matematyka w skr cie n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Matematyka w skrócie PowerPoint Presentation
Download Presentation
Matematyka w skrócie

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 41

Matematyka w skrócie - PowerPoint PPT Presentation


 • 210 Views
 • Uploaded on

Matematyka w skrócie. 1.Tabliczka mnożenia. http://www.learnyourtables.co.uk/pl/index2.htm. 2.Kolejność wykonywania działań:. 1.działania w nawiasach 2 . potęgowanie i pierwiastkowanie 3 . mnożenie i dzielenie 4 . dodawanie i odejmowanie. 3. Wzory na figury płaskie. 4.Wzory na bryły.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Matematyka w skrócie' - jamese


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
1 tabliczka mno enia
1.Tabliczka mnożenia

http://www.learnyourtables.co.uk/pl/index2.htm

2 kolejno wykonywania dzia a
2.Kolejność wykonywania działań:

1.działania w nawiasach

2. potęgowanie i pierwiastkowanie

3. mnożenie i dzielenie

4. dodawanie i odejmowanie

5 twierdzenie pitagorasa
5.Twierdzenie Pitagorasa

Jeżeli trójkąt jest prostokątny,

to suma kwadratów długości przyprostokątnych

jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej.

ciekawostki matematyczne
Ciekawostki matematyczne:
 • http://pl.globalquiz.org/ciekawostki-matematyka/
 • http://matematyka.strefa.pl/ciekawostki.html
 • http://www.math.edu.pl/ciekawostki-matematyczne
 • http://www.sprawdzian.net.pl/ciekawostki.html
liczby gnomiczne
LICZBY GNOMICZNE

Liczby gnomiczne to liczby postaci 2n+1, które dodane do kwadratu liczby n dają kwadrat następnej liczby.

n 2n+1n2(n + 1)2

1314

2 549

3 7916

491625

5112536

6133649

zagadkowa liczba pi1
Zagadkowa liczba Pi

Ciekawostki

W piramidzie Cheopsa stosunek sumy dwóch boków podstawy do wysokości wynosi 3,1416, czyli przybliżenie pi z dokładnością do czterech miejsc po przecinku! Dziś nie można stwierdzić czy był to zadziwiający

przypadek, czy wynik geniuszu nieznanych nam z imienia uczonych

Uczeni szukając kontaktu z cywilizacjami pozaziemskimi, wysłali w

kosmos drogą radiową informację o wartości liczby π. Wierzą, że

inteligentne istoty spoza Ziemi znają tę liczbę i rozpoznają nasz

komunikat.

cia o ludzkie
Ciało ludzkie

Uczeni oceniają, że ciało ludzkie składa się z

10 00000000000000000000000000000

atomów. Silnki robiący 33 obroty na sekundę musiałby się obracać

10 000 000000000000000 lat,

żeby ilość obrotów dorównała liczbie ludzkich atomów. Kto by pomyślał jacy my jesteśmy skomplikowani...

linki do stron matematycznych
Linki do stron matematycznych
 • http://www.matematykam.pl/
 • http://matematyka.opracowania.pl/
 • http://www.megamatma.pl/
 • http://www.matemaks.pl/
 • http://matematyka.pisz.pl/
 • http://matematyka.strefa.pl/
 • http://www.serwis-matematyczny.pl/
 • http://www.matgimbolkow.ssl2.pl/
hymn matematyk w
Hymn Matematyków

Oj, patrzę, a pod płotem leży sefunkcyja,Oj, już nie wszędzie ciągła, nie wiadomo czyja,Lecz się tym nie przejmowałem, wziąłem ją zróżniczkowałem.Czuję, że chryja z tego będzie ekstremalna,Bo rzecz takowa ponoć srodze jest karalna. Lecz i tym się nie przejmuję - będzie trzeba się scałkuje.Oj, w którąkolwiek pójdę dzisiaj świata stronę Wszędzie mnie straszą dziwne funkcje zespolone.Jeden fakt mnie zwłaszcza złości: sinus większy od jedności.Oj, każdy Brouwerowi winien bić pokłonyŻe wreszcie zlikwidował środek wyłączony Stworzył nowe możliwości współczesnym i potomności. Oj, czy ktoś zna odpowiedź, ja się ciągle waham Jak szybko można biegać w przestrzeni Banacha?Oj, zapytam się Cauchy'ego, bo w niej zbieżne ciągi jego. Oj, była dzisiaj w barze draka nadzwyczajna: Barmankę klient prosił o butelkę Kleina.Ona się tym nie zraziła: czas do ceny doliczyła! Oj, myślę sobie teraz, po co łamać głowę,Kiej wezmę, wstawię dalej funkcyje zdaniowe,Kto se za nie wstawi zdanie, nową zwrotkę wnet dostanie.

