modelov v zvy n.
Download
Skip this Video
Loading SlideShow in 5 Seconds..
Modelové výzvy PowerPoint Presentation
Download Presentation
Modelové výzvy

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 65

Modelové výzvy - PowerPoint PPT Presentation


  • 104 Views
  • Uploaded on

Modelové výzvy. Desetiletý chlapec se převrátil na řece s loďkou. Z pod jezu ho vytáhli asi po 5ti minutách. Chlapec je v bezvědomí, cyanotický, přítomno apnoe, akce srdeční na karotidě je nitkovitá, ale hmatná, zornice bez reakce, mydriatické. Dýchací cesty průchodné.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Modelové výzvy' - geri


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide2

Desetiletý chlapec se převrátil na řece s loďkou. Z pod jezu ho vytáhli asi po 5ti minutách. Chlapec je v bezvědomí, cyanotický, přítomno apnoe, akce srdeční na karotidě je nitkovitá, ale hmatná, zornice bez reakce, mydriatické. Dýchací cesty průchodné.

slide3

Tříleté dítě se probudilo okolo půlnoci, neklidné, plačtivé, má suchý, dráždivý, štěkavý kašel, namáhavě dýchá, inspirační stridor, subfebrilie, v krku difúzní zarudnutí.

slide4

Dvouleté dítě na sebe strhlo ubrus s horkou kávou. Má zarudlé skvrny na rukách, předloktích, na hrudníku a na břiše. Na rukách a předloktích se mu začínají dělat puchýře. Hodně naříká.

slide5

Dvou a půl roční holčička léčící se s infekcí dýchacích cest dnes dostala první dávku antibiotik. Náhle upadne do bezvědomí, má tonické křeče, je přítomna cyanóza, puls je hmatný, dítě spontánně ventiluje. Leží na lůžku přikrytá peřinou

slide6

Čtyřleté dítě léčící se se zánětem dýchacích cest, probudilo se v noci, namáhavě dýchá. Febrilní, apatické, sliny vytékají volně z úst, sedí, vleže se stav zhoršuje, dýchání povrchní, tachykardie, na kořeni jazyka je vidět zarudnutí a otok.

slide7

Desetiletý chlapec je od dvou let léčen s epilepsií. Léky bere pravidelně, epileptický záchvat neměl několik let. Dnes měl dvakrát záchvat křečí. Má několik dnů teplotu. Je světloplachý, při pokusu dát bradu na prsa je tento výkon neproveditelný pro velkou bolest.

slide8

Dvanáctiletý chlapec při honičce na kolečkových bruslích projel skleněnou výplní venkovních dveří. Na malíkových stranách obou zápěstí jsou hluboké asi 3cm dlouhé řezné rány, které silně krvácejí. Do hlavy se neuhodil.

slide9

Sedmiletý chlapec vyběhl na ulici a narazilo do něj kolemjedoucí auto. Chlapec je při vědomí, stěžuje si na bolest levého stehna, které se viditelně zvětšuje.

slide10

57letá žena vstala a šla v noci na WC. Uklouzla a upadla. Ráno ji našel syn. Žena si stěžuje na bolesti v oblasti levého kyčelního kloubu, je prochladlá. Levá dolní končetina je viditelně zkrácená a vytočená do strany.

slide11

Čtyřicetiletý muž v práci špatně šlápl na schodech a spadl z nich. Váží asi 120kg. Stěžuje si na vertigo, bolest v oblasti krční a hrudní páteře, brní ho dolní končetiny.

slide12

Dopravní nehoda dvou osobních vozů. Viník nehody bez známek zranění, jel z práce a zřejmě za volantem usnul. Ve druhém voze je řidičkou žena, je zaklíněná. Má tržnou ránu na hlavě, která krvácí, anizokorie, mydriáza vlevo, nestabilní hrudník vlevo, zlomená pažní kost vlevo, nestabilní pánev, zlomeniny obou bérců. 8 dechů za minutu, 70/50 TK, tachykardie 110/min. GCS 8.

