŕňa až 84% objemu a 69% hmoty Zeme a siaha do hĺbky 2900 km. Má zložitú stavbu
 • Zemské jadro: Zemské jadro, zložené pravdepodobne zo zliatiny železa a niklu, je v hĺbke 5 150 km rozdelené na vonkajšiu a vnútornú zónu. Predpokladá sa, že vonkajšia zóna je tekutá.
rozmery zeme
Rozmery Zeme
 • Priemer : 12 742 km
 • Hmotnosť : 598 000 000000000000000000 00 kg
 • Vek: cca 4,5 miliardy rokov
 • Povrch : 510 000 000 km2 (71% z toho sú oceány)
 • Obvod Zeme v rovníku : 40 000 000km
ochrann pole zeme magnetosf ra
Ochranné pole Zeme - Magnetosféra
 • Magnetosféra je pole, ktoré ochraňuje Zem pred škodlivými časticami, ktoré spôsobujú Slnečné erupcie. Keby neexistovala Magnetosféra, tak by na Zemi nebol žiadny život. Preto, keď idú astronauti do vesmíru, musia si vytvoriť na rakete umelú Magnetosféru. Magnetosféra(Radiačné pásy) cez ktorú prechádza slnečné svetlo, vytvára na póloch úkaz, ktorý sa volá polárna žiara.
obyvate stvo
Obyvateľstvo

Počet obyvateľov sveta dosiahol v r. 2000 – 6,067 mld. osôb. Podľa prognózy OSN v roku 2025 dosiahne počet obyvateľstva sveta 7,81 mld (výraznejšie sa bude zvyšovať v menej rozvinutých krajinách). Stabilizácia by mala nastať okolo roku 2100, kedy sa počet obyvateľov sveta ustáli na 10-11 mld.

Rozmiestnenie obyvateľstva na Zemi je veľmi nerovnomerné (Euroázia- 75%, Afrika- 11%, Južná Amerika 8%, Severná Amerika- 5%, Austrália a Oceínia- 1%).Obyvateľstvom osídlená časť Zeme a hospodársky využívaná sa nazýva ekumena (43%) , opakom je anekumena (19%), prechod medzi nimi tvorí subekumena (37%).

obyvate stvo1
Obyvateľstvo
 • Priemerná hustota obyvateľstva na Zemi je 74,5 obyvateľov na km2. Najnižšiu hustotu majú : KANADA, AUSTRÁLIA, MAURITÁNIA, ... Extrémne vysokú hustotu dosahujú mestské štáty: HONGKONG, SINGAPUR, MONAKO. Najľudnatejľšie štáty sveta: ČÍNA, INDIA, USA, INDONÉZIA, BRAZÍLIA, RUSKO, ...
n bo enstv
Náboženstvá
 • Z celosvetového hľadiska sú najvýznamnejšie tie najrozšírenejšie náboženstvá, ktoré sa spolupodieľajú na kultúrnom a hodnotovom vývoji. Náboženstvá, ktoré uctievajú jedného Boha, nazývame monoteistické.
 • Tie, ktoré vyznávajú viacero bohov, voláme polyteistické.
n bo enstv1
Náboženstvá
 • Približne 850 miliónov ľudí sa nehlási k žiadnemu náboženstvu.
 • Kresťanstvo je najrozšírenejšie náboženstvo na Zemi. Vyznáva ho približne 2,1 mld. ľudí. Európa je jeho historickým centrom, ale postupne sa rozšírilo na každý svetadiel, pričom mimoriadnu pozíciu si získalo v Latinskej Amerike. Patrí medzi monoteistické náboženstvá. Hlavným predstaviteľom kresťanov je pápež, sídliaci vo Vatikáne.
mojich 7 naj miest na zemi
Mojich 7 NAJ miest na Zemi

Mount Everest – Najvyšší vrch na Zemi

Machu Picchu- Stratené mesto Inkov

Srdce Vohu – Srdce na Zemi

Bermudský Trojuholník – záhadné miesto

Mariánska priekopa – najhlbšie miesto na Zemi

Veľká koralová bariéra – Najdlhšia kor. Bariéra na Zemi

Demänovská ľadová jaskyňa – jednoducho jaskyňa

mount everest
Mount Everest
 • Je to najvyšší vrch sveta, vysoký 8848m. Mt. Everest sa nachádza v Himalájach - v Číne a Nepále. Prvý človek na Mount Evereste bol Edmund Hillary, vyliezol tam 29. mája 1953. JordanRomero je najmladší človek ktorý vyliezol na Mt. Everest, mal len 13 rokov keď ho zdolal. Už ako 9-ročný vyliezol na Kilimandžáro.
machu picchu
Machu Picchu
 • Machu Picchu je staré sídlo Inkov. Nachádza sa vo výške 2430 metrov nad morom, v Peru. Machu Picchu sa vyslovuje mačupikču (starý vrch). Je známe aj ako stratené mesto inkov a je aj pamiatkou UNESCO. Mesto objavil 24. júla 1911 Havajčan HiramBingham.
srdce vohu
Srdce Vohu
 • Na Francúzskych tichomorských ostrovoch Nová Kaledónia, ležiacich na východ od austrálskeho pobrežia rastú Mangrovové lesy. Na miestach, ktoré občas zaplavia morské prílivové vlny, vznikajú takzvané „tannes“(slané plochy zatláčajúce vegetáciu). Môžu mať rôzne tvary, ako napríklad toto srdce.
bermudsk trojuholn k
Bermudský Trojuholník

