jurga ivanauskait n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
JURGA IVANAUSKAITĖ

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 38

JURGA IVANAUSKAITĖ - PowerPoint PPT Presentation


  • 153 Views
  • Uploaded on

JURGA IVANAUSKAITĖ. 1961 – 11 – 14 2007 – 02 – 17. Nebijokite priešų, jus puolančių. Bijokite draugų, jus giriančių. Generolas Obregonas.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'JURGA IVANAUSKAITĖ' - jenna


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
jurga ivanauskait
JURGA IVANAUSKAITĖ

1961 – 11 – 14

2007 – 02 – 17

slide3
Jurga Ivanauskaitė gimė 1961 lapkričio 14 dieną Vilniuje. Jau vaikystėje pradėjo domėtis rytų kultūromis ir civilizacijomis. Iš pradžių domėjosi japonų, o kiek vėliau Indijos , bei Tibeto kultūromis ir religijomis.
slide4
1980 metais baigė Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklą ir pradėjo studijuoti Vilniaus dailės akademijoje grafikos studijas.
slide5
1985 m. baigė akademiją. Tais pačiais metais  pasirodo pirmasis rinkinys „Pakalnučių  metai“.

Studijuodama pasižymėjo kaip maištininkė, stengėsi savo kūrybą atitolinti nuo marksistinės ir komunistinės ideologijos. 1988 m. pasirodo pirmasis romanas „Mėnulio vaikai“.

slide6
1994 m. rašytoja išvyko į Indiją. Kaip pati teigė -ieškoti savęs. Ten Dharmansaloje studijavo Tibeto Budizmą. Vėliau keliavo ir persikėlė į Buriatiją, budizmo meką. Ten rašytoja ir toliau bandė atrasti save, daug meditavo, skaitė. Tai atsiliepė jos kūryboje. Pradėjo rašyti eseistinius, publicistinius rinkinius „Ištremtas Tibetas“ (1996 metais).Tibetas ją užkrėtė ir sužavėjo, todėl 1998 m. grįžusi iš Tibeto surengė piešinių parodą „108 Mandalos” o po metų – 1999 metais fotografijų parodą “Tibetas – kita realybė”.
slide8
2002 m. prie prezidentūros, kai buvo laukiama į ją atvykstant tuometinio Kinijos prezidento Jiang Zeminio, rašytoja buvo suimta. Policininkai ją suėmę laikė apie 1 valandą ir, kai Kinijos prezidentas atvyko į prezidentūrą, ji buvo paleista.
slide9
2005 metais Jurgai Ivanauskaitei diagnozuotas vėžys.

2006 m. buvo išrinkta metų moterimi.

slide10
2007 metais pagal Jurgos Ivanauskaitės romanus: „Ragana ir lietus“, „Placebas“, „Sapnų nublokšti“ režisierius Algimantas Puipa sukūrė filmą „Nuodėmės užkalbėjimas“.

Lietuvoje šis kino filmas

uždirbo 686 tūkstančius litų.

slide12
Nuodėmė pasakot apie save, nes tai mėgavimasis kančia. Nuodėmė klausytis svetimos kančios.

Jurga Ivanauskaitė

slide13
„Kūryba, kaip ir meilė arba tikėjimas, man yra viena iš pačių intymiausių temų. Apie kūrybą, meilę, tikėjimą visada sunku viešai kalbėti, jau vien todėl, kad visas šis trejetas, kaip vidinis, nuo valios ar sveiko proto beveik nepriklausantis procesas, man pačiai buvo, yra ir tikriausiai bus paslaptis. Visos šios trys sritys neturi jokių apibrėžtų taisyklių, kurias išmokus būtų galima daugiau niekada nebeklysti. Todėl ir kūryboje, ir meilėje, ir tikėjime žmogus visada lieka savotišku naujoku. Bent jau tai liudija mano asmeninė patirtis.”

(Jurga Ivanauskaitė)

slide14

Gyvenkime taip,kad nebūtume kamuoliu paspirti gimimo akimirką ir visą likusį gyvenimą riedantys į mirties vartus.

