El aletler kullanim tal mati
Download
1 / 9

EL ALETLER? KULLANIM TAL?MATI - PowerPoint PPT Presentation


 • 418 Views
 • Uploaded on

EL ALETLERİ KULLANIM TALİMATI. El aletleri amacına uygun, yalnızca yapıldıkları işler için kullanılacak ve amacı dışında kullanılmayacaktır. El aletleri uygun şekilde depolanacak, asılarak görülebilir ve düzen için olmalıdırlar.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about 'EL ALETLER? KULLANIM TAL?MATI' - elijah


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
El aletler kullanim tal mati

EL ALETLERİ KULLANIM TALİMATI


El aletler kullanim tal mati

 • El aletleri amacına uygun, yalnızca yapıldıkları işler için kullanılacak ve amacı dışında kullanılmayacaktır.

 • El aletleri uygun şekilde depolanacak, asılarak görülebilir ve düzen için olmalıdırlar.

 • El aletlerinin ağaçtan olan sapları iyi kaliteli, düzgün yontulmuş, uygun biçim ve büyüklükte, düzgün yüzeyli, saçaksız ve keskin yüzlü olmayacaktır.


El aletler kullanim tal mati

 • Kıvılcımın tehlikeli olduğu yerlerde ve işlerde kullanılan el aletleri kıvılcım çıkarmayan cinsten olmalıdır (Ağaçtan, sert lastikten, bakırdan veya bronz gibi çeşitli alaşımlardan).

 • Darbe için kullanılan el aletlerinin (çekiçler, keskiler vb.) baş kısımları mantarlaşmaya, çatlamaya başlar başlamaz uygun bir eğime kadar tesviye edilerek düzeltilmelidir..


El aletler kullanim tal mati

 • Keskin kenarlı veya sivri uçlu el aletleri kullanılmadıkları zaman keskin kenar ve uçlarının koruyucu (deriden kılıf veya başlıklar) altına alınması gerekir.

 • El aletleri döşemelere, geçitlere, merdiven sahanlıklarına veya işçilerin çalıştığı ya da geçtiği yerlere veya geçenlerin başlarına düşebilecekleri yüksek yerlere bırakılmamalıdır.


El aletler kullanim tal mati


El aletler kullanim tal mati

 • El aletleri, yerlerde, merdivenlerde, geçitlerde veya işçilerin geçit olarak faydalanabileceği herhangi bir yer üzerinde ortada bulundurulmayacak ve bunlar için uygun dolap, askı tablosu veya en az 2 santimetre yükseklikte etekliği bulunan raflar yapılacaktır.


El aletler kullanim tal mati

 • Baltalar, keserler, satırlar gibi el aletleri, daima keskin olarak bulundurulacak, bunların sapları alete sıkı ve sağlam duracak şekilde geçirilecek ve taşınmalarında uygun kılıf, askı veya mahfaza içinde bulundurulacaktır

 • Eğe ve törpülerin metal bileziği bulunan sağlam sapları veya başka çeşit bir tutacakları olacak ve bunlar sapsız olarak kullanılmayacaktır


El aletler kullanim tal mati

 • Eğe ve törpüler, sandık açma, çivi sökme veya sert bir cisme vurma işlerinde kullanılmayacak, bunlara çekiç ve benzeri aletle vurulmayacak ve eski eğelerden keski, kalem veya zımba gibi aletler yapılmayacaktır.

 • Penseler, tel makasları ve kıskaçları ile gergin tel,yay veya benzeri teller kesilirken, telin kesilen uçlarından biri uygun şekilde tespit edilecektir.


El aletler kullanim tal mati