na e svetl hviezdy sv cyril a sv metod n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Naše svetlá (hviezdy) – SV. Cyril a sv. Metod PowerPoint Presentation
Download Presentation
Naše svetlá (hviezdy) – SV. Cyril a sv. Metod

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 23

Naše svetlá (hviezdy) – SV. Cyril a sv. Metod - PowerPoint PPT Presentation


  • 164 Views
  • Uploaded on

Naše svetlá (hviezdy) – SV. Cyril a sv. Metod. Rozumní sa budú skvieť ako lesk oblohy a tí, čo mnohých priviedli k spravodlivosti, budú ako hviezdy na večné veky ( Dan 12,3). .

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Naše svetlá (hviezdy) – SV. Cyril a sv. Metod' - jeri


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Rozumní sa budú skvieť ako lesk oblohy a tí, čo mnohých priviedli k spravodlivosti, budú ako hviezdy na večné veky (Dan 12,3).

Svoje hviezdy majú nielen športovci, umelci, ale má ich i naše kresťanské spoločenstvo. Niekedy ani nemusia byť známi ľuďom. Boh ich však pozná.

slide3

Zástava Európskej únie má modré pozadie a dvanásť hviezd. Istá interpretácia vidí v tom symbol Stellymaris– Hviezdy morskej, ženy odetej slnkom a na jej hlave

veniec z dvanástich

hviezd porov.

Zjv 12,1).

Interpretáciu môžeme rozšíriť a medzi tými hviezdami vidieť šesť hviezd, ktoré

predstavujú patrónov Európy.

slide4

Medzi nimi majú svoje miesto aj naši vierozvestcovia svätí Cyril a Metod. Bol to bl. Ján Pavol II., ktorý ich v roku 1980 vyhlásil za spolupatrónov Európy. Na začiatku svojej apoštolskej cesty na Slovensku v roku 1995 povedal:

slide5

Slovenské dejiny svedčia o tom, aká dôležitá je kresťanská tradícia. Ona je pevným základom, na ktorom možno postaviť život rozvoj celej spoločnosti. Táto krajina je už od svojej prvej evanjelizácie zásluhou svätého Cyrila a Metoda hlboko poznačená ohlasovaným evanjeliom.

slide6

A sama ústava vašej republiky uznáva a predpokladá bohaté občianske a duchovné dedičstvo kresťanov ako program pre život v súčasnosti.

slide7

Odvolávajúc sa na tieto pevné kresťanské korene, toľkí odvážni synovia a dcéry tejto krajiny odolávali v ťažkých rokoch skúšok a vytrvali. Vedomie takého bohatého dedičstva posilňovalo vieru a nádej všetkých, ktorí znášali nespravodlivé násilie, ba aj prenasledovanie, len aby zostali verní Kristovi a Cirkvi.

slide8

Nielen v ústave, ktorá sa odvoláva na cyrilometodskú tradíciu, ale aj na bankovke mali svoje miesto medzi najdôležitejšími osobnosťami slovenského národa.

slide9

A aj keď zatiaľ neprešiel návrh, aby boli na nových eurominciach ich vyobrazenia, predsa v roku, keď si pripomíname 1150. výročie ich príchodu, sa tam po istých bojoch dostanú i so svätožiarou, symbolom svätosti.

slide10

Kresťania nezabúdali na svojich Otcov vo viere a podľa nich pomenovali Slovenský ústav v Ríme (SÚCM), teologickú fakultu (CMBF), zasvätili viaceré kostoly, dali ich vyobrazenie na obal Knihy kníh, či umiestnili ich sochy na mnohých verejných miestach.

slide11

Tieto viditeľné symboly však musia niesť srdcia ľudí žijúcich po Tatrami, ktoré horia takou istou vierou, láskou, nádejou a odhodlaním, aké mali naši vierozvestcovia.

slide12

Keď malo dieťa sedem rokov, sníval sa mu sen. Keď ho rozprávalo otcovi a materi, hovorilo: Stratég (predstavený mesta) zhromaždil všetky devy nášho mesta a povedal mi: „Vyber si z nich, ktorú chceš za ženu a pomocnicu sebe rovnú.“

Jedna legenda

z Konštantínovho

života hovorí:

slide13

Ja, keď som si všetky poprezeral a obhliadol, videl som jednu zo všetkých najkrajšiu, so žiarivou tvárou, veľmi okrášlenú zlatými retiazkami a perlami a všetkou krasotou. Nazývala sa Sofia, to jest Múdrosť. Tú som si vybral. Keď počuli rodičia tieto jeho slová, povedali mu:

slide14

Zachovaj prikázania otca svojho, synu, a nepohŕdaj naučením matere svojej. Lebo prikázanieje kahanom a naučenie svetlom. Riekni Múdrosti: sestrou mi buď a učiň si známou rozumnosť. Lebo múdrosť žiari viac ako slnko. Ak si ju aj privedieš,aby si ju mal za ženu,zbavíš sa ňou mnohého zla (Život Konštantínov).

slide15
Múdrosť, ktorej prameňom je Boh, si prial aj kráľ Šalamún. Čo všetko múdrosť znamená, opisujú aj viaceré knihy Svätého písma.
slide16

Čo priniesla Konštantínovi i spolu s jeho bratom Metodom, sme mali možnosť zakúsiť i my skrze plody ich misie. Upevnili základy Katolíckej cirkvi na našom území, dali základ písomníctva a literatúry, a tým napomohli vzniku našej národnej kultúry.

slide17

Pri svojej prvej návšteve na Slovensku nám Svätý Otec bl. Ján Pavol II. pripomenul ich odkaz, ktorým má byť úsilie o jednotu Cirkvi a vernosť Svätému Otcovi:

slide18

Čo povedať o láske Slovákov k rímskemu pápežovi? Milovaní bratia a sestry, drahí Slováci a Slovenky, pápež vie, ako veľmi ho máte radi. Ale aj pápež vás uisťuje, že vás má veľmi rád.

slide19

Viem, že táto dvojaká láska, k Panne Márii a Petrovmunástupcovi, je vzácne dedičstvo, ktoré vaši predkovia prijali od svätých vierozvestcov Cyrila a Metoda a počas stáročí odovzdávali z pokolenia na pokolenie a takto prišlo až k vám. Pokračujte, opakujem vám pokračujte tak aj v budúcnosti.

slide20

Každý z nás vždy znova a znova, dennodenne stojíme pred voľbou. Svet nám ponúka všelijaké lákadlá. Máme možnosť žiť podľa Božích zákonov, voliť úzku cestu alebo si sami určovať, čo je dobré, a čo zlé, rozhodnúť sa pre širokú a pohodlnú cestu.

slide21

Môžeme si vybrať to najdôležitejšie, mať hierarchiu hodnôt, slúžiť jednému Pánovi alebo všetko postaviť na jednu rovinu a spokojne slúžiť viacerým pánom.

slide22

Môžeme sa rozhodnúť stratiť svoj život pre Krista, zachovať vernosť Jemu i Cirkvi v poslušnosti Svätému Otcovialebo chcieť si zachrániť život pre seba, zaprieť Ježiša, utiecť spod kríža. V tomto každodennom zápase, kde ide o dušu, o večný život, nech sú námsvetlom naše hviezdy. Svätí Cyril a Metod, orodujte za nás.

u ivotnenie
Uživotnenie
  • Naspamäť sa naučím prvé slohy piesní ku ich oslave (JKS 432, 432).
  • Budem mať pre očami cyrilometodský odkaz a snahu ho napĺňať vo svojom živote.
  • V modlitbe budem často prosiť Pána za náš národ na orodovanie našich vierozvestcov.