Necmett n erbakan n vers tes
Download
1 / 79

- PowerPoint PPT Presentation


 • 402 Views
 • Uploaded on

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ. BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ. AHMET KELEŞOĞLU EĞİTİM FAKÜLTESİ. DERS ADI: BİLGİSAYAR DONANIMI DERS KONUSU: BİLGİSAYAR DIŞ BİRİMLERİ DERS GÖREVLİSİ: ÖĞR . GÖR. ALTAY SUBUTAY KAYA. KONYA ARALIK 2013. BİLGİSAYAR DIŞ BİRİMLERİ. X.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about '' - colton


An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
Necmett n erbakan n vers tes

NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ

AHMET KELEŞOĞLU EĞİTİM FAKÜLTESİ

DERS ADI:BİLGİSAYAR DONANIMI

DERS KONUSU:BİLGİSAYAR DIŞ BİRİMLERİ

DERS GÖREVLİSİ:ÖĞR. GÖR. ALTAY SUBUTAY KAYA

KONYA

ARALIK 2013G r b r mler
GİRİŞ BİRİMLERİ

 • FARE

 • KLAVYE

 • MİKROFON

 • TARAYICI

 • OPTİK OKUYUCU

 • BARKOD OKUYUCU

X


Iki b r mler
ÇIKIŞ BİRİMLERİ

 • MONİTÖR

 • YAZICI

 • PROJEKSİYON

 • KULAKLIK

 • HOPARLÖR

 • ÇİZİCİ

X


Hem g r hem iki b r mler
HEM GİRİŞ-HEM ÇIKIŞ BİRİMLERİ

 • HARD DİSK

 • FLASH BELLEK

 • DİSKETLER

 • SWİTCH

 • ETHERNET KARTI

 • ADSL MODEM

 • CD VE DVD SÜRÜCÜLERİ

X


1 klavye
1)KLAVYE

İki çeşit klavye vardır Q ve F. Farkları sadece harflerin yerlerinin değişikliğidir. Klavyenin en sol üstündeki karakter ne ise(F yada Q) klavye ona göre isimlendirilir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Klavye anahtarlama teknolojisini kullanan yapıya sahiptir. Klavye üzerinde her bir tuş, aslında birer elektriksel anahtardır. Tuşlar, matris düzeninde satır ve sütunlara yayılmış anahtar düzenine sahiptir. Bu anahtarlar kapasitif, mekanik ve kauçuk yapıda olabilir. Bunlardan en çok kullanılan ve ekonomik olan kauçuk yapılardır. Kauçuk yapının altında karbon malzeme iletkenliği sağlamak üzere kullanılır. Her bir anahtarın altında kısa devreye açık iletken yapı vardır.

X


Klavyen n yapisi ve ali masi
KLAVYENİN İÇ YAPISI VE ÇALIŞMASI

Klavyenin içi Klavye içerisinde bulunan

mikroişlemci

Klavye yapısı ve çalışması bakımından küçük bir mikrobilgisayara benzer. Kendine ait bir mikroişlemcisi ve devreleri vardır. Bu devrelerin büyük bir kısmı tuş matrislerinden oluşur.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Klavye Çeşitleri:

Normal Klavye : Üzerinde sadece karakterler, harfler, sayılar ve fonksiyon tuşlarının bulunduğu klavyelere denir.

Multimedya Klavye : Normal klavye üzerine ek bazı tuşların eklenmesi ile normal klavyelerin gelişmiş versiyonudur.

Optimus Klavye : Günümüzde Optimus ismi verilen ve her bir tuşun işlevi kolaylıkla değiştirilebilen klavyeler bulunmaktadır. Klavyelerin üzerindeki simgeler ve işlevleri klavyeye ait program yardımıyla kolaylıkla işlevine göre değiştirilebilmektedir. Tuşlar OLED(Organik LED) denilen displaylerden oluşur.

X


Necmett n erbakan n vers tes

X


Necmett n erbakan n vers tes

Klavye Parametreleri:

 • Q ve F Tipi : Klavyedeki harflerin yerlerini belirleyen bir kriterdir üstteki resme bakabilirsiniz.

 • Bağlantı Noktası : Klavyenin kasaya bağlanacağı portu gösterir. Bilgisayarda PS/2 portu bozuk değilse, PS/2 tercihi daha isabetli olacaktır. USB klavyeler bozuk PS/2 için alternatiftir.

