marianna ora ska n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Marianna Orańska PowerPoint Presentation
Download Presentation
Marianna Orańska

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 6

Marianna Orańska - PowerPoint PPT Presentation


  • 105 Views
  • Uploaded on

Marianna Orańska. Autor: Pamela Sobczak Klasa IIIc. Portret Marianny Orańskiej z 1846r. Urodziła się 9 maja 1810 r. w Berlinie jako córka namiestnika, a od 1815 r. króla Niderlandów Wilhelma I i królewny pruskiej Wilhelminy Fryderyki z domu von Hohenzollern. .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Marianna Orańska' - jui


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
marianna ora ska

Marianna Orańska

Autor: Pamela Sobczak

Klasa IIIc

portret marianny ora skiej z 1846r
Portret Marianny Orańskiejz 1846r.

Urodziła się 9 maja 1810 r. w Berlinie jako córka namiestnika, a od 1815 r. króla Niderlandów Wilhelma I i królewny pruskiej Wilhelminy Fryderyki z domu von Hohenzollern.

slide3

Związki królewny Marianny ze Śląskim to konsekwencja losów jej rodziców. W wyniku rewolucji belgijskiej znaleźli schronienie w Prusach nabywając dobra poklasztorne w Lubiążu, Henrykowie i Kamieńcu Ząbkowickim. Po śmierci rodziców Marianna otrzymała kamieniecki spadek, a następnie dokonała nowych zakupów. W 1838 r. kupiła klucz stroński i majątek rycerski Strachocin. Znajdowało się tu 8736 ha lasów oraz zespół obiektów przy dworze, wznoszącym się koło drogi do Bolesławowa. W tym samym roku nabyła klucz śnieliński w południowo - zachodniej części Ziemi Kłodzkiej, a zarządzane z Różanki. Objęcie tych dóbr odbyło się w Gniewoszowie z udziałem przedstawicieli czternastu wsi, a powitalne przemówienie wygłosił ksiądz Rauch z Różanki.

zamek e z bkowicach l skich

Wyszła za mąż za syna króla pruskiego Alberta IV Hohenzollerna, człowieka niestety nie dorównującego jej inteligencją i błyskotliwością. Nie mogło to być udane małżeństwo. Księżna nie akceptowała sztywnej pruskiej etykiety dworskiej i nie chciała być też tylko figurantką na dworze królewskim, co też i było dodatkowym powodem awantur z małżonkiem. Szybko znać dał gwałtowny temperament księżnej, która zamiast w milczeniu cierpieć i tolerować romanse małżonka, znalazła sobie kochanka – koniuszego dworskiego, z którym zaszła w ciążę. Wybuchł skandal. Zdradzony małżonek był tak wściekły, że kazał się jej spakować w ciągu doby i opuścić kraj.

Zamek e Ząbkowicach Śląskich
marianna pod koniec ycia
Marianna pod koniec życia

Szybko został przeprowadzony rozwód, w wyniku, którego Marianna uznana została za persona non grata z zakazem pobytu na terytorium Prus dłużej niż przez jeden dzień, w dodatku z obowiązkiem meldowania się na policji przy każdym wjeździe i wyjeździe. Na podstawie decyzji sądu, księżna odzyskała prawo do apartamentów w wieży pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, jednak nie wolno jej było wchodzić głównym wejściem. Legenda mówi, że zarówno były mąż Marianny, jak i ona sama zjeżdżali później do Kamieńca w tym samym czasie, rezydencja była jednak na tyle duża, że nigdy nie wchodzili sobie w drogę. Marianna Wilhelmina Orańska zmarła wiosną 1883 roku w wieku 73 lat i pochowana została na cmentarzu przykościelnym w Erbach nad Renem

slide6

Zapisała się w historii bardzo skuteczną działalnością ekonomiczną, która przyczyniła się do znacznego rozwoju dóbr, których była właścicielką. W pamięci poddanych pozostała jako dobra pani i utrwalona została w wielu nazwach miejscowych w okolicach Masywu Śnieżnika. Do dzisiaj istnieją Mariański skały, Droga Marianny, Marianówka, Źródło Marianny, Biała i Zielona Marianna (nazwa lokalnych złóż marmuru). Do dziś również nazywa się jej imieniem szkoły w Stroniu Śląskim