slide15
,,Lyg ir nusakiau pagrindinius savo siužetus: tai tikėjimas, meilė ir kūryba. Šv. Paulius kalbėjo apie kitą trejetą – tikėjimą, meilę ir viltį. Neretai pagalvoju, kad viltį man atstoja būtent kūryba. Ir, lygiai kaip viltis, kūryba yra svarbiausias mano gyvenimo variklis. Na, o be meilės apsieina tik labai retas Vakarų literatūros tekstas, beje, tai labai stebina mano draugus tibetiečius. Laikui bėgant, stengiuos atrasti įvairius meilės lygmenis, atpažinti ir pastebėti, kaip ji įsilieja, perauga į tikėjimo bei religijos sferą. Dar vienas man svarbus dalykas yra laisvė, tiek išorinė – politinė ir socialinė, tiek vidinė – esanti individo sąmonėje ir širdyje. Vidinę laisvę suprantu dar ir kaip drąsą, pasiryžimą plėsti realybės suvokimo ribas, neapsiribojant vienu vieninteliu, ankštu ir tvankiu, kasdienės tikrovės lygmeniu.
slide16
Visa tai, ką čia dabar išdėsčiau taip rimtai ir rūsčiai, stengiuosi daryti neprarasdama humoro jausmo ir autoironijos. Kartais, kalbant apie gerą baleto šokėją, sakoma, kad jo šokyje nesijaučia prakaito kvapo. Jei taip būtų vertinama mano kūryba – priimčiau kaip komplimentą. Nemėgstu, kai kiekviename teksto sakinyje jauti nuo žūtbūtinių pastangų braškančią ir prakaituojančią autoriaus dvasią. Man patinka žodžiai ir tai, ką su jais galima padaryti. Bet taip pat žinau, kad yra patirčių, kai bet kokios sąvokos tampa bejėgės, beprasmės, tuščios. Todėl sutinku su tais metafizikais ir astrofizikais, kurie tvirtina, kad ne viską galima aprašyti. Gal net apsidžiaugčiau, jei vieną gražią dieną staiga visai nutilčiau“.- J. Ivanauskaitė
slide18

,,Paskui visi garsai išnyko. Išsitiesiau aukštielninka. Jaučiausi lyg ant grindų palietas pienas – balta, švari, tyra, sklindanti į visas puses. Kvėpavimas visiškai sulėtėjo. Jutau, kaip stoja širdis. Žinojau, kad tuoj nugrimsiu į palaimingą snaudulį ir – nebepabusiu“, - taip prieš dvidešimt metų viename iš savo apsakymų rašė Jurga Ivanauskaitė.

k ryba
Kūryba

J.Ivanauskaitės kūryboje daug intymumo, noro pasislėpti nuo vulgarių pašalinių žvilgsnių, sudėtingų dvasinių procesų aprašymų, kurie yra ne tik autorės kūrybinės biografijos faktai, bet, kaip tai neabejotinai bus suprasta vėliau, ir konkretaus laikmečio bei regiono intelektualų dvasinių ieškojimų liudijimas. Todėl ir ji mane domina ne tik kaip rašytoja, dailininkė, kultūros antropologė, fotografė, žurnalistė, visuomenės veikėja, o pirmiausia kaip unikalus sociokultūrinis reiškinys, asmenybė, kuri sugebėjo dvasiškai transformuoti save ir pakilti į kitą, svetimą filisterinei sąmonei, egzistencijos ir būties procesų suvokimo lygmenį.

(Antanas Andrijauskas)

i leisti k riniai
Išleisti kūriniai

J.Ivanauskaitė yra išleidusi aštuoniolika knygų. Tarp jų – populiarumą ne tik Lietuvoje pelniusius romanus „Mėnulio vaikai“, „Ragana ir lietus“, „Placebas“, „Pragaro sodai“, „Sapnų nublokšti“.

slide21
Pakalnučių metai: [novelių rinkinys]. – Vilnius: Vaga, 1985; Tyto alba, 2003

Mėnulio vaikai: [romanas]. – Vilnius: Vaga, 1988

Kaip užsiauginti baimę: [novelių ir apsakymų rinkinys]. – Vilnius: Vaga, 1989

Stebuklinga spanguolė: [pasaka vaikams su autorės iliustracijomis]. – Vilnius: Vyturys, 1991

Pragaro sodai: [romanas]. – Vilnius: Vaga, 1992

Agnijos magija: [romanas]. – Vilnius: Vaga, 1995

Ištremtas Tibetas: [publicistika]. Vilnius: Tyto alba, 1996

Kelionė į Šambalą: [romanas]. Vilnius: Tyto alba, 1997

Prarasta pažadėtoji žemė: [romanas]. Vilnius: Tyto alba, 1999

Sapnų nublokšti: [romanas]. Vilnius: Tyto alba, 2000

slide22
Ragana ir lietus [romanas]. – Vilnius: Tyto alba, 2002 (kitas leidimas – 1993 m.)

Placebas: [romanas]. – Vilnius: Tyto alba, 2003

Kelionių alchemija: [esė]. – Vilnius: Tyto alba,

2003

Šokis dykumoje: [eilėraščiai]. Vilnius: Tyto alba, 2004

Kaip Marsis Žemėje laimės ieškojo: [pasaka]. Vilnius: Tyto alba, 2004

Švelnūs tardymai: [interviu]. Vilnius: Tyto alba, 2005

Miegančių drugelių tvirtovė: [romanas]. – Vilnius: Tyto alba, 2005

Odė džiaugsmui: [eilėraščiai]. – Vilnius:Tyto alba, 2007

Viršvalandžiai: [esė]. - Vilnius: Tyto alba, 2007

Diena, kurios nebuvo [novelė] 2008

slide24
Sužinot viską apie kitą žmogų- beprotiškas, pamišėliškas noras. Juk žmogus - visada visiems ir visur kitoks. Žmogus, kaip upė - teka, srūva, kinta... ar galima vienąsyk įbridus į upę pasakyti, kokie yra jos vandenys pavasarį, vasarą, rudenį, žiemą, švintant, saulei leidžiantis; mėnesienoje; kokie jie plukdydami ižą, purvus po smarkių liūčių ar kieno nors negyvą kūną?..

