iru mi dzynarodowa unia transportu drogowego n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
IRU – Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 20

IRU – Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego - PowerPoint PPT Presentation


  • 350 Views
  • Uploaded on

IRU – Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego. Opracowali: Agata Pieróg Paweł Pieróg Tomasz Matusiak Marek Szewczyk. Założona w Genewie 23 marca 1948 roku, Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) jest światową organizacją transportu drogowego, która dba

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'IRU – Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego' - enoch


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
iru mi dzynarodowa unia transportu drogowego

IRU – Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego

Opracowali:

Agata Pieróg

Paweł Pieróg

Tomasz Matusiak

Marek Szewczyk

historia iru

Założona w Genewie 23 marca 1948 roku, Międzynarodowa Unia Transportu Drogowego (IRU) jest światową organizacją transportu drogowego, która dba

o interesy autobusów, taksówek i ciężarówek. Zapewnienia wzrost gospodarczy

i dobrobyt poprzez zrównoważoną mobilność osób i rzeczy w transporcie drogowym na całym świecie.

IRU zaczął jako grupa krajowych stowarzyszeń przewoźników drogowych z ośmiu krajów Europy Zachodniej: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.

IRU ma prawdziwie globalną wizję i działa skutecznie na międzynarodowym, regionalnym, krajowym, a nawet lokalnym rynku, wdrażając swoje motto:

"Wspólne działania na rzecz lepszej przyszłości.„

IRU, jako globalna branża transportu drogowego, działa w kierunku osiągnięcia bliźniaczych celów zrównoważonego rozwoju i ułatwianie transportu drogowego na całym świecie.

Historia IRU:
misja iru

Misją IRU jest reprezentowanie szeroko pojętego przemysłu transportu drogowego na całym świecie w celu poprawy bezpieczeństwa i ekologicznych osiągów transportu drogowego, a także zapewnienia mobilności osób i towarów. Ułatwienie transportu drogowego na całym świecie oraz zapewnienie zrównoważonego rozwoju, w szczególności za pomocą szkoleń zawodowych do promowania kompetencji zawodowych w sektorze i poprawa jakości usług, jakie oferuje.

Misja IRU
cele iru

- podejmowanie inicjatyw mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa, czystości, wydajności i oszczędności pojazdów;

- zachęcanie przedsiębiorców do rozsądnego zarządzania flotą samochodową, ścisłej konserwacji pojazdów i dobrych warunków pracy dla kierowców;

- zwiększenie bezpieczeństwa m.in. poprzez minimalizowanie zatłoczenia na drogach;

- poszukiwanie ulepszeń w zakresie ekologicznych osiągów pojazdów;

- podtrzymywanie bliskich stosunków z właściwymi krajowymi, międzyrządowymi

i pozarządowymi organizacjami;

- praca nad harmonizacją i uproszczeniem procedur dotyczących transportu drogowego;

- ostrzeganie przemysłu transportu drogowego o zmianach w ustawodawstwie krajowym i międzynarodowym.

Cele IRU
dzia ania iru

IRU wypełnia obrane cele organizując liczne konferencje, warsztaty, spotkania i akademie, a także wydając raporty i specjalistyczne publikacje.

Oprócz tego IRU przyczynił się do powstania międzynarodowego systemu tranzytowego TIR. Zrzesza on kraje i organizacje na 4 kontynentach

i jest jedynym uniwersalnym systemem bezpośredniego transportu towarów.

Działania IRU
cz onkostwo iru

IRU na dzień dzisiejszy posiada 168 członków w 73 krajach na wszystkich pięciu kontynentach

Członkami organizacji IRU, są głównie osoby które mają ścisłe powiązania z transportem drogowym, w tym producenci sprzętu, paliwa, opon i systemów informacyjnych. IRU jest w stanie działać na całym świecie, w kraju, a nawet lokalnie, dzięki zaangażowaniu i wsparciu wszystkich jej członków.

Członkostwo IRU
slide9

IRU Academy

  • IRU Academy to jedyna globalna jednostka przeznaczona do szkolenia w zakresie transportu drogowego. Poprzez opracowanie najwyższej jakości programów szkoleniowych oraz zapewnienie kontroli jakości dostaw szkolenia , IRU Academy jest aktywny w wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych w sektorze transportu drogowego. Dzięki unikalnej konstrukcji , IRU Academy jest gotowy w centrum dla branży transportu drogowego, aby zapewnić programy szkoleniowe zapewniające spotykamy w branży priorytetów zrównoważonego rozwoju, ułatwień, bezpieczeństwa i ochrony.
  • IRU Academy oferuje swoje portfolio programów szkoleniowych dla profesjonalistów transportu drogowego poprzez globalną sieć akredytowanych instytutów szkoleniowych (ATIS) . IRU Academy używa wielojęzyczny system zarządzania treścią , aby zapewnić jego materiały programowe są dostępne dla członków i instruktorów natychmiast.
  • IRU Academy jest również zaangażowany w szereg inicjatyw szkoleniowych , od bezpieczeństwa ruchu drogowego na HIV / AIDS do Eco-driving , które zwalczania ważnych kwestii w sektorze, propozycje rozwiązań.
  • Tylko przez zawodowego może Sektor transportu drogowego nadal dostosowywać i rozwijać. Dowiedz się, jak możesz stać się IRU Academy Akredytowany Instytut Szkolenia i rozpocząć proces już dziś!
slide10

IRU nagradza najlepszych kierowców

  • IRU prezydenckie nagrody executive prestiżowy Dyplom Honorowy IRU do 1.041 kierowców z 25 krajów na całym świecie z doskonałej jazdy i informacje dotyczące bezpieczeństwa.
slide11

Najbliższa Konferencja

Siódma Euroazjatycka Konferencja Transportu Drogowego IRU, spotkanie ministrów i koordynacja spotkań organizacji międzynarodowych i instytucji finansowych odbędzie się w Ammanie, w dniach 12-13 czerwca 2013 r., przyciągając transport i podmioty handlowe od sfer politycznych i biznesowych w celu omówienia motyw "Transport drogowy: Jazda Regionalnego i Intercontinental handlu".

organizacja

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce jest najstarszą i największą polską organizacją skupiającą pracodawców międzynarodowego transportu drogowego oraz liderem wśród organizacji reprezentujących środowisko.