slide13

Čtyřiadvacetiletá dívka, jezdkyně na koni. Kůň se lekl, dívku shodil a kopl do břicha. Dívka je bledá, opocená, hypotenze, tachykardie, břišní stěna napjatá, na pohmat bolestivá. 

slide14

Osmadvacetiletý muž při fotbale přihrál hlavou, padl k zemi, přítomno krátkodobé bezvědomí. Při příjezdu ZZS je při vědomí, neklidný, má úporné bolesti hlavy, opakovaně zvrací, TK 150/100, puls 60/min, afebrilní, světloplachý, anizokorie.

slide15

Dopravní nehoda, náraz do stromu. Zraněný sedící na místě spolujezdce si stěžuje na bolest na pravé straně hrudníku, hůře dýchá, je viditelně dušný, puls okolo 120-130/min, dech okolo 30/min, objevuje se cyanóza. Na hrudníku je vidět rána, kde se objevuje lehce napěněná krev.

slide16

V provoze chemické továrny došlo k výbuchu a následně v něm začalo hořet. Všichni tři pracovníci, kteří se v této místnosti nacházeli se dostali ven. Dva na sobě nemají žádné zevní zranění, na nic si nestěžují, pouze ožehlý obličej a ruce. Třetí pracovník po chvíli zkolabuje, po probrání z krátkodobého bezvědomí si stěžuje na zhoršené dýchání. Má ožehnutý obličej a puchýře na obou rukách.

slide17

Třicetiletý muž opravuje žehličku, má ji připojenou v zásuvce elektrického vedení. Při neodborné manipulaci dostal ránu elektrickým proudem, levá - pravá ruka. Je při vědomí, stěžuje si na palpitace, má brnění v HK a nezvedne je nad horizontálu.

slide18

Čtyřicetiletý cyklista nedal přednost autu jedoucímu na hlavní silnici při odbočování a byl jím sražen. Je v bezvědomí, zornice isokorické, foto +/+, TK 110/80, puls 75/min, spontánně ventilující, z pravého ucha a z pravé nosní dírky vytéká krev s mozkomíšním mokem, na spánku je asi 5cm tržná rána a má zlomenou pravou pažní kost. 

slide19

Pětatřicetiletý muž, dělník na stavbě, spadl z lešení asi ze čtyřmetrové výšky. Má drtivé devastující poranění obličeje, čelistí, nicméně je při vědomí, spontánně ventilující. Na ostatních částech těla nejsou viditelné známky traumatu.

slide20

68letá žena náhle zkolabovala, léčí se dlouhodobě s hypertenzí, poslední 2 dny jí pobolívá hlava a občas má závratě. Nyní je při vědomí, levá dolní končetina je nehybná s poruchou citlivosti, na levé horní končetině je oslaben svalový tonus. Pacientka komunikuje, TK 210/110, puls 80/min, zornice isokorické, foto +/+.

slide21

Šedesátiletý muž si stěžuje na bolesti na hrudi vystřelující do krku a levého ramene. Při vyšetření náhle upadá do bezvědomí, zakřečuje, lapavě dýchá, chrčí, rozvíjí se cyanóza, puls na karotidě je nehmatný. (je možno přiložit EKG) 

slide22

Sedmdesátiletá žena prodělala před dvěma lety infarkt přední stěny. V noci se probudila, protože nemohla dýchat. Když se posadila, dýchání se zlepšilo, po ulehnutí se potíže vrátily. Nyní sedí v křesle, má zapřené lokty o opěradla, je neklidná, úzkostná, špatně se jí dýchá, zpocená studeným potem a bledá. Je vidět zapínání pomocných dýchacích svalů. Vykašlává narůžovělé sputum, dýchá frekvencí 30 dechů za minutu, puls 110/min, TK 170/100.

slide23

Pětapadesátiletá žena při nákupu v Tescu zkolabovala. Sedí na paletě u minerálek, je bledá, profúzně se potí, nepřítomně se dívá okolo sebe, je zmatená a nelze s ní navázat verbální kontakt. TK, puls i dýchání jsou v pořádku. Nemá u sebe doklady.  