Jurga Ivanauskaitė

vertimai
Vertimai

Ragana un lietus: romanas / vert. Talrids Rullis. – Riga: Press nams, 1994. („Ragana ir lietus“ latvių k.)

Nõid ja vihm: romanas / vert. Mihkel Loodus. – Tallinn: Olion, 1997. („Ragana ir lietus“ estų k.)

Ceļojums uz Šambalu: romanas / vert. Talrids Rullis. – Riga: Jumava, 1998. („Kelionė į Šambalą“ latvių k.)

Agnijas magija: romanas / vert. Talrids Rullis. – Riga: Avots, 1999. („Agnijos magija“ latvių k.)

Zaudētā apsolītā zeme: romanas / vert. Talrids Rullis. – Riga: Jumava, 2000. („Prarasta pažadėtoji žemė“ latvių k.)

Trimdā aizdzītā Tibeta: romanas / vert. Talrids Rullis. – Riga: Jumava, 2001. („Ištremtas Tibetas“ latvių k.)

slide27
Die Regenhexe: romanas / vert. Markus Roduner. – München: Deutscher Taschenbuch Verlag, 2002. („Ragana ir lietus“ vokiečių k.)

Vještica i kiša: romanas / vert. Loreta Vasilj. – Zagreb: Profil international, 2003. („Ragana ir lietus“ kroatų k.)

Die Regenhexe: romanas / vert. Markus Roduner. – München: Deutscher Taschenbuch Verlag, 2004. („Ragana ir lietus“ vokiečių k.)

Placebo: romanas / vert. Markus Roduner. – München: Deutscher Taschenbuch Verlag, 2005. („Placebas“ vokiečių k.)

Häxan och regnet: romanas / vert. Jonas Öhman. – Stockholm: Tranan, 2005. („Ragana ir lietus“ švedų k.)

Sapņiem līdzi: romanas / vert. Talrids Rullis, red. Dace Sparāne. – Rīga: Dienas Grāmata, 2006. („Sapnų nublokšti“ latvių k.)

Čarodějnice a déšt': romanas / vert. Gabriela Šroubková. Praha: Mezera, 2006. („Ragana ir lietus“ čekų k.)

slide28
Atvirumas ne suartina žmones, o juos skiria, tolina vieną nuo kito. Juk būdamas atviras, žmogus kaip į tunelį eina gilyn į save; tolsta, tolsta, tolsta nuo to, kuriam atsiveria, to, kuris bijo arba nenori, arba nesupranta leistis iš paskos.

Jurga Ivanauskaitė

apdovanojimai
Apdovanojimai
  • Lietuvos nacionalinė meno ir kultūros premija, 2005 m.

Romanas „Miegančių drugelių tvirtovė“ – geriausia 2005 m. knyga (konkurso rengėjai- Lietuvos radijas ir televizija bei Lietuvos leidėjų asociacija).

  • Žurnalo „Moteris" Metų moteris, 2007 m.
slide31

,,Šokis Dykumoje” - dokumentinis biografinis filmas, pristatantis rašytojos Jurgos Ivanauskaitės gyvenimą, kūrybą ir visuomeninę veiklą. Svarbiausias filmo uždavinys - perteikti Jurgos Ivanauskaitės gyvenimo patirtį ir tokiu būdu įamžinti tas idėjas, įtakojusias daugybę jos amžininkų ir  kurias ji paliko mums kaip kvietimą drąsiai ir beatodairiškai siekti dvasinio tobulėjimo.

slide32

Keletą pastarųjų metų, paklausta, ko labiausiai noriu, atsakydavau – Gilaus tikėjimo. Aš jo ieškojau visur: Paberžėje, Himalajuose, Šventraščiuose, dvasinėse praktikose, žūtbūtinėse pastangose nušvisti ir aklame, bet labai žmogiškame įtūžyje. Dievas tyli. Palengva suvokiau, kad tikėjimo negalima susikurti, pasiimti, pasivogti ar jėga išplėšti.

jurgos ivanauskait s am inimas
Jurgos Ivanauskaitės įamžinimas

Jurgos skveras Aguonų gatvėje

steigta jurgos ivanauskait s literat ros premija
Įsteigta Jurgos Ivanauskaitės literatūros premija

Premija skiriama Lietuvos autoriui iki 45 metų – būtent tiek metų nugyveno rašytoja Jurga Ivanauskaitė.

2009 m. ji paskirta Londone gyvenančiai žurnalistei ir rašytojai Kristinai Sabaliauskaitei už jos istorinį romaną „Silva Rerum“

slide38
Parengė: Vilniaus Vasilijaus Kačialovo gimnazijos

lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Regina Kraucevičiūtė2009