Muzeum medi w
Download
1 / 18

- PowerPoint PPT Presentation


  • 95 Views
  • Uploaded on

Muzeum Mediów . Prezentację wykonały : Koleta Dorosiewicz Karolina Radlak.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - graham


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Muzeum medi w

Muzeum Mediów

Prezentację wykonały :

Koleta Dorosiewicz

Karolina Radlak


Muzeum medi w

Wydarzenie, jakiego jeszcze nie było !W piątek 13. 04. 2012r. aula szkolna na kilka godzin zamieniła się w Muzeum MediówWystawę starych i nowych mediów przygotowała klasa II e (medialna). Tego dnia odwiedzili nasze muzeum niemal wszyscy uczniowie klas I i II oraz wielu nauczycieli. Zwiedzający mogli zobaczyć, a nawet dotknąć ponad 30 eksponatów „na żywo” oraz kilkanaście zdjęć związanych z rozwojem prasy, fotografii, radia, telewizji i nowych mediów.

Podczas zwiedzania spotkali się także z profesjonalną opieką przewodników, którzy krótko prezentowali historię danego medium oraz opowiadali o samych zgromadzonych na wystawie eksponatach. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Przede wszystkim jednak spodobała się nieco starszym, którzy pamiętają jeszcze czasy tzw. PRL-u, bowiem wśród zbiorów znalazły się takie perełki, jak chociażby telewizor Neptun z początku lat 60. ubiegłego stulecia, czy maszyna do pisania z 1956 roku.Mamy nadzieję, że wydarzenie to stanie się coroczną tradycją szkoły i, że z roku na rok będziemy mogli prezentować Państwu coraz więcej eksponatów.


Media pr ba definicji
Media – próba definicji

(środki masowego przekazu) środki społecznego komunikowania o szerokim zasięgu, czyli prasa, radio, telewizja, Internet, a w szerszym znaczeniu także książka, film, plakat, kino. Środki masowego przekazu to element kultury masowej.

Czym są media ?


Stare media
Stare media

Dotychczasowe środki masowego przekazu są określane także jako media tradycyjne.Należą do nich: prasa oraz media elektroniczne oparte na technice analogowego zapisu (radio, telewizja, magnetofon).


Nowe media
Nowe media

Elektroniczne i cyfrowe środki komunikacji masowej, które powstały pod koniec II poł. XX w.Możemy wśród nich wymienić: CD-ROM-y, DVD, gry komputerowe, komputery multimedialne, Internet. Opierają się na cyfrowej technice zapisu, dającej możliwość ingerencji i modyfikowania przekazów. Charakteryzuje je miniaturyzacja

urządzeń, łatwiejszy interfejs

użytkownika, integracja różnych

mediów w jednym urządzeniu –

multimedialność. Umożliwiają

większą interakcję użytkowników i

wspólne tworzenie przekazów w sieci.


Prasa
PRASA

Określenie dzienników, czasopism i "środków masowego przekazywania powstałych w wyniku postępu technicznego" o charakterze informacyjnym, wydawanych periodycznie, nie rzadziej niż raz do roku, wyróżniających się stałym tytułem i kolejnym numerem. Określenie "prasa" pochodzi od nazwy maszyny drukarskiej i sposobu powstawania "prasy", który polega na odciskaniu znaków na papierze. Informacja jest podawana za pomocą pisma i obrazu stałego lub, w przypadku mediów elektronicznych, za pomocą dźwięku, wizji lub innej metody przekazywania informacji. Prasa zalicza się do mediów jednokierunkowych, co oznacza pewną pasywność i powoduje brak bezpośredniej reakcji odbiorcy w stronę nadawcy.


Muzeum medi w

Prasa jest jednym z najstarszych środków masowego przekazu, a jej początkowe fazy stwierdzono jeszcze w II wieku p.n.e w Chinach, czy też w Europie słynne "Acta DiurnaPopuliRomani" założone przez Juliusza Cezara w 59 p.n.e.. Prawdziwy rozwój prasy datuje się na wiek XVI-XVIII, kiedy to po wynalezieniu druku zaobserwowano dynamiczny rozwój prasy - powstawanie periodyków(1562, Włochy) czy magazynów (1594, Niemcy). Dopiero w XIX wieku prasa zaliczona została oficjalnie do mass mediów.


