t c bayrakli m ft l be kubbeli camii l.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii PowerPoint Presentation
Download Presentation
T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 43

T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii - PowerPoint PPT Presentation


 • 301 Views
 • Uploaded on

T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii. HOŞ GELDİNİZ. http: / / www. beskubbelicami .com. " Ve inneke leala hulukin azim” Hiç şüphesiz Habibim en üstün ahlak üzeresin . (Kalem,4 ).

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

T.C. BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜ Beş Kubbeli Camii


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
t c bayrakli m ft l be kubbeli camii

T.C.BAYRAKLI MÜFTÜLÜĞÜBeş Kubbeli Camii

HOŞ GELDİNİZ

http: / / www.beskubbelicami.com

slide5

"Vemâerselnâkeillâ rahmetenlil’âlemîn." "(Ey Muhammed!) biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik."

(Enbiya, 107)

slide6

PEYGAMBERİMİZİN DOĞDUĞU DÖNEMDE ARAB YARIMADASINDAİNSANLAR PUTLARA (HEYKELLERE) TAPIYORDU. MEKKE ‘DE BULUNAN KA’BE ETRAFINDA 360 PUT VARDI.

slide7

PEYGAMBERİMİZ FİL SENESİNDE, YEMEN KRALI EBREHE KOMUTASINDA KA’BE’Yİ YIKMAK ÜZERE GELEN FİL ORDUSUNUN EBABİL KUŞLARIYLA YOK EDİLDİĞİ OLAYDAN 52 GÜN SONRA DOĞDU.

slide9

ALLAH‘IN EN SON VE EN YÜCE PEYGAMBERİ HZ.MUHAMMED(sav) 571 YILI20 NİSAN / 12 R.EVVEL PAZARTESİ GÜNÜ MEKKE-İ MÜKERREME’ DE DOĞDU. ANNESİNİN ADI: AMİNE - BABASININ ADI : ABDULLAH.

slide10

DOĞUM GECESİ OLAN HARİKA HADİSELER

 • O GECE GÖKYÜZÜNÜ AYDINLATAN BİR YILDIZ DOĞDU.
 • MECUSİLERİN 1000 YILDAN BERİ YANAN ATEŞLERİ SÖNDÜ.
 • KA’BE’NİN ETRAFINDAKİ 360 PUT YERE SERİLDİ.
slide11

SAVE GÖLÜ KURUDU.

 • SEMAVE DERESİ TAŞTI.
 • İRAN KİSRASININ SARAYINDA 14 ŞEREFE YIKILDI.
slide12

DOĞMADAN 6 AY ÖNCE BABASINI KAYBETTİ.

 • 2 YAŞINA KADAR O’NU SÜT ANNESİ HALİME EMZİRDİ.
 • 6 YAŞINDA DA SEVGİLİ ANNESİNİ KAYBETTİ.
 • 8 YAŞINA KADAR DEDESİ ABDULMUTTALİB ‘İN YANINDA KALDI.
 • DEDESİNİN DE ÖLÜMÜNDEN SONRA AMCASI EBU TALİB O’NU HİMAYESİNE ALDI.
slide13

ÇOCUKLUĞUNDA AMCASININ KOYUNLARINI GÜTTÜ. GENÇLİĞİNDE AMCASIYLA TİCARET KERVANLARINDA ÇALIŞTI. KAVMİ O’NA EL-EMİN (GÜVENİLİR) İSMİNİ VERDİ. MEKKE’NİN SOYLU VE ZENGİN HANIMLARINDAN HZ. HATİCE’NİN KERVANLARINDA TİCARET YAPTI.

slide14

HZ. MUHAMMED (s.a.v.)

&

HZ. HATİCE

25 YAŞINDA İKEN HZ. HATİCE İLE EVLENDİ.

MUTLU BİR EVLİLİKLERİ OLDU.

25 SENE EVLİ KALDILAR.

PEYGAMBERİMİZİN BU HANIMDAN 6 ÇOCUĞU OLDU.

O’NA İLK İNANAN MÜSLÜMANDI.

slide15

HZ. MUHAMMED (s.a.v.)

&

HZ. HATİCE

PEYGAMBERİMİZİN ÇOCUKLARI

ZEYNEB

KASIM

RUKİYYE

ABDULLAH

ÜMMÜ GÜLSÜM

İBRAHİM (Annesi : MARİYE)

FATIMATU’Z- ZEHRA

slide16

PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI

Hz. ALİ VE Hz. FATIMA’NIN ÇOCUKLARI

HZ. HASAN

HZ. HÜSEYİN

Hz. Hasan'ın soyundan gelenlere şerif & Hz. Hüseyin'in soyundan gelenlere de seyyid

SoruPeygamberimiz'in (s.a.) kaç tane torunu vardır?Hz Peygamber’in Hz Fatıma dışındaki çocuklarından torunları oldu mu? Bunların isimleri ve akıbetleri ne olmuştur? Hz Fatıma'nın Hz Hasan va Hüseyin dışında çocukları olduğu halde neden Peygamber Efendimizin nesebinin devamı zikredilirken bu torunlarının ismi neden geçmemektedir?

slide17

PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI

Hz Peygamber’in en büyük kızı Zeynep, teyzesinin oğlu Ebul-As’la evlendirilmiş ve bundan Ali ve Ümameadında iki çocuğu olmuştur.