X


2 fare mouse

2)FARE(MOUSE)

Standart olarak bir farede üç adet düğme (sol, orta, sağ) bulunur.

X


Faren n yapisi ve ali masi

FARENİN YAPISI VE ÇALIŞMASI:

Fareler yapı olarak ikiye ayrılır:

A)MEKANİK FARELER:

Bu tip farelerde yatay ve düşey kaydırıcıya serbest dönebilen topun sürtünmesi ile fare hareketi algılanır.Kaydırıcılar üzerinde delikler bulunan disklere sahiptir. Disklerin önünde ve arkasında optik (IR) alıcı ve vericiler vardır. Topun hareketi ile dönen disk, vericinin yaydığı ışığın alıcıya ulaşırken kesikli olmasını sağlayacaktır. Alıcının ışık aldığı anlar sayılarak farenin hangi eksende ne kadar ilerlediği hesaplanarak bilgisayara gönderilir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

X


Necmett n erbakan n vers tes

B)OPTİK VE LAZER FARELER:

Optik fareler aydınlatma için LED ışığı kullanırken lazer fareler lazer ışınını kullanır. Lazer, yüzeydeki daha fazla ayrıntıyı gösterebilme kabiliyetine sahiptir. Farenin hareket ettiği yüzeyden alınan görüntüler işlenerek DSP (digital signal processing) devreleri yardımıyla hangi yönde hareket ettiği saptanır. Yüzeyden alınan her bir resim işaret işleyiciye gönderilir.İşaretişleyici devre, farenin hareket hızına ve yönüne, resimleri karşılaştırarak karar verir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

X


Necmett n erbakan n vers tes

Fareleri bağlantı şekillerine göre kablolu ve kablosuz olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

Kablolu fare: Fare ile bilgisayar arasındaki bağlantı bir kablo vasıtası ile sağlanır.

Kablosuz (wireless) fare: Fare ile bilgisayar arasındaki bağlantı kablosuz vericiler ile sağlanır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Fare Bağlantıları : olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

Farenin kasaya bağlanacağı portu gösterir. Fare, PS/2 ve USB olmak üzere iki bağlantı noktası üzerinden bilgisayara bağlanır. Dönüştürücüler yardımıyla USB ve PS/2 bağlantı noktaları arasında dönüşüm yapılarak bağlantı yapılabilir.

X


3 yazicilar printer
3 olmak üzere ikiye ayırabiliriz:)YAZICILAR(PRINTER)

Bilgisayardaki bilgileri, yazıları, resimleri vs. kağıda dökmeye yarayan aletlerdir.

Letter Quality (LQ) yani harf kalitesi ise, yazıcıların sınıflandırılmasında kullanılan bir ifadedir. Yazıcının yaptığı baskının matbaa kalitesinde olup olmadığını açıklar.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Yazıcı Çeşitleri: olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

A)Papatya çarklı yazıcılar

B)Nokta vuruşlu yazıcılar

C)Mürekkep püskürtmeli yazıcılar

D)Lazer yazıcılar

X


A papatya arkli yazicilar
A)PAPATYA ÇARKLI YAZICILAR olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

Papatya çarklı yazıcılar, mükemmel baskı kalitesi sağlarlar ve karbon kopya çoğaltabilirler. Baskı sırasında kullanılan teknik bakımından daktiloya ve papatya görünümüne benzerler. Baskı çarkı denilen çarkın üzerinde 92 (bazen daha fazla) karakter yerleştirilmiştir. Bir elektro-mıknatıs tarafından hareket ettirilen bir çekiç ile bu kabartma karakterler kağıt üzerine basılır. Arada bulunan mürekkepli şeridin izi kağıda basılmış olur. Bu yazıcılar grafikleri ve farklı yazı tiplerini ancak özel bir grafik baskı çarkıyla basabilirler. 

X


Necmett n erbakan n vers tes

X olmak üzere ikiye ayırabiliriz:


B nokta vuru lu yazicilar
B)NOKTA VURUŞLU YAZICILAR olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

En yaygın kullanılan yazıcılardır. Kimi kaynaklarda “iğneli yazıcı” yada “matris yazıcı” (dot matrix printer) diye adlandırılan bu yazıcıların yazma kafası bir matris şeklinde dizilmiş küçük iğneciklerden (yada mikro çekiçlerden) oluşur. 

