Transport
Download
1 / 17

TRANSPORT - PowerPoint PPT Presentation


 • 146 Views
 • Uploaded on

TRANSPORT. A EKOLOGIA. Ze względu na szybkość rozwoju motoryzacji, jej ogólnodostępność i powszechność, na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów. Pojazdy te są mało ekologiczne i mają negatywny wpływ na nasze środowisko oraz nas samych. Spaliny stanowią większą część

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'TRANSPORT' - gefen


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Transport

TRANSPORT

A EKOLOGIA


Co mo na zrobi dla rodowiska

Ze względu na szybkość rozwoju motoryzacji, jej ogólnodostępność i powszechność, na ulicach pojawia się coraz więcej samochodów. Pojazdy te są mało ekologiczne i mają negatywny wpływ na nasze środowisko oraz nas samych.

Spaliny stanowią większą część

wszystkich zanieczyszczeń,

dlatego warto je ograniczyć…

Co można zrobić dla środowiska?


Sk ad spalin
Skład spalin: ogólnodostępność i


Spaliny

 • Powodują nasilanie napadów astmy. ogólnodostępność i

 • Wpływają negatywnie na rozwój płuc u dzieci w wieku od 10 do 18 lat.

 • Pomagają w przenoszeniu do płuc pyłków i alergenów pleśniowych.

 • Pogorszenie funkcji płuc u dzieci i dorosłych

Spaliny:


Spaliny samochodowe maj negatywny wp yw na nasze rodowisko pomy lmy co mo emy z tym zrobi
Spaliny ogólnodostępność i samochodowe mają negatywny wpływ na nasze środowisko. Pomyślmy, co możemy z tym zrobić?


U ywajmy naszych n g

Najbardziej ekologicznym środkiem transportu są nasze własne nogi. Chodząc, nie wytwarzamy żadnych spalin, hałasu i nie uczestniczymy w korku. Nie wspominając o tym, że spacer jest zdrowy. Naturalnie nie wszędzie można zajść piechotą, ale chodźmy jak najwięcej, gdzie się da

Używajmy naszych nóg…


Transport

Inne środki transportu - rolki, hulajnogi, deskorolki... nie tylko rower może być alternatywnym środkiem dla pojazdów spalinowych.


Przerzu si na rower

Jazda na rowerze jest w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna. Jeżdżą na nich i młodzi i starsi. W wielu przypadkach ten środek transportu jest o wiele lepszy niż auto. Dodatkowo jazda na rowerze jest bardzo relaksująca i można nim dojechać tam, gdzie nie da się dotrzeć większymi pojazdami.

Przerzuć się na rower!


Transport

Oprócz tego, popularna. Jeżdżą na nich że jazda na rowerze jest bardzo przyjemna i relaksująca, jest przyjazna dla środowiska. W odróżnieniu od aut, ten dwukołowy środek transportu nie wydziela żadnych trujących związków, które szkodzą środowisku oraz wszystkim ludziom. Jeżdżąc rowerem, możemy też zaoszczędzić pieniądze, które wydajemy na paliwo. Podsumowując, jazda na rowerze jest o wiele bardziej opłacalna, niż jazda autem.Cie ki rowerowe

Ścieżki rowerowe


Sonda ankieta

Sondaż - ankieta


A mo e autobus

Nie zawsze jednak mamy możliwość na jazdę rowerem. Czasem warunki pogodowe lub nasz brak chęci uniemożliwia nam jazdę rowerem. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na jazdę autem. W takich sytuacjach warto wybrać autobus. Jazda większej ilości osób jednym środkiem transportu jest dużo bardziej przyjazna dla środowiska, niż indywidualne poruszanie się samochodem.

…A może autobus?


Transport

Wiele ludzi coraz częściej rezygnuje z poruszania się po mieście prywatnym samochodem i wybiera inne środki lokomocji, na przykład autobus miejski. Czasem wybór takiego środka transportu wiąże się z długim oczekiwaniem na przystanku, ale autobusy mają też wiele zalet.


Zalety poruszania si autobusami

 • Podróżowanie mieście prywatnym samochodem i wybiera inne środki autobusem jest dużo tańsze niż w przypadku podróżowania własnym środkiem transportu, tzn. samochodem.

 • Podczas jazdy autobusem możemy poznać wielu ciekawych ludzi.

 • W trakcie jazdy autobusem możemy robić rzeczy, których nie da się wykonywać podczas prowadzenia samochodu, np. czytanie książek.

 • Jazda autobusem jest bardziej ekologiczna od jazdy samochodem.

Zalety poruszania się autobusami:


Transport

 • Zagadnienia do rozważań -„Burza mózgów”: mieście prywatnym samochodem i wybiera inne środki

  -Jak doprowadzić do budowy ścieżek rowerowych w naszej okolicy?

  -Jak bezpiecznie zostawiać rower przy szkole?

  -Jak zorganizować wspólne dojazdy do szkoły?

  -Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drodze w drodze do szkoły?


Jak doro li widz problem poruszania si samochodem jako najcz ciej u ywanego rodka transportu

 • Propozycje realnym zmian lub działań: mieście prywatnym samochodem i wybiera inne środki

  1) w szkole:

 • - zamontowanie stojaków na rowery przy budynku szkoły lub wydzielenie jakiegoś miejsca, które posłuży jako przechowywalnia dla sprzętu;- rozpoczęcie akcji propagowania poruszania się rowerem do szkoły przez dyrekcję i grono pedagogiczne, by zachęcić uczniów do korzystania z tego typu transportu.

  2) w okolicy/miejscowości:

 • - montaż większej ilości stojaków na rowery przy budynkach usługowych, miejscach publicznych i różnych miejskich instytucjach;- stworzenie rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych;- zbudowanie choć jednego dużego parkingu dla rowerów lub tzw. publicznego garażu;- rozpoczęcie akcji propagującej poruszanie sie rowerem przez władze miasta, policję, straż miejską;- zachęcanie dzieci i młodzieży do wybierania roweru jako środka transportu poprzez zorganizowanie warsztatów w szkołach przez miejskich ekologów, policjantów;- otworzenie wypożyczalni rowerów.

Jak dorośli widzą problem poruszania się samochodem, jako najczęściej używanego środka transportu?