Ali Mekke fethi sonrası (8/630) küçük yaşta ölmüştür

Ümame adlı kız çocuğu ise, Hz Fatıma’nın ölümü üzerine önce Hz Ali ile evlenmiş, onun şehit edilmesi üzerine Muğire b Nevfelle nikahlanmıştır

Muğire’den Yahya adında bir oğlu olmuşsa da nesli devam etmemiştir .

Hz Peygamber’in ikinci kızı Hz Rukiyyeise, Hz Osmanla evlenmiştir Hicretin ikinci yılında kızamıktan dolayı vefat etmiş, Hz Osman’dan olan oğlu Abdullah da iki yaşında iken vefat etmiştir.Böylece Hz Zeynep gibi Hz Rukiyye’nin de nesli devam etmemiştir.

Ümmü Gülsüme gelince; O da ablası Rukiyye’nin ölümü üzerine hicretin üçüncü yılında Hz.Osmanlaevlendi.(Zinnureyn) Hicretin dokuzuncu yılında vefat ettiğinde çocuğu yoktu ve soyu kesilmişti.

slide18

PEYGAMBERİMİZİN TORUNLARI

Hz Peygamber’in küçük kızı Hz Fatıma’nınsırayla, Hasan, Hüseyin, Ümmü Gülsüm, Zeynep ve Muhassin (Muhsin) adlarında çocukları oldu.Bunların hepsi Hz Alidendir. Muhassinküçük yaşta vefat etti. Fatıma’nın nesli diğer çocuklarıyla devam etti

Hz Fatıma’nınZeynep’ten olan çocukları “Zeynebiler” olarak bilinir

Hz Fatıma’nın diğer kızı Ümmü Gülsüm ise, Hz Ömer halife iken önce onunla evlendirilmiş, Hz Ömer’den Rukiyye ve Zeyd adlı iki çocuğu olmuş ve çocuklar küçük yaşlarda vefat etmişlerdir

Hz Ömer, (h 23/m 644) yılında şehit edilince Ümmü Gülsüm önce amcası oğlu Avn b Cafer’le evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır Avn’ın ölümü üzerine, kocasının kardeşi Muhammed b Cafer’le evlenmiş ve bundan bir çocuğu olmuştur Muhammed vefat edince de bir diğer kardeşleri olan Abdullah b Cafer’le evlenmiş ve ondan çocuğu olmamıştır

slide19

Soru: Hz Fatıma neslinden söz edilirken, neden Hz Peygamber’in diğer kızlarından olan torunlarından söz edilmez?

Cevap: Hz Peygamber bir hadis-i şerifinde “her annenin oğlu için kendilerine mensup olacağı bir asabe (baba tarafından akrabalar)vardır Fatıma’nın iki oğlu bundan müstesnadır; çünkü ben onların velisi ve asabesiyim(erkek cihetinden akrabası sayılırım)” buyurmuş ve neslinin Hz Fatıma’nın bu iki oğlundan devam edeceğini belirtmiştir .

Bu açıdan, Hz Peygamber’in diğer kızlarından olan torunları, yalnız birinci nesilde Rasulullah’a nispet edilirler Fakat onun asabeliği, Hz.Hasan, Hz Hüseyin ve bu ikisinin nesillerinde devamlıdır Zeynep ve Ümmü Gülsümün çocuklarından olan torunları ise, bu nispete dahil değildir, kendi babalarının nisbesiyle anılırlar ve onların soylarına girerler

slide20

PEYGAMBERİMİZ 610 YILINDA 40 YAŞINDARAMAZAN AYININ KADİR GECESİNDETÜM İNSANLARA PEYGAMBER OLARAK GÖNDERİLDİ.

slide21

MEKKE YAKINLARINDA HIRA NUR DAĞINDA VAHİY MELEĞİ CEBRAİL , O’NA KUR’AN-I KERİM’İN İLK AYETLERİNİ İNDİRDİ. “ OKU ! YARATAN RABBININ ADIYLA OKU. ”

slide22

PEYGAMBERİMİZE İLK İMAN EDENLER

KADINLARDAN

HZ. HATİCE (RA) ( İLK MÜSLÜMAN)

ERKEKLERDEN

HZ. EBU BEKİR (RA)

HZ. ALİ (RA) ( 10 YAŞINDA)

