slide1 n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
ÇALIŞAN ANNE OLMAK PowerPoint Presentation
Download Presentation
ÇALIŞAN ANNE OLMAK

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 15

ÇALIŞAN ANNE OLMAK - PowerPoint PPT Presentation


 • 305 Views
 • Uploaded on

ÇALIŞAN ANNE OLMAK. Anneliğin getirdiği en önemli zorluklardan biri, işe dönmek… Zaten “çalışan kadın” olmak zorken, yeni bir sıfat daha; “çalışan anne”…

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'ÇALIŞAN ANNE OLMAK' - jory


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Anneliğin getirdiği en önemli zorluklardan biri, işe dönmek… Zaten “çalışan kadın” olmak zorken, yeni bir sıfat daha; “çalışan anne”…

 • Bugün herhangi bir  çalışan anne ile konuşun, size söyleyeceği kaçınılmaz tek sözcük vardır, o da suçluluk. Anneler çocuklarını evde bırakmak konusunda suçluluk duyarlar ve bunun kısa ve uzun vadeli etkileri konusunda endişe duyarlar, çünkü bu durumun gelecekte çocuklarının gelişimini etkileyebileceği kaygısı taşırlar.
slide3

Anneler yaşadıkları bu  yoğun suçluluk duygusu nedeniyle işten eve döndüklerinde çocuklarının her istediğini yapma ve onları şımartma  eğilimindedirler.  Oysa ki anneden  bir ebeveyn olarak beklenilen en önemli şey çocuğuna ilgi, şefkat vermesi, kurduğu iletişim ile çocuğunun “ben değerliyim”, “güvendeyim”, “mutluyum” duygusunu yaşamasını sağlamasıdır. 

Çocuklar varolduklarına dair geri bildirim isterler. Aile içindeki etkileşim çocuğun bu gereksinimi yerine getirebilmelidir. Ayrıca çocuk emniyette olduğunu hissetmeye, annesine karşı yakınlık hissetmeye ihtiyacı vardır.  Bütün bunların sağlanabilmesi için de 24 saate ihtiyaç yoktur. Önemli olan annenin çocuğu ile geçirdiği zamanın niteliği, onunla kurduğu iletişimin türüdür.

slide5
Çalışan anneler ve çocukları üzerinde yapılan araştırmalar arasında bulgular genellikle, annenin çalışmasının çocuğu olumsuz şekilde etkilemediği yönündedir. Araştırmalar her gün işe giden annelerin çocuklarının gelişiminin yavaş olmadığını ve zarar görmediklerini gösterir. Çalışan annelerin çocuklarında herhangi bir gelişimsel sorun bulunamamıştır.. Annnin çocuğun bakımı için önemli bir kaynak olduğu ancak annenin çocuğu ile güçlü bir ilişki oluşturması için 24 saate ihtiyaç olmadığı saptanmıştır.
slide7
Annenin dışarda çalışması çocuğun gelişimini geciktirmiyor.
 • Çalışan anneler ev işleri ve boş zaman faliyetlerine  daha az zaman harcıyorlar.
 • Annenin evde kalması ya da dışarda çalışıyor olması çocuğun sosyal davranış, bilişsel yetileri ve dil gelişiminde farklılık yaratmıyor.
 • Çalışan anneler izin günlerinde çocukları ile daha fazla zaman geçiriyor.
 • Önemli olan annenin  çocuğu ile geçirdiği sürenin kısa ya da uzun oluşu değil, çocuğu ile geçirdiği sürenin niteliğidir.
 • Annenin işinden tatmin olmamaması, çocuğunun bakımı ve emniyeti konusunda endişe duyması ve çalışma şartlarının  çok ağır olması gibi faktörler çalışan anne ve çocuğu arasındaki etkileşimi olumsuz etkileyebilmektedir.
 • İşinde mutlu olan ve çocuğunun bakımı konusunda endişe duymayan anneler iyi bir ebeveyn rolüne sahiptirler.
slide9

Değerlerinizi keşfedin ve nasıl bir anne olacağınıza karar verin. Nasıl bir anne olacağınıza karar vermek, çocuğunuzun sağlıklı ve mutlu olduğundan nasıl emin olacağınızı sağlar.

 • Kararlarınıza güvenin ve onları uygulayın. Bazen verdiğiniz karar doğru , bazen  yanlış olacak ve bazen de ne doğru ne de yanlış olacaktır.  Hata yapmak için kendinize izin verin, hatalarınız sayesinde öğreneceksiniz. Hata yaptığınızı düşündüğünüzde samimi bir özür ve açıklama sunun. Sadece bir duruş alın ve sonuçları ile karşılaşmak için güçlü olup olmadığınızı bilin.
 • Ebeveyn rolünüzü unutmayın. Her ailenin kendine özgü kuralları ve sınırları vardır.  Ailenizde koyduğunuz kurallar ve sınırlar esneyebilir ancak suçluluk duygusuyla kuralları ve sınırları kaldırmayın.
slide10

Kendinize iyi bakın. Yeterli uyku, beslenme, egzersiz yapma ve sizi mutlu eden şeyleri yapmak önemli. Bilin ki sizin mutluluğunuz ailenizin mutluluğudur.

slide11

Az zaman ayırmak, az sevgi vermek demek değildir. Önemli olan beraber geçirdiğiniz zamanı nasıl değerlendirdiğinizdir. Çocuğunuzla beraberken onun sevdiği faliyetleri yapın. Örneğin; resim yapmak, sinemaya gitmek vb.

slide12

Zamanınızın sınırlı olduğu durumlarda, örneğin ev işi yapmanız gereken durumlarda işinizi yaparken çocuğunuz ile sohbet edin ya da çocuğunuzun yaşına ve yeteneğine  göre ondan yardım isteyin.

 • Çocuğunuza az da olsa düzenli zaman ayırın.
slide13

Son Olarak;

 • Çocuğunuza her fırsatta sarılın.Onu ne kadar sevdiğinizi hep hissettirin.Bütün gün çalışıyorsanız arada 1 dk. Ayırarak çocuğunuzu arayın onla konuşun.Ona sizin için ne kadar önemli olduğunu hissettirin.Unutmayın herşeyden önce siz bir annesiniz.Bunun kıymetini bilin…
slide15

Sevgiler...

Slaytı hazırlayan:Nida Zeynep GÜÇLÜ

Kaynak:www.psikolojistanbul.com