kn e v clav a boleslav n.
Download
Skip this Video
Download Presentation
KN͎E VÁCLAV A BOLESLAV

Loading in 2 Seconds...

play fullscreen
1 / 8

KN͎E VÁCLAV A BOLESLAV - PowerPoint PPT Presentation


  • 122 Views
  • Uploaded on

VY_08_Vla4_47p. Dnes nám Všeználek představí knížete Václava a Boleslava. KNÍŽE VÁCLAV A BOLESLAV. GP OP VK Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu, registrační číslo CZ.1.07/1.1.02/03.0064. Život knížete Václava.

loader
I am the owner, or an agent authorized to act on behalf of the owner, of the copyrighted work described.
capcha
Download Presentation

PowerPoint Slideshow about ' KN͎E VÁCLAV A BOLESLAV' - chloe-foley


Download Now An Image/Link below is provided (as is) to download presentation

Download Policy: Content on the Website is provided to you AS IS for your information and personal use and may not be sold / licensed / shared on other websites without getting consent from its author.While downloading, if for some reason you are not able to download a presentation, the publisher may have deleted the file from their server.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - E N D - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Presentation Transcript
kn e v clav a boleslav

VY_08_Vla4_47p

Dnes nám Všeználek představí knížete Václava a Boleslava

KNÍŽE VÁCLAV A BOLESLAV

GP OP VK Inovativní metody v prvouce, vlastivědě a zeměpisu, registrační číslo CZ.1.07/1.1.02/03.0064

ivot kn ete v clava
Život knížete Václava

Knížete Václava vychovávala jeho babička kněžna Ludmila, která ho naučila číst a psát. Po smrti otce nemohl vládnout a vládla jeho matka kněžna Drahomíra. Bála se vlivu jeho babičky a nechala ji zavraždit. Po několika letech se Václav ujal vlády. Byl moudrý, laskavýa statečný, podporoval křesťanství. Aby se vyhnul válkám a zajistil v zemi mír, odváděl německému králi poplatek za mír. V době neustálých válek to bylo rozumné.

kn e v clav
Kníže Václav

Roku 924 byla svržena Drahomíra a vlády se ujal Václav. Pomáhal potřebným, zejména chudým a nemocným. Na jedné straně si získával sympatie, ale setkával se i s odporem.

Obrázek 1: kníže Václav [1]

slide4

Přemyslovci budovali královské hrady, aby posílili svoji moc

v zemi. Na hradech byly vojenské posádky, které zajišťovaly bezpečnost v kraji a ochranu panovnického majetku, hranic či cest.

nep telstv ve vlastn m rod
Nepřátelství ve vlastním rodě

Bratr Václava, Boleslav, toužil po vládě. Václav usiloval o mír s bratrem. Setkali se na hradě ve Staré Boleslavi. Když šel kníže Václav do kostela, byl přepaden a zabit. Boleslav se stal knížetem. Vražda Václava ještě více posílila jeho vliv a byl pokládán za svatého.

Obrázek 2: vražda Václava [2]

slide6

Vypráví se pověst O blanických rytířích, kteří se sv. Václavem pomohou zemi, až ji bude nejhůře.

Obrázek 3: pověst O blanických rytířích [3]

slide7

Pamatuj si!

Pamatuj si!

Knížete Václava vychovávala babička Ludmila. Naučila ho číst a psát. Ujal se vlády a byl dobrým, statečným panovníkem. Usiloval o mír. Ve Staré Boleslavi ho zavraždil bratr Boleslav. Václav a Ludmila byli prohlášeni za svaté. Svatý Václav se stal patronemčeské země. Pověst o hoře Blaník.

slide8

Použité zdroje:

Obrázek 1: kníže Václav [1] Svaty Vaclav. In: MAŇAS, Michal. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): WikimediaFoundation, 2005 [cit. 2012-03-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Svaty_Vaclav.jpg

Obrázek 2: vražda Václava [2]ZabójstwoWacława. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): WikimediaFoundation, 2008 [cit. 2012-03-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Zab%C3%B3jstwo_Wac%C5%82awa.JPG

Obrázek 3: pověst O blanických rytířích [3]Cerny-Jirasek. In: ČERNÝ, Věnceslav. Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): WikimediaFoundation, 2008 [cit. 2012-03-12]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Cerny-Jirasek.jpg

HARNA, Josef. Vlastivěda: Obrazy ze starších českých dějin. Pardubice: Alter,s .r. .o., Všeň, 1996. ISBN 80-85775-44-1

STŘÍBRNÁ A KOLEKTIV, Iva. Vlastivěda 4: Hlavní události nejstarších českých dějin. třetí vydání. tiskárna Nový Malín: Nová škola s. r. o., 2011. ISBN 978-80-7289-299-0.

Klipart Office. Com