slide24

Rodiče volají ke svému 22letému synovi, který zkolaboval. Nyní je při vědomí, cítí se slabý, odpovídá zpomaleně, unavený vzhled, kůže suchá, snížený kožní turgor. TK a puls jsou v pořádku, udává, že v poslední době hodně pije a hodně chodí močit, z dechu je cítit aceton, je přítomno Kussmaulovo dýchání.

slide25

Asi šedesátiletý muž do této doby zdravý pocítil při chůzi loupnutí v oblasti LS páteře. Poté následovala krátká synkopa na WC. Nyní je při vědomí, stěžuje si na bolest břicha. TK 90/50, puls 99/min, SpO2 88%.

slide26

Muž, 52 let, má anginu pectoris a celkem pravidelně užívá nitráty. Dnes odpoledne se objevila slabost, studený pot, sucho v ústech a zhoršené dýchání. Měl nauzeu a zvracel. Na EKG je elevace II., III., aVF, TK 160/95, puls 88/min, SpO2 94%.

slide27

Pětačtyřicetiletý muž, pocítil náhlou slabost, zatmělo se mu před očima. Má tlak na hrudi a pocit bušení srdce. Bolest neudává. Akce srdeční pravidelná 230/min. TK 140/80, SpO2 97%. Na EKG se nacházejí širší QRS komplexy stejného tvaru, chybí vlna P.

slide28

Pětatřicetiletá žena, silně obézní, má asi 2 měsíce dráždivý kašel, který se nemírní. Při vyšetření u praktického lékaře je stav uzavřen jako banální bronchitida, o pár dnů později lékař konstatuje, že pacientka má počínající zápal plic. Dnes se stav opět zhoršil, pacientka má pocit zhoršeného dýchání, hlavně nemůže vydechnout. Je viditelně dušná, neklidná, opocená, sedí a opírá horní končetiny o stůl. Je viditelné zapojení pomocných dýchacích svalů na krku, TK 120/80, puls 100/min.

slide29

Pětadvacetiletá dívka je plačtivá, špatně se jí dýchá, má „vnitřní chvění“, pocit bušení srdce, brní jí rty ruce i nohy. Puls 130/min, během vyšetření klesá na 100/min, SpO2 99%, tachypnoe, prsty HK staženy do špetky.

slide30

Padesátiletý muž pracuje celý den na poli v horkém červencovém dni, teploty se pohybují přes 30°C. Po příchodu domů si stěžuje na velkou únavu, žízeň, je bledý, dochází ke ztrátě vědomí. TK 100/50, puls 100/min, špatně hmatný. S ničím se doposud neléčil. Od rána vypil 1 kávu a sklenici vody.

slide31

V 11 večer volá pacientka která se dlouhodobě léčí pro astma bronchiale. Při příjezdu je pacientka objektivně dušná, je přítomen expirační stridor, opírá horní končetiny o stůl, při poslechu jsou slyšet vrzoty a pískoty. TK 170/100, puls 100/min, SpO2 85%. Během odpoledne si aplikovala asi 8 dávek Berotec spreje.

slide32

52letý muž, jeřábník se dotkl ramenem stavebního jeřábu drátů s vysokým napětím. Vylezl z jeřábu a dotkl se kapoty zvenku. Je bez hmatného pulsu, nedýchá, cyanóza. Na čele je tržná asi 3cm dlouhá rána. Nemá na sobě viditelné popáleniny.

slide33

Na stavbě je zavalený muž po hlavu jílem. Při příjezdu posádky RLP je zčásti muž již vysvobozen, zasypány jsou už dolní končetiny. 26letý muž polské národnosti si stěžuje pouze na bolest dolních končetin. Ty jsou vyprošťovány ještě asi 30 minut. Stav pacienta se postupně zhoršuje. Po vyproštění je oslabené dýchání, GCS 10, bezvědomí se prohlubuje. TK 120/80, puls 92/min, SpO2 je 90%.