Nazýva sa aj Diablov trojuholník, ktorý sa rozprestiera od Miami k Bermudam a odtial na ostrov San Juan. Diablov trojuholník sa nazýva preto že jeho vrchol je na ostrove Bermúdy. Tie boli kedysi známe ako ostrov Diablov.

Záhada vyriešená: Práve zemný plyn, podobný tomu, ktorým vykurujú pece a tvoria horúcu vodu - metán, stojí za všetkými záhadnými zmiznutiami. Dôkazy o tom priniesla výskumná správa uverejnená v časopise AmericanJournalofPhysics.

mari nska priekopa
Mariánska priekopa
 • Mariánska priekopa je najhlbšie miesto zemského povrchu s hĺbkou maximálne 11 034 metrov pod hladinou severného Tichého oceánu. Leží pri Mariánskych ostrovoch.Bola prvýkrát objavená v roku 1951 Britskou výskumnou loďou Challenger II, ktorá dala názov najhlbšej časti priekopy - Challengerskej priehlbiny. Meraním času odrazu zvuku od dna priekopy sonarom namerali na Challengeri II hĺbku 10 900 m.
ve k koralov bari ra
Veľká koralová bariéra
 • Veľká koralová bariéra, najväčší koralový útes na svete, bola v roku 1981 zaradená medzi biosférické rezervácie UNESCO. Toto miesto je jedným z prírodných divov sveta a obľúbeným turistickým centrom. Je najväčším živým organizmom na Zemi, zaberajúcim plochu takmer 250 tisíc km2 od mysu York na severe Austrálie takmer až po Brisbane na juhu, a je dlhá cca 2000km. Vápencová skala ktorú tvorí táto bariéra by stačila na postavenie najväčšiej pyramídy na svete.
dem novsk adov jasky a
Demänovská ľadová jaskyňa
 • Nachádza sa na Slovensku, pri Liptovskom Mikuláši. Je dlhá 1975m, a približná hĺbka je 57m.Vytvorila sa v sivomodrých (guttensteinských) vápencoch v štyroch pod sebou sa tiahnucich poschodiach. S vytváraním jej pomohla riečka Demänovka, dokazujú to oválne tvary jaskynných chodieb. Pre tých čo by tam chceli ísť, dĺžka prehliadkovej trasy je len 650m.
zauj mavosti
Zaujímavosti
 • 1 deň = 24 hodín, ale 1 otočenie okolo osi trvá Zemi 23h 56min 04s, ale keby sme sa riadili tým že 23h 56min a 04s je deň, teraz by bol deň noc a noc deň
 • Zem je na 50% pokrytá oblakmi, na porovnanie Merkúr 0% a Venuša 100%
 • Striedania ročných období zapríčinila odchýlka dráhy(Greenwichský poludní je naklonený) o 23,5 stupňa
zauj mavosti1
Zaujímavosti
 • V strede Zeme sa predpokladá teplota vyše 6000 °C. Zemské jadro je z veľkej časti v roztavenom stave. Vzdialenosť zemského jadra do zemskej kôry je 6400 - 2900 km. Zemské jadro tvoria látky, ktoré majú veľkú hustotu a magnetické vlastnosti, napr. železo a nikel.
 • O oceáne: Pôsobením žeravých hmôt zemského plášťa sa pevninská kôra nadvihuje, praská, oddeľuje sa od seba a vzniká priepadlina - RIFT. Tá sa zaplavuje morom, v strede sa nanáša čadičová láva a vzniká oceánsky chrbát.
zauj mavosti2
Zaujímavosti
 • Tony hviezdneho prachu. Každoročne dopadne na povrch planéty Zem okolo 1000 ton hviezdneho prachu.
 • Zemská gravitácia. Vzhľadom k menšej gravitácii by človek, ktorý váži na Zemi 100 kg, by na Mesiaci vážil iba 38 kg.
 • 960 hodinový deňMesiac sa od Zeme vzďaľuje rýchlosťou 4 centimetre za rok. Pred miliardou rokov bol oveľa bližšie ako dnes, a jeden deň tak trval iba 18 hodín. Navyše rotácia Zeme sa spomaľuje, takže vo vzdialenej budúcnosti môže deň trvať aj 960 hodín.
akujem v m za pozornos
Ďakujem vám za pozornosť!!!

Autor: Oliver Kožár 6.A

Rok: 2011/12