X


Necmett n erbakan n vers tes

Yazıcı olmak üzere ikiye ayırabiliriz:kafası bir adım motoru tarafından bir dişli kayış yada daha farklı bir yöntemle yatay olarak hareket ettirilir. Bu sayede yazıcı kafa yatayda istenilen her konuma getirilebilir. Dikey doğrultuda kafa hareket etmez bunun yerine kağıt dikey doğrultuda hareket eder. Bilgisayardan gelen sinyale bağlı olarak kafanın içindeki elektro-mıknatıslar yardımıyla bu çekiçlerin bazıları öne çıkar, aynen daktiloda olduğu gibi, mürekkepli bir şerit üzerinde nokta vuruşlarla şekil tanımlanır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Bugün olmak üzere ikiye ayırabiliriz:9 ve 18 iğneli yazıcılar kullanılmaktaysa da genellikle 24 iğneli matris yazıcılar tercih edilmektedir. İğne sayısının artışı tek bir karakteri daha fazla nokta vuruşuyla oluşturmayı, dolayısıyla birim alan daha fazla nokta sığdırabilmeyi mümkün kılar.

X


C m rekkep p sk rtmel yazicilar
C)MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ YAZICILAR olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda nokta matrisli yazıcılardandır. Ancak bu yazıcılar şerit kullanmazlar. Bunun yerine resmi ve karakterleri oluşturmak için vuruşsuz bir yöntem kullanırlar. Yazıcı kafası kağıda değmez. Bunun yerine kafa kağıda mürekkep damlacıkları püskürtür.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Mürekkep olmak üzere ikiye ayırabiliriz:püskürtmeli yazıcılarda kullanılan yöntem nokta matrisli yazıcılarda kullanılan yönteme benzer. Kafa bir adım motoru ile sağa sola hareket ettirilirken kağıt merdaneler yardımıyla sağa sola doğru hareket ettirir. Yazıcı kafası dikey olarak yerleştirilmiş birçok püskürtücü ucundan kağıda minik noktalar halinde özel bir mürekkep püskürtür. Mürekkebi kafadan ileri doğru püskürtmek için iki yöntem kullanılır. Isıl Kabarcık püskürtme (ThermalBuble Jet) yöntemi ve pieozo elektrik yöntemi. 

X


D lazer yazicilar
D)LAZER YAZICILAR olmak üzere ikiye ayırabiliriz:

Lazer yazıcılar vuruşsuz bir yöntem kullanırlar. Lazer yazıcılarda kullanılan baskı yöntemi fotokopi makinesindekine benzer Lazer yazıcılar satır satır yazmak yerine sayfa sayfa yazarlar. Sıklıkla Lazer yazıcı üreticileri Fotokopi makinesi üreticilerinin mekanizmalarını kullanırlar.Lazeryazıcı bütün sayfayı bir kerede basmak için geniş bir bellek kullanır.

X


4 flash bellek
4 olmak üzere ikiye ayırabiliriz:)FLASH BELLEK

Flash bellekler verileri kalıcı olarak depolayan taşınabilir, birçok ortam tarafından desteklenen ve kullanılan hafıza birimleridir.

Hafıza çeşitlerinden EEPROM’dan farkları, yazma ve silme boyutunun byte değil daha büyük bloklar hâlinde olmasıdır. Günümüzde flash belleklere “USB BELLEK” isimi de verilmektedir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Flash olmak üzere ikiye ayırabiliriz:hafıza yapısı en küçük bilgi olan bitlerin içerisinde depolandığı en küçük hafıza hücreleri dizisinden oluşur. Bu dizinin satır ve sütunları vardır. Satır ve sütunların her bir kesişimindetransistörler vardır. Önce bir oksit tabakası bu transistörleri birbirinden ayırır. Elektrik yükü prensibi ile çalışır. Oksit tabakası yükün boşalmasını engellediği için veriler yıllarca saklanabilir. Oksit tabakası yazma/silme işlemlerinde zamanla işlevini yitirir.