Oj, myślę sobie czasem, a że sam się śmieje,Oj, czemu to zbiór wszystkich zbiorów nie istnieje.Oj byłby to hałas spory, gdyby zebrać wszystkie zbiory.Oj, myślę sobie czasem, co za pech fatalny,Że przedział (0,1) jest nieprzeliczalny. Oj, jakby to dobrze było, gdyby się go przeliczyło. Oj, jakie to wspaniałe zbiorów są zwyczaje,Że się uporządkować każdy dobrze daje.Zaraz się chłop lepiej czuje, jak se zbiór uporządkuje.Oj, myślę sobie myślę, myślęse dlaczego W kwadracie każdym widać "dywan Sierpińskiego" Byłby to fakt wzruszający, gdyby tak był latający.Oj próżno się człek prosty dorozumieć stara,Oj, co to jest za miara zwana miarą Haara.Są to takie miary głupie na lokalnej zwartej grupie.Oj myślę sobie, myślę od samego rana,Oj, w czym całka Lebesque'a lepsza od Riemanna.Głupio będzie Riemannowi, jak się w grobie o tym dowie.Oj, niech się każdy nisko Panu Bogu kłania,Że raczył zesłać tyle reguł wnioskowania No, bo gdyby ich nie stało, z czego by się wnioskowało.Oj, czasem sobie w nocy próbuje pomału,Oj, w niezerowym ciele szukać ideału. Lecz mam taki pech fatalny, że co znajdę, to trywialny.

slide35
Ile

Ile równań niezależnych,Ile jest szeregów zbieżnych,Ile całek niewłaściwych,Ile na płaszczyźnie krzywych,Ile funkcji kwadratowych,Co nie mają miejsc zerowych.Ile krzywe mają siecznych,Ile jest układów sprzecznych,Ile różnych jest symetrii,Ile twierdzeń w geometrii,Ile przestrzeń ma wektorów,Co nie tworzą pustych zbiorów,Tyle szczęścia i radościW Twoim domu,razem z Gwiazdką,niech zagości.

dowcipy
Dowcipy

1.Zamknięto fizyka doświadczalnego, fizyka teoretyka i matematyka w trzech oddzielnych celach, z puszką jedzenia. Po miesiącu otwarto cele.U fizyka doświadczalnego ściany poobijane, puszka zmaltretowana, ale rozbita, a zawartość wyjedzona. Fizyk, choć wychudzony, żyje. W celi fizyka teoretyka. Ściany są całe pokryte wzorami, obliczeniami. Tylko jeden slad po uderzeniu, puszka precyzyjnie otwarta, a fizyk żyje. W ostatniej... Puszka nietknięta, na podłodze leży martwy matematyk, a na scianie widnieje napis: "Dany jest walec".

slide37

2. Pociągiem przez Szwajcarię jechali: fizyk doświadczalny, fizyk teoretyk i matematyk. Przez okno zobaczyli łąkę, na której pasły się trzy łaciate krowy. Fizyk doświadczalny stwierdził:- W Szwajcarii wszystkie krowy są łaciate.- O przepraszam. W Szwajcarii istnieją łaciate krowy - poprawił go kolega-teoretyk, a matematyk sprecyzował:- W Szwajcarii istnieją trzy krowy, które są łaciate przynajmniej z jednej strony.

slide38

3. Astronom, fizyk, informatyk i matematyk przejeżdżali pociągiem przez Anglię. Pierwszym widoczkiem, na który zwrócili uwagę było duże pole, na którym pasła się czarna krowa. Każdy z nich zrobił o tym uwagę w swoim kapowniczku:Astronom napisał: "Wszystkie obserwowane w Anglii krowy są czarne."Fizyk napisał: "Hipoteza robocza: krowy w Anglii są czarne."Informatyk napisał: "Anglia.krowy[1]:=czarna;"Matematyk napisał: "Istnieje w Anglii co najmniej jedno pole, na którym co najmniej jedna krowa z co najmniej jednej strony jest czarna."

slide39

4.Matematyk, fizyk i inżynier dostali po kawałku siatki do ogrodzeniowej i zadanie by ogrodzić jak największy teren.Inżynier ogrodził elegancki kwadrat.Fizyk obliczył że najlepszy stosunek powierzchni do obwodu ma koło i rozstawił siatkę w okrąg.Natomiast matematyk rozstawił siatkę byle jak, wszedł do środka i powiedział że jest na zewnątrz.

5. Biolog, fizyk i matematyk obserwują drzwi do windy. Najpierw weszły dwie osoby, a po jakimś czasie wyszły trzy.Biolog: Rozmnożyli się.Fizyk: Błąd pomiaru.Matematyk: Jak do środka wejdzie jeszcze jedna osoba to dom będzie pusty.

slide41

Przygotowała

Daria Skwara

Kl. 3B