slide34

50letý muž požil asi půl litru tvrdého alkoholu a spadl na znak ze schodů. Dle svědků byl v bezvědomí asi 5minut. Postižený je v kolísavém stavu vědomí. Agitovanost až hlubší somnolence s flekční, obrannou reakcí. Má brýlový hematom, krvácí z levého ucha. Zornice jsou anisokorické. Levá zornice je mydriatická na 5mm a pravá zornice miotická na 2mm. Fotoreakce vlevo -, vpravo +. TK 120/80, 106 pulsů, SpO2 82%, GCS je 8.

slide35

Jeden a půl letý chlapec je nalezen dědečkem v zahradním jezírku, kde mohl být přibližně asi 15 minut. Je v bezvědomí, bez dechu, bez pulsu. Byla prováděná KPR maminkou a dědečkem. Obličej dítěte je špinavý od bahna z jezírka.

slide36

Muž, 60 let má bolesti na hrudi s propagací do pravé horní končetiny asi od 3 hodin v noci. Okolo poledne se dostavil ke své praktické lékařce. Na EKG jsou elevace ST úseku ve svodech V2 – V6, sinusový rytmus. Pacient udává nauseu. TK 120/80, 75 pulsů, SpO2 je 98%, 16 dechů/min, GCS 15.

slide37

Muž, 30 let, 4 dny zvrací. Zvratky vypadají jako kávová sedlina. Kdysi se léčil pro žaludeční vředy. Dnes ráno už chtěl jít k lékaři, protože ho začalo bolet břicho, ale nemůže vstát, motá se mu hlava. Bledý, opocený, puls 140/min, TK systolický 60, diastola neměřitelná, SpO2 85, GCS 15.

slide38

Asi 40letá žena snědla při grilování kořeněnou klobásku. Nyní ji bolí v pravém podžebří, bolest se jí propaguje do zad, několikrát zvracela. Leží v poloze na boku s pokrčenými dolními končetinami, je schvácená. Má zvýšenou TT, TK 120/80, puls 98/min. Při pohmatu je nejvíce citlivé pravé hypogastrium, břicho je měkké, prohmatné, vpravo je cítit rezistence

slide39

45letý muž má výrazné a proměnlivé bolesti v bedrech, převážně vlevo, vystřelující do levého třísla a podbřišku. Muž je neklidný, subfebrilní, TK 140/90, 75 pulsů, přítomna nausea. Několik dní má potíže při močení.

slide40

25letá žena, je potřetí těhotná, ve 39 týdnu těhotenství. Asi 3 hodiny má kontrakce po 4 minutách, před půl hodinou odteklo větší množství plodové vody. Cítí pohyby, nekrvácí. předchozí dva porody byly spontánní, žena rodila rychle a bez komplikací. 

slide41

Žena po pádu na kluzkém chodníku, je ve 28 týdnu těhotenství, udává bolest levého předloktí a bolesti v podbřišku. Začala silně krvácet. Pohyby cítí slabě. Subjektivně udává kontrakce asi po 5min, plodová voda je zachovalá.

slide42

Dívka asi 18 let se v noci vrátila z diskotéky. Ráno je dívka zmatená, dezorientovaná, tachykardie, tachypnoe, TK 90/50, TT 39,5°C. Chladná periferie s akrální cyanózou, petechie na hrudníku, břiše a DK, větší než 2mm, někde splývají. Nemá křeče, nemá ložiskové neurologické příznaky, šíje lehce oponuje.

slide43

Řidička osobního vozu narazila čelně do stromu. Je v bezvědomí. Má mnohočetné poranění krku a obličeje, krvácí z nosu, ucha, dutiny ústní, vytéká také mozkomíšní mok. Má prokrvácený sklivec, periorbitální otok a hematom vlevo. Dále je podezření na zavřené poranění hrudníku, levého femuru, levého ramene a pánve. Má hmatný puls 125/min, TK 80/50, SpO2 je 68%, GCS 3.

slide44

V hospodě byl zadržen policií podivně se chovající mladík, který je agresivní a útočí na policisty, kteří mu jsou nuceni nasadit pouta. Mladík je agitovaný, verbálně agresivní, zpocený, je přítomna hypertermie a mydriáza. TK 200/105, puls 160/min. Mladík se snaží roztrhnout pouta, nazývá policisty stvůrami z vesmíru, říká, že je superman a jediný má sílu osvobodit svět. Okolí ho označuje za feťáka.