X


5 modemler
5 olmak üzere ikiye ayırabiliriz:)MODEMLER

Bu kelime Modülasyon+Demodülasyon kelimelerinin baş kısımlarının birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Uzak mesafelere sayısal veriyi göndermek teknik açıdan mümkün olmadığı

için gönderilecek veri sayısal biçimden analog biçime(Modülasyon) çevrilerek gönderilir. Gelen veri ise analog biçimden sayısal biçime(demodülasyon) çevrilerek alınır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Bilgisayarlarda yaygın kullanılan üç çeşit modem vardır.

 • Dial-up(çevirmeli)

 • Kablo modem

 • ADSL(Asimetrik sayısal abone hattı) modemler

X


Necmett n erbakan n vers tes

Dial- vardır.upve ADSL modemler, kiralık ve çevirmeli telefon hatlarla kullanılırken kablo modemler kablolu televizyon yayını üzerinden internete erişim sağlar. Günümüzde ADSL ve kablo modemler artık dialup modemlerin yerlerini almaya başlamışlardır. Kablo ve ADSL modemler sadece modem olmayıp bünyelerinde yönlendirici, geçityolu ve firewall(güvenlik duvar) gibi ağ cihazlarını da barındırırlar. Ayrıca üzerlerinde değişik sayıda ethernet portlarda bulunur. Bu port sayısınca bilgisayar internete bağlanabilir.

X


6 tarayici
6 vardır.)TARAYICI

Tarayıcılar içlerindeki özel düzenek yardımıyla herhangi bir nesneyi optik olarak tarayan, taranan bilgiyi sayısal bilgiye çeviren ve yazılım aracılığıyla elde edilen sayısal bilgiyi sıkıştırılmış resim türü olan JPEG ya da başka bir türe çeviren cihazlardır. Tarayıcıların bir önemli özelliği de OCR (Optical CharacterRecognition) denen yazılım tekniğiyle karakterlerin de taranıp bir metin dosyası olarak kaydedilmesini sağlamaktır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Tarayıcı Alırken Nelere Dikkat vardır.Edilmeli;

 • Hangi amaçla kullanılacağını belirleyin

 • Dpi oranına dikkat edin

 • Scannerın bağlantı tipinin USB olması önemlidir.

 • Renk yoğunluluna

 • Tarama kalitesine

 • Uzun süreli ve sık kullanacak iseniz, kapağı tutan menteşelerin sağlam olmasına da dikkat edin.

X


Necmett n erbakan n vers tes

 • Uyumlu işletim sistemlerinin neler olduğuna vardır.bakın.Kendi kullandığınız/kullanacağınız işletim sistemlerini destekleyen bir ürün alın.

 • Her ayarı yapmanıza izin veren bir tarama yazılımını barındırmasına

 • Sağlam, menteşesinden uzayan bir kapağa sahip olmasına

 • Kullanım ve kurulum kolaylığı

 • Aldığınız ürünün garanti şartlarını, satış sonrası arıza durumunda teknik desteğinin ne durumda olduğunu iyice öğrendikten sonra satın alma işlemini gerçekleştirin.

X


Necmett n erbakan n vers tes

X


7 z c
7 vardır.)ÇİZİCİ

Ekranda yaratılan çizim ve grafikleri basmadan kullanılan çıktı aygıtıdır. Çiziciler genellikle bir kalemi büyükçe bir kağıdın üzerinde gezdirerek doğrular, daire gibi şekiller çizerler. Çok doğru çizimler üretirler. Bu nedenle çizim programlarında sık kullanılırlar.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Çizicilerin vardır.çoğunda renkli grafikler üretme ve kalem değiştirme özelliği vardır. Bu çiziciler metin basımına uygun değillerdir. Çünkü her karakteri tek tek çizmek uygun değildir. Ayrıca karakterler her zaman tek dize görünürler.

Günümüzde iki tek çizici vardır:

 • Düz satırlı çiziciler

 • Tamburlu çiziciler

X


8 projeks yon c hazi
8 vardır.)PROJEKSİYON CİHAZI

Projeksiyon cihazı, içinde bulundurduğu lamba (ışık kaynağı) sayesinde, harici bir kaynaktan (bilgisayar, medya oynatıcı vs) aldığı görüntüyü daha da büyüterek perdeye ya da duvara yansıtan görüntü cihazlarıdır. Projektörler ilk olarak Birinci ve İkinci Dünya savaşında yapay ay ışığı yaratarak gece saldırısı fırsatlarını artırmak için kullanıldı.