Radio
Radio przekazu, a jej początkowe fazy stwierdzono jeszcze w II wieku

Urządzenie do przesyłania dźwięku (lub w najprostszej postaci - przerywanego w kontrolowany sposób, czyli kluczowanego sygnału) na odległość, za pośrednictwem fali elektromagnetycznej.Komunikacja za pomocądźwiękujest oczywista, sygnał kluczowany pozwala posługiwać się alfabetem Morse'a.


Muzeum medi w

Za wynalazcę radia uważa się powszechnie Guglielmo Marconiego. Syn włoskiego kupca z Lombardii rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w roku 1894. Pracując w amatorskich warunkach – i częściowo w tajemnicy przed ojcem – uzyskał we wrześniu 1895 roku łączność radiową na odległość 1 kilometra. Nie widząc zainteresowania swoim wynalazkiem we Włoszech, wyjechał w lutym 1896 do Anglii. Z pomocą krewnych (matka Guglielma, Annie była Irlandką) trafił do naczelnego inżyniera Poczty Brytyjskiej. 27 lipca 1896 roku zainstalowano sprzęt nadawczy na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym, a widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia. Następnie, w roku 1899 odbyła się próba przekazu sygnału przez kanał La Manche. Jeszcze później, w roku 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk była litera "S" alfabetu Morse'a.


Telewizja
Telewizja Guglielmo Marconiego. Syn włoskiego kupca z Lombardii rozpoczął doświadczenia z przesyłaniem i odbiorem fal radiowych w roku 1894. Pracując w amatorskich warunkach – i częściowo w tajemnicy przed ojcem – uzyskał we wrześniu 1895 roku łączność radiową na odległość 1 kilometra. Nie widząc zainteresowania swoim wynalazkiem we Włoszech, wyjechał w lutym 1896 do Anglii. Z pomocą krewnych (matka Guglielma, Annie była Irlandką) trafił do naczelnego inżyniera Poczty Brytyjskiej. 27 lipca 1896 roku zainstalowano sprzęt nadawczy na dachu Poczty Głównej w Londynie. Odbiornik z drukarką Morse'a umieszczono na dachu odległego o kilometr budynku. Sam Guglielmo operował kluczem telegraficznym, a widzowie przy drukarce mogli odczytać przekazywany tekst. Zdarzenie to uznane zostało za pierwszą publiczną próbę radia. Następnie, w roku 1899 odbyła się próba przekazu sygnału przez kanał La Manche. Jeszcze później, w roku 1901 przekazano wiadomość przez Ocean Atlantycki z Kanady do Anglii. Pierwszym sygnałem, który przesłano przez Atlantyk była litera "S" alfabetu

Dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.


Muzeum medi w

Pierwsza transmisja telewizyjna, z Londynu do Nowego Jorku, odbyła się 27 stycznia 1928 roku. W dniu 3 lipca 1928 roku w Londynie odbyła się transmisja telewizyjna w kolorze.

Według danych szwajcarskiego departamentu poczty w 1960 r. było na świecie zarejestrowanych ok. 86 mln odbiorników telewizyjnych.


Komputer
Komputer odbyła się 27 stycznia 1928 roku. W dniu 3 lipca 1928 roku w Londynie odbyła się transmisja telewizyjna w kolorze.

Maszyna elektroniczna przeznaczona do przetwarzania informacji, które da się zapisać w formie ciągu cyfr albo sygnału ciągłego.

Pomimo że mechaniczne maszyny liczące istniały od wielu stuleci, komputery w sensie współczesnym pojawiły się dopiero w połowie XX wieku, gdy zbudowano pierwsze komputery elektroniczne. Miały one rozmiary sporych pomieszczeń i zużywały kilkaset razy więcej energii niż współczesne komputery osobiste (PC), a jednocześnie miały miliardy razy mniejszą moc obliczeniową.


Muzeum medi w

Historia PC-eta ma ledwie 21 lat. Gdy powstawał - zakładano, że da się sprzedać tysiąc - dwa tysiące sztuk. Teraz PC jest standardem w dziedzinie komputerów osobistych.

