Parafia w jakuba w toruniu
Download
1 / 10

Parafia ?w. Jakuba w Toruniu - PowerPoint PPT Presentation


  • 141 Views
  • Uploaded on

Parafia św. Jakuba w Toruniu. Położenie parafii Wyposażenie wnętrza 700-lecie Szlak Jakubowy Zabytki Galeria. WYJ Ś CIE. Położenie parafii.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'Parafia ?w. Jakuba w Toruniu' - fleur


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Parafia w jakuba w toruniu

Parafia św. Jakuba w Toruniu

Położenie parafii

Wyposażenie wnętrza

700-lecie

Szlak Jakubowy

Zabytki

Galeria

WYJŚCIE


Po o enie parafii
Położenie parafii

Dawna fara Nowego Miasta Torunia, położona przy wschodnim narożniku Rynku Nowomiejskiego. W związku z potrzebą dopasowania do istniejącej siatki ulic prezbiterium jej nie jest ściśle orientowane, ale skierowane ku północnemu wschodowi.


Wyposa enie wn trza
Wyposażenie wnętrza

Wnętrze kościoła kryje niezwykle cenny zespół zabytków, z których część została tu przeniesiona w XIX w. po zburzeniu przez Prusaków kościoła dominikanów. Najważniejszymi skarbami z epoki gotyku są: XIV-wieczny krucyfiks tzw. mistyczny, pochodzący z nieistniejącego kościoła św. Mikołaja, XIV-wieczne malowidła ścienne pod wieżą i w prezbiterium, figura Marii z Dzieciątkiem z końca XIV w. w nawie głównej oraz symultaniczny obraz pasyjny z lat około 1480-1490. Szczególnym kultem wśród flisaków cieszył się tzw. czarny krucyfiks z 1 poł. XV w., czczona była też figura Matki Boskiej Różańcowej z ok. 1500 r. W Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie znajduje się m. in. drewniana figura Chrystusa w Ogrojcu z ok. 1400 r. (z kaplicy dobudowanej przy wieży), obraz Madonny z Dzieciątkiem z około 1440 r., gotyckie cyborium i 2 krzyże relikwiarzowe.


700 lecie
700-lecie

W obecnym roku kościół świętego Jakuba Apostoła obchodzi 700-lecie od momentu wmurowania przez biskupa chełmińskiego Hermana kamienia węgielnego pod budowę kościoła.

W związku z tym planowane są uroczyste obchody tej rocznicy.


Szlak jakubowy
Szlak Jakubowy

Camino de Santiago

Szlak Jakubowy, zwany również Drogą świętego Jakuba lub Camino de Santiago, to drogi pielgrzymowania do katedry w Santiago de Compostella w północno-zachodniej Hiszpanii. Tam spoczywa ciało świętego Jakuba Apostoła.

Kościół świętego Jakuba Apostoła w Toruniu znajduje się na trasie jednej z Dróg świętego Jakuba. Szlaki wędrówek oznaczone są znakami muszli.


Zabytki
Zabytki

- liczne polichromie z drugiej połowy XIV wieku znajdujące się na filarach i arkadach w części pod wieżą oraz malowidła w nawie południowej (m.in. z legendy o św. Marii Magdalenie) i w prezbiterium (m.in. na sklepieniach postaci aniołów adorujących, na ścianach postaci św. Jakuba i św. Filipa - gotycki krzyż Czarnego Chrystusa Ukrzyżowanego z pierwszej połowy XV wieku, - późnogotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z końca XV wieku, - gotycka figura Madonny z Dzieciątkiem z końca XIV wieku - wielki gotycki krzyż Drzewo Życia z końca XIV wieku - wielki barokowy ołtarz główny z 1731 roku w prezbiterium - duży gotycki obraz z drugiej połowy XV wieku Pasji Chrystusowej przedstawiający połączone 22 sceny przebiegu Pasji Chrystusowej na tle architektury średniowiecznej i pejzażu, - bogato rzeźbione manierystyczne organy z 1611 roku, niewiele ustępujące organom z Kościoła Mariackiego, z m.in. rzeźbionymi na prospekcie herbami Torunia, i Królestwa Polskiego, - obraz autorstwa Bartholomäusa Strobla, wybitnego toruńskiego malarza barokowego.


Galeria
Galeria

Ambona

Ołtarz główny

Dalej


Galeria1
Galeria

Kaplica od zachodu

Wejście do kruchty


Galeria2
Galeria

Płyta nagrobna

Prezbiterium od płn.


Galeria3
Galeria

Madonna z Dzieciątkiem z fresku

Fresk nad wejściem do kruchty