X


Necmett n erbakan n vers tes

 • Projeksiyon cihazları alırken; parlaklık, çözünürlük ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Projeksiyon Cihazında Çalışma Prensibi ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.

 • Işık kaynağından yola çıkar.

 • Yoğunluk ayarlayıcı filtrelerden geçer.

 • Renkler ayrıştırılır.

 • Ayrıştırılan renkler yansıtılır.

 • Birleştirici tüpte toplanır ve prizmada son şeklini alır.

 • Lens yardımıyla yansıtılır.

  Renklerin ayrıştırılmasında, ışığın lense yansıtılmasında farklı teknolojiler kullanılır, yada renklerin kaç kontrolcü ile ayrıştırıldığına göre teknolojiler yeni adlar alır.

X


Projeksiyon e itleri
Projeksiyon Çeşitleri ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.

 • DLP(DigitalLightProcessing)

  Pikseller arası yakın olduğu için iyi bir görüntüye sahip

  Daha iyi kontrast

  Daha az bakım(tozlanmaya karşı)

  Daha portatif yapıya sahiptirler.

  Renk doygunluğu düşüktür.

 • LCD

  Renk doygunluğu daha iyi

  Renk geçişleri keskindir

  Ölü pikseller, biraz daha kaba

  Görüntüde meydana gelen, pikseller arası boşluklar dezavantajlarıdır

X


9 hard d sk hdd
9 ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.)HARD DİSK (HDD)

Verilerimizi kalıcı olarak saklamak için kullanılan bir saklama birimidir. Sabit disk döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılma ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur. Veriler sabit diskteki bu manyetik tabakalar üzerine kaydedilir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Verilerin ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.kaydedilmesinde mıknatıslanma mantığı kullanılır. Mıknatısın iki kutbu dijital olarak 1 ve 0 ‘ı temsil eder.

X


Hard disk hdd nas l al r
Hard Disk (HDD) Nasıl Çalışır? ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.

Bir hard disk en basit haliyle şu parçalardan oluşur: Bilgilerin manyetik olarak depolandığı bir veya daha fazla sayıda plaka (platter), okuma yazma kafaları, plakalarla okuma yazma kafalarının hareketini sağlayan motorlar ve diskin kontrolünden sorumlu devreleri üzerinde barındıran kontrol kartı.

X


Necmett n erbakan n vers tes

X ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.


Necmett n erbakan n vers tes

Bir ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.Hard Diskin Kapasitesini ve Performansını Belirleyen Özellikler

Dönüş Hızı: Plakların dönüş hızıdır. Plakalar masaüstü sistemlerimizde kullandığımız IDE disklerde genelde 5400 veya 7200 RPM (Rotates Per Second, dakikadaki dönüş hızı) hızında dönerken SCSI disklerde bu hız 15000 RPM`ye kadar çıkabilir.

Erişim Süresi: Okuma/yazma kafasının disk üzerindeki bir noktaya ulaşması için geçen süre. Ortalama erişim süresi modern IDE disklerde 10 ms`nin altındayken SCSI disklerde daha da düşüktür.

Veri Aktarım Hızı: Hard diskin saniyede aktarabildiği veri miktarıdır. Kullanılan arabirime ve diskin özelliklerine göre değişir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Hard disk Alırken nelere dikkat edilmeli?  ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.1-Depolama Kapasitesi2-Dönüş Hızı 3-İz başına sektör sayısı4-Erişim süresi5-Dahili veri transferi6-Kullanılan arabirim(ATA ,SATA ,..)

X


10 cd compact disc
10 ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.)CD(Compact Disc)

CD (compactdisc), küçük, taşınabilir, yuvarlak boyutlarda, elektronik kayıt, yedekleme, ses video saklamak ve bilgisayar verilerini sayısal bir formatta saklayabilen, optik medyadır. 650-700-720 MB kapasiteleri vardır.

CD, 1,2 mm kalınlığında, 15-20 gram ağırlığında,120mm çapında ve polikarbonat plastikten yapılmıştır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Kapasitesi ve güven önemlidir. Parlaklık ve çözünürlük, projeksiyon cihazlarından daha etkin bir verim alabilmek için, güven ise tanıdık markaların cihazlarını tercih ederek olası bir problemde kısa zamanda çözüme kavuşturulacağı güvencesidir.

Veri Transfer Hızı

Ses ve Video

Kapasitesi(dk)

X


Necmett n erbakan n vers tes

CD okuma ve yazma hızları X değeri ile belirtilir. 1X, saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına geliyor.