slide45

Při práci v čističce odpadních vod došlo při svařování k výbuchu. Jeden z pracovníků nejeví známky života, druhý byl odmrštěn tlakovou vlnou a letěl asi 10 metrů vzduchem. Visí na plotě asi 3 metry nad zemí. Na pravém rameni je velká rána, ze které ční hlavice kosti pažní, pravá lopatka je nestabilní. Dýchání na pravé straně hrudníku je mírně oslabené. Břicho na pohmat měkké, bolestivost v oblasti symfýzy. TK 120/60, P 78/min, SpO2 je 93%.

slide46

Asi 45letý muž, podnikatel, pracovně dost vytížený, kuřák, s ničím se neléčí. Najednou, při nějakém jednání se začal silně potit, byl dušný a stěžoval si na svíravou bolest za hrudní kostí, která mu vystřelovala do krku. Bolest trvala i v absolutním klidu a nezmírnila se ani po 15 minutách.

slide47

18letý mladík se rozhodl z nešťastné lásky ukončit svůj život. Vypil asi půl litru tvrdého alkoholu, kterým zapil asi 15 tablet 500mg Paralenu a asi 5 tablet 5mg Diazepamu. Při příjezdu leží na zemi, je spavý a probuditelný.

slide48

Asi 60letý muž byl v restauraci se synem na obědě. Snědl oběd a vypil 2 piva. Udělalo se mu nevolno a zvracel. Šel se synem chvíli „na vzduch“. Po několika krocích upadl na schodech. Leží na pravém boku, udává bolest v kyčli. Jinou bolest neudává, ale dle syna měl již několikrát bolesti za hrudní kostí. Naposledy včera, ale bolest spontánně ustoupila. Na monitoru jsou široké QRS komplexy s vlnou P, která se vyskytuje bez jakékoli návaznosti na QRS komplex. Bradykardie 35/min.

slide49

V bývalém dole došlo ke zhroucení stěny dolu, kde byly přítomny dvě osoby. Stalo se to asi před dvěma hodinami. Jednomu ze zraněných se podařilo vylézt ven a zavolat pomoc mobilem. Během pádu stěny mu na nohu spadl kámen. Leží venku a má krvácející ránu na pravém bérci, z níž trčí kost. Pravou ruku má v atypickém postavení. Druhý zraněný leží uvnitř dolu a má nohy zavalené spadlými kameny.

slide50

35letá žena si ztěžuje na úporné bolesti hlavy nejvíce v oblasti týlu. S ničím se neléčí. Bolesti trvají již třetí den a dnes už nereagují ani na analgetika. Žena je bledá, opocená. Během vyšetření začne upadat do bezvědomí. Zornice jsou anizokorické, mydriáza vpravo nereaguje na osvit, vlevo zornice menší, reagující na osvit. TK 120/60, P 82/min.

slide51

75letá žena, polymorbidní, zřejmě po dietní chybě již třetí den zvrací a má průjem. Dnes chtěla jít ke své praktické lékařce, nemůže ale vstát, protože se jí točí hlava. Po celou dobu potíží nic nejedla, ani moc nepila. Pacientka působí unaveným dojmem, cítí se slabá, má snížený kožní turgor, oschlý jazyk, TT 38,1°C, TK 80/50, P 115/min, SpO2 je 94%.

slide52

V bytě vypukl požár, odřízl únikovou cestu z bytu dveřmi. Zoufalá matka popadne své roční dítě a vyskočí z okna, asi ze 4 metrové výšky. Matka leží na zemi, naříká, ale je při vědomí. Obě dolní končetiny jsou viditelně zkrácené, na těle má spoustu drobných oděrek a několik menších popálenin na HK v rozsahu asi 10%. Dítě je v bezvědomí, na těle má popáleniny asi na 25% těla I. a II. stupně, má ožehnutý obličej, spontánně ventiluje asi 15 dechů/min, P 60/min. Levá ruka v atypickém postavení, na hlavičce je asi 2cm tržná rána.