W nowojorskim hotelu Astoria12 sierpnia 1981 roku odbyła się premiera pierwszego komputera osobistego firmy IBM. Mało kto wówczas przypuszczał, że był to początek przewrotu we wszystkich dziedzinach życia. Choć minęło zaledwie 21 lat, pecety są już wszędzie. Na świecie sprzedaje się dziś więcej komputerów niż telewizorów. Fascynująca jest historia powstania IBM PC. Ociężały moloch zdołał opracować i wdrożyć PC w ciągu 12 miesięcy. Ojcem sukcesu jest, tragicznie zmarły w 1985 roku, Philip "Don" Estridge. Wprawdzie prace rozpoczął William Lowe, ale w grudniu 1980 roku szefem laboratorium został Estridge. IBM był dotąd znany z dużych maszyn i podczas ich budowy zawsze korzystał z wykonanych przez siebie części. Estridge postanowił skorzystać z części ogólnodostępnych. Miało być sprzedane 1000 sztuk.


Telefon
Telefon zakładano, że da się sprzedać tysiąc - dwa tysiące sztuk. Teraz PC jest standardem w dziedzinie komputerów osobistych.

Urządzenie stanowiące zakończenie łącza telefonicznego; główne części aparatu telefonicznego: mikrotelefon, w którym zachodzi przetwarzanie dźwięków mowy na sygnał elektryczny (w mikrofonie) lub operacja odwrotna (w słuchawce), tarcza numerowa lub klawiatura, wytwarzające impulsy wybiórcze, oraz przetwornik sygnału elektrycznego na sygnał (optyczny lub akustyczny) przywołujący abonenta.


Muzeum medi w

Już w XVII w. ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z możliwości przesyłania głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Można tego dowieść w prosty sposób, za pomocą dwóch metalowych naczyń połączonych drutem.

Za wynalazcę telefonu uważa się Aleksandra Bella, który pierwszy opatentował ten wynalazek, lecz koncepcja narodziła się wcześniej. Jedno z pierwszych urządzeń skonstruował Antonio Meucci. Kiedy jego żona zachorowała, Meucci skonstruował telefon, dzięki któremu kobieta mogła z domu porozumiewać się z warsztatem. Później Włoch zmodernizował wynalazek tak, by można było się nim porozumiewać na znaczną odległość.


Akcesoria
Akcesoria możliwości przesyłania głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Można tego dowieść w prosty sposób, za pomocą dwóch metalowych naczyń połączonych drutem.

Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.

Kamera filmowa – urządzenie o działaniu zbliżonym do aparatu fotograficznego. Ciężka, kosztowna, profesjonalna odmiana kamery. Kamera filmowa wykonuje sekwencję wysokiej jakości zdjęć w bardzo krótkich odstępach czasu i rejestruje je na taśmie filmowej.

Maszyna do pisania– urządzenie mechaniczne o napędzie ręcznym lub elektrycznym, posiadające klawisze, które naciskane powodują wydrukowanie metodą typograficzną określonych znaków na umieszczonym w maszynie podłożu drukowym (najczęściej papierze). Urządzenie może być również wspomagane modułem elektronicznym umożliwiającym zapamiętywanie wpisywanego tekstu.


Muzeum medi w

Klasa możliwości przesyłania głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Można tego dowieść w prosty sposób, za pomocą dwóch metalowych naczyń połączonych drutem.II e LO serdecznie zaprasza do odwiedzeniaSZKOLNEGO MUZEUM MEDIÓW.Muzeum dysponuje ponad 30 eksponatami związanymi z rozwojem prasy, fotografii, radia, telewizji i nowych mediów. Zwiedzający mogą liczyć na profesjonalną opiekę przewodników, którzy zaprezentują historię danego medium oraz opowiedzą o samych zgromadzonych na wystawie eksponatach.


Bibliografia
Bibliografia: możliwości przesyłania głosu za pośrednictwem metalowego przewodu. Można tego dowieść w prosty sposób, za pomocą dwóch metalowych naczyń połączonych drutem.

  • http://historiakomputerow.republika.pl/

  • http://wikipedia.org

  • http://lo2.slupsk.pl/galeria/2011_2012/Wystawa_mediow/index.html

  • http://www.superfotograf.pl/studio-filmowe/

  • http://www.implus.com.pl/prepaid/index.php?pages=kat_list0&kategoria=3&subkategoria

  • http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=1983&jazyk=PL

KONIEC