CD çeşitleri:

 • CD-R: Bir kez yazdırılabilir CD’dir. Yazdırılacak belgenin boyutu ne olursa olsun daha sonra üstüne veri yazmaya izin vermez.

 • CD+R: CD’ye belge yazdırdıktan daha sonra tekrar belge yazdırılmasına izin verir.

 • CD-RW : Re-writable CD, defalarca kayıt yapılabilen boş CD çeşididir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

 • CD-DA :CD-Digital saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına Audio, üzerinde dijital ses kaydı taşıyan CD türüdür, Audio-CD olarak da adlandırılır.

 • Lightscribe CD :CD writer lazerini kullanarak tek renk (monokrom) yazı ve sekil yakmaya olanak verir. CD'yi CD writer içine yerleştirip veriyi yazdıktan sonra, CD'yi çıkarıp ters yüzünü CD writer içine koymanız yeterli.

 • Mini CD-R: 80mm çapinda, yuvarlak disktir. 200Mb-220Mb kapasitesi vardir.

X


11 dvd digital video disk
11 saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına )DVD(Digital Video Disk)

İlk DVD 1995 yılında üretilmiş öncelikle Amerika pazarında ve daha sonra tüm dünyada yaygın bir pazar payı elde etmiştir. DVD teknolojisi 4.7GB büyüklüğünde (ve daha fazlasına) kapasiteye izin verir. Çap olarak DVD ve CD medyaları arasında bir fark yok. Diskin sürücü içindeki dönüş hızında da bir farklılık söz konusu. 1x DVD sürücüdeki diskin dönüş hızı, 1x CD-ROM sürücüdeki diskin dönüş hızının yaklaşık olarak 3 kat daha fazladır.

X


Blue ray
Blue Ray saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

 • 25 ila 50 GB arasında veri depolanabilen medyaya Blue Ray denir Yaklaşık 1 DVD din 10 katıdır. DVD/CD gibi optik disk teknolojileri veri yazmak ve okumak için kırmızı lazer kullanırken, blue ray mavi-mor lazer kullanmakta. Blu-ray Disklerde 1x hız 36 Mbps olarak tanımlanmıştır. Blu-ray ürünler farklı lazer tipleri kullanılmasına rağmen, BD/DVD/CD uyumlu optik okuyucusu yardımıyla CD ve DVD’leride oynatabilmektedir.

X


Dvd ve cd aras ndaki farklar
DVD Ve CD Arasındaki Farklar saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

 • Kayıt kapasitesi olarak aralarında dünya kadar fark vardır ve CD’nin veri kaydı yapan sadece bir bilgi tabakası varken, DVD’nin üzerine bilgi yazılabilen birden fazla boyutu vardır.

X


12 cd rom
12 saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına )CD-ROM

Bilgi ve verileri, kalıcı olarak kaydetmeye yarayan elektronik kayıt cihazıdır.

CD-ROM, teker biçiminde, üzeri spiral biçiminde izler taşıyan, alüminyum kaplamalı, yassı bir elektronik kayıt malzemesidir. CD yüzeyindeki bazı bölümler, kaplama (üretim)sırasında, biraz derinleştirilmiştir. Pits denilen bu çukurlar, lands denilen ve çukurlaştırılmamış olan bölümlere göre, gelen ışınları biraz daha erken yansıtır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Bir saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına CD ROM'un çapı 12 santimdir. Üzerine 650 ile 900 MB arasında bilgi kaydedilebilir. CD'lerde 700 MB'lık kayıt kapasitesi, yaklaşık olarak 80 dakikalık bir müzik kaydına eşdeğer bir yeğinliktir. Günümüzde 2x ile 56x (x=150kbps) e kadar yazım hızına sahiptirler.