slide53

Muž, 26let je přimáčknut vysokozdvižným vozíkem s nákladem na zeď. Při příjezdu posádky RLP je při vědomí, stěžuje si na bolest hrudníku a břicha. Končetiny a hlava jsou bez známek traumatu. Při ošetření se objevuje dušnost, pacient je zaintubován. Po napojení na UPV je SpO2 stále okolo 75% a pravá plíce nedýchá. Břicho měkké, prohmatné. TK 90/60, P 120/min.

slide54

Při posunování vagónů v podniku, 56letý muž nedával pozor a byl zachycen vagónem a ten mu přejel levou DK. Muž leží na zemi, je bledý, opocený a má nauzeu. Levá noha je téměř amputována v oblasti kotníku. Drží na několika proužcích kůže a svalů. Levá noha pod kolenem je „zaškrcena“ šňůrkou od montérek, rána stále krvácí. TK 100/60, 120 P.

slide55

47letá žena, schizofrenička, se zamkla v pokoji v rodinném domku a na kolemjdoucí hází kameny, které si předtím nanosila. Kolemjdoucí verbálně je napadá. Dle manžela si vysadila léky.

slide56

Posádka RZP je volána k bezvědomému muži, který leží v parku na lavičce a nelze ho probudit. Při příjezdu je z dechu muže cítit alkohol. Na bolestivý podnět se probouzí a je agresivní. TK 130/80, P 72, SpO2 97%, zornice izokorické, fotoreakce obleněna.

slide57

Náhodný chodec nachází na zápraží chatky v chatové oblasti mladou dívku v bezvědomí. Dýchá, není s ní možné navázat kontakt a nehýbe se. Při vyšetření zjistíme bradypnoi, cyanózu a miotické zornice. Saturace kyslíkem je 72%.

slide58

Při rvačce před diskotékou je jeden mladík zraněn letícím kamenem. Na pravém oku má těsně nad obočím asi 2 cm dlouhou tržnou ránu, která silně krvácí. Oko má zakryté dlaní a stěžuje si na jeho bolest. Udává, že všechno vidí rozmazaně. Na první pohled je vidět propadlý bulbus a posun zornice do strany. Zraněný je neklidný, má strach, že oslepne

slide59

Posádka RZP je volána k 82leté ženě, která spadla, rozsekla si hlavu a je zmatená. Při příjezdu nacházíme ženu, ležící na zemi na pravém boku a na břiše, na hlavě má asi 2 cm ránu se zaschlou krví, žena je prochladlá, pomočená, pokálená a má poziční dekubity na pravém rameni, na pravém stehně a obou kolenou. V okolí je rozmazána krev a u hlavy je obrovské koagulum. Krevní ztráta cca 500ml. Od příbuzných se dozvídáme, že pacientka tam leží asi dva dny. TK 120/80, 110 P, SpO2 91:

slide60

Mladý muž 28 let. Opakovaně nevolnost bolesti na hrudi. Vyšetřován během jednoho dne na kardiologii Motol. Propuštěn s dg. Neurovegetativní syndrom a aplikací Apaurinu. Opocený, mramorovaná kůže, Tk 270/120, schvácený. EKG fyziologické, Troponin negativní, silná bolest na hrudi.

slide61

Muž 40 let, nalezen v bezvědomí v blízkosti restauračního zařízení. Po těle rozsáhlé pohmožděniny na všech svalech. Tk 80/40.

slide62

Žena 40 let. V nedávné anamnéze opakované „synkopy“ dokonce pád do ohně. Nyní si stěžuje na závratě, extremní bolest hlavy.

slide63

Paní 85 let. Stěžuje si na náhlou dušnost. Léky užívá, ale nepamatuje si jaké. Dcear momentálně nedostupná. Sedí, opírá se rukama o postel. Tk 180/60.

slide64

Mladík po výbuchu v rockovém klubu. Otevřené poranění lebky. Otevřené zlomeniny končetin. Somnolentní. Pravděpodobná další poranění.