slide1 n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
MENSTRÜASYON YAŞINI E T KİLEYEN FAKTÖRLER

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 1

MENSTRÜASYON YAŞINI E T KİLEYEN FAKTÖRLER - PowerPoint PPT Presentation


 • 243 Views
 • Uploaded on

Amaç: Bu çalışmada çevresel ve genetik faktörlerin menstruasyon başlama yaşına etkisini araştırmayı amaçladık.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'MENSTRÜASYON YAŞINI E T KİLEYEN FAKTÖRLER' - errol


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
slide1

Amaç:Bu çalışmada çevresel ve genetik faktörlerin menstruasyon başlama yaşına etkisini araştırmayı amaçladık.

GİRİŞ: Menstruasyon döngüsü bayanlarda 28 günde bir gerçekleşip, ortalama 4-5 gün süren fizyolojik bir olaydır. Menstruasyon başlama yaşı Türkiye’de 9-16 arası normal kabul edilirken, 9 yaş altı ve 16 yaş üzeri anormal durum olarak nitelendirilir (1). 9 yaş altı puberte prekoks, 16 yaş üzeri puberte tarda olarak adlandırılır. Londra Üniversitesi Kanser Araştırma Enstitüsü’nün 26 bin kadın üzerinde yaptığı araştırmaya göre puberte başlama yaşını %57 oran ile aileden gelen genetik faktörler etkilemektedir. Menstruasyon başlama yaşı genetiksel olarak anne, kız kardeş, teyze, hala gibi kişilerden etkilenir. Çevresel faktörlerde genetik faktörler yanında etkilidir (1). Gece geç vakte kadar uyanık kalma melatonin hormonu seviyesini düşürür, uyku ritmini bozar ve menstruasyon döngüsünü düzenleyen hormonları etkiler (2).

YÖNTEM: Anketimiz Atatürk üniversitesi tıp fakültesi dönem 1-2-3 amfilerinde rastgele seçilen 120 bayan öğrenciye uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS programına girilip korelasyon testleri uygulanıp, analizleri yapılmıştır. İki numerik veri karşılaştırılıp ve korelasyon uygulanmıştır. Sonra bir kategorik ve bir numerik veri karşılaştırılmıştır. Dağılımı normal olanlara independent sample t testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyenlere testin nonparametrik karşılığı olan Mann-Whitney U testi, üç değişkenli sorularda ise ANOVA testi uygulanmıştır (3).

BULGULAR: Çalışmamızda prematüre doğum, yetiştiği yer (kırsal-kentsel), yetiştiği bölgenin iklimi, hazır gıda tüketimi, kozmetik ürün kullanımı, plastik ürün kullanımı, tv-dvd-bilgisayar kullanımı, psikolojik travma yaşama durumu, hormonal rahatsızlık ve spor aktivitesinde bulunmanın menstruasyon döngü başlama yaşını etkilemediği, annenin menstruasyon döngü başlama yaşı, doğum kilosu, ilk menstruasyon döngü kilosu ve boyu menstruasyon başlama yaşını etkilediği görülmüştür.

Ankete katılanların yaş dağılımı (yıl).

MENSTRÜASYON YAŞINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Şule ÇIRAKOĞLU1, Merve ALTAŞ1, Atahan TURAN1 ,Gülşah BAL2, Ayşegül ERMİŞ2,

Tuba YILDIRIM2, Aybike GEDİK2,Esra TAŞÇI2, Neslihan AKYOL2 , Memet IŞIK3

1 Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 1. Sınıf öğrencileri, 2 Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencileri, 3 Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı

Bayanlarda hormonal döngü: Folüküler fazda anterior pituatory bezden salınan FSH overdeki folüküllerin olgunlaşmasını, overian folüküller östrojen salgılayarak endometriumun kalınlaşmasını sağlar. Ovülasyon sonrasında, lüteal fazda LH korpus lüteumun gelişmesinde rol oynar. Progesteron, endometriyum katmanlarının sekretuar hale gelmesini sağlar. Progesteronun belli bir seviyenin altına düşmesi ile mensturual periyot başlar (4).

Over fonksiyonunun düzenlenmesi üzerinde feedback mekanizması (5)

 • TARTIŞMALAR: Yapılan araştırmalarda psikolojik faktörler, prematüre doğum, normalden çok düşük kilolu doğmuş olma, protein ağırlıklı beslenme, hazır gıda tüketimi, plastik kap ve mutfak ürünlerinin kullanımı, çok fazla televizyon izlemenin menstruasyon döngü başlama yaşını düşürdüğü görülmüştür (2). Araştırmayı uyguladığımız kişilerin gerekli özeni göstermemesinden dolayı test sonuçları ile literatürdeki bilgilerin bir kısmı birbiriyle örtüşmemektedir. Bunda Türkiye’nin iklimi, coğrafi konumu ve yaşam tarzının da etkili olabileceğini düşünüyoruz.
 • SONUÇ:
 • Annenin menstruasyon döngü başlama yaşı, doğum kilosu, ilk menstruasyon döngü kilosu ve boyu menstruasyon başlama yaşı üzerinde etkilidir. Anketin önemi vurgulanarak daha özenli cevapların verilmesi sağlanan kontrollü ve daha güvenli araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
 • KAYNAKLAR:
 • Akyol, Pınar. Uzmanlık Tezi. T.C. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı
 • http://www.makaleler.com/saglik-makaleleri/erken-ergenligin-nedenleri.htm - Makaleler
 • Aktürk Z., Acemoğlu H. Biyoistatistik. Dergi adı. 2010 ; 3(S): S102-10C
 • 4) Mader SS. Human biology. 10th ed. Boston: McGraw-Hill Higher Education; 2008.
 • 5) Marieb EN. Human anatomy & physiology. 5th ed. San Francisco. 2001