X


13 dvd rom
13 saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına )DVD-ROM

DVD, CD-ROM görünümünde elektronik kayıt ortamıdır. CD'ye göre, çok daha yüksek kayıt kapasitesine sahiptir. DVD-Video, DVD-Audio, DVD-ROM, DVD-RAM, DVD-R ve DVD-RW gibi çeşitleri vardır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

DVD saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına çukurları daha küçük olduğundan daha net odaklanma gerektirir. Lazer ışının yüzeyden yansımasıyla yapılan ‘okuma’ işlemi, diskin içeriğini DVD oynatıcıya aktarır. Ama DVD oynatıcılar CD’leri (hatta çoğu kopya CD’leri) de okuyabilir. CD’ler için 780 nanometre genişliğinde lazer kullanan oynatıcı, DVD’leri okumak için 650 nanometre (nm) genişliğinde lazer kullanır. Bunun sebebi, DVD’nin çukurlarının daha dar olmasıdır.

X


14 ethetnet karti

14)ETHETNET saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına KARTI

Ethernet kartı, bilgisayar ağlarında bilgisayarla ağ arasında iletişimi sağlar. Ana kartın genişleme yuvalarına takılır. Diz üstü bilgisayarlarda PC Card (PMCIA) soketine veya paralel porta bağlanır.

Ethernet kartı aracılığıyla bilgisayar ağlarındaki bilgisayarlar arasında veri iletimi olur ve cihazlar diğer bilgisayarların kullanımı için paylaşıma açılabilir.

X


Ethernet kartlar n n k noktalar rj 45 veya bnc konekt rlere uygun olarak tasarlanm t r

Ethernet saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına kartlarının çıkış noktaları RJ-45 veya BNC konektörlere uygun olarak tasarlanmıştır.

X


Ethernet kartinin yapisi

ETHERNET KARTININ YAPISI: saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

MAC (Media Access Control) Adresi: Her bir ethernet kartında sadece o karta ait olan bir 48 bitlik numara vardır. Buna MAC adresi denir. Bilgisayar ağlarında veri alış-verişi bu MAC adresleri kullanılarak yapılır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

CRC Hata Kontrolü: saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

Yerel ağda bir bilgisayar diğer bilgisayara veri yollamak istediğinde bu veri çerçeve (frame) denilen veri paketleri haline dönüştürür. Bilgisayar bu veride bazı hesaplamalar yaparak bir kod üretir ve bu kodu verinin sonuna ekler. Bu koda CRC kodu denir. Veri diğer bilgisayara ulaştığında veri hesaplamalar yaparak veri paketini açar ve CRC kodunu hesaplar. Hesaplanan CRC kodu ile gelen paketin CRC kodu aynı ise veri doğru iletilmiş demektir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

CSMA/CD: saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına Ethernet ağlarında belli bir anda ağ kablosunu hangi bilgisayarın kullanacağı CSMA (Carrier Sense, Multiple Access / Collision Detection) tekniğiyle belirler.

Ethernet Kartının Çalışması:Ethernet kartı iletilecek verileri paketlere böler ve kart çıkışına bağlı ağ kablosuna gönderir. Bir yerel ağ (lan) sisteminde iletilen veri paketlerinde, alıcının MAC adresi, göndericinin MAC adresi, iletilen veri ve CRC kodu bulunur. CRC kodu gönderilen verinin bozulup bozulmadığını kontrol eden koddur.

X


Necmett n erbakan n vers tes

X saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına


15 barkod okuyucu
15)BARKOD saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına OKUYUCU

Barkod okuyucular temel olarak okudukları barkod bilgisini kablo aracılığıyla veya kablosuz olarak bilgisayara doğrudan aktaran cihazlardır.

Barkod: Barkod, kodlanabilir bilgilerin bilgisayar ve benzeri cihazlar tarafından okunabilmesini sağlayan basit simgelerdir. Başka bir tanımla yan yana dizilmiş farklı kalınlıktaki çizgilere barkod denir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Karekod okuyucu : saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

Orijinal adı Datamatrix olan 2 boyutlu barkod tipli barkodlara verilen Türkçe isimdir. Datamatrix (karekod) tipi barkodlar klasik tek boyutlu (yani çizgilerden oluşan) barkodlardan farklı olarak beyaz ve siyah kare veya dikdörtgenlerden oluşan matris şeklindeki barkod tipidir.

X


16 switch ve hub
16) saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına Switch ve Hub

Hub ve anahtarlar bilgisayarları birbirine bağlamak için kullanılan ağ cihazlarıdır. Aynı ağdaki tüm bilgisayarlar ağ kartından bir kablo ile hub veya switche bağlanırlar. Bu cihazlar bilgisayarlar arası trafiği kontrol ederek iki bilgisayar arasında fiziksel bir iletişim yolu kurarlar.

