Download
matematyka wok nas n.
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Matematyka wokół nas PowerPoint Presentation
Download Presentation
Matematyka wokół nas

Matematyka wokół nas

614 Views Download Presentation
Download Presentation

Matematyka wokół nas

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript

  1. Matematyka wokół nas Julianna Łoboda Maja Milewska Klasa VI d

  2. Matematyka w sklepie Zakupy stały się ważnym elementem naszego życia. Codziennie kupujemy dużo produktów. Zachęcają nas do tego: Telewizja Radio Internet Portale społecznościowe Promocje. Jak to wygląda na co dzień ?

  3. Promocja -75% • Problem: Marzymy o Air Max, okazało się, że w jednym ze sklepów ukazała się informacja o promocji butów 75%. Ile tak naprawdę kosztują Air Max-y ? • Rozwiązanie: Za pomocą matematyki wykonujmy w myślach proste działania matematyczne • Ile będą kosztować te buty po przecenie? 519zł · 0,75= 389,25 zł 519zł – 389,25zł=129,75 zł Teraz jesteśmy pewne swojego wyboru !

  4. Bony towarowe • Problem : Otrzymałyśmy bon w wysokości 50 zł na zakupy. Miałyśmy kupić wszystkie produkty na pizze. Ale czy nam wystarczy ? • Rozwiązanie: Możemy to zrobić w prosty sposób, szacując wartość poszczególnych produktów Co musimy kupić? • Mąka - 3,99 zł ~ 4,00 zł • Drożdże – 0,98 zł ~ 1,00 zł • Ser żółty – 12,50 zł ~ 13,00 zł • Salami – 13,95 zł ~ 14,00 zł • Oliwki – 5,45 zł ~6,00 zł • Olej – 3,55 zł ~ 4,00 zł • Ketchup – 2,99 zł ~ 3,00 zł Okazało się, że kwota bonu będzie wystarczająca 

  5. Podatek VAT VAT to podatek od towarów i usług Cena netto – wartość towaru (usługi) bez naliczonego podatku VAT. VAT – kwota podatku p% z ceny netto Cena brutto – wartość towaru (usługi) wraz z naliczonym podatkiem VAT CENA BRUTTO = CENA NETTO + VAT • Problem: Przy kasie okazuje się, że telefon komórkowy jest droższy niż widziałyśmy w promocyjnej gazetce. Wszystko za sprawą VAT - u. • Rozwiązanie: Szybko do kwoty netto dodajesz wartość VAT i otrzymujesz ostateczną cenę. Cena w gazetce 2000 zł + 23 % VAT = 2000 zł · 0,23 = 2460 zł I problem z głowy 

  6. Masy wagi Problem: Mamy kupić 25 dag sera, który kosztuje 15 zł za kilogram i 1,75 kg jabłek po 3 zł za 1 kg. Ile kosztuje 25 dag tego sera i 1,75 kg jabłek? Rozwiązanie : Ser - 15 zł x 0,25 dag = 3,75 zł Jabłka - 3 zł x 1,75 kg = 5,25 zł ALE TO PROSTE 

  7. Podwyżki • Problem: Lody, które uwielbiamy kosztowały w zeszłym roku 2,20 zł za jedną gałkę. Sprzedawca lodów, poinformował , że w tym roku lody podrożeją o 10%. Ile w takim razie zapłacimy za 1 gałkę naszych pysznych lodów? • Rozwiązanie: 10 % z 2,20 zł = 0,22 zł 2,20 zł +0,22 zł = 2,42 zł Za jedną gałkę zapłacimy w tym roku 2,42 zł !

  8. Matematyka w domu – obliczanie powierzchni Problem: Nasi rodzice kupili działki obok siebie. Działka Mai ma wymiary 100 m na 18 m, natomiast Julianki 100 m na 22 m. Jaka jest powierzchnia naszych działek. Która jest większa? Rozwiązanie: Wzór na pole powierzchni P= a x b Działka Mai - 100 m · 18 m = 1800 m² Działka Julianki - 100 m · 22 m = 2200 m² 1800 m²<2200 m² Działka Julianki jest większa

  9. Matematyka w domu – obliczanie powierzchni c.d • Problem: Nasze działki są duże, ale jaka to część hektara ? 1 ha – 10 000 m² • Rozwiązanie: Działka Mai 1800 m² : 10 000 m = 0,18 ha Działka Julianki 2200 m² : 10 000 m = 0,22 ha

  10. Matematyka w kuchni • Problem: Chciałyśmy sprawdzić jaki będzie koszt upieczenia szarlotki na urodziny mojej babci. • Rozwiązanie: Pomnożyłyśmy, podzieliłyśmy i otrzymałyśmy koszt ciasta

  11. Liczymy kalorie Problem: Poszłyśmy razem do kawiarni. Zamówiłyśmy po kawałku tortu czekoladowego i do tego mleczny koktajl truskawkowy. O rety! Ile to będzie kalorii. Jak to policzyć zapytała Majka. Mam pomysł – powiedziała Julka, zapytajmy o wagę tortu i objętość wypitego koktajlu a moja mama przy pomocy Tabel wartości odżywczej wybranych produktów i potraw, sprawdzi nam ilość zjedzonych kalorii .

  12. Zjadłyśmy 1 kawałek tortu – 160 g i wypiłyśmy 250 g koktajlu W 100 g tortu czekoladowego znajduje się 350 kcal , zjadłyśmy 160 g 100 g – 350 kcal 160 g – x X = 160 g · 350 kcal /100 g = 560 kcal W 100 g koktajlu znajduje się 60 kcal. Wypiłyśmy 250 g. 100 g – 60 kcal 250 g – x X = 250 ml x 60 kcal/100 g = 150 kcal O RETY – ZJADŁYŚMY AŻ 710 kcal. NIEMOŻLIWE. ALE BYŁO PYSZNIE 

  13. Malowanie i tapetowanie pokoju Problem: Postanowiłyśmy wymalować pokój Mai. Wymiary pokoju to: : 4m szerokość , 7m długość i 3 m wysokość. Dowiedziałyśmy się, że 1 litr farby wystarcza na pomalowanie 6 m² powierzchni. Rozwiązanie: Wzór P = 2 · (a·b) + 2 (b·c) + 2 · (a·c) P= 2· 21m² + 2· 12m² + 2· 28m²=122m² 122m²: 6m²=20,(3) Musimy kupić 21 puszek farby 1 litrowej.

  14. Naszym zdaniem najłatwiejsze było liczenie procentów i powierzchni zaś najtrudniejsza rzeczą było wyliczenie kalorii. Poradziłyśmy sobie z tym , ponieważ w siebie uwierzyłyśmy. Praca była rozdzielona na wszystkich członków zespołu. Bardzo dobrze nam się razem pracowało. 

  15. Dziękujemy za uwagę 