Organizacja
misja

Misją ZMPD jest wspieranie rozwoju transportu drogowego w Polsce oraz reprezentowanie i ochrona interesów polskich przewoźników drogowych, a w szczególności swoich członków wobec organów władz i administracji publicznej, a także w organizacjach krajowych i międzynarodowych.

Misja
powstanie zmpd

W Ministerstwie Komunikacji i Centralnym Zarządzie PKS przygotowywano organizację reprezentującą polskich przewoźników na forum międzynarodowym, w IRU. Taka organizacja była konieczna, bo MK nie było w stanie zająć się badaniami technicznymi pojazdów spełniających wymogi konwencji TIR, czuwaniem nad przestrzeganiem norm tej konwencji oraz kontrolować wiarygodność firm składających podania o zezwolenie na wykonywanie przewozów międzynarodowych. Organizacja miała też wydawać karnety TIR i być polskim gwarantem tego systemu oraz zbierać informacje statystyczne o drogowym transporcie międzynarodowym, co było niezbędne przy rozmowach bilateralnych na temat zezwoleń na przewozy. Z początkiem 1957 roku rozpoczęto tworzenie organizacji, która w powyższych sprawach wyręczyłaby administrację państwową. Posiedzenie członków założycieli Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych miało miejsce 13 czerwca 1957 roku. Członkami-założycielami zostało dziewiętnaście ekspozytur PKS. 

Powstanie ZMPD
powstanie zmpd1

19 czerwca świeżo powołane ZMPD poprosiło Ministerstwo Komunikacji o wyrażenie zgody na przystąpienie do IRU, do sekcji drugiej, obejmującej transport towarowy. Trzy dni później odbyło się pierwsze w historii Zrzeszenia zgromadzenie ogólne i odczytano projekt statutu. Przewidywał on powołanie Rady Nadzorczej, składającej się z siedmiu członków, z których czterech wybierało zgromadzenie ogólne, a trzech powoływało MK. 27 czerwca 1957 roku Ministerstwo Komunikacji zaaprobowało statut i na przewodniczącego Rady Nadzorczej wyznaczyło Stefana Batkowskiego, a na sekretarza Z. Dembińskiego. ZMPD rozpoczęło działalność w 1957 roku i otrzymało skromne biura w budynku przy ul. Grójeckiej 17, w którym urzędowało Zjednoczenie PKS. Zrzeszenie zostało przyjęte do IRU podczas wiosennej sesji, 23 kwietnia 1958 roku, a członkostwo Sekcji II, zajmującej się publicznym przewozem towarów, uzyskało sześć miesięcy później, 27 października.

Powstanie ZMPD
dystrybucja karnet w tir

ZMPD prowadzi dystrybucję karnetów TIR (rocznie wydaje ok. 250 tysięcy sztuk) i jest jednym z największych odbiorców karnetów TIR z IRU.

  • Tylko ZMPD jest upoważnione przez polski rząd do wydawania w Polsce karnetów TIR oraz gwarantowania przewozów w procedurze TIR. ZMPD jest jednym z największych zrzeszeń poręczających w Europie. System międzynarodowych przewozów towarów pod osłoną karnetów TIR funkcjonuje w oparciu o postanowienia Konwencji TIR.
  • Umawiającymi się Stronami Konwencji jest 65 krajów. Każdy przewoźnik, uprawniony do wykonywania międzynarodowych przewozów, może skorzystać z wygodnej i bezpiecznej formy przewozów w ramach procedury TIR. Wymogiem jednak jest wypełnienie przez niego warunków określonych w Konwencji TIR. Zalety procedury TIR powodują, że korzysta z niej kilka tysięcy polskich przewoźników.
Dystrybucja karnetów TIR
szkolenia zmpd iru

Centralny Ośrodek Szkoleń ZMPD  od wielu lat prowadzi szkolenia przygotowujące do egzaminu na certyfikat  kompetencji zawodowych dla przewoźników krajowych i międzynarodowych.

Program szkoleń przygotowany przez ekspertów  posiadających kwalifikacje potwierdzone międzynarodowymi Certyfikatami PHARE umożliwia zapoznanie się z ustawodawstwem polskim i przygotowuje do działania na wspólnym rynku europejskim.

Szkolenia ZMPD IRU
55lat zmpd

W piątek 12 października ZMPD świętowało jubileusz 55-lecia.

Niemal 1 700 osób przyjechało do Centrum Targowo - Kongresowego MT Polska w Warszawie. Byli to przedstawiciele firm członkowskich oraz goście z kraju i z zagranicy, reprezentanci administracji publicznej, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, w tym zrzeszających zagranicznych przewoźników drogowych, a także wieloletnich partnerów ZMPD, działających w branży transportu drogowego, m.in. producentów ciągników siodłowych i naczep oraz operatorów kart paliwowych i ubezpieczycieli. 

Podczas Gali wręczono odznaczenia państwowe i medale za zasługi dla ZMPD. Gwiazdą wieczoru w części artystycznej był zespół Bajm. Uroczystość prowadził znany prezenter telewizyjny Tomasz Kammel.

55lat ZMPD