X


Hub ile sw tch arasindak farklar
HUB ile SWİTCH ARASINDAKİ FARKLAR saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

 • SWİTCH

 • Switch daha karmaşık yapıya sahip cihazdır ve daha pahalıdır.

 • Switch akıllı bir cihazdır.Veri paketlerini sadece hedef noktaya gönderir.

 • Switch band-genişliğini maksimum düzeyde verimli kullanır .

 • Switch full-duplex bir cihaz olduğu için aynı anda iki yönlü veri transferine izin verir.

 • Ağ güvenliği hub ile karşılaştırıldığında daha yüksektir.

HUB

 • Hubçok ilkel bir cihazdır ve görece daha ucuzdur.

 • Hub veri paketlerini hedef nokta yerine Networkte bulunan tüm noktalara yayın yapar.

 • Veri transferi sırasında kullandığı yayın makanizması yüzünden band-genişliğini gereksiz bir şekilde kullanır ve israf eder. Hubhalf-duplexbir cihaz olduğundan aynı anda secede bir yönde veri transferine izin verir.

 • Yayın makanizması sayesinde ağ güvenliği ciddi bir sorun teşkil etmektedir.

X


17 kulaklik
17) saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına KULAKLIK

Kulaklıklar, ses kaynağından (mp3 player, radyo, müzik seti..vb) gelen elektriksel sinyali, kulağa çok yakın şekilde yerleştirilmiş mini hoparlörler aracılığıyla duyabildiğimiz(95 Desibelin) ses çeviren elektronik dinleme cihazlarıdır.

X


Necmett n erbakan n vers tes

Kulaklıkların büyük çoğunluğu, " saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına jack" adı verilen parça yardımıyla ses kaynağına bağlanıp sökülebilir. Çoğu kulaklıkta artık standard hale gelmiş olan 3,5mm' likjaklarıkullanılır.

 • Üç farklı bilgisayar kulaklığı vardır:

 • Analog

 • USB bağlantılı dijital

 • Bluetooth üzerinden kablosuz dijital

X


18 m krofon
18)MİKROFON saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

Herhangi bir biçimde yayılan ses havada basınç değişimi yaratır. Havada dalga iletimi biçiminde yayılır. Ses, hava basıncındaki değişimdir. Havada yayılan ses dalgalarını algılayarak elektriksel titreşimlere dönüştüren cihaza “mikrofon” denir.

X


18 hoparl r
18) saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına HOPARLÖR

Elektriksel sinyalleri insan kulağının duyabileceği ses sinyallerine çeviren elemanlara hoparlör denir.

X


19 opt k okuyucu
19)OPTİK OKUYUCU saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

Optik Okuyucular ile okuyup değerlendirilmesi çok uzun zaman alabilecek belgeleri dakikalar içinde yaparak istatistikli bilgileri çıkartabilir. 

X


Necmett n erbakan n vers tes

Optik saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına Okuyucu Nasıl Çalışır ? Kağıtlar optik okuyucuya sokulduklarında kodlama konumlarından lazer ile algılanır. Kodlanan bölgeler bilgisayar teknolojisi yardımıyla bir belleğe aktarılıp istatistik programları ile değerlendirilir.

X


20 webcam
20)WEBCAM saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına

Bilgisayara resim ve görüntüyü aktarmak için kullanılan donanım birimidir. WebCam ile evde video ve resimler çekmek, ayrıca internet altyapısını kullanarak görüntülü konuşmak mümkündür. 

X


Necmett n erbakan n vers tes

WebCamler saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına de görüntüyü yakalamak için optik sensorlar kullanılır. Sensorların üzerinde binlerce küçük optik(ışık) algılayıcı vardır. Bu algılayıcılar dışardan gelen ışığı elektriksel işarete dönüştürdükten sonra, sayısala çevirip bilgisayara gönderilerek görüntü elde edilir.

X


Necmett n erbakan n vers tes

HAZIRLAYANLAR saniyede 150 KB'lık veri transferi anlamına :

BÖTE/2A

12310131023-EBRU BAYRAM

12310131007-SÜREYYA DİŞÇİ

12310131053-ESRA ONARAN

12310131061-SÜMEYYE KARA

12310131057-HÜSNÜYE CAN

X