ÇOCUKLARDAN

AZATLI KÖLELERDEN

HZ. ZEYD B. HARİSE (RA)

slide23

İSLAM DİNİNE MÜŞRİKLER TEPKİ GÖSTERDİLER. MÜSLÜMANLARA EZİYET, ZULÜM VE İŞKENCE ETTİLER.SÜMEYYE VE EŞİ YASİR İLK MÜSLÜMAN ŞEHİTLER OLDULAR.

slide24

BU ZULÜMLER ÜZERİNE PEYGAMBERİMİZİN İZNİYLE MÜSLÜMANLAR HABEŞİSTAN’A VE MEDİNE’YE HİCRET ETTİLER.PEYGAMBERİMİZ 3 GÜN ARAYLA EŞİ HZ. HATİCE İLE AMCASI EBU TALİB’İ KAYBETTİ. (Senetü’l-Huzün)

slide25

BU ÜZÜNTÜLÜ GÜNLERİNDE ÇOK BÜYÜK BİR MUCİZE OLDU. BİR GECE ALLAH’IN EMRİYLE CEBRAİL’İN EŞLİĞİNDE MEKKE’YE MESCİD-İ HARAM’DAN KUDÜS’TE MESCİD-İ AKSA’YA GETİRİLDİ. İSRÂ >>>>>>MİRAÇ

slide28

ORADAN DA DÜNYA SEMASINI , YEDİ KAT GÖKLERİ VE ARŞI GEÇEREK ULVİ ALEMLERE , SİDRE-İ MÜNTEHA’YA VARDI. ALLAH İLE MÜLAKİ OLDU.

slide29

MİRAC’DA 5 VAKİT NAMAZ, MÜ’MİNLERE FARZ EDİLDİ. BAKARA SURESİ’NİN SON 2 AYETİ “ AMENER-RASULÜ…” İNDİRİLDİ.ALLAH’A EŞ KOŞMAYAN MÜ’MİNLERİN SONUNDA CENNETE GİRECEKLERİ MÜJDESİNİ ALDI.

slide30

PEYGAMBERİMİZ (sav)622 YILINDA53YAŞINDA İKEN MEKKE’DEN MEDİNE’ YE HİCRET ETMEK ÜZERE BİR GECE EVİNDEN AYRILDI.

slide31

MEKKE YAKINLARINDA SEVR DAĞINDAKİ BİR MAĞARADA 3 GÜN GİZLENDİLER. (Hz.Ebubekir’in ve yılanın aşkı)HİCRET ESNASINDA NİCE MUCİZELER OLDU. ALLAH PEYGAMBERİNİ MÜŞRİKLEDEN KORUDU.

slide32

PEYGAMBERİMİZ MEDİNE YAKINDA BULUNAN KUBA KÖYÜNDE İSLAM’IN İLK MESCİDİ, KUBA MESCİDİNİ İNŞA ETTİ. İLK CUMA NAMAZI KILINDI.

slide33

PEYGAMBERİMİZ MEDİNE’DE ÇOŞKU İLE KARŞILANDI. İSLAM’IN MERKEZİ MESCİD-İ NEBİ’Yİ İNŞA ETTİ. YANINA DA KENDİ EVİ YAPILDI. (EbaEyyub)MÜ’MİNLER ARASINDA KARDEŞLİK KURULDU.(Muahhat)

slide35

ERTESİ YIL UHUD SAVAŞINDA (625) AMCASI HZ. HAMZA ŞEHİT EDİLDİ. PEYGAMBERİMİZ ÇOK ÜZÜLDÜ.

slide36

BÜTÜN MÜŞRİK KABİLELERİN KATILDIĞI HENDEK HARBİNDE MEDİNE’NİN ETRAFINA HENDEK KAZILDI. ALLAH’IN YARDIMI İLE MÜŞRİK ORDUSU BİR FIRTINA İLE DAĞILDI.

slide40

632 YILINDA 120.000 SAHABESİYLE VEDA HACCINI YAPTI. TÜM ÇAĞLARA VE İNSANLARA MEŞHUR HUTBESİNİ OKUDU. MEDİNE’YE DÖNÜŞÜNDE HASTALANDI.

slide41

SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZ 8 Haziran 632 YILINDA63YAŞINDAMEDİNE-İ MÜNEVVERE‘ DEVEFAT ETTİ.KABRİ MEDİNE’DEDİR.13 SENE MEKKE’DE 10 SENE MEDİNE’DE PEYGAMBERLİK YAPTI.

slide42

SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİN MÜBAREK KABRİ MESCİD-İ NEBEVİ’NİN İÇİNDEDİR. O’NUN ŞEFAATİ BİZLERİ BEKLİYOR.

SALAT VE SELAM O’NA,O’NUN AL VE ASHABINA OLSUN.

slide43

Mevlit kandiliniz

mübarek olsun

Sevdiklerinize bir gül verin.